zdjęcie Autora

22 lutego 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Fałszywe Ja vs Prawdziwe Ja

Kategoria: Nowy szamanizm

« Mantry relacyjne Jak odkryć prawdziwsze Ja? »

W poprzednim odcinku podawałem nietypowe ?mantry relacyjne? do pracy z wyłaniającymi się wewnętrznymi treściami czy wywoływania wewnętrznych treści. To temat wprowadzający do pewnego motywu pojawiającego się na rynku rozwojowym, uzdrowicielskim, (para)terapeutycznym, a nawet religijnym:

Kiedy, gdzieś, jakoś coś się wydarzyło, w dzieciństwie, kiedyś tam w innym życiu nastąpiło specjalne wydarzenie; ktoś lub coś, życie zastosowało nie tą ?mantrę relacyjną? i w rezultacie tego teraz nie doświadczamy Prawdziwego JA, Duchowego Ja, Esencji, Pełnego Ja a doświadczamy Fałszywego JA ? ego, skrzywionego ja, niekompletnego ja, chorującego ja, rakowatego ja, ja w chorym ciele, narcystycznego ja .. ? tu odmian jest wiele w zależności od dolegliwości i sprytu w doklejaniu etykietki i sugerowaniu, że z tym Ja w świecie jest coś nie tak.

Oczywista ściema, ups. Negatywna podwójna więź -wybór mniejszego lub większego zła patrząc okiem hipnotyzera. Masz tu do wyboru regresję wiekową lub dysocjację tj. cofnąć się w czasie by czegoś doświadczyć lub nie bycie sobą. I najczęściej dostarczyciele owych idei podsuwają ?terapię?polegającą na owej regresji w celu uwolnienia, zmiany, uzdrowienia owego wydarzenia. Regresja może tu być oficjalna: ?Wystarczy, że w pełni przeżyjesz tamten moment? lub nieoficjalna ?Opowiadając o tym doświadczeniu, możesz uwolnić się od części jego zgubnego wpływu ? to ilu kosmitów przeszło przez ścianę ?? ?To, jak bardzo grzeszny jesteś ??

Owo wydarzenie nie musi być nawet prawdziwe, może go nie być ? wtedy jest stłumionym wspomnieniem , prawda ? Ów dylemat prowadzący do emocjonalnego czy tożsamościowego przywiązania do idei, terapeuty działa tym lepiej im bardziej owo wydarzenie i(lub) Ja jest dziwne, czy obłożone społecznym tabu.

Po równi nadają się do tego:

Grzech, kazirodztwo, porwanie przez kosmitów, gwałt, samogwałt, silne emocje,trauma w przeszłości; rak, choroba, problemy, bieda, konflikty, starość- śmierć w teraźniejszości.

Wszystko, co stymuluje dziwność: Czuję się dziwnie boleśnie ze sobą, gdyby inni wiedzieli, co się stało. Czemu oni tak dziwnie na mnie patrzą? Niezależnie od tego, czy dziwność ta osadzona jest w gniewie(nikt mi nie pomógł! Czego oni są zdrowi! To niesprawiedliwe!), wstydzie (ale to głupio było! Gdyby się wydało...to dopiero by było) czy strachu (co teraz będzie ? jak oni zareagują?). Ta dziwność powoduje odsuwanie się od reszty ludzi ? oni mnie nie zrozumieją.

I przylepianie do ?terapeuty? - on(a) pracuje z takimi jak ja, on(a) mnie zrozumie.. A często taką dziwność owa idea bezpośrednio wywołuje: Jestem taki popierniczony, bo porwali mnie kosmici. Wiem, ze to dziwne.. hm, czemu się tak dziwnie na mnie patrzysz?

Cała perwersja tego zabiegu i tej idei jest w odwrotności do deklaracji budowanie owego Fałszywego Ja ze szczególną kompulsją do jego odtwarzania, ergo. wiary w skuteczność ?terapii?. Wychylenie się poza ten obszar nowo formowanego Ja grozi dziwnością, jest ?ponowieniem? złamania tabu, grozi dezintegracją. Z kolei ulga od dziwności, poczucie wyswobodzenia, ?odkrycia terapią Prawdziwego Ja? jest odczuwane i postrzegane jako dowód prawdy.

Co gorsza: To bazuje na na tyle silnych i naturalnych dla nas mechanizmach, że wewnętrznie przy złapaniu się w ten mechanizm prawie nie ma możliwości rozróżnienia prawdy i fałszu. A jest on na tyle powszechny, że funkcjonuje jako jeden z naturalnych ?mechanizmów zmiany? tj. tych kiedy ludzie realnie się zmieniają, w psychoterapii czy realnie działających terapiach.

