zdjęcie Autora

09 listopada 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Dynamika Thanki, Czasoprzestrzeń Mandali - szamanizm, joga, tantra

Kategoria: Techniki rozwoju

« Tantryczny bolywoodzki komiks - szamanizm, joga, tantra Apokalipsa Teraz - Agresja i Przemoc - Szamanizm, Joga, Tantra »
A w tym odcinku zamierzam ponarzekać ;)  tj opowiedzieć o tantrycznej ikonografii i jednocześnie pomarudzić dlaczego nam jest czy bywa trudno ją zrozumieć.  Siłą rzeczy dotyczyć ten wpis będzie tantry tybetańskiej, buddyjskiej ale na ile moje nieskromne zrozumienie i jeszcze mniej skromna wrażliwość pozwala twierdzić motyw jest ten sam.
Oczywiście nie mówię tu o braku zainteresowania czy oczywistej trudności w zrozumieniu tybetańskich czy sanskryckich tekstów źródłowych a nawet ich niedostępności, nieznajomości przynajmniej podstaw terminów i symboliki To jest bardzo namacalne i łatwe do zdefiniowania.
Tu problem jest inny: Mentalny. Brak koncentracji i wyobraźni (ale też obeznania z transem).
To małe okienko 2D na pełną trójwymiarową rzeczywistość. To by było nawet łatwe, to  rzeczywistość 4D zmienną w czasie i przestrzeni: Proces konstruowania czegoś, wyłaniania się tego i zaniku.

W dodatku najczęściej mamy do czynienia z cząstką informacji np. główną postacią lub samą dwuwymiarową mandalą.

Co mniej więcej oznacza, że trzeba sobie wyobrazić coś, co jest poza obrazkiem, lub po wyłonieniu mandali 3d dostrzec, co jest w środku budynku:) Dostrzec w płaskim obrazie to:

A nawet dokonać rewolucji w swojej głowie przyzwyczajonej do konkretnych obiektów i spojrzeć tak


W dodatku to właśnie czasoprzestrzenny proces:I w dodatku z różbymi aspektami w zależności od tego, czy idziesz z dołu w górę ("przygotowując się do działania", "budząc się") czy z góry w dół ("ogarniająca relaksacja" "rozwijająca się inspiracja"), z obrzeży do centrum("rosnąca koncentracja, skupienie") czy z centrum do obrzeży ("uwalnianie się czegoś w przestrzeni" "rozpoznawanie przestrzeni"). Nie mówiąc o tym tym, że można znaleść tu jakości związane z decyzjami(kierunki) i zmianą trybu postępowania czy płaszczyzną "umysł" "emocje" "ciało").
O! Mam doskonały pomysł na uproszczone przedstawienie o co tu chodzi. Emocjonalno odczuciowy eksperyment myślowy.
Wyobraź sobie, że  mieszkasz z dużą i chałaśliwą rodziną w domu w górach. Coś się wydarzyło i trwa kłótnia. Wzajemne wyzwiska. Siekiery i ganianie się po domu. Rękoczyny. Totalna awantura emocjonalna, mentalna i fizyczna.
Wybiegasz z domu w stanie totalnego wzburzenia, chaosu i zamętu - "bólu serca" i znajdujesz sobie ustronne miejsce gdzie można spojrzeć na słońce odbijające się od szczytu góry,  lub od jeziora.
Dyszysz głęboko ale uspokaja cię szum wody i słońce zaczyna rozpraszać wewnętrzną ciemność .. "pojawia się coś płynnego, dziwna spokojna radość, zamiast uścisku w sercu" a ciemność pierzcha we wszystkie strony(ku obrzeżom horyzontu), a w tobie stopniowo rozwija się radość, zupełnie bez powodu.

Góra przed tobą w tym momencie staje się pałacem, w którym rezyduje bóstwo "radości życia" a ty przenosisz się mentalnie do jego pozycji. I rozumiesz, że takie momenty się zdarzają itd, i to niewielki wycinek bogactwa życia. Dodatkowo z oddali widać innych, którzy żyją, pracują, śpią, chorują i umierają.
I z tej perspektywy tego zrozumienia chcesz w tym uczestniczyć i chcesz im pomóc odkryć tą radość i to zrozumienie.

Takie mniej więcej przeżycie, przemiana, transformacja psychiczna, w 100000krotnym uproszczeniu kryje się za ładnym obrazkiem:


C.D.N

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Tantryczny bolywoodzki komiks - szamanizm, joga, tantra Apokalipsa Teraz - Agresja i Przemoc - Szamanizm, Joga, Tantra »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)