zdjęcie Autora

30 sierpnia 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Ezoterroryzm Innego Ja - memetyczne strzałki szamańskie

Kategoria: Techniki rozwoju

« Szamanizm i Pogaństwo - Inne Ja i duchowość Lube Koń - analiza hipnotyczna »
Inne Ja o ile zdoła się przebić w złej rzeczywistości, musi ją zwalczać. Musi zwalczać przejawy Zwykłego Ja. Owe zwykłe Ja mogłoby wrócić, zacząć być obecne tu i teraz.
Inne ja z nie-tu i nie-teraz w złej rzeczywistości żyje w nieustannym zagrożeniu...
To zresztą nie "problem" tylko szamanizmu i pogaństwa, ale ogólno ezoteryczny i ogólno psychologiczny(obejmuje większość idei tyczących się wnętrza).
...zagrożeniu powrotem zwykłego Ja i jego konfliktów(nie tylko osobistych!!!)
Siłą rzeczy skutkuje to przeniesieniem tej polaryzacji Zwykłe - Inne Ja na wymiar relacji tj. one się polaryzują w dwa skrajnie widoczne kategorie zachowań:

A) Psychopatyczne Uwiedzenie. Jeśli jesteś ważniejszy to ja porzucę swoje inne Ja, na rzecz twojego Ja. Ono też jest inne,nie tu, nie teraz dla mnie. Ty jesteś jak ja, a ja przecież żyję w Innym świecie Innego Ja: musisz robić tak samo i grać wg moich reguł. To takie oczywiste.

B) Memetyczny Atak na Zwykłe Ja.   Pojawia się duża dawka twierdzeń i tematów podważających zwykłe ja, zapraszających do złamania tabu, naruszających granice psyche zwykłego Ja. (czymkolwiek by to dla danej grupy nie było - to akurat najłatwiej zauważyć w grupach. W grupie jednostki mają mniejsze znaczenie..).
W każdym razie są to naładowane treściowo i emocjonalnie intruzje naruszające granicę zwykłego Ja. Ze względu na to, że najczęściej dzieje się to na polu grupowym, to jest to swoisty ezoterroryzm. Czy też atak magicznymi memetycznymi strzałkami szamańskimi :)
Na przykładach będzie łatwiej, pojawiają się tezy:
Jestem Bliźniakiem. Wiesz lubię Skorpiony, są takie tajemnicze. Ale jakoś nie dogaduję się z Wagami - są jakoś zmienne. Nie jesteś chyba koziorożcem, pasujesz mi na koziorożca.

Lub w wersji łagodniejszej:

-Jaki znak zodiaku jesteś?
...
-(mini wykład).

Podaję astrologię jako przykład, bo tu mamy z wyraźną symboliką i zagęszczeniem informacji dzięki niej. I też powszechnością gazetowej papki, więc częściej można zauważyć podobne zachowania. Mechanizmy podtrzymywania Innego Ja są te same, tylko łagodniejsze ze względu na względną powszechność. Sęk w tym, że im mocniejsze tabu, granice zostały złamane w przejściu do Innego Ja, tym większa siła zwalczania przejawów zwykłego Ja, naładowanie go negatywnymi cechami! Bardziej wyostrzone strzałki i wycelowane w czulsze punkty..i dłuższe serie.

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Szamanizm i Pogaństwo - Inne Ja i duchowość Lube Koń - analiza hipnotyczna »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)