zdjęcie Autora

05 maja 2014

Aleksandra Nimue Kosakowska

Skarby z Podróży, czyli Festiwal Ciało–Ziemia–Miłość w Lamkowie
Inspiracja - Realizacja

W 2008 roku wyruszyłam stopem na Zachód. Nie wiedziałam dokąd jadę, kiedy wrócę i czy wrócę. Porwało mnie poczucie, że chcę doświadczyć czegoś autentycznego, podążania za wewnętrznym głosem w zaufaniu do magii Życia, która mogłaby zaprowadzić mnie do spełnienia.

Czymże byłoby to spełnienie? W sercu rozbrzmiewały mi słowa takie, jak „wolność”, „wspólnota”, „autentyczność”, „bliskość ziemi”, „miłość”. Nie wiedziałam czemu tak, czemu na Zachód, czemu stopem, czemu z wielkim plecakiem, śpiworem i karimatą, bez planu, z kilkoma złotych w kieszeni. Dziś widzę, że zostawiłam wszystko: pracę w prywatnej szkole wyższej w Olsztynie oraz w Teatrze Węgajty, ziemię w Lamkowie, przyjaciół, plany, bo w pierwszej mierze potrzebowałam doświadczyć wspierającej natury Życia. Tego, że niezależnie od tego, gdzie jesteś i co posiadasz, Życie wspiera cię na drodze ku spełnieniu – wewnętrznemu spełnieniu, które manifestuje się tak, jak na dany moment jest ci to potrzebne.

Po dwóch latach mieszkania na squatach w Amsterdamie, później trzech latach prowadzenia tam firmy zajmującej się holistyczną pracą z ciałem, a obecnie niemal roku pełnego radości życia w małym miasteczku holenderskim, u boku kochającego partnera, czuję się brzemienna doświadczeniem, którym pragnę się dzielić. Jest to doświadczenie tego, co cenne, skarbów odkrytych w podróży, z której już czas wrócić do domu. I jakże cennym jest to, że dzięki ziemi w Lamkowie, którą około 10 lat temu podarował mi mój ojciec, istnieje miejsce na złożenie tych skarbów w przestrzeni, z której pochodzę.

Co jest dla mnie cenne? Czego nauczyłam się w podróży? Najcenniejsze jest zaufanie do Czegoś Więcej. Do Prowadzenia, czy Życia czy Boga czy Wielkiego Ducha czy Wszechświata – jakkolwiek chcesz To sobie nazwać. Do Czegoś, Co Łączy Wszystko i Obejmuje Wszystko z Miłością. Do Czegoś, Co Ciebie Zna, Na Wskroś, Do Cna i Wie, Po Co Tutaj Przyszłaś/ Przyszedłeś, Wie, Co Chcesz Spełnić. Do Czegoś, Co Widzi Twoje Miejsce w Całości i Wie Jak Poprowadzić Cię Przez Całość Od Początku Do Końca, Ku Spełnieniu. Do Czegoś, Co Jest Zawsze, W Twoim Sercu.

Bez Tego nie da rady. Ja w każdym razie nie dałabym rady. Wszystko, co zdarzyło się w ciągu ostatnich 6 lat, odkąd wyruszyłam stopem na Zachód, było jednym wielkim treningiem zaufania do Prowadzenia i oddawania się Mu głębiej i głębiej. Ogień zaufania płonący dziś w moim sercu jest najcenniejszym ze skarbów, który przywożę z podróży. To jego moc sprawia, że czuję gotowość Realizacji Festiwalu – jednego z moich marzeń.

W drugiej mierze relacje. Jakość relacji. Jakże bezcenne są relacje oparte na zaufaniu i miłości, na dostrzeganiu jedności celu, dla którego wszyscy jesteśmy tutaj, na tej magicznej planecie, celu wspólnego wzrastania i doświadczania głębi tego, kim jesteśmy. Festiwal jest dla mnie przestrzenią umożliwiającą spotkanie w duchu tego typu relacji. Po części oznacza to dla mnie spotkanie przyjaciół, ludzi, którzy wnieśli ogromnie wiele do mojego życia, od których uczyłam się i z którymi wzrastałam. Jakże raduje się moje serce na myśl, że tak wiele osób, zarówno z Polski, jak i z Holandii,także z innych krajów, które poznałam na swojej ścieżce, zgromadzi się w Lamkowie tego lata. Jest to dla mnie ogromnym skarbem.

