Spis. Znaleziska: teksty w innych serwisach: Ekologia
- WSZYSTKIE
- Antropologia
- Astrologia
- Ekologia
- Enneagram
- Futurologia i współczesność
- Gnoza i hermetyzm
- Historia i współczesność
- Kobiece a męskie
- Mistrzowie i klasycy
- New Age
- Nowy szamanizm
- Obserwacje obyczajowe
- Podróże i regiony
- Psychologia i polityka
- Pytania i granice
- Religie
- Runy
- Sny i wizje
- Symbole
- Szamanizm
- Słowiańska twórczość
- Słowiańskie odrodzenie
- Słowiańskie starożytności
- Tantra i seks
- Tarot
- Techniki rozwoju
- Twórczość
- Wspomnienia
- Własne doświadczenia
- Yijing
- Zdrowie i medycyna
Ile: 114
- 15-06-2020. Łukasz Łuczaj. A gdyby tak zniszczyć wszystko i znowu zaorać? (→ Ekologia)
O tym jak rzadkie rośliny znoszą orkę, przekopywanie, koszenie i ugorowanie. Fascynujące związki ozdobnych roślin z działaniami rolników dziś i dawniej. - 14-06-2020. Sylwia Szczutkowska. O reformie lasów mówimy poważnie (→ Ekologia)
Lasy Państwowe stały się państwem-w-państwie stojącym ponad prawem, a ich rabunkowa gospodarka jest kpiną z ochrony środowiska i zagrożeniem dla ekosystemu Polski. - 30-05-2020. Paweł Korzeniowski, Szymon Malinowski. Prof. Malinowski dla NOIZZ: W XXI w. podważono zaufanie do nauki. Zapłacimy za to bardzo dużą cenę (→ Ekologia)
Wiemy już, że wylewanie ścieków do potoku jest naruszeniem wolności tych, co mieszkają poniżej ścieku. Musimy się nauczyć, że wolność do emitowania do atmosfery dowolnej ilości gazów cieplarnianych też powinna podlegać tym samym ograniczeniom, co pozbywanie się nieczystości. - 30-05-2020. Łukasz Dąbrowiecki. Elektryczne auta napędzane spalonym lasem (część pierwsza) (→ Ekologia)
Mamy do czynienia z degradacją cywilizacji do czasu sprzed rewolucji przemysłowej. Wtedy wylesiono praktycznie cały kontynent. Teraz, gdy lasy są najważniejszym elementem sekwestracji nadmiaru CO2, przepala się je w elektrowniach. - 02-05-2020. Marek Kasprzak, Anna Salamon. Sucha Polska (→ Ekologia)
Susza w Polsce, wszystko o. - 01-05-2020. Witold Wysmułek. Ogródkiem w kryzys. Permakultura nadzieją i receptą na trudne czasy? (→ Ekologia)
Witold Wysmułek opowiada o swojej permakulturze. - 28-04-2020. Piotr Wójcik. Wymęczeni światłem (→ Ekologia)
Nad 68 procentami powierzchni Polski nie występuje już naturalne niebo nocą, a dla 14 procent Polek i Polaków nocne niebo jest tak jasne, że ich oczy całą dobę pracują w trybie dziennym. A mimo to temat zanieczyszczenia świetlnego w polskiej debacie publicznej niemalże nie występuje. - 27-04-2020. FOTA4Climate. List otwarty w sprawie reakcji na suszę klimatyczną w Polsce (→ Ekologia)
... apelujemy o niezwłoczne podjęcie adekwatnych działań wobec pogłębiającej się suszy klimatycznej, która już dziś skutkuje pożarami lasów, łąk, bagien i torfowisk (na czele z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym) i której intensywność ma związek ze zmianami klimatu. - 27-04-2020. Andrzej Gąsiorowski. List otwarty w sprawie reakcji na suszę klimatyczną w Polsce - FOTA4Climate (→ Ekologia)
Członkowie i sympatycy inicjatywy społecznej FOTA4Climate apelują do władz RP o niezwłoczne podjęcie działań wobec pogłębiającej się suszy klimatycznej, która skutkuje pożarami lasów, łąk, bagien i torfowisk (z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym na czele) ... - 09-04-2020. Paweł Lenert (odpowiada), Andrzej Gąsiorowski (pyta). Treehunter czy tropiciel drzew? – rozmowa z Pawłem Lenartem (→ Ekologia)
Podoba mi się model angielski, w którym działają tzw. inspektorzy drzew. Każde drzewo jest zaewidencjonowane w systemie i co najmniej raz w roku jest oglądane przez inspektora, który podejmuje decyzję, co dalej z nim zrobić. Drzew w miastach nie wystarczy posadzić i cieszyć się, że rosną. Należy je pielęgnować, doglądać, kształtować, po prostu dbać o nie. - 27-03-2020. Łukasz Łuczaj. 1430 dni oblężenia Sarajewa i dzikie rośliny jadalne (→ Ekologia)
