zdjęcie Autora

18 września 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Eros i Thanatos
Szamanizm, joga tantra

Kategoria: Nowy szamanizm

« Błogie doświadczenie Żywioły w umieraniu »
Ten skręt przez błogość w kierunku majtek  nie był przypadkowy. I wcale nie chodzi mi o freudowską teorię popędów, jedynie o oddziaływanie seksu i śmierci(do tego dojdę) na kreatywność, myślenie i wyobraźnię. Przynajmniej ta ostatnia jest potrzebna z kolei narzędzie hm. Budowania relacji z JA, albo wykupowania się spod władzy JA Boga-Demona. 

Nie. Myliłem się, potrzebne są wszystkie trzy, a nawet dużo więcej. Nie ma skrótów, a zwłaszcza nie ma skrótów od skrótów tj. to jest skrót.

Wróćmy do błogości oraz Erosa. I skrętu w ich stronę. To nieuniknione konsekwencje pracy z wyobraźnią, myślenia, HMM ;) Ups. Zapomniałbym o Thanatosie, to z kolei nieuchronna konsekwencja tarcia przeciwko temu skrętowi, czy nawet jego obecności. Życie to wszak choroba przenoszona drogą płciowa i prowadząca prosto do śmierci.

A może nie. Kwestie popędu to wszak też temat wieku, i z wiekiem schodzą na drugi plan. Przeważnie i czasami, przynajmniej zanim pojawiło się pytanie Morfeusza, która pigułkę wybierasz;) Szukanie źródeł potencji to temat sam w sobie.

Nie dryfujmy alcybiadesową metodą odwracając uwagę od śmierci, Thanatosa.   To ta druga jakość związana z myśleniem, kreatywnością i wyobraźnią. Może nie tyle freudowski pęd do autodestrukcji, ale siła kształtująca ową wyobraźnię.

By nie dryfować:

Seks i Śmierć to dwa najpotężniejsze stymulatory fantazjowania. Władza, Narkotyki, Pieniądze, Przemoc..czy poczucie kontroli, przynależności, bezpieczeństwa, wartości itp to mizerne odbicia tego, że wyobrazić sobie swój koniec jest czymś (prawie?) niemożliwym do dokonania. Ciężkim na równi z wydobyciem się z myślenia narzuconego przez seks i śmierć.  Piszę o wydobyciu, nie z powodu „zła”, ale siły nieświadomości, wszechobecności kulturowych i biologicznych wzorców etc. Trudno myśleć racjonalnie o seksie i śmierci,  w zakochaniu i błogości, w panicznym przerażeniu, furii  i bólu życia  oraz pozostać ludzkim, po stronie ludzi i rzeczywistości.  i bla bla zachować duszę i ducha.. bla bla.

Nawet nie wiem czy to jest możliwe, ale Blabłam idąc najprostszym bezskutecznym rozwiązaniem, hipokrytą moralizatorem, jednym z najprostszych rozwiązań czyniących z ludzi mechanicznych nieszczęśników wyżerających mózgi ;)   

I jeśli już muszę pomoralizować, dodam, że metodą na to jest kontrolowane oswojenie. Tj. Wyobrażenia, myślenie i kreatywność ukierunkowana na seks i śmierć, oraz (standardowo) wykupywanie się spod władzy Erosa i Thanatosa. Więcej nie moralizuję, bo to się źle kończy, ostatecznie to zawsze zmienia w jakieś namawianie do bezmyślności zamiast czegoś odwrotnego.

Ććć, pozostańmy na konkluzji:

Tantryczna wyobraźnia musi być pełna dramy życia i śmierci, władzy i przemocy, nawet bardziej niż szamańskie występy. W krainie wyobraźni można wszystko. Tu o jodze nie wspomnę nawet słowem, (ććć) pozostawiając czytelnikowi tą przyjemność zastanowienia się „w jaki sposób joga jest ścieżką przedstawienia, dramy i przemocy?”.


Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Błogie doświadczenie Żywioły w umieraniu »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)