16 marca 2016
Adrian Leszczyñski
Jêzyki s³owiañskie a haplogrupa R1a1
Wstêp
Ostatnie lata przynios³y prze³om w badaniu historii S³owian. Teoria o autochtonizmie S³owian w Europie ¦rodkowej nabra³a wiatru w ¿agle, g³ównie za spraw± najnowszych badañ ró¿nych dziedzin nauki. Szczególn± rolê w tych badaniach odgrywa genetyka. W swoim artykule, z dnia 27 lipca 2014 r. pt. „S³owianie na ziemiach polskich w ¶wietle badañ genetycznych”, przedstawi³em odkrycia kopalnego, tzw. „genu s³owiañskiego” R1a1, na terenie Niemiec. Dla przypomnienia: w 2005 r. w okolicach miejscowo¶ci Eulau (Saksonia-Anhalt) odkryto szkielety kilku osób, które zawiera³y haplogrupê R1a1. [1] Osoby te ³±czy siê z tzw. kultur± ceramiki sznurowej, a okres ich ¿ycia datuje siê na oko³o 2600 r. p.n.e. Równie¿ w jaskini Lichtenstein (niem. Lichtensteinhöhle; Dolna Saksonia) znaleziono dwa mêskie szkielety o haplogrupie R1a1. [2] Od tamtej pory dokonano kolejnych odkryæ, które zdaj± siê potwierdzaæ obecno¶æ Pras³owian na ziemiach Europy ¦rodkowej. W lutym 2015 r. Wolfgang Haak wraz z zespo³em opublikowa³ pracê „Massive migration from the steppe is a source for Indo-European languages in Europe”. [3] Zawiera ona dane licznych próbek kopalnego DNA z terenu ca³ej Europy. Zespó³ Haaka odkry³ dwie próbki R1a1 na terenie Niemiec:
- w miejscowo¶ci Esperstedt (Turyngia), datowan± na lata 2473-2348 p.n.e. z krêgu kultury ceramiki sznurowej. [4]
- w miejscowo¶ci Halberstadt-Sonntagsfeld (Saksonia-Anhalt) datowan± na lata 1113-1021 p.n.e. z krêgu kultur pól popielnicowych. [4]
Inny naukowiec, Morten L. Allentoft z zespo³em, w swojej pracy „Population genomics of Bronze Age Eurasia” [5] opublikowanej tak¿e w lutym 2015 r., wyró¿ni³ kilka próbek R1a1 na terenie Niemiec:
- w Tiefbrunn (Bawaria), dwie próbki datowane na 2750 r. p.n.e.
- w Bergrheinfeld (Bawaria), jedna próbka datowana na 2650 r. p.n.e.
Wreszcie pojawi³y siê te¿ pierwsze próbki mêskiego DNA z terenu Polski. Zespó³ pod kierownictwem Allentofta odkry³ tak± w miejscowo¶ci £êki Ma³e (pow. grodziski, woj. wielkopolskie), datowan± na 2150 r. p.n.e. Odkryty szkielet, z którego pobrano próbkê, znaleziono na terenie tzw. „Wielkopolskich piramid” – grupie kurhanów z czasów prehistorycznych. Inne dwa szkielety (mê¿czyzny i ch³opca) badano na odkrytym niedawno cmentarzysku w Rogalinie (pow. hrubieszowski, woj. lubelskie). Choæ brak jest oficjalnej informacji o haplogrupie próbek z tych szkieletów, to jednak nieoficjalnie podaje siê, ¿e w obu przypadkach by³a to tak¿e haplogrupa R1a1. Oba szkielety pochodz± z oko³o 2000 r. p.n.e.[6]
Prze³om przynios³y tak¿e badania antropologiczne prof. Janusza Piontka [7] oraz badania kraniologiczne dra Roberta D±browskiego. [8] Obaj naukowcy poddaj± w w±tpliwo¶æ teoriê allochtonistyczn±, wedle której S³owianie mieli przybyæ na ziemie polskie dopiero po V w. n.e. Dziêki ich badaniom okaza³o siê, ¿e czaszki przedstawicieli kultury wielbarskiej, przeworskiej i czerniachowskiej s± bardzo podobne do czaszek S³owian. Zaprzecza to tezie prof. God³owskiego o fizycznej wymianie ludno¶ci na ziemiach polskich.
