zdjęcie Autora

22 kwietnia 2016

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 4 (odcinków: 85)

Dziewiętnaście lat Taraki

Kategoria: Projekt Taraka
Tematy/tagi: Taraka

« Brunatny, czyli potęga języka Odosobnienie czyli niemożliwe marzenie introwertyków »

Dziewiętnaście lat temu, 23 kwietnia 1997, założyłem Tarakę. Tzn. w Internecie założyłem własną stronę pod tą nazwą. Zanotowałem (dość niedokładnie), że była wtedy godzina 17. Kosmogram tego momentu poniżej.

Czy 19 lat to jakaś ważna rocznica? – Po jednym względem, tak. Co 19 lat Słońce i Księżyc wracają w te same miejsca na niebie. Wtedy przy zakładaniu Taraki Słońce było w 3°29' Byka, Księżyc w 12°28' Skorpiona. Teraz, tzn. jutro 23 kwietnia, kiedy Słonce będzie w tym samym miejscu w Byku, Księżyc zajmie 14°11' Skorpiona. Będzie nie całkiem dokładnie tam, gdzie 19 lat temu, ale prawie, z dokładnością 0.48% – tak ten cykl działa. Przy zakładaniu Taraki był dzień po pełni i jutro też będzie dzień po pełni. Ten cykl powrotów Słońca i Księżyca nazywa się Cyklem Metona, pisałem o nim parę razy w Tarace (19 lat cyklu Metona, 19 lat, czy ten cykl działa w astrologii?).

Przy okazji: w Symbolach Sabejskich (częściej znane jako „sabiańskie”) odpowiedni SS na 4 stopień Byka brzmi: „Młodzieniec trzymający zapaloną świecę”. Hmm.

Skąd ta nazwa, Taraka? Ponieważ wtedy kilkoro kolegów-astrologów miało już swoje strony i w ich tytułach bywały słowa „stella” (po łacinie) lub „astron” (po grecku), to zajrzałem do słownika z jeszcze starszym-dziwniejszym językiem i znalazłem, że po sanskrycku gwiazda to „taraka”. I tak zostało. (Więcej o tym tu: „Co znaczy słowo "Taraka"?”)


Chętnie bym tu-teraz Tarakę pochwalił, zaopiniował, podsumował, zapropagował – ale wolę, żebyś to zrobił/zarobiła Ty, Czytelniczko/Czytelniku. Czekam na wpisy i dyskusję, zapraszam!


Czego życzę Tarace? Wielu plusów, a najbardziej: profesjonalizacji. To znaczy, żeby wyjść z szarej strefy amatorszczyzny i wejść tam, gdzie wypowiadają się ludzie, którzy znają się na rzeczach. Profesjonalistom się płaci, i to jest drugi aspekt profesjonalizji: żeby mieć dla nich Kasę i inne honory. Tych dwóch rzeczy, by w Tarace zabierali głos profesjonalni autorzy i żeby Taraka miała dla nich ekwiwalenty, najbardziej życzę. (Jest pewne prawdopodobieństwo, że życzenia się spełniają.)


Autorom, Blogerom, Komentatorom, Doradcom, Korektorom (Romie i Radkowi), Opiekunowi Taraki na FB (Jankowi), Autorom grafik w czołówkach i Ogłoszeniodawcom serdecznie dziękuję za wspólną drogę i ślę wiele dobrej energii pod postacią czapli:

Auto-promo Taraki 4: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogach:
Auto-promo 3
Auto-promo 2
Auto-promo
Auto-promo Zero.


« Brunatny, czyli potęga języka Odosobnienie czyli niemożliwe marzenie introwertyków »

komentarze

[foto]

1. Gratuluję • autor: Jan Szeliga2016-04-22 11:26:13

Chciałbym pogratulować przede wszystkim Wojtkowi Jóźwiakowi za to że wymyślił Tarakę i za to, że przez te 19 lat nieustannie się o nią troszczy.
Ja jestem z Taraką już prawie 15 lat. To też jest kawał czasu w którym odbyliśmy wiele wspólnych działań i z czym się wiąże wiele miłych wspomnień.
Czego życzę Tarace na następne lata.
Przede wszystkim otwartości na różne działania zmierzające do poszerzenia ludzkiej świadomości. Poza tym większego otwarcia się na ludzi, którzy chcą współtworzyć Tarake. Razem będziemy mogli zrobić więcej.
Wszystkiego Dobrego!
[foto]

