zdjęcie Autora

10 lutego 2010

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Astro-obserwator (odcinków: 202)

Gdzie znaki zodiaku mają skupione swoje znaczenie?

Kategoria: Astrologia

« Pięć, Wenus i kwiaty Jowisz w znakach u ezoteryków »

Nektaria, uczestniczka AstroAkademii, napisała w ramach ćwiczeń:

Księżyc mam w znaku Byka, "choć prawie dotyka"  znaku Barana, Jowisz w znaku - no właśnie, skoro jest dokładnie na granicy Strzelca i Koziorożca, to jak stwierdzić w którym znaku?

Niżej fragment horoskopu Nektarii, przekręcony, żeby było lepiej widać Księżyc i Jowisza:

Księżyc leży w 0°59' Byka - czyli po prostu w Byku! W tym miejscu raczej już nie ma wpływów znaku Barana - to jest czysty Byk. Z położeniem Księżyca nie ma więc problemu.

Jowisz leży 29°57'Strzelca, czyli do kardynalnego Punktu Koziorożca (albo początku znaku Kozio.) brakuje mu zaledwie 3 minut kątowych. Czy to jest jeszcze Strzelec czy już Koziorożec? Odpowiedź brzmi: To już jest Koziorożec. Tzn. w tym obszarze wpływy zbliżającego się znaku Koziorożca przeważają nad wpływami kończącego się znaku Strzelca.

W tym miejscu zaczyna się poważniejszy i do tej pory nierozstrzygnięty w astrologii problem: Jak formalny znak, np. Strzelca, czyli sektor od 240 stopni do 270 stopni, ma się do faktycznego-psychologicznego znaku Strzelca? Albo: czy psychologiczne cechy znaku (jego znaczenia) są rozłożone "po równo", równomiernie po całym znaku-sektorze, czy w tym sektorze są miejsca "bardziej strzelcowe" i "mniej strzelcowe"? Też mozna zapytać, czy cechy psychologiczne (znaczenia znaku) sa związane z sektorem, - czy z początkiem tego sektora - czyli samym "punktem Strzelca"?

Zwykle w astrologii przyjmuje się, że znak jest najsilniejszy czyli ma najbardziej typowe znaczenie w pierwszych swoich stopniach, a na swoim końcu - w ciągu np. 3 ostatnich stopni, słabnie i zmienia się w znak następny. Tego się będziemy trzymać, chociaż sam problem banalny nie jest i postaram się przeznaczyć nań osobny wykład-artykuł.

Problem jest dużo bardziej złożony niż to się na wstępie wydaje... I jak powiedziałem już, problemu tego nie rozstrzygnięto dotąd.

Astro-obserwator: wstęp na końcu

Dawniej pod tytułem „Mesuranema”, z greckiego mesouranêma co znaczy „środek nieba” czyli medium coeli.


« Pięć, Wenus i kwiaty Jowisz w znakach u ezoteryków »

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)