Do zmiany swoich pogl±dów zmuszeni s± tak¿e archeolodzy, którzy na podstawie najnowszych badañ, z tzw. wykopalisk autostradowych, stwierdzili, ¿e musz± zrewidowaæ swe dotychczasowe silnie allochtonistyczne pogl±dy. W bardzo ciekawym tek¶cie, archeolog - prof. Tadeusz Makiewicz - pisze tak:
„...praktycznie wszyscy badacze problematyki okresu przedrzymskiego i rzymskiego s± przedstawicielami koncepcji allochtonistycznej. Najwybitniejszym spo¶ród nich by³ Kazimierz God³owski, który wywar³ olbrzymi wp³yw na badania nad t± epok± w Polsce. Dotyczy to równie¿ autora tych uwag, który zacz±³ rewidowaæ swe pogl±dy dopiero w wyniku nowych odkryæ...” [9]
Na koñcu swojego tekstu prof. Makiewicz poddaje krytyce wnioski z badañ najs³ynniejszych polskich zwolenników teorii allochtonistycznej w¶ród archeologów:
„Stwierdziæ wiêc trzeba, ¿e w swej argumentacji K. God³owski, a w ¶lad za nim M. Parczewski opierali siê przede wszystkim na materiale z cmentarzysk, i to ze starszej fazy podokresu pó¼norzymskiego. Inne ujêcie by³o zreszt± ówcze¶nie praktycznie niemo¿liwe ze wzglêdu na bardzo s³aby stan rozpoznania osad, badanych prawie wy³±cznie tylko wyrywkowo, na niewielkiej powierzchni, a wrêcz katastrofalny stan opracowania i publikacji tej kategorii stanowisk. Nowe za¶ materia³y, przynajmniej dla terenu Wielkopolski, dowodz±, ¿e pogl±dy na temat znaczenia naczyñ garnkowatych, formu³owane w ramach interesuj±cej nas dyskusji przez zwolenników koncepcji autochtonicznej (J. Kostrzewski, K. Ja¿d¿ewski, J. Hasegawa i inni), by³y s³uszne”. [9]
Teoria autochtoniczna ma równie¿ swoich zwolenników w¶ród znanych jêzykoznawców. Jednym z nich jest prof. Witold Mañczak. [10] Dnia 2 czerwca 2000 r. w Komitecie Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN w Warszawie odby³o siê zebranie "okr±g³ego sto³u", po¶wiêcone praojczy¼nie S³owian. Na zebranie zaproszono 14 osób ró¿nych dziedzin nauki, w¶ród których by³ tak¿e prof. Mañczak. Z jedenastu przyby³ych prelegentów tylko czterech opowiedzia³o siê za etnogenetyczn± koncepcj± God³owskiego, natomiast siedmiu odnios³o siê do niej z mniejsz± lub wiêksz± rezerw±. [11]
W tej sytuacji teoria allochtonistyczna pochodzenia S³owian zosta³a, mówi±c slangiem bokserskim, zepchniêta do naro¿nika. Wszystkie najnowsze badania ró¿nych dziedzin nauki zaczê³y coraz ¶mielej stawiaæ jej opór i podwa¿aæ jej wnioski. Na forach internetowych, zwi±zanych z histori±, daje siê zauwa¿yæ, ¿e zwolennicy tej teorii, jak i niezaanga¿owani sceptycy stopniowo zaczynaj± akceptowaæ brak fizycznej wymiany ludno¶ci na terenie Polski miêdzy IV a VI wiekiem oraz materialn± ci±g³o¶æ kulturow±. Jednak¿e jednocze¶nie pojawi³ siê kolejny argument – uznaj±cy rzekomy brak jêzyków s³owiañskich na tym terenie przed V wiekiem. Zwolennicy tej naprêdce stworzonej tezy zak³adaj± bowiem, ¿e tutejsza ludno¶æ (g³ównie R1a1) musia³a mówiæ do V wieku jêzykami germañskimi, by nastêpnie, z nieustalonych przyczyn, w b³yskawicznym tempie zmieniæ mowê na s³owiañsk±. Pomijaj±c absurd tak szybkiej wymiany jêzykowej na tak olbrzymim terytorium, [12] jak i jej zasadno¶æ oraz powód, bêdê udowadnia³, ¿e i ta teza jest mylna. Poni¿ej przedstawiê liczne argumenty przemawiaj±ce za tym, i¿ ludno¶æ o haplogrupie R1a1 nale¿y historycznie ³±czyæ w³a¶nie z jêzykami s³owiañskimi.
