zdjęcie Autora

10 września 2018

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Życie lokalne w okolicy Milanówka (odcinków: 42)

Ipomea

Kategoria: Ekologia

« Rębak czyli wielka destrukcja pod Marsem, Plutonem, Skorpionem Gdańskie jaskółki »

ipomea_01

Ipomeę odkryłem niedługo po zamieszkaniu w Milanówku. Nasiona kupiłem tylko raz i od tamtej pory zbieram je z roślin jesienią i wiosną sieję własne. Ipomea jest pnączem. Pochodzi z Meksyku. Jest dość odporna na niskie temperatury i długo jesienią usiłuje rosnąć i kwitnąć nie wierząc, że tutaj lato jest takie krótkie; pierwsze przymrozki ją gubią. Po angielsku jest nazywana Morning Glory, ponieważ kwiaty rozwinięte są rano i wkrótce przed południem zwijają się. Ale kiedy dni są pochmurne i deszczowe, ipomea uznaje, że ranek trwa czasem do wieczora. Zapylają ją trzmiele. Co roku w kwietniu robię sadzonki: wsiewam nasiona do doniczek na oknie. Siewki szybki wyrastają i w oczach idą w górę. Na początku maja, kiedy wiadomo, że nie będzie już poniżej zera, obsadzam ipomeą ganek i płoty.

Podobno nasiona ipomei zawierają jakiś halucynogen. Kiedyś z przyjaciółmi próbowałem wyciągu z nasion, ale, chyba, nie zadziałał. Niewłaściwie ekstrahowałem? Nasiona za długo przechowywane? Najbardziej prawdopodobne wydaje mi się, że u nas na chłodnej północy i z małym nasłonecznieniem, nasiona są ubogie w tamtą substancję. Ale i bez tego ipomea jest magiczna.

ipomea_02

Mnóstwo razy fotografowałem jej kwiaty, starając się dotrzeć do tajemnicy kryjącej się w ich mandalicznym centrum. Wyglądają jak miniaturowe portale do równoległej rzeczywistości.

ipomea_04

Życie lokalne w okolicy Milanówka: wstęp na końcu

Mieszkam w mieście, którego nie ma na mapie. Powstało ono przez zrośnięcie miast i zmiejszczonych wsi w Paśmie Zachodnim, w którym są Piastów, Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki i dalej Żyrardów, plus Nowa Wieś, Kanie, Otrębusy, Owczarnia, Żółwin, Jaktorów, Książenice, Czarny Las - nie wymienię wszystkich; bliżej Warszawy Michałowice i Reguły, bardziej z boku Nadarzyn i Janki, z drugiej strony Błonie, Leszno, może i Teresin. Na horyzoncie Skierniewice. Mieszka tu ze 200 tys. ludzi. O lokalnych sprawach tego mini-regionu mam czasem coś do powiedzenia.


« Rębak czyli wielka destrukcja pod Marsem, Plutonem, Skorpionem Gdańskie jaskółki »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)