zdjęcie Autora

18 sierpnia 2011

Paweł Brągoszewski

z cyklu: Sny i wizje (odcinków: 2518)

Inwestycje i podziemia

Kategoria: Sny i wizje

« Latając nad polem róż Butle gazowe, piwnica »
Miałem sen, w którym przewijały się dwa rozdzielne tematy i częściowo byłem świadom tej rozdzielności, powiązania tematu 1 wprost z codziennością i (znowu powtarzający się motyw) ponownymi odwiedzinami w podziemiach - 2.

1. Buduję jakieś supersprytne serwisy internetowe, w wielu wersjach językowych i dla wielu krajów w Europie. Są proste, ale właśnie sprytne, przyciągają jak magnes i odnoszą sukcesy.
2. Przebywam na wycieczce lub spotkaniu w otoczeniu znajomych osób (znajomych naprawdę i znajomych tylko we śnie). Odwiedzamy tajne miejsce, ukryte pod ziemią, do którego wejście wykrawamy z muru zupełnie tak, jakby otwierać otwieraczem konserwę. Wnętrze jest częściowo zalane wodą, pełne zardzewiałych rur, przejść i dźwigni. Postacie ze snu prezentują różne teorie na temat przeznaczenia podziemi i znajdujących się w nich urządzeń. Postacie realne (tzn. ich senne odpowiedniki) dyskutują z postaciami tylko sennymi i okazuje się, że ci ludzie tylko-ze-snu jakoś odpowiadają realnym osobom, jedynie są nieco zmodyfikowani. A to inna fryzura, inny wzrost, różnice w ubiorze lub gestykulacji.

Sny i wizje: wstęp na końcu

Każdy, kto ma profil w Tarace, może swoje sny i wizje tu zapisywać.
Każdy, kto jest zalogowany, może sny i wizje komentować.


« Latając nad polem róż Butle gazowe, piwnica »

komentarze

[foto]

1. Podświadomość jak konserwa • autor: Wojciech Jóźwiak2011-08-29 15:02:46

Podziemie w snach, to podświadomość czyli ukryte obszary twojego umysłu. Poświadomość potrafi ukrywać się (albo UKAZYWAĆ!) pod wieloma obrazami - ale skojarzenie z puszką konserw widzę pierwszy raz! To jest znakomite skojarzenie, bo puszka jest hermetycznie zamknięta i zawiera pożywienie. Tak samo podświadomość zwykle jest „hermetycznie” zamknięta i zawiera wewnątrz „pożywienie” czyli zasoby twórczej energii. Ale trzeba umieć tę konserwę otworzyć.
Na Twoją sytuację, faktycznie programisty, to się przekłada tak, że aby wpaść na pomysły jeszcze „sprytniejszych” projektów w informatyce, powinieneś otworzyć się na to, co podpowiada ci podświadomość. Możliwe, że szukane pomysły przyjdą w snach. Zdarzało się to już wielu sławnym wynalazcom.
Scena otwierania podziemia jak konserwy wskazuje, że tę drogę do zasobów własnej podswiadomości właśnie odkryłeś! Coś się w umyśle otworzyło, jakiś przełącznik się przestawił. Tak się zdarza i wtedy pomysły, odkrycia i nowe wątki przychodzą seriami.
Instalacje w podziemiu są zalane wodą. Co znaczy, że te pomysły lub idee, które one reprezentują, trzeba "wydobyć z wody", czyli ze strumienia (znów wodny nawyk naszego języka) obrazów, skojarzeń i snów.
Co tam jeszcze jest ciekawego: Mieszkańcy tego snu różnią się od zwykłych ludzi. To jest kolejna cenna wskazówka: chcąc mieć nowe idee, nieustannie badaj, co można zrobić inaczej, jak można zmienić obowiązujące nawyki. Ten fragment snu - o podwójnym zestawie występujących tam postaci - pokazuje, że twórcza wyobraźnia idzie naprzód poprzez określone przekształcenia tego, co już jest znane z rzeczywistości.

To jest sen nie tylko psychoanalityczny (z powodu podziemia), ale nawet filozoficzny, bo pokazuje, jak działa wyobraźnia :-)

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)