zdjęcie Autora

31 marca 2012

Krzysztof Wirpsza

z cyklu: Enneagram i ja (odcinków: 5)

Ein Sof Aur

Kategoria: Enneagram

« Kether

Jedenastka jest jedynym sposobem na jaki Wszystko  (Dwunastka), może być zrozumiane w świadomości (Dziesiątka). Nieskończoność może przejawić się w skończonym, absolut może zamanifestować się w iluzji. Mostem to umożliwiającym jest właśnie Jedenastka: ta część iluzji, która wyjaśnia prawdę i prowadzi iluzję do prawdy. Jedyną drogą, dzięki której nasza świadomość jest w stanie dotknąć nieskończonej pełni Dwunastki pozostaje – nasze własne, życiowe spełnienie.

 Jedenastka jest satysfakcją z życia. Satysfakcja z  życia to coś więcej niż świadomość. Świadomość jest nieustającym procesem, a satysfakcja z życia nie. Przychodzi i odchodzi kiedy chce. Czasami zachowuje się paradoksalnie. Jednocześnie jest i nie jest z nami cały czas. Czasem wydaje się, że jedni mają jej więcej, inni mniej, i o różnej porze jest z tym różnie. Czasem myślimy, że mają ją wszyscy, bo bez niej nie sposób żyć.

 Nie jest tym samym co błogostan, nie jest tym co satysfakcja zmysłowa (np. w czasie jedzenia lub seksu), nie jest tym samym co kreatywny geniusz,  i nie jest tym, co nazywamy oświeconym umysłem. Można być oświeconym i jej nie mieć. Można być genialnym i jej nie mieć. Może się jednak przejawiać za pomocą wszystkich wyżej wymienionych.

 Nazywana bywa esencją, sensem życia, duszą, duchem, Jaźnią, sacrum. Kojarzona z grasicą – miejscem w górnej części mostka. Jest żywym podmiotem, tym, który widzi, myśli i czuje - owym "Kto" o które pytamy w koanie "Kim jestem?". Jest czymś całkowicie subiektywnym, bardziej nawet subiektywnym niż świadomość.

Enneagram i ja: wstęp na końcu

Chyba nie spocznę, dopóki w przejrzysty sposób nie opiszę tej cholernej iluzji. A ponieważ zadanie to oceaniczne, tyle pod względem bezmiaru, co rozmachu, będę opisywał po kawałku. Jak pewnie czytelnik zauważył, rzecz powstaje ad hoc, jest w trakcie stawania się, niejako z roku na rok i dnia na dzień. Wiele moich przekonań sprzed roku, ba, często sprzed miesiąca ulega postępującej dezaktualizacji. Ale i wiele się dzięki temu utrwala w spójną, nareszcie naprawdę logiczną - całość. Zapraszam niniejszym do bloga w którym na bieżąco komentuję moje postępy z odkrywaniem struktury Wszechświata w oparciu o Enneagram.


« Kether

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)