zdjęcie Autora

16 maja 2012

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Kolej warszawsko-wiedeńska (odcinków: 122)

Jeszcze jedna odróżniająca cecha Międzymorza


« Geopolityka i ezoteryka, jaki to ma związek? Mekka czy Licheń? »


(źródło grafiki: en.wikipedia.org/...)

Względny brak muzułmanów. (Prócz rdzennych wyznawców, nie-imigrantów, w krajach bałkańskich.) Ta okoliczność może w przyszłości pogłębiać różnice między Międzymorzem a Europami Zachodnią i Wschodnią (rosyjską). Nasze gospodarcze zacofanie przypadkiem poskutkowało większą kulturową jednolitością. Warto przemyśleć, co z tego może wyniknąć.

Kolej warszawsko-wiedeńska: wstęp na końcu

Pochodzę z Łowicza, który w 1845 roku został podpięty do Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Mieszkam w Milanówku, który powstał, ponieważ Kolej Warszawsko-Wiedeńska przecięła tutejszy las.


« Geopolityka i ezoteryka, jaki to ma związek? Mekka czy Licheń? »

komentarze

1. * * * • autor: Nierozpoznany#61722012-05-16 14:28:21

George Friedman przewiduje w XXI wieku konflikt między Polską a Turcją o strefę wpływów na Bałkanach. Pytanie otwarte - na ile "Międzymorze" uniknie laicyzacji i utożsamiać się będzie już raczej nie z "przedmurzem" a "ostatnim bastionem" chrzescijaństwa w Europie. Czyżby Licheń alternatywą dla Mekki? Demografia jednak skazuje nas na porażkę i warto by dołączyć analogiczną mapę ze wskaźnikiem dzietności i prognozami co do liczby ludności w 2030 i 2050 roku.
[foto]

2. Odpowiem osobno • autor: Wojciech Jóźwiak2012-05-16 14:55:07

Drogi Hardchiefie, ponieważ w Twojej notce padły takie hasła, jak "konflikt", "strefa wpływów", "laicyzacja" i "dzietność", to widzę, że temat jest obszerny i odpowiem w osobnym odcinku bloga.

3. * * * • autor: Nierozpoznany#61722012-05-16 15:04:32

Bo temat nie dość że jest bardzo obszerny to w dodatku arcyciekawy. Niestety w Polsce pokutuje myślenie "nasza chata...". A szkoda. Tym większy szacunek za intelektualną i siłą rzeczy geograficzno-geopolityczną podróż.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)