Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

27 sierpnia 2009

Yijing

I Cing - mówiąca księga. Heksagram 21
Wg tekstu z grobowca z epoki Han

Kategoria: Yijing


I CING - mówiąca księga
wstęp 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 rady

Heksagram nr 21 – GRYZIENIE i ŻUCIE

Autorom Księgi Przemian ten heksagram kojarzył się z ciężkimi zmaganiami, "przegryzaniem się" przez przeszkody i karaniem przestępców.

Orzeczenie

Gryzienie i Żucie: Przyjęcie; dobroczynnym jest przeprowadzić sprawę sądową.

Tytułowe hasło "gryzienie i żucie" mówi nam, że należy podjąć zdecydowane działania, wręcz stanąć do walki ("gryzienie"), i trzeba to wykonać do końca, do skutku (do "przeżucia"). Ale nie powinny tobą kierować odruchy i wola zemsty, lecz wyższe zasady i poczucie sprawiedliwości; stąd wzmianka, że jest to sprzyjający czas, aby wygrać nie w starciu, ale w sądzie.

Znaczenia zmiennych linii heksagramu:
Pierwsza linia zmienna:

Mając dyby na stopach i z uciętymi stopami; nie ma kłopotów.

Ten makabryczny obraz niesie pozytywną wiadomość: mając ograniczona swobodę ruchów, nie popełnisz błędów, które ci groziły. Linia ta może też znaczyć: zło narastało, ale zostało ukrócone w zarodku.

Druga linia zmienna:

Gryzienie mięsa-ciała i ucinanie nosa; nie ma kłopotów.

Również ten drastyczny obraz niesie dobra wiadomość: toczy się walka ze złem, ale przeciwnik jest łatwy do pokonania.

Trzecia linia zmienna:

Gryzienie suszonego mięsa i natknięcie się na truciznę; małe zmartwienie; nie ma kłopotów.

Księga ostrzega przed ukrytymi niebezpieczeństwami, zasadzkami, podstępem, zdradą. Nie są to jednak wielkim zagrożeniem. "Suszone mięso" to przykre sprawy, które powstały dawniej i zostały "zamrożone".

Czwarta linia zmienna:

Gryzienie suchego konserwowanego mięsa, i otrzymanie metalowego grota [strzały]; determinacja w obliczu trudności jest pomyślną [okolicznością].

Kiedy zmienia się czwarta linia, trudności są znacznie większe niż przy niższych liniach. Konieczne jest świadome stawienie czoła złu. Owo zło powstało już dawno temu i zostało przechowane niby suszone mięso. "Metalowy grot" oznacza, że nie wystarczy wola walki, trzeba jeszcze być odpowiednio uzbrojonym, czyli wiedzieć, jak postępować.

Piąta linia zmienna:

Gryzienie suszonego mięsa i natknięcie się na truciznę; determinacja jest niebezpieczna; nie ma kłopotów.

Orzeczenie jest prawie takie samo, jak przy linii trzeciej: Księga podobnie ostrzega przed ukrytymi zagrożeniami, podstępem i zdradą, ale nie doradza trzymania się jednej, zdeterminowanej linii działania. Trzeba być elastycznym, stosować uniki, widzieć dobre strony pozornie złej sytuacji.

Najwyższa (szósta) linia zmienna:

Noszenie drewnianego kołnierza na ramionach, i z uciętym uchem; niepomyślne.

Drewniane kołnierze zakładano w danych Chinach ukaranym przestępcom. Podobnie kara było ucięcie ucha. Linia ta mówi, z jednej strony, że zło zostało ukarane. Z drugiej strony wynika z niej, że masz ograniczone ruchy i brakuje ci informacji (brak ucha!), co nie jest dobrą wieścią.


początek-wstęp praktyczne rady
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

Znajdź heksagram:

trygram górny
trygram dolny
Niebo
niebo
Piorun
Piorun
Woda
Woda
Góra
Góra
Ziemia
Ziemia
Wiatr
Wiatr
Ogień
Ogień
Jezioro
Jezioro
Nieboniebo1345261191443
PiorunPiorun255132724422117
WodaWoda6402947596447
GóraGóra3362395215535631
ZiemiaZiemia12168232203545
WiatrWiatr4432481846575028
OgieńOgień1355632236373049
JezioroJezioro1054604119613858

archaiczny tekst chiński według filologicznego przekładu Edwarda Shaughnessy
opracował i objaśnił Wojciech Jóźwiak

TEXT copyright (c) Wojciech Jóźwiak 2000-2002
HTML copyright (c) Grzegorz Jackiewicz 2003-2004



Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)