Życie było naprawdę ciężkie. Brakowało wszystkiego. Ludzie jedli to co dało się zrobić z makaronu, czy mleka w proszku z pomocy lotniczej, szukali pokrzyw, większość miejsca w ogrodach zajmowały uprawy warzyw. Wiele osób straciło 20-30 kg masy ciała. - 26-03-2020. Rafał Chudy. Zlikwidujmy lasy wielofunkcyjne. Postawmy na plantacje! (→ Ekologia)
O tym, że lasy mają różne funkcje, każdy las powinien mieć określone swój główny cel użytkowy i że dobrym rozwiązaniem jest prywatyzacja lasów. - 04-03-2020. Andrzej Gąsiorowski. Kilka słów do Polek i Polaków o przyrodzie polskiej (→ Ekologia)
Moich kilka słów do Polek i Polaków, RDOŚ-ów, Lasów Państwowych, Wód Polskich, Rządu, Ministrów, Posłów i Senatorów, Pana Prezydenta, Kandydatów i Kandydatek na prezydenta i Samorządowców i last but not least Kościoła. - 27-02-2020. William J. Ripple et all.. Naukowcy z całego świata ogłaszają klimatyczny stan wyjątkowy (→ Ekologia)
Polskie tłumaczenie apelu naukowców z całego świata pt. „World Scientists’ Warning of a Climate Emergency”, który ukazał się w BioScience pod koniec 2019 roku. W apelu pojawia się stanowcze oświadczenie, że planeta Ziemia stoi w obliczu zagrożenia klimatycznego. Autorzy uważają, że mają moralny obowiązek ostrzeżenia ludzkości przed zagładą. - 27-02-2020. Rafał Górski (pyta) prof. Janusz Stanisław Mikuła (odpowiada). Nauka oparta na dowodach czy na prostytucji? (→ Ekologia)
W tle negowanie szkodliwości promieniowania sieci komórkowych przez wynajętych naukowców. - 27-02-2020. Zenon Kruczyński. Współczesne myślistwo w Polsce. Raport subiektywny (→ Ekologia)
Myśliwy jest postacią coraz bardziej anachroniczną... - Tekst z 2010 r., wciąż lub coraz bardziej aktualny. - 27-02-2020. Roman Konieczny. Dlaczego nie ma ryb w naszych rzekach? (→ Ekologia)
Co się takiego wydarzyło, że takie ryby jak: łosoś, certa, troć czy jesiotr i węgorz przestały pojawiać się w naszych rzekach? Podstawowy czynnik był jeden: zapory, jazy, stopnie czy jakby tych przeszkód na rzekach nie nazywać. - 22-01-2020. Andrzej Gąsiorowski. Mnie się to podoba: obywatelskie działania dla klimatu (→ Ekologia)
O obywatelskiech działaniach dla klimatu Fota4Climate opowiedział Andrzej Gąsiorowski (prawnik, aktywista klimatyczny). - 04-01-2020. Jacek Lekki. Krzywa bojaźni, pychy i wściekłości, czyli długi i nudny tekst o niemożliwości sformułowania współczesnego zakładu Pascala (→ Ekologia)
Ów stan wojny trwa na terenach wiejskich do dzisiaj: trzeba strzelać do lisów szkodników, bo inaczej powyjadają kury, do wydr, bo ryby ze stawu wyłowią, a taki dorosły jeleń albo daniel, jak się przejdą po polu kukurydzy, to same ogryzki zostają o dzikach już nie wspominając. Analogicznie trzeba więc wycinać i wypalać, bo zarasta, zachwaszcza, zagraża temu co tworzymy i posiadamy. - 09-09-2019. niechzyja.pl. Kampania Niech Żyją! - aby w Polsce zaprzestano strzelać do ptaków (→ Ekologia)
Jesteśmy koalicją kilkudziesięciu organizacji pozarządowych i osób prywatnych. Połączyliśmy siły w jednym celu - aby w Polsce zaprzestano strzelać do ptaków. - 04-09-2019. Exignorant. Kwaśne oceany: Nowy mechanizm wymierania planetarnego (→ Ekologia)
Obecny poziom zakwaszenia oceanów przewyższa te, które były podczas poprzednich wielkich wymierań. „Kiedy zostanie przekroczony punkt krytyczny, Wszechocean Ziemi po prostu wybiera się we własną podróż.” - 15-08-2019. Wiktor Kotowski, Marcel Wandas. Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy (→ Ekologia)
Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki masowego osuszania torfowisk i wydobywania torfu na rzecz rolnictwa i ogrodnictwa. Jeśli z nim nie skończymy, nie będzie szans na zatrzymanie klimatycznej katastrofy. - 26-07-2019. Maczek. Jak nie podlewać ogrodu - 10 sposobów (→ Ekologia)
Podlewanie ogrodu można ograniczyć albo wyeliminować. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Niepodlewanie to więcej czasu dla siebie i niższe rachunki za wodę. - 21-07-2019. Joanna Gocłowska-Bolek. Alarm dla Amazonii (→ Ekologia)
