zdjęcie Autora

17 maja 2010

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Astro-obserwator (odcinków: 202)

Ereszkigal na koziorożcach

Kategoria: Astrologia
Tematy/tagi: InanaLilithmitologie archaiczneznaki zodiakuzwierzęta mocy

« Co może astrolog(ia)? Ponury horoskop początku prezydentury Bronisława Komorowskiego »

Niesamowite! Terravision przysłał mi MMS'em/mailem to zdjęcie:

Z komentarzem:

A jednak kozły koziorożce

Powyższa rycina rodem z I tomu "Sztuki Swiata" wyd.Arkady 1989 r. przedstawia plakietkę z ok. 1700 r. przed Chr. znajdującą się w Luwrze. Przedstawia ona wizerunek znanej nam z innej plakietki bogini Ereszkigal (zgadzam się z Inqbusem że to raczej Ereszkigal a nie Inana - chociaż w książce opisano zabytek jako Lilith). Tu zamiast na lwach bogini stoi na koziorożcach, brak też sów.

Astro-obserwator: wstęp na końcu

Dawniej pod tytułem „Mesuranema”, z greckiego mesouranêma co znaczy „środek nieba” czyli medium coeli.


« Co może astrolog(ia)? Ponury horoskop początku prezydentury Bronisława Komorowskiego »

komentarze

[foto]

1. Arkanum przypisywane znakowi Koziorozca • autor: Terravis Wiktor Rumocki2010-05-19 13:52:15

Drogi Wojtku! Na wstepie dziekuje ze zamiesciles na swoim blogu mojego maila wraz ze zdjeciem. Na powyzsze zdjecie natrafilem przypadkiem ? akurat pare dni po tym jak zabralem sie za lekture ksiazki Tarot Thota autorstwa Lona Milo DuQuette poswieconej talii tarota Aleistera Crowleya i Friedy Harris w ktorej arkanum XV przedstawia wielkiego kozla. Sama karta laczona jest ze znakiem Koziorozca. Tymczasem od pewnego czasu w Tarace wzoru dla postaci diabla z kart pierwotnego Tarota Marsylskiego dopatrujemy sie w wizerunku bogini Ereszkigal widniejacym na plakietce przechowywanej w British Museum znanej jako Krolowa Nocy. Bogini ta, podobnie jak karta diabel z talii nalezacych do tradycji marsylskiej zdawala sie nie miec z kozlem nic wspolnego. A tymczasem okazuje sie ze na niektorych przynajmniej wizerunkach umieszczano ja w towarzystwie koziorozcow. Byc moze tworca tarota zetknal sie z wersja na ktorej byly zarowno sowy jak i koziorozce. Wracajac na chwile do ksiazki DuQuetta zgadzam sie z nim ze kazda karta tarota ma potencjal do reprezentowania zarowno dobra jak i zla i dlatego moim zdaniem arkanum Diabel w pewnych przypadkach i w korzystnym polozeniu karty wcale nie musi byc zla wrozba, moze wskazywac na to ze trzeba bedzie sie zbuntowac albo uzyc jakiegos podstepu.

re-komentarz Autora:

Mnie w ogóle cieszy to, że Podziemna Ereszkigal łączy Lwa z Koziorożcem. W astrologii te dwa znaki, należące przecież do różnych żywiołów i jakości, łączy pewna subtelna więź.
Co do samej Boginki, zauważ, że podobnie jak tamta na lwach, ta jest sporządzona przez artystę z modelki, która leżała, nie stała - piersi!

   Wojciech Jóźwiak --- autor

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)