zdjęcie Autora

15 stycznia 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Homeopatyczna dawka nieświadomości - TWO

Kategoria: Nowy szamanizm

« Tajemna wiedza oczywistości-deszyfryzacja Pomidorów ciąg dalszy - Teza i Komentarz »
Napisałem Wojtkowi podpowiedź odnośnie wpływu sugestii posthipnotycznej na możliwe niesłyszenie języka i już w momencie pisania doganiał mnie ZGRZYT.
Zgrzyt polegający na tym, że takie coś należy do TWO - Tajemnej wiedzy oczywistości. Nie nie to, że Wojtek nosi jakąś "tajemną sugestię utrudniającą mu słuchanie angielskiego i szybkie parowanie języka po jego odświeżenia". - Właśnie nasuwające się takie skojarzenie własne lub cudze, to przejaw szyfrowania przez ważność, szczególność, wyjątkowość. "Powyższe zdanie kursywą to oczywista bzdura!". Ale tego nie będę tłumaczył, dlaczego tak jest i po co i na co etc, wypłyńmy na szersze wody:
Świadomość i nieświadomość. To jest z jednej strony naturalny podział: Są sprawy, których jesteśmy świadomi i takie, których nie jesteśmy. Na granicy tego, są sprawy, które właśnie sobie uświadamiamy a przed momentem były nieświadome, np. ten czytany tekst.
Oczywiste też jest, że słuchając kogoś można namierzyć "czego jest świadomy" oraz "czego nie jest świadomy", oraz, że będzie to kłamliwe złudzenie z ziarnem prawdy tj. wypowiadane słowa i zachowania nie przekazują pełnej informacji o tym, co się dzieje w osobie, czy wydarzyło w historii tej osoby, etc. Ziarno prawdy polega np. na utrudnionym dostępie do przeciwległego stanowiska (może być nieprawda - sam często dyskutuję inaczej), lub utrudnionym przez zaangażowanie tendencją do wyrażania odmiennego stanowiska(to jeszcze trudniejsze) etc. Zachodzi szyfrowanie przez ważność, szczególność i wyjątkowość wysyłanego w danym momencie komunikatu.
Inne szyfrowania zachodzi na poziomie percepcji wewnętrznej. Niektóre nieświadome sprawy sobie uświadomimy, innych nigdy. Kontaktem z nieświadomością jest w istocie to, co  w danym momencie postrzegamy i uświadamiamy. Jednak sama idea nieświadomości uczyniona zbyt szczególną, ważną, wyjątkową zaczyna przypominać dziwny twór boski lub demoniczny:
O to we mnie tkwią nieuświadomione boskie moce ...powiem słowo i szast prast cały świat legnie u mych stóp.
Prześladuje mnie groźny demiurg- psuje mi moje wysiłki, to przez niego nie udaje się x y z

Cała emocjonalność, irracjonalność, fantazje o świecie dookoła potrafią - i najczęściej bez długiego treningu to robią - tworzyć z idei nieświadomości jakiś dziwny twór rodem z koszmarów i tragikomedii jednocześnie.
Podobnie gdy się o tym mówi - co innego się usiłuje powiedzieć, a co innego słychać tj. z definicji "to czego jest nieświadomy mówca" jest czym innym niż "to, czego jest nieświadomy słuchacz".
Zaiste tajemna wiedza oczywistości.
Nieoczywiste jest to, że mówienie o świadomości czynienie ważnym, szczególnym wyjątkowym ba! pierwotnym świadomości sprzyja nieświadomości. Zarówno nieświadomości własnego ciała (dysocjacja- trans), postępowania jak i relacji dookoła. Ponura prawda o mówiących o świadomości i rozwijaniu świadomości (warto pytać: świadomości czego? )
A w sytuacjach kiedy mówimy o świadomości teraz - dysocjacji-tranoswi oddzielającego od własnego wnętrza, wartości, motywacji tj. sprzyja impulsywnemu zachowaniu prowadzącemu do nibylandii (papa rozumie ! ;))
Podobnie ze zbytnim naciskiem na nieświadomość, ale o tym była już mowa.
W ogólności: Potrzebujemy mówić o świadomości i jednocześnie nieświadomości. Wiedzy o funkcjonowaniu jako całości i jednocześnie omawiania szczegółów automatyzmów. Homeopatycznej dawki nieświadomości: tej odrobiny, która ułatwia przebywanie w "nie wiem", na granicach sprzecznych idei, w niedookreślonej wewnętrznej przestrzeni.
Co więcej:
Potrzebujemy homeopatycznej dawki świadomości! tej odrobiny, która sprzyja klarowaniu własnych przekonań, zajmowaniu przemyślanego stanowiska, logicznemu myśleniu przyczynowo skutkowemu.
I treningu jak do tego dotrzeć tj. zdeszyfrowania TWO świadomości i nieświadomości.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Tajemna wiedza oczywistości-deszyfryzacja Pomidorów ciąg dalszy - Teza i Komentarz »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)