Władze Brazylii z prezydentem Jairem Bolsonaro postanowiły wyeksploatować i faktycznie zniszczyć Amazonię w imię rozwoju gospodarczego. - 20-07-2019. Katarzyna Kojzar. 1 procent to za dużo. Jak Polska przestała dbać o parki narodowe (→ Ekologia)
Polskie parki narodowe są w niebezpieczeństwie. Świętokrzyski ma zostać zmniejszony, przez Magurski i Biebrzański będą jeździć samochody, a przy Poleskim ma powstać kopalnia węgla. Czy nie za bardzo wzięliśmy sobie do serca biblijne: czyńcie sobie ziemię poddaną? - 16-07-2019. „dpa”. Jeden Tag sterben Milliarden Insekten durch Windräder (→ Ekologia)
Każdego dnia miliardy owadów giną od śmigieł elektrowni wiatrowych. - 07-07-2019. Adam Błażowski. Atom – moc, której potrzebujemy (→ Ekologia)
Jakie znaczenie ma energetyka jądrowa w dekarbonizacji? - Napisane tak, żeby zrozumieli nawet urzędnicy, technokraci i posłowie. - 03-07-2019. Łukasz Łuczaj. Gigantyczny drzewiasty bez czarny w Rzeszowie - Drzewo Roku 2019 (→ Ekologia)
Niesamowity wielki drzewiasty bez czarny, który przetrwał w obrebie zabudowy miasta. - 03-07-2019. Mariusz Błoński. Apokalipsa owadów, entomolodzy-amatorzy biją na alarm (→ Ekologia)
Masowo giną owady: to już jest zagłada porównywalna z wymarciem dinozaurów. Zabija je rolnictwo. - 18-06-2019. Jaś Kapela. Czy polskie rolnictwo zaorało się samo? (→ Ekologia)
Obecna polityka rolna w Polsce (w tym dopłaty) rujnuje ziemię, środowisko, krajobraz i stosunki społeczne. - 11-06-2019. Krzysztof Świerkosz. Czego wolimy nie wiedzieć o ochronie przyrody? (→ Ekologia)
Czego wolimy nie wiedzieć o ochronie przyrody - czyli dlaczego jest tak źle skoro jest tak dobrze? Wrocław, 12.09.2014. (Jak przyroda jest niszczona mimo pozorów ochrony.) - 11-06-2019. Andrzej Gąsiorowski. Życie po rewitalizacji (→ Ekologia)
Dawny świat miast-ogrodów odchodzi w niepamięć. „Odwieczne” miejskie parki znikają, a w ich miejsce pojawiają się struktury przypominające placyki zabaw przed centrami handlowymi. Symetria, nuda i tandeta... (CZERWIEC 2018) - 27-05-2019. Exignorant. Plastikowa planeta (→ Ekologia)
Mikroplastik i nanoplastik (kawałki tworzyw sztucznych o rozmiarach mikroskopowych) są już wszędzie. Skaziły wysokie góry i najgłębsze rowy oceaniczne. Wnikają do żywych komórek i transportują do nich inne przemysłowe trucizny. - 26-04-2019. Marcin Popkiewicz. Polska się wysusza (→ Ekologia)
Powinniśmy podnosić poziom wód gruntowych, przywracać tereny zalewowe i podmokłe przy rzekach i strumieniach, robić zastawki na rowach melioracyjnych, stosować międzyplony i płodozmian, skończyć z rozrzutnym stosowaniem chemii rolniczej, wprowadzać uprawę bezorkową, przywracać ekosystemy i ich usługi, chronić zadrzewienia i nasadzać nowe. - 22-04-2019. *. Ecoregions 2017 (→ Ekologia)
Interaktywna mapa ekoregionów świata. Polska przecina 4 ekoregiony. - 13-04-2019. Paulina Kramarz. Żywność czy środowisko naturalne? (→ Ekologia)
O tym, jak bardzo nieracjonalna jest obecna produkcja żywności w świecie i jak zagraża środowisku. - 10-04-2019. Adam Wajrak. Puszcza Białowieska za drutem kolczastym (→ Ekologia)
Puszcza Białowieska po stronie Białorusi. - 10-04-2019. Robert Jurszo. Długi cień „lex Szyszko”. Wycinki drzew wciąż bez kontroli (→ Ekologia)
1 stycznia 2017 weszło w życie Lex Szyszko i wraz z nim Wielkie Rżnięcie. Artykuł streszcza jego skutki. - 05-04-2019. Jakub Jędrak. Polska się gotuje (→ Ekologia)
Aktualne wiadomości o globalnym przegrzaniu, zwł. w Polsce - 23-03-2019. Andrzej Elżanowski. Motywacja i moralność łowiecka (→ Ekologia)
Rewelacyjny tekst o pseudomoralności myśliwych. Polawania jako legalna licencja na zabijanie dla psychopatów. Tekst re-publikowany w Gazecie Wyborczej 23.03.2019 - 28-02-2019. Marcin Popkiewicz. Koniec legendy rzeki Jangcy. Delfin baiji to gatunek wymarły. Morświnów kalifornijskich pozostało 12 sztuk (→ Ekologia)
