zdjęcie Autora

04 października 2010

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Ateny, Jerozolima, Ganges (odcinków: 24)

Geny i memy, czyli nie koniec podejrzeń

Kategoria: Historia i współczesność
Tematy/tagi: geny: ewolucjamemy

« Nietzsche Czwórka Religia ateistów »

Ciągnę dalej temat filozofii podejrzeń naświetlony przez Jacka Breczkę. Omawiany Autor wymienia ich trzy: marksizm, który głosi, że człowiek jest myślany przez uwarunkowania ekonomiczne czyli klasowe; nietzscheanizm, wg którego człowiek jest myślany, tzn. jego świadomość jest zarządzana przez instynkty wyrażające wolę mocy; i trzeci freudyzm, gdzie człowiek jest myślany przez popędy płci (Eros) i śmierci bądź zniszczenia (Tanatos). Wspólne tym poglądom jest (wg omawianego autora) to, że odmawiają człowiekowi podmiotowości.

Ale przecież tych trzech – Marx, Nietzsche, Freud – to ciepłe kluski w porównaniu z hardcorem (primo) genetyki i jej humanistycznego przedłużenia – socjobiologii, i (secundo) memetyki. Tamci trzej, to historyczna przeszłość i przesąd, który przeminął. Jeśli szukamy czynników, od których człowiek jest zależny i które określają jego świadomość, które myślą nim, to obecnie mamy je przed sobą: socjobiologia i memetyka. Ta pierwsza wywodzi nasze zachowania z gry genów, druga widzi człowieka jako narzędzie do szerzenia memów. Do tego tworzą całość, ponieważ granica między tym, co genetyczne i co memetyczne, jest nieostra, jedno z drugiego wyrasta, gen memowi rękę myje i odwrotnie. Teraz zapytajmy się, czy człowiek coś traci na tym, że dowiaduje się, że jest gatunkiem jak każdy, więc pakietem genów, a do tego wiernym i nieświadomym sługą memów, ich niestrudzonym szerzycielem. A czy człowiek traci coś na tym, że wie, że ma płuca, serce, krwinki, neurony itd.?

Ateny, Jerozolima, Ganges: wstęp na końcu

Coś w naszym świecie zaczęło się (umownie mówiąc) w Atenach, coś w Jerozolimie i okolicach, coś - niedawno - przybyło znad Gangesu. Ciekawe jest prześledzić te trzy nici, jak trzy guny.


« Nietzsche Czwórka Religia ateistów »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)