Owa niemożliwość, bierze się z odwołania do sposobu w jaki oceniamy realność ? przez pamięć oraz zniekształcenia innych mechanizmów badania rzeczywistości: odczuwania, poczucia Ja, myślenia. Nawet zmysły, a w szczególności Intuicja podpowiada, że fałszywe jest prawdziwe, a prawdziwe fałszywe.. tj. funkcjonuje w obrębie tego wzorca. Szczególnie intuicja i szczególnie emocje fałszują rzeczywistość. Co oczywiście daje się sprowadzić do jednego zdania: Zaczyna się fantazjowanie w totalnym oderwaniu od rzeczywistości.

Wróćmy do momentu od kiedy to się zaczyna tj. zetknięcia z ową ideą. Tu zaczyna się zwyczajnie od niewiedzy, braku wiedzy czy braku świadomości, a nawet samoświadomości np. niewiedzy, że w sytuacjach stresowych(choroba) potrafimy się dysocjować ? przeżywać to, co się dzieje jako nieprawdziwe, złudne, nie dotyczące nas. Braku samoświadomości tego, że niektóre strefy są dla nas niedostępne lub naturalnie są ?płynne? ? widzimy w nich, co chcemy w zależności od nastroju.

I z powodu niemożliwości czy braku umiejętności obrony JA w takich sytuacjach ?kupuje się? tą ideę konfliktu Prawdziwe Ja vs Fałszywe Ja. Kupuje dosłownie, bo najczęściej za to trzeba płacić, a niektórzy płacą nie tylko pieniędzmi, ale czasem i zdrowiem.

To pierwsze naruszenie rzeczywistości ? płynące z zewnętrznego autorytetu, ustanawiające zwykle nadmiernie uproszczoną ideę świata, za to dającą doskonałe emocjonalnie i intuicyjnie zrozumiałe wyjaśnienie niepewnej sytuacji, obietnicę zniwelowania przywołanej do świadomości dziwności.

Drugie naruszenie rzeczywistości ? to owa ?terapia? tj im mocniejsze i bardziej fałszywe uwolnione, odreagowanie wspomnienie, tym większa potrzeba fantazjowania w teraźniejszości i lepsze samopoczucie z tym związane. Podstawową przyczyną tego, jest to, że ta zmiana dzieje się w teraźniejszości! Teraz czujesz się z czymś źle pod presją ?terapeuty?, poczuj się z tą presją dobrze! W rezultacie jedyne napięcie i dyskomfort, dziwność jakie można odczuwać są związane ze światem i ideami poza ową ?terapią?.

A nawet bardzo mocne negatywne przeżycie MUSI pod wpływem przywołania w teraźniejszości po chwili zmienić się we wrażenie przeżywania coś neutralniejszego i pozytywniejszego - to jest element zachowywania naszej równowagi i odbierania bodćów ? teraz nic przecież się nie dzieje, tamto to było, przeszłość, tu mamy pozytywny bodziec ?terapeutę?, gabinet lub wspierającą grupę.

I weźmy się za niemożność rozróżnienia prawdy i fałszu. Jak nie lubię logiki 0-1, tutaj ona występuje i ona spaja tą strukturę w czarno białym myśleniu: Było jakieś wydarzenie -nie było wydarzenia, szkodziło wydarzenie ?nie szkodziło wydarzenie, czuję się źle ? czuję się dobrze, dostrzegam problem ? nie ma problemu. W szczególności obejmuje to podziały emocjonalne i moralne: Dobrze-źle, Pozytywne emocje ? Negatywne Emocje, Prawdziwy obraz świata ? zakłamany obraz świata, duchowość ? materializm, połowiczność ? pełnia. Z czego najtrudniejsze jest, że ów czarno-biały podział potrafi być schowany! On się nie ujawnia częso w treści, ujawnia się w chwilach zetknięcia z obcą treścią, wręcz z definicji: dziwną.

Ta czarno biała granica powstaje przez ciągłe kontrastowanie przeszłych wspomnień ? z obecnymi odczuciami, zbudowana jest na naturalnej różnicy: Przeszłość ? teraźniejszość. Nawet można powiedzieć, że dzieje się coś dziwnego o efektach takiego podejścia: Przeszłość staje się teraźniejszością, teraźniejszość wędruje w przyszłość do uformowania.

Znika teraz, ów stan faktyczny- jak się sprawy mają. Staje się nieistotny.

Sprawę zaciera dalej niewiedza, bo umarli głosu nie mają, pokrzywdzeni pukną się w głowę, a inni podejmowali ryzyko świadomie , więc niewiele stracili, a czuło się z tym dobrze i coś miłego się wydarzyło, poznało się mile ludzi, a z drugiej strony istnieje cała masa ?dolegliwości?, które ?leczy? dobre samopoczucie, kontakt z ludźmi, poczucie kontroli i nadzieja na lepszą przyszłość..

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Mantry relacyjne Jak odkryć prawdziwsze Ja? »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)