zdjęcie Autora

19 października 2010

Piotr Jaczewski

Flirt Uwodzenie Intymność - słówko o związkach

Kategoria: Techniki rozwoju

Ach, wszystko byłoby cudownie, gdybyśmy wychodząc z naszą ofertą do świata i ludzi od razu szczęśliwie zaflirtowali, uwiedli i dali się uwieść, i ciesząc się intymnością żyli długo i szczęśliwie.

Dawno dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami żył Niedźwiedź i szukał sposobu uporządkowania wiedzy i umiejętności dotyczących relacji krótko i długoterminowych. Lata treningów przekonały mnie, że większość życia jest zależna od nas - nie od przeznaczenia, ani szczególnie od dobrych lub złych warunków wyjściowych, a od kwalifikacji i umiejętności.

I tu jest klops jeśli chodzi o związki: kwalifikacji w czym? Co jest nam przydatne? Doświadczenie innych ludzi? To, co możemy podejrzeć czy podłapać od bliskich? Nawet jeśli Oni cudem mają "związek idealny" to i tak my bezpośredniego dostępu do Nich samych nie mamy. Psychologia i socjologia oferują badania nad normami, uśredniając i nadmiernie generalizując. A o konsekwencjach stosowania poradnikowych stereotypów w sytuacjach problemowych lepiej nie mówić... W tym obszarze panuje zamęt idei równy zamętowi w związkach. Przy najszczerszych chęciach podejście psychoterapeutyczne czy psychologiczne z niewielkimi wyjątkami (dotyczącymi raczej terapeutów niż idei), jeśli usiłuje się je mieszać do związków, skutkuje narastaniem konfliktów, a wynik tego jest zupełnie nieprzewidywalny.

Odrobinę lepiej prezentują się tu elementy przekazywane na szkoleniach uwodzenia i tantry. Przynajmniej usiłuje się przełożyć teorię na praktykę, nie deprecjonując przy tym usiłującego je zastosować człowieka. Z tym, że w tych szkołach uwodzenia kierunek zmian w zachowaniach i percepcji idzie w stronę podejścia prowadzącego, a w tantrze w stronę duchowości tegoż prowadzącego. Na marginesie: z tego samego powodu nie stawiałem na doświadczenie własne, bo choć od tego nie można się uwolnić, to jednak myślenie własne cechuje się dużą ilością samospełniających się przepowiedni: trzeba je wziąć w ryzy, by w miarę przytomnie móc przeżywać związki: w nich miesza się nasza percepcja, percepcja partnera, życzenia i urazy własne i cudze.

Innymi słowy: ja szukałem czegoś, co raczej jest metamodelem, z którego można wynieść coś osobistego, ba wskazówki tyczące konkretnych zachowań, ale będącym jednocześnie w zgodzie z neurologią, psychologią i w miarę zdrowymi ideami dotyczącymi związków. Zdrowe podłoże dały temu niektóre aspekty huny: koncepcje 4 wizji świata i siedem zasad; oraz NLP: głównie teorie komunikacji i uczenia się, ale pomogła mi również koncepcja flirtu jako zjawiska przykuwania uwagi, pochodząca od Arnolda Mindella. W rezultacie udało mi się stworzyć arbitralny model, w obrębie którego można porządkować myślenie "PO SWOJEMU" i jednocześnie na tyle zgodny z rzeczywistością psychospołeczną, by dało się dzięki niemu coś w niej osiągnąć.


Arbitralnie i zupełnie odgórnie: Przyjmijmy, że mamy cztery obszary związku: biznes, flirt, uwodzenie, intymność.

Możnaby powiedzieć prozaiczniej i bardziej znajomo: • zadania i zachowania, • emocje i uczucia, • przekonania i decyzje, oraz • poczucie tożsamości JA a nawet MY. Eureka! Używam nowych nazw dla znanych pojęć i to w dodatku redefiniując ich znaczenie? Tak, masz rację i robię to celowo, by odejść od zwyczajowych sztywniejszych spojrzeń oraz jako mnemotechnikę uwypuklającą pewne znaczenia:

 • w biznesie mamy oferty, zadania, konkret, zyski
 • we flircie liczy się stan wewnętrzny, zabawa, przykuwanie czyjejś uwagi i skojarzenia
 • w uwodzeniu chodzi by porwać czyjś umysł, ba! ciało!
 • a w intymności jej doświadczanie, czułe punkty i nasze wnętrze - sprawy do których nie dopuszczamy wszystkich.

