zdjęcie Autora

23 maja 2013

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Astro-obserwator (odcinków: 202)

Inny palec boży?

Kategoria: Astrologia

« Sam początek astrologii Bitwa pod Mątwami czyli złowrogi Neptun »

W pewnym horoskopie zauważyłem układ aspektów - „pierścień aspektów” - który łączy trzy planety. Te aspekty to: sekstyl, bikwintyl, tryseptyl. Planety, między którymi są te kąty-aspekty, to: Merkury, Neptun, Pluton. Dla wygody wypisałem ich długości w liczbach bezwzględnych od zera Barana, a nie w znakach, i w dziesiętnych stopnia, nie w minutach – tak będzie łatwiej rachować. Rysunek jest brzydki, bo został wycięty z kosmogramu i widać resztki kresek innych aspektów.

sekstyl, bikwintyl, tryseptyl

Ten pierścień przypomina inny podobny i bardziej symetryczny pierścień: tak zwany palec boży, czyli sekstyl i dwa kwinkunksy.

Porównajmy:

sekstyl + kwinkunks + kwinkunks = 60 + 150 + 150 = 360 stopni

sekstyl + bikwintyl + tryseptyl = 60 + 144 + 154.29 = 358.29 stopni

Do pełnego koła brakuje 1.71 stopnia. Prawie dobrze!

(Dla pełnego obrazu, faktyczne aspekty w podanym przykładzie wynosiły:

60.43 + 144.38 + 155.19 = 360.00 ... - co nie dziwi, bo tworzą trójkąt, którego suma kątów od czasu Euklidesa równa jest właśnie tyle.)

Co tu jest ciekawego? - Że pierścienie „małych aspektów” czyli aspektów nie-zodiakalnych, mogą imitować pierścienie zodiakalne.

Jak ten „alternatywny palec boży” interpretować? To pozostaje do znalezienia. Astrologowie, jeszcze sporo rzeczy w naszej dziedzinie jest do odkrycia.

Astro-obserwator: wstęp na końcu

Dawniej pod tytułem „Mesuranema”, z greckiego mesouranêma co znaczy „środek nieba” czyli medium coeli.


« Sam początek astrologii Bitwa pod Mątwami czyli złowrogi Neptun »

komentarze

1. Inny palec boży? • autor: Nierozpoznany#67212013-05-23 18:21:33

Mam właśnie taki układ - złożony jednak z innych planet. Mars z Uranem są w sekstylu, Uran z Jowiszem w dokładnym bikwintylu (aplikacyjne 5 minut kątowych - najdokładniejszy aspekt w horoskopie), a Jowisz z Marsem w separacyjnym kwinkunksie/aplikacyjnym triseptylu (153 stopnie). Zastanawiam się od wielu lat jak to interpretować. Wnioski? Te oczywiste - wszystkie wymienione aspekty z całą pewnością działają w izolacji ("dają" odpowiednie cechy charakteru, okoliczności życiowe itd.). Czy działają jak układ o podobnym charakterze jak Palec Boży? (czy tym bardziej - jakiś inny,  jeszcze nieznany?) Nie jestem w stanie stwierdzić...
[foto]

2. Palec boży zwykły i nowy • autor: Wojciech Jóźwiak2013-05-24 09:50:42

"Zwykły" palec boży interpretuje się tak, że aspekt ten składa się z podstawy (dwie planety w sekstylu) i ostrza, czyli planety w kwinkunksach do tamtej. Planeta-ostrze jest ładowana energią przez planety podstawy i jakby wystrzeliwana w misję. U Ciebie (Hypokaimenon) w misję wyrusza Jowisz, ładowany energią Marsa i Urana. Można to sobie wyobrazić...
U osoby z tamtego horoskopu, gdyby tam był zwykły palec boży, to Merkury ruszałby w misję ładowany przez Plutona i Merkurego.
Ten niby-palec-boży kwintylowo-septylowy powstaje w wyniku lekkiego przesunięcia planety ostrzowej (faktycznie, blisko w czasie narodzin tamtej osoby urodzili się ludzie mający zwykły PB z Merkurym na ostrzu), więc w wyniku "zepsucia" PB, ale taka zepsuta konfiguracja nabiera nowych właściwości, właśnie od kwintyla (5) i septyla (7). Problem, jak wyróżnić, rozpoznać szczególne cechy takiego nowego pierścienia.

3. Zwichnięty palec boży? • autor: Nierozpoznany#67212013-05-24 13:05:42

Podoba mi się metafora misji, w którą wyrusza planeta na wierzchołku palca bożego. Pasuje w każdym razie do tego, co obserwuję w swoim życiu.
W moim przypadku jest to dodatkowo planeta, która skądinąd jest władcą horoskopu (Jowisz) - mam Asc w Strzelcu. Mars jest na wierzchołku IX (czyli jowiszowego) sektora, a Uran blisko wierzchołka XI ("u siebie"). Do tego Jowisz i Uran są niezwykle wolne - tuż po wyjściu ze stacjonarności. Wedle kryterium popularyzowanego przez m.in. Tracy Marks (stacjonarność jako prędkość ruchu planety<1/10 jej średniej prędkości) są nawet stacjonarne.  Wszystko to uzewnętrzniło się bardzo wyraźnie w moim losie, cechach charakteru, zainteresowaniach, pasjach i inklinacjach.
Pytanie - jak realizowałoby się to, gdyby był to regularny, tradycyjny palec boży? 
Cała ta trójkątna figura jest ponadto połączona aspektowo z innymi ważnymi obiektami horoskopu (Słońce, Wenus, węzeł płn, Księżyc), co oczywiście utrudnia jej interpretację w izolacji.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)