2. Ja tam nie życzę Tarace profesjonalizacji... • autor: Roman Kam2016-04-22 11:48:59

... dla mnie dobrze jest, jak jest. Cieszę się tym, co jest tu teraz. Kto chce, może poszukać i doszukać się u amatorów, źródeł ich inspiracji. Jeśli Taraka stałaby się profesjonalna, krąg jej odbiorców musiałby się zmienić i zapewne, by się zmienił. Każdy chętnie się tutaj dzieli tym, co zobaczył na swojej drodze. Nie nazwał bym Taraki burym śmietniskiem amatorszczyzny. Widzę raczej w Twojej wypowiedzi Wojtku rys zmęczenia tą formą, bo też prawdą jest, że bez inwestowania Twojej energii, Taraka niemal z pewnością zmieniłaby się  w stanowisko archeologiczne, miejsce wykopalisk. Pewnie i to byłoby niemożliwe na dłużej, bo informatyczny "silnik" Taraki bez konserwacji, zapewne by się wysypał. Gratuluję pięknej rocznicy. Gratuluję efektów Twojej nad Taraką pracy Wojtku i pracy zaprzyjaźnionego z Tobą zespołu. Gratuluję wszystkim tutaj piszącym i dziękuję!    
[foto]

3. Dzięki, Janku -- i o horoskopie Taraki • autor: Wojciech Jóźwiak2016-04-22 11:52:23

Dzięki, Janku!

W horoskopie Taraki widać silny czynnik pt. "wspólnota, współdziałanie, łączenie, godzenie i harmonizowanie wielości osób, tematów i zainteresowań" -- to oznacza ascendent w Wadze i Wenus (władczyni ascendentu) w jej własnym znaku Byka.
Ale żeby nie było za łatwo, w pobliżu descendentu, czyli w obszarze odpowiedzialnym za współpracę (patrząc tradycyjna astrologią, w 7-mym domu) siedzi Saturn, czyli planeta zamknięcia, usztywnienia i wycofania, ale i perfekcjonizmu. Co się zgadza, ponieważ Taraka oscyluje wokół tych dwóch sposobów: między społecznościowym otwarciem a perfekcjonistycznym najeżonym zamknięciem.
To samo widać po tym, że wprawdzie Słońce, Merkury i Wenus są w zgodnym i współpracującym, "ugodowym" Byku, ale w opozycji do nich jest Księżyc w najeżonym i wymagającym, stawiającym warunki i zazdrosnym Skorpionie.
Jowisz, czyli planeta od sukcesów, rozwoju i ekspansji mógłby być silniejszy -- tymczasem w tamtym horoskopie prawie go nie ma.
Może by URODZIĆ Tarakę jeszcze raz? Dając jej nowy horoskop?
[foto]

4. Romanowi -- prof versus amat • autor: Wojciech Jóźwiak2016-04-22 12:07:39

Dzięki, Romanie, za Opinię i Życzenia.

Ale co do prof(esjonalizacji) i amat(orstwa): nie napisałem wyżej, a powinienem, że te dwie rzeczy, PROF i AMAT, uważam za konieczne dwie nogi Przedsięwzięcia Taraka. Obecnie obserwuję więdnięcie nogi profesjonalnej, przez co amatorstwo bierze górę. Nie chciałbym, żeby Taraka poszła w stronę hajdparku dla dziwacznych hobbystów. Kiedyś ta  prof-noga była dużo silniejsza, patrz np. teksty Raua, Lorenza lub Stawiszyńskiego. Ale oni wydorośleli i przeszli do poważnych instytucji. A inni do własnych stron-królestw, gdzie nie mają Jóźwiaka nad głową. Piaskownica Taraka została... no może nie pusta, ale bez nich lub kogoś podobnego to już jakby nie to.

5. 17 lat z Taraką • autor: Nierozpoznany#7532016-04-22 14:09:06

Przy okazji takich rocznic człowiek uświadamia sobie upływ czasu, od 17 lat czytam Tarakę.
Wojtku - z okazji nieokrągłej rocznicy życzę Ci, abyś rozwijał Tarakę z jak najlepszym skutkiem, życzę Ci profesjonalizacji serwisu, nowych pomysłów i dróg rozwoju, samych pomocnych i życzliwych ludzi wokół.
A sobie życzę - wysłania Ci tych wszystkich tekstów, które mam w głowie/szufladzie.
[foto]

6. Dzięki, Giocondo! • autor: Wojciech Jóźwiak2016-04-22 22:31:14

A swoje teksty spisz proszę i przyślij :)

7. Coś musi być • autor: Nierozpoznany#93472016-04-25 09:35:56

w tej "wspólnocie, współdziałaniu, łączeniu, godzeniu i harmonizowaniu", skoro ja, sceptyk, wpadam tutaj i czytuję z przyjemnością. Dziękuję. I życzę Tarace rozwoju dalszego w kierunku wyznaczonym przez Autorów i Czytelników. Trochę profesjonalizacji może być... :).
[foto]

8. Cieszę się i dzięki • autor: Wojciech Jóźwiak2016-04-25 11:16:11

Cieszę się i dziękuję, Damroko.:0

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)