Te hasełka również przypominają o naturze związków: razem jest lepiej niż osobno, choć większa część z tego, co namacalne w związkach jest do kupienia bez związku z kimkolwiek (mamy z nich czysty biznesowy zysk), przykuwają naszą uwagę (flirtują z nami), doprowadzają do obsesji (uwodzą!) i kształtują nasze wnętrze, a nawet tożsamość (intymność).


Nie da się mówić tu o ściśle określonych kategoriach, mówię raczej o perspektywach:

 • biznes = chcesz mieć coś, dostajesz to za coś innego;
 • flirt = budowanie nastroju, zapraszanie do zabawy w coś;
 • uwodzenie = coś co wręcz obsesyjnie przykuwa myślenie;
 • intymność = najbardziej newralgiczne punkty związane z tym kim jesteś.

W dodatku to jest dynamiczne np. w zależności od sytuacji: seks może być interesowny (biznes), stanowić zaproszenie do zabawy (flirt), zaprzątać głowę (uwodzenie) czy(i) decydować o poczuciu atrakcyjności (intymność).

To moje redefiniowanie ma również drugie dno. W sytuacjach problemowych redefiniowanie pozwala na odczarowanie sytuacji i dostarczenie wskazówek postępowania. Przetłumaczmy na inny język:

 • "mój partner nie robi " - "mój partner odrzuca moją ofertę" (jak uatrakcyjnić tą ofertę?),
 • "ona mnie wkurza" - "parterka flirtuje z moim gniewem" (jak flirtować inaczej?),
 • "głupio myśli" - "kiepsko mnie uwodzi" (może pouwodzę drugą stronę w tym temacie?),
 • "nie potrafię znaleźć partnera" - "nie potrafię dzielić się intymnością" (co stanie się, jeśli zacznę uczyć się w bezpiecznych warunkach?)

Ciekawostka: Dobrze funkcjonujące pary zwykle tworzą "własny język", słownictwo, zwroty odmienne od otoczenia. I nie tyczy się to tylko sytuacji łóżkowych, lecz codziennych interakcji.


Te cztery aspekty, to również cztery tryby komunikacji (mają własny język, gestykulację, tonację) i to, że ktoś odpowiada i reaguje używanym przez nas trybem, nie determinuje istnienia i formy innego aspektu, np.: jeśli kupujesz serek w supermarkecie nie oznacza to, że kasjerka prześpi się z tobą. Tymczasem w naszym podejściu do związków jest wiele z takiego zachowania. A sednem jest: robiąc biznes, stykasz się z biznesem, flirtując stykasz się z flirtem, uwodząc jesteś uwodzony, dzieląc się intymnością dostajesz intymność. Nie zawsze od razu, nie od każdego, ale przy pewnej dozie cierpliwości i wytrwałości ta reguła się potwierdza. Przyjrzyjmy się jej bliżej:

Biznes - to obszar konkretu (kto?, gdzie?, kiedy?, z kim?, za ile?), forma wypowiedzi bardziej zorientowana na rytuał społeczny, formę i dystans, w którym liczą się zadania i zysk. W tym obszarze zdolności komunikacyjne to zdolności negocjacji oraz grzecznego i stanowczego egzekwowania zamierzonego celu - teoretycznie dążąc do sytuacji win-win, ale jednocześnie stawiającego żądania. Liczy się zdolność dotrzymywania warunków umów, ale niektóre umowy są nie pisane lub przemycane drobnym druczkiem. Podstawową umiejętnością jest zdolność myślenia i wyrażania się kategoriami CO JEST? Co widzę? Co słyszę? Co czuję? Co robię? (Jaką pozycję ciała ma ta osoba? jak gestykuluje? jaki ma ton głosu? jakich słów używa? co robi?) - Dzięki temu możesz zacząć dostrzegać szczegóły oferty, rozróżnić co jest od tego, co zdaje się być.

