Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

27 sierpnia 2009

Yijing

I Cing - mówiąca księga. Heksagram 40
Wg tekstu z grobowca z epoki Han

Kategoria: Yijing


I CING - mówiąca księga
wstęp 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 rady

Heksagram nr 40 – ROZPLĄTANY

Heksagram ten inaczej jest nazywany "Uwolnienie", i rzeczywiście mówi o uwalnianiu się z więzów i ograniczeń.

Orzeczenie

Rozplątany: Dobroczynnym [jest zwrócić się] na południowy zachód; nie ma dokąd iść; jego przybycie z powrotem jest sprzyjającą [okolicznością]; jest dokąd pójść [aby] spędzić noc; pomyślny [znak].

Południowy zachód był we wróżbach uważany za pomyślny kierunek, a więc zdanie to znaczy: orientuj się ku miejscom, sprawom i ludziom, o których wiesz, że ci sprzyjają. W obecnym czasie nie mają sensu jakieś dalekie i ryzykanckie wyprawy, tam rzeczywiście "nie ma dokąd iść"; warto natomiast wrócić do "swoich spraw" – do domu, do rodziny, do wypróbowanych zajęć i celów; tu u siebie, na miejscu, jesteś potrzebny naprawdę i na stałe.

Znaczenia zmiennych linii heksagramu:
Pierwsza linia zmienna:

Nie ma kłopotów.

Pierwsza linia zmienna oznacza we wszystkich heksagramach kierowanie się głosem serca, pierwszym odruchem. Ponieważ w tym heksagramie chodzi o powrót do siebie, więc głos serca jest dobrym doradcą.

Druga linia zmienna:

W polu chwyta się trzy lisy, i dostaje się żółty grot strzały; wytrwałość jest pomyślną [okolicznością].

Wśród chińskich dostojników polowanie było uważane za sprawdzian – czy komuś los sprzyja – przed prawdziwymi przedsięwzięciami, takimi jak wyprawa wojenna. Tutaj ta próba wypadła aż nadto pomyślnie. Los jest dla ciebie łaskawy, trzymaj się powziętych decyzji.

Trzecia linia zmienna:

Dźwiganie na plecach i jechanie na wozie skłania złodziei by przyszli; determinacja przynosi niepokój.

Niebezpieczne są podróże, przesyłki, przeprowadzki – ponieważ ruszając się z miejsca na miejsce albo przenosząc swój dobytek narażasz się na straty, może nawet dosłownie na rabunek lub kradzież. To orzeczenie jest w zgodzie z ogólnym duchem heksagramu, który zaleca życie osiadłe i domowe.

Czwarta linia zmienna:

Rozplątywanie jego [zarośli] szaleju; przyjaciel przychodzi i przywraca to.

Księga ryzuje obraz rozgarniania zarośli trujących i niemiło pachnących roślin (mogą one symbolizować narosłe przeszkody z przeszłości), zapewne w poszukiwaniu jakiejś zguby. Sam sobie nie dasz rady – potrzebna jest ci pomoc zaufanej osoby.

Piąta linia zmienna:

Człowiek szlachetny zaledwie jest rozplątany; pomyślnie; to jest powrotem pośród małych ludzi.

Zmiana tej linii ogłasza twój sukces! Ale uwaga: to jest taki rodzaj powodzenia, który zadowoliłby większość ludzi – dla ciebie jednak jest to ledwo "rozplątanie", ledwo początek twojej samodzielnej, wolnej drogi.

Najwyższa (szósta) linia zmienna:

Oto książę ustrzela jastrzębia na szczycie wysokiego muru, chwytając go; nie ma niczego nie dobroczynnego.

I znowu Księga przedstawia scenę polowania. I choć cel jest wysoki (dosłownie i w przenośni) i niemal niedosiężny, to odniesiony zostaje sukces. Podobnie mają się sprawy z tobą: los ci sprzyja i możesz śmiało porywać się na najwyższe cele!


początek-wstęp praktyczne rady
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

Znajdź heksagram:

trygram górny
trygram dolny
Niebo
niebo
Piorun
Piorun
Woda
Woda
Góra
Góra
Ziemia
Ziemia
Wiatr
Wiatr
Ogień
Ogień
Jezioro
Jezioro
Nieboniebo1345261191443
PiorunPiorun255132724422117
WodaWoda6402947596447
GóraGóra3362395215535631
ZiemiaZiemia12168232203545
WiatrWiatr4432481846575028
OgieńOgień1355632236373049
JezioroJezioro1054604119613858

archaiczny tekst chiński według filologicznego przekładu Edwarda Shaughnessy
opracował i objaśnił Wojciech Jóźwiak

TEXT copyright (c) Wojciech Jóźwiak 2000-2002
HTML copyright (c) Grzegorz Jackiewicz 2003-2004



Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)