Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

27 sierpnia 2009

Yijing

I Cing - mówiąca księga. Heksagram 39
Wg tekstu z grobowca z epoki Han

Kategoria: Yijing


I CING - mówiąca księga
wstęp 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 rady

Heksagram nr 39 – PIESZO

Częściej ten heksagram znany jest pod nazwą "Przeszkoda". Mówi on o tym, że trzeba "zsiąść z wozu" i iść pieszo, czyli porzucić udogodnienia i stanąć twardo na ziemi, pewną stopą.

Orzeczenie

Pieszo: Dobroczynnie na południowy zachód, nie dobroczynnie na północny wschód; dobroczynnym jest widzieć wielkiego człowieka; determinacja jest [czymś] pomyślnym.

Orzeczenie przypomina to z heksagramu nr 2. Dobroczynny kierunek południowo-zachodni to miejsca, gdzie czujesz się "u siebie", gdzie jesteś zasiedziały, i ludzie, którzy uważają cię za swojego. Przeciwnie, północny wschód to obszar przygód, ryzyka i niewiadomego. Księga każe więc trzymać się rzeczy znanych, polegać na ludziach, którzy ci sprzyjają, nie ryzykować i czynić to, co należy do twego planu. Żadnych ekstrawagancji!

Znaczenia zmiennych linii heksagramu:
Pierwsza linia zmienna:

Pójście pieszo, przybycie w wozie.

"Kto wychodzi pieszo, przybywa w wozie." Początki są skromne, ale dalszy rozwój wydarzeń przyniesie siłę i bogactwo.

Druga linia zmienna:

Królewski sługa jest jakże pieszy; nie ciało jest [tego] powodem.

Chociaż zasługujesz na więcej, musisz zadowolić się skromnymi środkami, "chodzić pieszo" – a więc także być jak najbliższej materialnej rzeczywistości. Nie pozwól jednak, aby zdominowały cię potrzeby ciała.

Trzecia linia zmienna:

Pójście pieszo, przybycie z powrotem.

"Kto wychodzi pieszo, wraca tak jak wyszedł". Inaczej niż przy pierwszej linii, Księga nie zapowiada sukcesów, przeciwnie – rychły koniec twojego rozpędu i powrót do punktu wyjścia.

Czwarta linia zmienna:

Pójście pieszo, przybycie w połączeniu.

Co znowu można wypowiedzieć na wzór przysłowia: "Kto wychodzi pieszo, wraca we dwoje". Inaczej mówiąc: jest sprzyjający moment, by znaleźć partnera(ów) i skupić ludzi wokół siebie.

Piąta linia zmienna:

Wspaniale pieszo, przyjaciel przybywa.

Polityka trzymania się ziemi i tego, co konkretne, odnosi dobre skutki. Nie jesteś sam, łączysz swoje siły z kimś, kto ma podobne zamiary.

Najwyższa (szósta) linia zmienna:

Pójście pieszo, przybycie z podniesionym czołem; pomyślnie; dobroczynnym jest widzieć wielkiego człowieka.

W chińskim oryginale jest: "przybycie z wielką głową", ale znaczy to to samo. Polityka trzymania się ziemi odnosi jeszcze lepsze skutki niż przy piątej linii zmiennej: czeka cię sukces, awans, kontakty z wybitnymi ludźmi. To jest regułą w "Księdze Przemian", iż wyrocznia pochwala skromność i realizm.


początek-wstęp praktyczne rady
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

Znajdź heksagram:

trygram górny
trygram dolny
Niebo
niebo
Piorun
Piorun
Woda
Woda
Góra
Góra
Ziemia
Ziemia
Wiatr
Wiatr
Ogień
Ogień
Jezioro
Jezioro
Nieboniebo1345261191443
PiorunPiorun255132724422117
WodaWoda6402947596447
GóraGóra3362395215535631
ZiemiaZiemia12168232203545
WiatrWiatr4432481846575028
OgieńOgień1355632236373049
JezioroJezioro1054604119613858

archaiczny tekst chiński według filologicznego przekładu Edwarda Shaughnessy
opracował i objaśnił Wojciech Jóźwiak

TEXT copyright (c) Wojciech Jóźwiak 2000-2002
HTML copyright (c) Grzegorz Jackiewicz 2003-2004



Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)