Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

27 sierpnia 2009

Yijing

I Cing - mówiąca księga. Heksagram 25
Wg tekstu z grobowca z epoki Han

Kategoria: Yijing


I CING - mówiąca księga
wstęp 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 rady

Heksagram nr 25 – EPIDEMIA
czyli jak się zachować w obliczu nieobliczalnych zmian

Heksagram ten zwykle bywa opatrywany tytułami "Niespodzianka", "Niewinność" lub "Spontaniczność". Jednak stary, wykopany z grobu w Mawangdui, egzemplarz Księgi Przemian nazywa ten heksagram brutalnie "Zarazą" lub "Epidemią".

Orzeczenie

Epidemia: Pierwszorzędne przyjęcie; pomyślny [znak] aby podjąć decyzję. Jeżeli to nie stoi prosto, to będzie inspekcja; nie sprzyjające, aby mieć dokąd pójść.

Dwa słowa powtarzają się w orzeczeniach do tego heksagramu: "epidemia" oraz "inspekcja". Epidemia, szerząca się zakaźna choroba, może być przenośnią, i oznaczać taką sytuację, kiedy jedni ludzie "zarażają się" od drugich jakąś modą czy manią. Ale zawsze oznacza to, że pojawia się pewien czynnik nieobliczalny, nieprzewidywalny. Dlatego władca (a Księga Przemian była przeznaczona dla ludzi sprawujących władzę) musi wtedy stosować "inspekcje", to znaczy pilnie dowiadywać się o wszystkich szczegółach swojego królestwa. Te rady są ważne do dziś.

Znaczenia zmiennych linii heksagramu:
Pierwsza linia zmienna:

Epidemia odchodzi; dobrowróżbny [znak].

Pierwsza linia ciągła była uważana za obraz źródła nieobliczalnej zarazy. Kiedy ta linia się zmienia, zaraza mija bez echa, zanika w zarodku.

Druga linia zmienna:

Nie ma siewu ani zbierania [plonów], nie ma karczowania nowych pól ani obrabiania starych pól; sprzyjające, aby mieć dokąd pójść.

Fala zarazy (albo jakiejś szalonej mody) ogarnęła już "lud", czyli tych ludzi, którzy powinni dbać o swoje gospodarstwa. (Ich właśnie oznacza linia druga.) Księga rysuje tu obraz istnej klęski ekonomicznej. Warto wtedy mieć jakieś rezerwowe plany – "sprzyjającym jest, by mieć dokąd pójść".

Trzecia linia zmienna:

Klęska epidemii; ktoś przywiązuje to do wołu. Zysk wędrowca jest taki sam, jak mieszkańca miasta.

Epidemia – albo pomieszanie pojęć będące wynikiem pewnej nowej mody – sprawia, że dotychczasowy porządek w społeczeństwie jest zaburzony, i przypadkowi ludzie ("wędrowcy") ciągną wielkie zyski. Nadzieją są tu "woły" – będące dla Chińczyków symbolem wytrwałości.

Czwarta linia zmienna:

Zdolny być zdecydowanym; nie ma kłopotu.

Kiedy linia czwarta zmienia się w silną, heksagram staje się korzystnym heksagramem nr 13, "Sprzymierzenie". Zmiana tej linii oznacza, że jest szansa wzięcia spraw w swoje ręce.

Piąta linia zmienna:

Choroba [z powodu] epidemii: nie ma lekarstwa, ale jest szczęście.

Na epidemiczne choroby nie ma lekarstwa: wyzdrowieje ten, komu dopisze szczęście. Ale jeżeli ta linia wypadła zmienna, oznacza to, że właśnie masz takie szczęście!

Najwyższa (szósta) linia zmienna:

Ruch epidemii; jest inspekcja; nie ma miejsca na pożytki.

"Ruch epidemii" to zmiany w społeczeństwie, wywołane przez zarazę (lub nieobliczalną modę). Nie należy liczyć na zyski z takich zmian; natomiast warto "przeprowadzić inspekcję", czyli wyciągnąć nauki na przyszłość z tego, co się wydarzyło.


początek-wstęp praktyczne rady
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

Znajdź heksagram:

trygram górny
trygram dolny
Niebo
niebo
Piorun
Piorun
Woda
Woda
Góra
Góra
Ziemia
Ziemia
Wiatr
Wiatr
Ogień
Ogień
Jezioro
Jezioro
Nieboniebo1345261191443
PiorunPiorun255132724422117
WodaWoda6402947596447
GóraGóra3362395215535631
ZiemiaZiemia12168232203545
WiatrWiatr4432481846575028
OgieńOgień1355632236373049
JezioroJezioro1054604119613858

archaiczny tekst chiński według filologicznego przekładu Edwarda Shaughnessy
opracował i objaśnił Wojciech Jóźwiak

TEXT copyright (c) Wojciech Jóźwiak 2000-2002
HTML copyright (c) Grzegorz Jackiewicz 2003-2004



Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)