O ginięciu zwierząt wodnych i o tym, jak szybko ludzie zapominają o dawniej istniejącej bioróżnorodności - 28-02-2019. Jan Marcin Węsławski, Michał Goc, Lech Stempniewicz. Przekop Mierzei: jak za jednym zamachem zaszkodzić Przyrodzie, stracić dużo pieniędzy i nie uzyskać nic w zamian (→ Ekologia)
Podstawowe fakty, które powinno się wiedzieć o Mierzei i jej przekopywaniu. - 24-02-2019. Magdalena Grzyb. Krowy, dziki i ludzie (→ Ekologia)
„Sanitarny” odstrzał dzików i afera z mięsem z martwych krów ujawnia otchłań zła, jaka za tym się kryje: niewyobrażalne cierpienia hodowanych zwierząt i szkody, jakie hodowla wyrządza środowisku. - 24-02-2019. Jakub Jędrak, Piotr Skubała. Zanikanie owadów: Ich zanikanie budzi we mnie grozę i przygnębienie (→ Ekologia)
O katastrofalnym ubytku owadów - 19-02-2019. Victoria Gill. Chernobyl: The end of a three-decade experiment (→ Ekologia)
Reportaż z opuszczonych terenów wokół Czernobyla. Ciekawe fragmenty o tamtejszych dzikich zwierzętach. - 31-01-2019. Exignorant. Ocalić, czyli zniszczyć (→ Ekologia)
„mam do czynienia z ekologami pozbawionymi jakiejkolwiek więzi z przyrodą. ... Organizują kampanie na rzecz Ziemi, lecz próżno w nich szukać prawdziwego, głębokiego przywiązania do nawet najmniejszego jej skrawka.” - 13-01-2019. Andrzej Gąsiorowski. Wokół dzików rozpętała się wojna światów (→ Ekologia)
Gdyby udało się wypracować wspólne stanowisko rolników, naukowców i aktywistów, to by trochę rozładowało nastroje społeczne. Za to dziś mamy wojnę światów, jesteśmy bliscy robienia i mówienia coraz głupszych rzeczy w związku z tymi dzikami. - 27-12-2018. Aleksandra Kardaś, Adam Adamczyk. Wywiady Zróbmy coś, bo zepsują nam klimat – rozmowa z Aleksandrą Kardaś (→ Ekologia)
Zacząć trzeba od rozwijania efektywności energetycznej. W wielu przypadkach – na przykład popularyzacji bezemisyjnych źródeł energii czy transportu – wystarczyłoby przestać utrudniać polskim przedsiębiorcom podążanie za światowymi trendami. - 05-12-2018. szklanepulapki.pl. Szklane pułapki (→ Ekologia)
Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury - 05-12-2018. Tomalka-Sadownik A., Zyśk-Gorczyńska E.. Sposoby zapobiegania kolizjom ptaków z szybami okiennymi (→ Ekologia)
Jak skutecznie zapobiegać kolizjom ptaków z szybami twoich okien - 04-12-2018. George Monbiot. Polityczny realizm wiedzie do katastrofy (→ Ekologia)
Żaden ze skutecznych sposobów na powstrzymanie kryzysu klimatycznego nie wydaje się „realistyczny z politycznego punktu widzenia”. Musimy zatem zmienić to, co w polityce jest realne. - 25-11-2018. Exignorant. Nagła zmiana klimatu wyniszczy ziemskie życie (→ Ekologia)
Utrata jednego gatunku powoduje zniknięcie większej liczby gatunków (proces znany jako współwymieranie)... - 19-10-2018. Jakub Jędrak. Ziemia stabilna czy cieplarniana? (→ Ekologia)
Albo w najbliższych latach powstrzymamy cieplarniane emisje, albo Ziemia stoczy się w stan „cieplarniany” jaki ostatnio istniał 33 miliony lat temu, w eocenie, i do którego obecna biosfera jest całkiem nieprzystosowana. - 13-10-2018. Exignorant. IPCC w krainie La La (→ Ekologia)
ostatnie zdanie tekstu: Większość złożonego życia planety wyginie, w tym Homo sapiens. Wszyscy jesteśmy w hospicjum. - 02-10-2018. Jacek Baraniak. Jak wyglądał klimat od Eemu po dziś dzień (→ Ekologia)
Jak w tytule. Warto wiedzieć. - 01-09-2018. Fundacja Psubraty. Raport: na legalnych polowaniach w Europie ginie więcej ptaków, niż przez kłusownictwo (→ Ekologia)
W Unii Europejskiej są legalne masowe polowania na 82 gatunki ptaków. Co roku w UE, Norwegii i Szwajcarii ginie co najmniej 53 miliony ptaków. - 29-08-2018. Anna Gierlińska. Przekraczanie rozpaczy. Wokół książki Joanny Macy „World as Lover, World as Self” (→ Ekologia)
Jaki poradzić sobie z kryzysem wynikającym z ogromu zniszczenia naszej planety, bez poczucia całkowitego przytłoczenia i zalania przez trudne emocje? - 27-08-2018. Andrzej Elżanowski, Donata Subbotko. Przyzwyczajamy się do okrucieństwa (→ Ekologia)
