Spis. Znaleziska: teksty w innych serwisach: Mistrzowie i klasycy
- WSZYSTKIE
- Antropologia
- Astrologia
- Ekologia
- Enneagram
- Futurologia i współczesność
- Gnoza i hermetyzm
- Historia i współczesność
- Kobiece a męskie
- Mistrzowie i klasycy
- New Age
- Nowy szamanizm
- Obserwacje obyczajowe
- Podróże i regiony
- Psychologia i polityka
- Pytania i granice
- Religie
- Runy
- Sny i wizje
- Symbole
- Szamanizm
- Słowiańska twórczość
- Słowiańskie odrodzenie
- Słowiańskie starożytności
- Tantra i seks
- Tarot
- Techniki rozwoju
- Twórczość
- Wspomnienia
- Własne doświadczenia
- Yijing
- Zdrowie i medycyna
Ile: 20
- 22-07-2020. Tomasz Stawiszyński. Konserwatyzm Junga. Rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim (Hanna Nowak) (→ Mistrzowie i klasycy)
Martin Buber twierdził, że Jung jest zakamuflowanym gnostykiem, który tworzy rodzaj prywatnej religii, i z psychoterapią nie ma to wiele wspólnego. Moim zdaniem Buber miał rację. - 25-10-2018. Polskie Towarzystwo Astrologiczne. Leon Zawadzki (1938-2018) (→ Mistrzowie i klasycy)
Krótka biografia Leona Zawadzkiego zmarłego 31 sierpnia 2018 - 12-04-2018. Tomasz Stawiszyński. Astralne przypadki Heleny Bławatskiej (→ Mistrzowie i klasycy)
Życie i działalność Heleny Bławatskiej, założycielki Towarzystwa Teozoficznego, autorki wielu książek, podróżniczki i wielkiej damy światowego okultyzmu, to doskonała mieszanina faktów i fantazji, rzeczywistości i fikcji. Opowieści o jej przygodach i poglądach czyta się dzisiaj jak literaturę fantasy lub jak mitologiczną opowieść, wielką mistyfikację, której bohaterka i autorka to ta sama osoba. - 07-10-2017. Dorota Jaśkiewicz–Łebek. Bardziej znikąd - reportaż radiowy o Chrystianie Belwicie (→ Mistrzowie i klasycy)
Dźwiękowy reportaż o zmarłym w 2003 r. poecie, pieśniarzu, człowieku niezwykłym. - 15-03-2017. Artur Król. Fake Guru: Ken Wilber (→ Mistrzowie i klasycy)
...po prostu gulasz różnych koncepcji. Tyle, że ktoś do tego gulaszu dorzucił naprawdę wszystko, od szwedzkich kiszonych śledzi po kremówki papieskie – i wyszło coś naprawdę mało strawnego. - 03-02-2017. Przełożyli Robert Andruszko, Barbara Gorczyca, Marek Drwięga. Podstawowe pojęcia występujące w psychoanalizie lacanowskiej (→ Mistrzowie i klasycy)
Słownik pojęć konieczny do zrozumienia Lacana - 28-01-2017. Mirosław Kocur. Grotowski jako hippie (→ Mistrzowie i klasycy)
Prof. Mirosław Kocur (Instytut Kulturoznawstwa UWr) przedstawia swoją interpretację twórczości Jerzego Grotowskiego. Z właściwą sobie ekspresją wynikającą z fascynacji performensem wykładowca odsłania mniej znaną twarz Artysty. - 13-12-2016. Artur Król. Fake Guru: dr Rupert Sheldrake (→ Mistrzowie i klasycy)
Z czasem Sheldrake zaczął także występować przeciwko nauce jako takiej, oskarżając ją o dogmatyczny materializm i szereg innych założeń przyjmowanych na wiarę... Publikuje i wykłada do dzisiaj, będąc niższej rangi celebrytą w świecie medycyny alternatywnej i pokrewnych działek. - 30-08-2015. Światosław Florian Nowicki. Hieronim Bosch Co robi diabeł na Patmos (→ Mistrzowie i klasycy)
Analiza obrazu i zawartych w nim symboli - 01-12-2014. Włodzimierz H. Zylbertal. Jan Stachniuk - myśliciel wart przypomnienia (→ Mistrzowie i klasycy)
...Wola Tworzycielska jest dla Stachniuka pierwotną i immanentną własnością Wszechświata jako takiego... - 12-09-2014. Jerzy Vetulani. Wizjoner czy szarlatan? Grof w Krakowie (→ Mistrzowie i klasycy)
Stanislav Grof jest osobą niewątpliwie nietuzinkową. I kontrowersyjną. Jego koncepcje są w sposób oczywisty sprzeczne z tym, co stanowi podstawy naukowego rozumienia pracy mózgu, ale jednocześnie fascynujące... - 15-04-2014. Elwin Fairburn. Tolkien, czyli mitologia dla Anglii (→ Mistrzowie i klasycy)
Tolkien dotknął głębszego nerwu w psyche naszej nowoczesnej zachodniej cywilizacji. / ...ofiarował swym czytelnikom wyraziste poczucie kulturowej i etnicznej tożsamości... / Tolkiena moglibyśmy nazwać dziś «pisarzem etnicznym» - 19-02-2013. Dariusz Piórkowski SJ. Ekstatyczno - egzystencjalna istota człowieka w filozofii Martina Heideggera (→ Mistrzowie i klasycy)
Krótki wykład głównych pojęć Heideggera. - 12-11-2012. Ernst Jünger. Pejotl (→ Mistrzowie i klasycy)
„Jest to z pewnością /.../ wymuszone spojrzenie w przyszłość, przejście do strefy pośredniej, w której dusza przebywa tuż po opuszczeniu ciała”. Niemiecki poeta i filozof-konserwatysta opisuje swoje doświadczenia z pejotlem. - 13-02-2012. Aldous Huxley. Niebo i piekło (→ Mistrzowie i klasycy)
Klasyczny tekst o podróżach na "antypody umysłu" czyli w wewnętrzną-wizyjną przestrzeń. Źródło terminów i konceptów od dawna obowiązkowych, gdy mówimy o doświadczeniach wizyjnych, szamanizmie i psychonautyce. - 04-09-2009. Paweł Możdżyński. Jerzy Grotowski - w poszukiwaniu inicjacji (→ Mistrzowie i klasycy)
"Teatr ubogi" na tle religioznawstwa i koncepcji archetypów - 04-09-2009. Jerzy Grotowski. Święto (→ Mistrzowie i klasycy)
Programowy tekst Grotowskiego z miesięcznika "Odra", Nr.6, 1972 r. - 04-09-2009. Jarosław Markiewicz. Wprowadzenie do ekstatycznego życia
i cierpienia Edwarda Stachury (→ Mistrzowie i klasycy)
a także próba teorii tak zwanego obłędu i tak zwanej śmierci - 04-09-2009. Jacek Dobrowolski. Jerzy Grotowski, guru i wampir (→ Mistrzowie i klasycy)
Był narcyzem o ogromnej potrzebie uznania, adoracji i sławy, spragnionym rządu dusz ... - 03-03-2005. Sangharakshita. Fryderyk Nietzsche, Buddyzm i Nadczłowiek (→ Mistrzowie i klasycy)
Buddyjski nauczyciel omawia Nietzscheanską koncepcję "wyższej fazy rozwoju" człowieka i porównuje z bodhisatwą