zdjęcie Autora

30 lipca 2015

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Gdy nie wiadomo o co chodzi..
Błogosławieństwo bóstwa

Kategoria: Nowy szamanizm

« Grząski Grunt Wstyd niebycia bogiem »

Kora „blokuje” i modyfikuje impulsy z głębszych partii mózgu. Myślenie przeciwstawia się emocjom, modyfikuje je i kontroluje w bardzo podstawowy biologiczny sposób. Nasza zdolność do abstrakcyjnego myślenia idzie w parze z tabuizacją różnych fragmentów rzeczywistości.

Symboliczność myślenia wycina i zniekształca nadmiar informacji zmysłowej, ogranicza świadomość sygnałów społecznych i wprowadza narracyjność jako sposób budowania tożsamości.  Ja  równa się narracja w przestrzeni społecznej równa się nie narracja  nie-JA. Ja jestem inteligentny, mądry i przystojny w odróżnieniu od tej bandy głupców, która ….  Z abstrakcją i symbolicznością myślenia idzie w parze logika zbiorów (to i nie-to),  z której musimy wybrać jedną wartość, kontekst w którym powstanie sens.  Nie możemy być świadomi wszystkiego.

Jestem tu, a nie gdzie indziej.  Jestem taki, a nie inny. Jestem jak …. A nie jak …  pomiędzy tym, co robimy a czego nie robimy,  tym co w polu uwagi a tym, co po za polem uwagi, intymnością  i formalnością, grupą swoich i grupą obcych wciąż buduje się i rozładowuje napięcie.

I musimy je znieść!

Dojrzewamy społecznie wraz z umiejętnością powstrzymania się od wypowiedzi: Król jest nagi! Z umiejętnością zniesienia społecznie-użytecznego bullshitu.    ale skutkiem ubocznym owej społecznej dojrzałości jest regulujące owo napięcie parcie: ciśnienie na bycie kimś innym, emocjonalne nakręcenie na coś, zazdrość czy wręcz zawiść świata ludzi.  

Mamy tu wymiar doświadczeń od światów piekielnych po boskie przyjemności, ale z tą rozpiętością doświadczeń powstaje ciągła szamotanina, koło cierpień, samsara! O to nie ma ludzi normalnych, są tylko jeszcze niezdiagnozowani lub błędnie zdiagnozowani.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Grząski Grunt Wstyd niebycia bogiem »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)