Krótka proza życia: jeśli chcesz coś egzekwować od partnera, potrzebujesz wiedzieć co to jest i w miarę realistycznie oceniać jego motywacje do danej aktywności.

Flirt - to obszar dwuznaczności, wieloznaczności, eskalowania zabawy. Gdy używasz skojarzeń i drobnych gestów wykraczających poza kontekst, twój stan wewnętrzny udziela się osobom wokół (lub stan wewnętrzny innych osób udziela się tobie). Flirtując przyciągasz osoby, które z łatwością wchodzą w podobny stan i chcą się bawić z tobą w daną grę. Podstawowa zdolność to wywoływanie stanów na życzenie: radość, zabawa, przekomarzanie się, podniecenie. Stanów wraz z towarzyszącym im słownictwem, barwą głosów, gestykulacją.

Krótka proza życia: jeśli chcesz się lepiej bawić, to zaczynasz od dobrej zabawy i rozbawiania drugiej strony.

Uwodzenie - to obszar fantazji, miejsce poza tu i teraz. Uwodzą nas wspólne plany, wartości (idee), fantastyczny romans powstaje na wakacjach, uwodząc zabiera się osobę w serię fantastycznych miejsc. Taką bliską wszystkim koncepcją uwodzenia jest "gonienie króliczka" - pogoń fizyczna i umysłowa za czymś nieosiągalnym. Podstawową umiejętność można określić jako "opowiadanie baśni", "tworzenie mitów": czy to o sobie, czy o bliskich osobach, wydarzeniach lub planach. Im bardziej są one atrakcyjne, tym lepiej wciągają umysł osoby (lub twój) w zaczarowany świat, w którym niemożliwe staje się możliwe.

Krótka proza życia: chcesz by partner cię uwodził, trzeba uwieść jego/ ją/ to! :).

Intymność - to obszar tożsamości i godzenia przeciwieństw, doceniania paradoksalnego uroku życia: zyskujemy ją dzieląc się sobą z daną osobą, przebywając razem w różnych okolicznościach, pozwalając wyrazić się zarówno słabościom jak i sile. Podstawowa umiejętność to zdolność dostrzeżenia i docenienia całokształtu, tolerancji i akceptacji dla paradoksów typu: nasza tożsamość i komunikacja jest w równym stopniu określona przez nas samych, co przez cudze postrzeganie; w seksie z jednej strony bierzesz i czynisz partnera słabym, z drugiej strony dajesz i odsłaniasz własne najczulsze punkty oddając moc. Intymność to też umiejętność, zdolność wchodzenia w stan akceptacji paradoksów życia: jest tak, i tak, i nie, i zupełnie jeszcze inaczej.

Krótka proza życia: chcesz dzielić się intymnością, trzeba umieć wspierać intymność innych.


W ogólności potraktowanie tych obszarów jako dziedzin doświadczenia (przeżywania czegoś subiektywnie w określony sposób) i aktywności (coś co robię) - pozwala myśleć o całej sprawie w kategoriach umiejętności: doświadczenie (sposób przeżywania) daje wytwarzać się w innych ramach niż docelowe i przenosić z kontekstu na kontekst (uśmiechanie się z przyjaciółmi wspiera uśmiechanie się w pracy). Każdą aktywność zaś ćwiczymy, nabieramy w niej wprawy. A jak ćwiczymy, to możliwy jest trening. Bardziej celowe przykucie uwagi, by ukierunkować własne zachowania.

I w tym duchu osoby z Warszawy (ba, pary!) zapraszam na trening indywidualny: Flirt, Uwodzenie, Intymność. Dowiedz się więcej:

Piotr Jaczewski

piotr.jaczewski@prowo.pl

Gawra Trainings & Coachings Piotr Jaczewski


Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)