zdjęcie Autora

10 kwietnia 2015

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Twarda Ścieżka i podobne sposoby (odcinków: 66)

Intencja dla warsztatów


« Ogniem i Wodą, Ziemią i Powietrzem, Teraz a nie potem... Co mogę dać? »

Warsztaty Twardej Ścieżki w to lato prowadzę dwa, pierwszy od 30 czerwca do 5 lipca, i na tę edycję miejsca już są zajęte. Druga edycja jest 9-14 sierpnia (zobacz ogłoszenie) i do niej też odnoszą niniejsze wstępne wprowadzenia.

Intencja. O co tu chodzi? – Nasze warsztaty są działaniem magicznym. Wynika z tego, że jako działanie magiczne muszą mieć intencję. Działanie magiczne wykonywane bez intencji nie ma sensu. Jakaś energia wprawdzie zostanie wytworzona, coś się zadzieje, ale co? To jakby wiatr zawiał, poprzewracał sprzęty i poleciał dalej. Energia, jeśli niepoparta intencją, pójdzie na rozkurz. Nie warto.

Dlatego rzeczą bezwzględnie ważną jest, żebyś do warsztatów (jako działań magicznych) przystępował/a z intencją. Przy tym każdy ma (powinien mieć) swoją intencję. Być może ja nadam – lub my wspólnie nadamy ogólną intencję całym warsztatom, ale to nie wpływa na to, że będziesz mieć intencję własną

Intencja nie może być negatywna. Tzn. powinna być taka, że ją wypowiadając, nie używasz żadnej negacji, jawnej ani ukrytej. Nie może być więc pseudo-intencji w rodzaju: „nie chcę chorować”, „obym już nigdy nie był biedny” itp. Oczywiście wykluczone są intencje szkodzące komukolwiek.

Następnie, intencja powinna być na twoją miarę. – Powinna dotyczyć tego wycinka świata, który znasz i potrafisz sobie wyobrazić, co dla niego twoja intencja oznacza. Np. intencja: „biorę udział w tych warsztatach, żeby skupić siły dla zbudowania mojego domu” – jest znakomita, ponieważ dobrze wiesz, co to jest „mój dom” i na czym polega twój udział w tym przedsięwzięciu. A przede wszystkim, wiesz, czego chcesz. Za to pseudo-intencja „żeby zapanował pokój na świecie” nie jest dobra z tego powodu, że nie ogarniasz tego, co to jest ten „świat” i na czym ma polegać „pokój” na nim. Patrz na intencję jak na zadanie – to zadanie musi być realne i na twoją miarę. Magiczne zadania również muszą być w jakiejś proporcji do twoich sił i możliwości, podobnie jak zadania realne.

Intencja nie powinna być ani zbyt „lekka” (zbyt zdawkowa, „na odczepne”), ani zbyt „ciężka” („wyżyłowana”, z trudem wymyślona itp). To musisz sam/a wyczuć.

Też powinieneś/powinnaś wziąć pod uwagę, czy potrafisz przyjąć tę intencję. Co to znaczy? Intencja może zawierać życzenie lub oczekiwanie, żeby coś się zmieniło w twoim wycinku świata. Co zrobisz, jeśli tak faktycznie się stanie? Jeśli to życzenie się spełni? Czy potrafisz przyjąć, wziąć do siebie spełnienie tego życzenia? Czy to będzie na pewno to, czego chcesz? Tu koniecznie trzeba uruchomić wyobraźnię i wyobrazić sobie, jak spełniają się twoje życzenia i co z tego wynika. Czy nie ugniesz się pod ich naporem?

Intencja może być życzeniem (magicznym życzeniem!) – ale nie musi nim być. Z życzeniami radziłbym być ostrożnym, ponieważ zawsze ujawniają one jakiś brak, niedobór, czyli jakąś negatywność – a negatywności się wystrzegamy. Jeśli wyrażam życzenie, bp. „obym był bogaty” (jak Tewje w „Skrzypku na dachu”, If I were a rich man!), to tym samym deklaruję, że czegoś mi brakuje, jak Tewjemu – pieniędzy.

Nie ma tej wady intencja będąca wzmocnieniem kontynuacji. „Oto robię coś, do jakiegoś celu zmierzam, na pewnej drodze jestem i chcę to kontynuować, równie dobrze lub lepiej niż dotąd”. To jest bardzo dobrze pomyślana intencja.

Twarda Ścieżka i podobne sposoby: wstęp na końcu

O tej ścieżce rozwoju, którą sam praktykuję, blog trochę autopromocyjny. ( -- Wojciech Jóźwiak)

Uwaga: Ten blog jest multi-blogiem, czyli każdy praktyk Twardej Ścieżce może tu pisać, jeśli chce.

Korekta przez: Radek Ziemic (2015-04-11)« Ogniem i Wodą, Ziemią i Powietrzem, Teraz a nie potem... Co mogę dać? »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)