Druga część to osoby, których jeszcze nie znam, a którym już teraz jestem głęboko wdzięczna za ich otwartość i gotowość zanurzenia się w to niecodzienne doświadczenie życia w quasi-wspólnocie, połączonej celem wspólnego wzrastania. To jest to, czemu pragnę dać przestrzeń. Intencją festiwalu jest stworzenie przestrzeni dla doświadczeń uzdrawiania, przemiany i wzrastania w mocy i miłości, w połączeniu ze sobą, ze swoim ciałem, w połączeniu z ziemią, z mądrością Natury, od której tak wiele możemy się nauczyć i w połączeniu z innymi, w relacjach, w których możemy doświadczać odkrywania i wyrażania tego, kim jesteśmy, zgłębiania własnej, niepowtarzalnej istoty.

Nauczyciele, oferujący warsztaty i ceremonie podczas Festiwalu, mają umiejętność prowadzenia innych na tej ścieżce, gdyż sami z oddaniem nią podążają. Są to osoby, które żyją pełnią swej mocy i powołania. Ich doświadczenie obejmuje obszary określane mianem szamanizmu, tantry, pracy z ciałem, uzdrawiania holistycznego, permakultury, pracy z polem narodzin, misterium teatralnego czy rebirthingu. Wszystkie te ścieżki łączy jedno – pragnienie eksploracji tego, kim w swej istocie jesteśmy, odkrywania pełni własnego potencjału i obejmowania siebie w miłości, przynoszącej uzdrowienie.

A zatem relacje. To, co wydarza się Pomiędzy. Nie tylko pomiędzy ludźmi. Także w naszej relacji z Ziemią, z Naturą, z Przestrzenią. Stąd specyficzna forma festiwalu.

W 2010 roku znalazłam się po raz pierwszy na Festiwalu Aardenwerk (Praca z Ziemią) w Holandii. Kilkanaście tipi, kilkadziesiąt namiotów, kilkunastometrowy namiot imprezowy, kuchnia polowa. Warsztaty, ceremonie, koncerty, ale też wspólne zmywanie naczyń, wieczory przy ognisku, nagie kąpiele w pobliskim stawie i chodzenie boso po ziemi… Aardenwerk stało się moją wspólnotą i letnim domem na cztery lata.

To tutaj poznałam swojego obecnego partnera, Salvadora, z którym obecnie prowadzimy wspólnie miejsce warsztatów i spotkań „Body Consciousness – Earth Consciousness” („Świadomość Ciała – Świadomość Ziemi”) w Rhenen (centralna Holandia) oraz realizujemy Festiwal w Lamkowie. Wraz z naszą relacją zaczęło się dla mnie uświadamianie sobie i zgłębianie połączenia „Ciało – Ziemia – Miłość”. Uzdrawianie ciała, jakie następuje w połączeniu z ziemią i miłością. Uzdrawianie ziemi, jakie zadziewa się dzięki naszej zdolności kochania i bycia w ciele. Pogłębianie miłości poprzez „zanurzanie się” w ciało i w ziemię. Oddawanie się ziemi ciałem i miłością. Oddawanie się miłości w ciele na ziemi. Osadzanie się w ciele dzięki miłości na ziemi.

Czegóż więcej nam trzeba? Te trzy aspekty obejmują całość naszego ludzkiego doświadczenia i tworzą przestrzeń dla zgłębiania go w nieskończoność. Po to tutaj jestem. Po to tutaj jesteśmy.

Stąd Forma. Forma, która temu służy. Aardenwerk jest tu dla mnie ogromną Inspiracją. Wiele nauczyłam się tam o życiu we wspólnocie i w szacunku wobec żywiołów Natury. Wiele nauczyłam się o zaufaniu do naturalnego rytmu i do przepływu wzajemnego wsparcia. Oto kolejny skarb. Inspiracja. To, że ktoś, a konkretnie Ben i Eleonora Acket, pokazał mi, że tak można. To, że mogłam być częścią i uczyć się, będąc częścią. Forma. Forma, która stała się Inspiracją dla obecnego Festiwalu.

W Lamkowie rozwiniemy tę formę korzystając z wiedzy Permakultury. Permakultura to sztuka działania w harmonii z Naturą i w uznaniu dla jej mądrości. To umiejętność wsłuchiwania się w Przestrzeń i tworzenia opartego na współpracy z nią. Wnosimy coś w Przestrzeń, ożywiamy ją, ale też korzystamy z jej darów we wdzięczności i poszanowaniu. Poruszamy się miękko, zostawiając po sobie minimalną ilość śladów, wczuwając się w to, na co gotowa jest Przestrzeń.

