zdjęcie Autora

15 czerwca 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Inżynieria wsteczna rzeczywistości

Kategoria: Techniki rozwoju

« Granice nierzeczywistości Rapport - ekspansja nieświadomości »
Niestety to co wiemy o rzeczywistości, cały dotychczasowy bagaż doświadczeń to inżynieria wsteczna. Tyczy to się zdecydowanie doświadczeń wewnętrznych, całej psychologii i socjologii człowieka. Potrzebujemy zwykłej inżynierii:
Dla optymisty szklanka wypełniona do połowy wodą, jest w połowie pełna – dla pesymisty jest w połowie pusta. Dla inżyniera ta sama szklanka jest dwukrotnie większa niż powinna.
lub może coś jeszcze w niej zmieścimy..
Abstrachując od podłoża tą funkcję pełnią zazwyczaj: mity, symbole, metafora  język oraz komunikacja(wliczając tą niewerbalną). A zatem potrzeba nam zdrowej inżynierii zachowań społecznych.
Nie mówię o socjotechnice, czy psychomanipulacji, ale raczej o połączeniu mitu i nauki. Ciężko tu jednak odróżnić jedną sferę od drugiej, bo naturalnie swoje doświadczenie budujemy na inżynierii wstecznej. Odnosimy się do przeszłości, nawet nasze TERAZ jest już przeszłoscią. Zamiast Widzę, powinno być Widziałem.
Inżynieria wsteczne rzeczywistości z natury dostarcza nam informacji o jej wadach. To co działa, określamy również dzięki temu co nie podziałało.
To jednocześnie buduje potencjał pod powtarzanie tych samych błędów: Unikanie powtarzania błędów wręcz nieuchronnie prowadzi do ich popełniania.
Tak mówi lekcja historii, tj. powtarzalnych błędów ludzkości.
Inżynieria ludzkich zachowań ma to główne wyzwanie przed sobą. Jak uniknąć błędu unikania błędu.. to do pewnego stopnia automatycznie marginalizuje ten paradygmat, do momentu, w którym większość zauważy tą zasadę. Ta nowa inżynieria ludzkości musiałaby się z automatu stać systemem totalitarnym.
I zwykle próby dokonania czegoś takiego na tym się kończą: Rewolucje są formą ewolucji i zmieniają się w system zbliżony do znienawidzonego.
W tym ujęciu na pierwszy front wysuwa się inżynieria wsteczna tj. szukanie tego co działa w naszej przeszłości i próba zastosowania tego w teraźniejszości, a dopiero wtedy przetworzenia w coś nowego.
Owa mitologiczna, symboliczna wewnętrzna rzeczywistość ma wszelkie szanse stać się takowym czynnikiem łączącym inżynierię i inżynierię wsteczną. Pod warunkiem, że pozostanie fantazją.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Granice nierzeczywistości Rapport - ekspansja nieświadomości »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)