Gdy chodzi o etyczny stosunek do zwierząt, Polska cofa się. Górę biorą lobbyści promujący dochodowe okrucieństwo. Bioetyk prof. Elżanowski nazywa rzeczy jakimi są. - 22-08-2018. Adam Bohdan i zespół. Puszcza Białowieska raport z dewastacji (→ Ekologia)
Puszcza Białowieska – raport z dewastacji. Wyniki społecznej kontroli działalności Lasów Państwowych w Puszczy Białowieskiej w 2017 roku - 08-08-2018. Andrzej Gąsiorowski. Zbrodnia, głupota, kwestia przyzwoitości? – o przekształcaniu Polski w pustynię (→ Ekologia)
Tegoroczne lato jest latem historycznym, nie tylko z tego względu, że w sposób emblematyczny pokazało rzeczywistość klimatycznej zagłady, ale jeszcze bardziej uwidoczniło utwardzanie się zbiorowych procesów wypierania, skutkujących dopalaniem procesów anihilacji biosfery. W Polsce przekłada się to przede wszystkim na nieustanną hekatombę drzew, trwającą mimo utrzymujących się od trzech miesięcy upałów i suszy obejmującej cały kraj. - 21-07-2018. Carl Safina. Poza rozumem (→ Ekologia)
Orki wydają się zdolne do przejawiania uprzejmości. Do zachowań trudnych do wyjaśnienia. Do czynów zmuszających naukowców do rozważania nietypowych możliwości. Można by wywnioskować, że zachowanie orek podpada pod dwie kategorie: zadziwiające i niewytłumaczalne. - 11-07-2018. Andrzej Gąsiorowski. Zagłada domu Januszów (→ Ekologia)
Uciekajcie, głupcy – krzyczał Gandalf w kopalniach Morii. I wy powinniście uciekać, ale jedynym miejscem, w które jeszcze możecie uciec jest nienawiść. Wasz jedyny dom. - 06-07-2018. Łukasz Łuczaj. Mszenie chaty (→ Ekologia)
Mszenie chaty to zapomniana sztuka, którą chciałem trochę przypomnieć. - 03-07-2018. Ewa Bińczyk. Wstęp do książki: Retoryka i marazm antropocenu (→ Ekologia)
Jak powinniśmy przedstawiać zagrożenia antropocenu? Jak artykułować, jak urzeczywistnić marzenie dotyczące planetarnej odpowiedzialności? Jaka retoryka jest w stanie mobilizować a jaka utrwala bierność i bezradność? Są to pytania, na które będziemy szukać odpowiedzi w książce. - 30-06-2018. Edwin Bendyk. Klimat, środowisko i kapitalizm, czyli tania natura się kończy (→ Ekologia)
Odkrywamy dziś, że tania natura się kończy. Jeśli więc system kapitalistyczny ma się dalej rozwijać, musi zwiększyć intensywność wytwarzania innych tanich zasobów: pracy, troski, energii. - 26-06-2018. Yadvinder Malhi. The Concept of the Anthropocene (→ Ekologia)
Pojecie antropocenu - praca sumująca to, co dotąd powiedziano. - 25-05-2018. Adam J. Ławnik. Kiedy powstanie Turnicki Park Narodowy? (→ Ekologia)
„Las naturalny, bioróżnorodny i piękny nie mieści się w tępych głowach niektórych leśników, którym wpojone dogmaty z uczelni leśnych przesłoniły rozum /../” - 22-05-2018. Yinon M. Bar-On, Rob Phillips, Ron Milo. The biomass distribution on Earth (→ Ekologia)
Masa w przeliczeniu na węgiel C poszczególnych grup żywych istot: roślin, grzybów, bakterii, zwierząt z podziałem na gromady, ludzi. Destrukcyjny wpływ człowieka na biosferę w tej skali. - 29-04-2018. Andrzej Gąsiorowski. Adam Błażowski – przeciw pedagogice klimatycznego wstydu (→ Ekologia)
Wywiad z Adamem Błażowskim, ekspertem od energii jądrowej. - 19-02-2018. William Reese. Człowiek zepchnął dziką przyrodę i siebie na krawędź istnienia (→ Ekologia)
Skoro ludzie przeszli od mniej niż 1% całkowitej biomasy do ponad 98,5%, to prawie wszystkie inne gatunki, które czerpią z tego samego, wspólnego strumienia fotosyntezy, zostały dosłownie zepchnięte z planety. - 14-12-2017. World Life Expectancy. World Life Expectancy (→ Ekologia)
Animowane wykresy wzrostu ludności, piramid wiekowych dla wszystkich krajów świata. Nigeria najciekawsza. - 05-12-2017. January Weiner. Antropocen - początek czy schyłek epoki? (→ Ekologia)
Wykład o atropocenie. Najważniejsze pojęcia i fakty, które warto zapamiętać. - 25-11-2017. Wojciech Puchalski. W sprawie nie tylko wody (→ Ekologia)