W momencie gdy piszę te słowa Przestrzeń jest naga. Siedem hektarów pól rolnych, które uprawiano ostatnio ponad 15 lat temu, zarośnięta droga polna, strumień Maruna, pofałdowany krajobraz, cisza przetykana czasem krzykiem żurawi. Gdy przyjeżdżałam ją odwiedzać i oswajać w ostatnich latach i miesiącach, czułam jak Przestrzeń dojrzewa. Otwiera się na przyjęcie. Pozwala w siebie wniknąć i daje się zapłodnić nowym doświadczeniem.

Lamkowo
www.bodyearthconsciousness.com/festiwal-cialo-ziemia-milosc.html

Widok na wioskę z przestrzeni, w której odbędzie się festiwal


W naszej bliskości stało się jasne, że wnikanie musi odbywać się powoli. Tak, abyśmy obie miały czas głęboko oddychać. Najpierw zwyczajną przechadzką i leżeniem na ziemi, potem ręcznie kopaną studnią i jurtą, aż pojawi się gotowość, by przyjąć więcej.

Od połowy czerwca, gdy studnia będzie już gotowa, zaczynamy zatem oswajanie Przestrzeni w większej grupie. Wspólnie z wolontariuszami pod kierunkiem Andrzeja Młynarczyka, specjalisty w zakresie projektowania permakulturowego, będziemy oczyszczać strumień, budować toalety kompostowe i prysznice solarne, rozstawiać tipi i namioty warsztatowe, kopać piwniczkę na przechowywanie żywności, instalować panele słoneczne i przygotowywać Przestrzeń do wspólnej celebracji.

Krok po kroku, delikatnie. Tak, aby autentycznie pobyć z Przestrzenią. Stąd „festiwal odłączony od prądu”. Woda ze studni, niewielka ilość elektryczności z paneli słonecznych, toalety kompostowe, prysznice solarne. Aby wsłuchać się w cichość pól i strumienia. Dostrzec relacje pomiędzy rzeczami. Zwolnić do rytmu Natury.

Zapraszamy zatem z własnym namiotem, tipi, jurtą czy przyczepą kempingową. Tym zaś, którzy wolą nieco więcej wygody, proponujemy zakwaterowanie w pobliskich gospodarstwach agroturystycznych, z którymi jesteśmy w kontakcie. W biurze festiwalu, w wiosce, będzie też można skorzystać z Internetu czy wziąć „normalny” prysznic. Opcji jest więc sporo.


www.bodyearthconsciousness.com/festiwal-cialo-ziemia-milosc.html

Dawny dom kultury wewnątrzLamkowo
mapa.szukacz.pl/.../LamkowoCo dokładnie będzie się działo? Jest Program. Program jest bogaty, różnorodny w zamyśle i dostępny na stronie. Ceremonie i warsztaty, prowadzone przez nauczycieli z Polski i z zagranicy, koncerty, celebracja Dnia Poza Czasem (25 lipca) z przedstawieniami, rytualnym malowaniem ciała i szałasem potów, rękodzieło, taniec, śpiew i bębny, tworzenie labiryntu na wzgórzu, atrakcje dla dzieci oraz sesje indywidualne. Oto hasła Programu.

Zaczynamy 14 lipca o 17.00 Ceremonią Otwarcia prowadzoną przez Tannę Jakubowicz-Mount oraz koncertem berlińskiego artysty, Babeka Bodien z gościnnym udziałem Hexi z Tybetu. Obecni też będą Ben i Eleonora Acket, twórcy Aardenwerk. A zatem międzynarodowo i z pełnym błogosławieństwem. Zapraszamy.Festiwal odbędzie się w dniach od 14 lipca do 10 sierpnia. Szczegółowe informacje organizacyjne oraz Program znajdziesz na stronie: http://www.bodyearthconsciousness.com/festiwal-cialo-ziemia-milosc.html

Jeśli masz ochotę włączyć się w przygotowywanie przestrzeni festiwalowej pod kierunkiem Andrzeja Młynarczyka, możesz dołączyć do nas jako wolontariusz już od 15 czerwca. Gwarantujemy dobre jedzenie, darmową naukę z zakresu podstaw budownictwa permakulturowego oraz wspaniałą zabawę w duchu wspólnoty.

Aleksandra Nimue Kosakowska
festiwal@bodyearthconsciousness.com


komentarze

1. Kochana Aleksandro Twoje dzieło już isnieje, żyje już tętni życiem • autor: Nierozpoznany#80162014-05-09 15:22:40

Czytając czułem, widziałem i byłem na Twoim Lamkowskim Festiwalu. On już jest i tętni życiem. Jesteś pięknym przykładem i wzorem podążania i życia zgodnie z duszą, przeznaczeniem. Tworzenia i spełniania. Jesteś twórcą i dziełem, jesteś tworzeniem będącym spełnieniem.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)