zdjęcie Autora

07 września 2010

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Drogi Enneagramu (odcinków: 31)

Enneagram jako kwadrat 3 na 3

Kategoria: Enneagram

« Schizofreniczny klucz do enneagramu 1EST - Pierwsze Ennagramowe Spotkanie Taraki - odbyte i udane! »

Skoro punkty enneagramu dzielą się po 3 na te od Lęku, Gniewu, Wstydu, a w każdej grupie jest jeden punkt od Paranoi, drugi od Katatonii i trzeci od Hebefrenii, to każdy punkt enneagramu można przedstawić jako parę: [główna emocja / rodzaj schiza]. (Matematycy taki "obiekt" nazywają fachowo parą uporządkowaną.) Jeśli zaznaczyć emocje i schizy pierwszymi literami, to np. 7-Epikurejczyk będzie [L/H], bo lękowy i hebefreniczny. 9-Mediator będzie [G/K], bo gniewny i katatoniczny. Itd., łatwo zrozumieć.

Skoro tak, to 9 punktów enneagramu można zmieścić w kwadratowej tabelce 3 na 3. Na tej kartce papieru narysowałem od razu więcej takich tabelek. W pionowych kolumnach są punkty o jednakowym schizie, w poziomych wierszach punkty o jednakowej emocji, co widać:Wykres ten zapewne nie jest przypadkowy, ponieważ sumy cyfr w każdym wierszu i kolumnie są podzielne przez 9 - wynoszą albo 9 albo 18.Tabelki z punktami enneagramu domyślnie pokrywają cała płaszczyznę kartki papieru. Zauważmy, że jeśli będziemy je śledzić wzdłuż przekątnej, tak jak pokazuje żółta kreska "A", w kierunku lewo-góra (patrz rys. wyżej), to dostaniemy taki ich cykl:

... 3 -> 9 -> 6 -> 3 ...

Jest to nic innego, tylko wewnętrzny cykl lub wewnętrzny trójkąt enneagramu, a strzałki wskazują znane przejścia w stresie. ("W stresie", albo u politycznej lewicy. Albo jako kontr-tao, czyli drogę pod prąd naturalnych przemian. Bo naturalny jest kierunek: ... 3 -> 6 -> 9 ...)

Na rysunku są jeszcze dwie równoległe linie "B" i "C". Pokazują one dwa inne cykle:

... 8 -> 5 -> 2 -> 8 ...

... 4 -> 1 -> 7 -> 4 ...

Cykle te nie są rozważane w nauce o enneagramie, ale łatwo zauważyć, że przedstawiają dwa inne regularne trójkąty, które można wydzielić w enneagramie, każdy z nich obrócony względem tamtego środkowego o kat 1/9 koła = 40 stopni. Wniosek: przesuwanie płaszczyzny tabelek wzdłuż powyższych linii-przekątnych (o "skok" jednego pola) jest równoważne z obracaniem enneagramu o 120 stopni. Ciekawe.

A gdzie jest obrót o 1/9, czyli kolejne przejście od jednego punktu enneagramu do następnego, po obwodzie enneagramowego koła, 1-2-3-4... itd.? Jest. Na poniższym rysunku zaznaczyłem go wyraźniej jako żółtą ścieżkę:Oczywiście podobne równoległe ścieżki są równie dobre - są tym samym cyklem.

I jeszcze jedno. Skoro tak łatwo znaleźliśmy cykl przemian w stresie dla punktów środkowych 3-6-9, to wzdłuż której linii układa się cykl przemian dla pozostałych punktów, tych z dzielenia 1 przez 7? (1/7 = 0,14285714285714285714...) Jak widać na rysunku, nie jest to prosta linia, lecz pętla cyklu - narysowana niżej na czerwono:Nieskończenie powielony na płaszczyźnie kwadrat jest równoważny zamkniętej powierzchni - torusowi. Tak! - Trzeba tylko skleić dwa przeciwne boki i dostaniemy wtedy walec, po czym sklejamy ze sobą oba kołowe wloty walca (który musi być giętki) - i już jest torus. Jak wyglądałby enneagram na torusie, chwilowo zabrakło mi wyobraźni, nie mam też pomocy naukowej - musiałbym jechać do sklepu z rzeczami dla psów, kupić gumowy obwarzanek gryzak, na nim wyrysować enneagram.

Drogi Enneagramu: wstęp na końcu

Enneagramowe przemyślenia, przebłyski i nowości...


« Schizofreniczny klucz do enneagramu 1EST - Pierwsze Ennagramowe Spotkanie Taraki - odbyte i udane! »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)