Przeciwko budowaniu zapór na rzekach i innych przestarzałych sposobach gospodarowania środowiskiem - 19-11-2017. Jan Zalasiewicz, Tomasz Ulanowski. Antropocen. Zaczęła się era człowieka (→ Ekologia)
Innym ważnym sygnałem antropocenu jest zmiana zawartości azotu spowodowana ściąganiem go z powietrza dzięki syntezie amoniaku metodą Habera-Boscha i produkcji nawozów sztucznych. No i pierwiastki rozpadu radioaktywnego... - 02-11-2017. Anomalia Klimatyczna (.com). Co to jest temperatura mokrego termometru i dlaczego kiedyś może zależeć od niej nasze życie? (→ Ekologia)
Bardzo ważne pojęcie: temperatura mokrego termometru (TMT). Człowiek może żyć tylko w TMT niższej od 35 stopni. Będzie więcej - wymrzemy. - 29-10-2017. Rebecca Boyle. Jak powstał Księżyc? Nowe pomysły dla ratowania teorii w tarapatach (→ Ekologia)
W podręcznikach czytamy, że Księżyc powstał, gdy w młodą Ziemię uderzył obiekt wielkości Marsa. Nowe dane każą jednak zakwestionować tę teorię, więc uczeni muszą szukać innych wyjaśnień. - 01-10-2017. Łukasz Łuczaj. Ochronić zadrzewione pastwiska (→ Ekologia)
Mnie krajobrazy zadębionych pastwisk powaliły swoją idyllicznością i byciem jakby krajobrazami mojej duszy, czymś głęboko osadzonym w naszym instykcie, może reliktem sawanny skąd pochodzimy… - 16-09-2017. Clive Hamilton. Wielkie milczenie (→ Ekologia)
Antropocen. Rozgrywa się katastrofa, systemy podtrzymujące planetarne życie są niszczone na sposoby, które zagrażają naszemu przetrwaniu. Jednak w obliczu tych faktów postępujemy tak, jak dotychczas. - 12-09-2017. Tomasz Stawiszyński. Huragan jako kara za wybór Trumpa (→ Ekologia)
Patriarchalny Bóg-Ojciec rodem ze Starego i Nowego Testamentu oraz Matka Natura, Gaja, rodem ze współczesnej ekomitologii. Z pozoru stoją na antypodach. Z pozoru, bo, jak się okazuje, oboje mogą być równie mściwi, okrutni i bezwzględni – o ile ludzkość w jakiś sposób się im narazi. - 05-03-2017. Mirosław Piróg. O prawie własności (→ Ekologia)
Przed dojrzałością chroniła [Polaków] infantylizująca wiernych macierzyńska kontrola kościoła katolickiego, konserwująca mentalność sprzed ponad dwu stuleci. Cóż zatem możemy się spodziewać po tych ludziach, którzy nigdy tak naprawdę nie dorośli, a są jeno dziećmi o pomarszczonej skórze, które nic nie rozumieją z tego, co dzieje się na Ziemi, a nawet w ich życiu? - 09-12-2016. Tomasz Matkowski. Pasja zabijania, czyli dziesięć kłamstw myśliwego (→ Ekologia)
O ile wśród zwykłych ludzi jeden myśliwy przypada na czterysta osób, o tyle wśród polityków – poluje co siódmy. Jest to najsilniejsze ponadpartyjne lobby. Dlaczego właśnie wśród polityków jest tylu zapalonych morderców, to temat na osobne rozważania. - 26-10-2016. Bill Mollison. Permakultura: cicha rewolucja (→ Ekologia)
Wywiad z Billem Mollisonem, twórcą koncepcji permakultury. Mollison zmarł 26 września 2016. - 03-10-2016. Mirosław Piróg. O antropocenie (→ Ekologia)
«Ludzie bowiem to taki dziwny gatunek, który pomyślał sobie, iż uwolnił się od ograniczeń ziemskiego systemu biologicznego, ale niestety się pomylił. Efektem tej pomyłki może być zniknięcie owej „korony stworzenia”.» - 22-09-2016. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej! (→ Ekologia)
Zwracamy się ... z apelem o przerwanie prac nad nowelizacją Prawa łowieckiego przygotowaną przez ministra środowiska Jana Szyszkę. - 06-09-2016. 21st Century Wire. Peru University invents billboard that makes 100 litres of drinking water per day – out of thin air (→ Ekologia)
Jak zakończyć konflikty wynikłe z braku dostępu do wody pitnej? Uniwersytet Inżynierii i Technologii w Peru już w 2013 znalazł odpowiedź. I co więcej, potrafił ją urzeczywistnić - wykorzystując do tego wielkie powierzchnie reklamowych billboardów. Od tamtego czasu w badaniach nad technologią materiałów higroskopijnych i hydrofobowych miał miejsce znaczny postęp - wkrótce na rynku dostępne będą także rozwiązania do użytku indywidualnego, w rodzaju np. butelek, które absorbując wilgoć z powietrza wypełniają się wodą zdatną do picia. Wdrożenie tych technologii na skale masową pomoże w uspokojeniu wielu punktów zapalnych na świecie: na Bliskim Wschodzie, w Afryce Subsaharyjskiej itd. - 26-06-2016. Derrick Jensen. Ułuda krótkiego prysznica (→ Ekologia)
Szlachetne samoograniczenia indywidualnej konsumpcji nie zapobiegają postępującemu niszczeniu Planety Ziemi. W istocie zamykają oczy na ten problem. - 19-06-2016. Maciej Dołbień. Prywatny Park Pumalin – filantropia czy neokolonializm? (→ Ekologia)
Pumalin, prywatny park narodowy stworzony przez Douglasa Tompkinsa (zm. 2015) w chilijskiej Patagonii. - 01-03-2016. Linus Blomqvist, Ted Nordhaus, Michael Shellenberger. Nature Unbound Decoupling for Conservation (→ Ekologia)
Całościowy globalny program ochrony przyrody przez odłączenie (decoupling) gospodarki od zasobów dzikiego życia - 08-02-2016. Robert Robaszewski. Mysliwi nazywają ich eko a oni tylko patrzą (→ Ekologia)
Listopad 2015. Reportaż z akcji grupy anty-myśliwych, którzy na Mazurach monitorują polowania i przeszkadzają myśliwym. - 04-02-2016. Ludwik Tomiałojć. Planowa degradacja Puszczy Białowieskiej (→ Ekologia)
"Pozostaje zatem tylko druga droga. Jest nią przekazanie całego tego kompleksu w ręce jednolitej administracji - w ramach powiększonego Parku Narodowego." Od Taraki: Autor, profesor biologii, nie cierpi leśników jako niszczycieli lasu - i jak wynika z artykułu, słusznie. - 18-01-2016. Marcin Gerwin. Korniki zjadają świerki. Puszcza nie z takimi rzeczami sobie radziła (→ Ekologia)
Trzeba zdecydować, czy Puszcza Białowieska ma być parkiem narodowym czy lasem gospodarczym. - 06-01-2016. Octavian27. Zachowania i poglądy kłusownicze wśród myśliwych (→ Ekologia)
KRUKI KONTRA MYŚLIWI – JAK PSEUDOEKOLODZY Z PZŁ CHCIELIBY WYBIĆ WSZYSTKO CO IM PRZESZKADZA. - 06-12-2015. Mirosław Piróg. O polowaniu (→ Ekologia)
Mam propozycję: rozwiązać związki łowieckie i powołać zakon myśliwych. Jego zadaniem byłoby dbanie o przyrodę i zwierzęta, dokarmianie itd. A w razie konieczności, bo taka czasem istnieje – zabijanie zwierząt. Każde upolowane zwierze powinno być opłakiwane, zgodnie z rytuałem przewidzianym przez reguły zakonu. - 25-11-2015. Ewa Seydlitz. Wiejski projekt (→ Ekologia)
Bardzo ciekawe uwagi autorki związane z osiedlami Anastazjowców - 14-11-2015. Joanna Skibniewska. Odurzeni krwią (→ Ekologia)
Współczesne myślistwo ze wszystkimi swymi patologiami nie ma nic wspólnego z etosem pradawnego łowcy. W artykule między innymi opisy nazwijmy to mistycznych doznań strzeleckich. Cytat:Władca Bagien pada otoczony kłębami białej kurzawy. Przyklękam przy nim i dotykam szorstkiej szczeciny, wyczuwając pod ręką żywe wciąż ciepło. Ostry zapach odyńca faluje dookoła. Wciągam go z rozmysłem w nozdrza, tłocząc pod ogromnym ciśnieniem do wszystkich żył, żyłek i nerwów. Czuję, jak robi mi się gorąco, jak para bucha spod kurtki i czapki. Oddycham głęboko. Haaa!!! Leży i powoli kona. - 10-11-2015. Zenon Kruczyński. Polowanie na najgrubszą zwierzynę (→ Ekologia)
Książka pokazuje od wewnątrz świat samych myśliwych i ich los. Powstała jako wyraz mojej fundamentalnej niezgody na fakt, że w naszym ludzkim świecie możliwe jest zabijanie dla rekreacji, hobby, dla sportu myśliwskiego – jak to sami myśliwi nazywają. Dodatkowym, tragicznym aspektem jest to, że ludzkość usankcjonowała prawem tę makabryczną rozrywkę. - 10-11-2015. Zenon Kruczyński. Egzekucja przy księżycu (→ Ekologia)
Myśliwi to jedyna grupa w Polsce, a jest to uzbrojona stutysięczna armia, która ma prawo do strzelania w otwartym krajobrazie. Kule i śrut gwiżdżą wszędzie. To jest wiele milionów strzałów rocznie. Setki ton ołowiu wywalonych w glebę i w wodę. - 01-10-2015. Zbigniew Jaworowski. Ocieplenie klimatu – to kłamstwo wymierzone w naszą cywilizację (→ Ekologia)
Tekst z grudnia 2009, oryginalnie w nieistniejącej już domenie. Autor: wybitny specjalista od ochrony radiologicznej i klimatu, zmarł 2011. - 03-09-2015. Andrzej Gąsiorowski. Ziemia mówi „sprawdzam” (→ Ekologia)
masowe migracje to nie „kryzys”: to nowa normalność świata zmian klimatycznych. Ilość dwutlenku węgla, która dostała się do atmosfery, przesądza sprawę. Efekt synergii nieszczęść został aktywowany – dwutlenek węgla – ocieplenie – metan – pożary – dwutlenek węgla – zakwaszenie oceanu – dwutlenek węgla i metan. - 14-07-2015. Matt Ridley. Gatunki inwazyjne są największym powodem wymierania (→ Ekologia)
Największą przyczyną wymierania są gatunki inwazyjne. Hawaje straciły 70 gatunków ptaków: zniszczeń dokonały szczury, koty, kozy, świnie, komary i ptasia malaria, które zawlekliśmy ze sobą. - 23-02-2015. Susan Sarandon et al.. Życie z GMO – list z Ameryki (→ Ekologia)
Zwracamy się do Was, jako zaniepokojeni obywatele Ameryki, aby podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami związanymi z uprawami zmodyfikowanymi genetycznie (GMO) oraz będącymi ich konsekwencją zniszczeniem naszego rolnictwa i obniżeniem jakości żywności. - 28-10-2014. Avaaz. Avaaz - Świat w Akcji (→ Ekologia)
Avaaz to prowadząca kampanie globalna społeczność, która dostarcza wolę obywateli do przedstawicieli władz na całym świecie. - 26-10-2014. Carl Zimmer. O wyższości lepszego nad gorszym (→ Ekologia)
Inwazyjne gatunki roślin z innych kontynentów niekoniecznie są szkodnikami - mogą poprawiać ekosystem. - 26-09-2014. Exignorant. Epidemia wirusa ebola, zemsta tropików (→ Ekologia)
Niszczenie środowiska (lasów deszczowych) w Afryce powoduje wyrajanie się z nich patogenów, które przenoszą się na ludzi. - 28-05-2014. Krystyna Forowicz. Najpierw znikną ptaki, a potem nastąpi koniec (→ Ekologia)
Przyroda przegrywa z polityką. W krajach nad Morzem Śródziemnym: na Malcie, Cyprze, w Grecji, Egipcie, Libanie, we Włoszech, Hiszpanii i Francji masowo są mordowane przelotne ptaki - NASZE PTAKI. Ich liczba spada z roku na rok. - 18-10-2013. Miles Olson. Zrównoważony rozwój i dzikość (→ Ekologia)
Jedyną wojną, która ma znaczenie jest wojna przeciwko dzikości. Odnajdziemy w niej wszystkie pozostałe wojny. - 24-05-2013. Robert Jurszo. Nowy prymityw przeciw cywilizacji. Zdziczeć? Ale jak? (→ Ekologia)
Anarchoprymitywizm: spośród wszystkich politycznych krytyk współczesnego świata nie ma sobie równych w swym radykalizmie... - 21-01-2013. Jakub Medek. Te potwory zabiorą mi ptaki. Sokolnik walczy z wiatrakami (→ Ekologia)
Protest przeciwko elektro-wiatrakom, które rozrastają się na Suwalszczyźnie - 21-01-2013. Janusz Wojciechowski (euro-poseł). Ostrzenie kos na wojnę z wiatrakami (→ Ekologia)
Protest przeciwko elektrowniom wiatrowym niszczącym krajobraz i własność mieszkańców wsi - 04-11-2012. Paweł Bojko. Psylocybina (→ Ekologia)
Wszystko o substancji i jej grzybach - 30-08-2012. Grupa Badawcza Sobibór. Puszczyki mszarne ponownie lęgowe na Lubelszczyźnie! (→ Ekologia)
Puszczyki mszarne wróciły na Lubelszczyznę: w Lasach Sobiborskich gniazdowało 7 par tych ptaków, w pobliskich Lasach Włodawskich - ósma para puszczyków. - 22-12-2011. Justyna Rybak. GMO- zagrożenie czy dobrodziejstwo? (→ Ekologia)
Za i przeciw GMO - całkiem bez zbędnych emocji. - 03-11-2009. Tomasz Matkowski. Gratuluję tym, którzy mieli krótką, bezbolesną śmierć (→ Ekologia)
O potwornościach, jakich z istoty swojego sadystycznego pseudo-sportu dopuszczają się myśliwi - 04-09-2009. Ireneusz Kania . Peru urewu - Dwa programy Jahwe a źródła współczesnego kryzysu ekologicznego (→ Ekologia)
Biblijne dzieło stworzenia polega na rozdzielaniu wszystkiego. Koncepcje tego rodzaju stworzyły przesłanki do desakralizacji natury i jej podboju, co w naszych czasach owocuje niekontrolowaną destrukcją przyrody. Człowiek wobec Natury zachowuje się tak, jakby jej serdecznie nienawidził.