Wystêpowanie R1a1
Na pocz±tku nale¿y spojrzeæ na jakim obecnie obszarze wystêpuje haplogrupa R1a1. Zwróciæ nale¿y uwagê, ¿e zdecydowanie dominuje ona w wiêkszo¶ci pañstw s³owiañskich:
- Polska 57,5%, Bia³oru¶ 51%, Rosja 46%, Ukraina 44%, S³owacja 41,5%, S³owenia 38%, Czechy 34%. [13]
Warty podkre¶lenia jest fakt, ¿e niezgermanizowana, s³owiañska ludno¶æ Serbo³u¿yczan z terenu Niemiec pochwaliæ siê mo¿e a¿ 65% odsetkiem tej haplogrupy, co wyra¼nie odró¿nia j± od Niemców, zarówno pod wzglêdem genetycznym, jak i jêzykowym. ¦wiadczy to o fizycznym nap³ywie Niemców o innej haplogrupie na terytorium S³owian po³abskich, co silnie udokumentowane jest ¼ród³ami pisanymi. Haplogrupa R1a1 do¶æ wyra¼nie zachowa³a siê na terenach uprzednio s³owiañskojêzycznych, a obecnie zdominowanych przez inne jêzyki. Wy³ania siê tu wniosek, ¿e mimo asymilacji jêzykowej, geny ludno¶ci pierwotnie s³owiañskiej pozosta³y na terytorium swych przodków. Dlatego haplogrupa R1a1 dominuje na Wêgrzech, gdzie jest najliczniejsza (29,5%) i gdzie, jak wiadomo z przekazów historycznych, ludno¶æ s³owiañska dominowa³a do momentu przybycia plemion madziarskich. Równie¿ na terenie wschodnich Niemiec, zamieszka³ych jeszcze w ¶redniowieczu przez S³owian po³abskich, hg R1a1 jest do¶æ wyra¼nie reprezentowana, zajmuj±c drugie miejsce pod wzglêdem liczebno¶ci (24%). Ta sama sytuacja dotyczy Austrii i Rumunii, historycznie do¶æ silnie zamieszka³ych przez S³owian. W przypadku obu pañstw - R1a1 jest drug± najliczniejsz± haplogrup± i wynosi odpowiednio: 19% i 17,5%. [13] S³owiañskojêzyczne pañstwa ba³kañskie (poza S³oweni±) musia³y byæ w wiêkszo¶ci zeslawizowane, co potwierdzaj± ¼ród³a pisane, gdy¿ hg R1a1, choæ wyra¼nie obecna, nie jest tam dominuj±ca. ¦rednio waha siê ona w przedziale kilkunastu procent – poza Chorwacj±, gdzie jej odsetek wynosi 24%.
Wszêdzie w Europie, gdzie dominuj± jêzyki s³owiañskie, na wiêkszo¶ci terytoriów dominuje haploigrupa R1a1. A w tych pañstwach s³owiañskich, gdzie ona nie dominuje, jest wyra¼nie obecna. Dla zobrazowania wystêpowania tej haplogrupy pomocna jest mapa:
Mapa 1: Wystêpowanie haplogrupy R1a1 (R1a-M417)[14] ; ¼ród³o: http://s11.postimg.org/8lih8edcj/1177epk.png
Na mapie zwraca uwagê silne wystêpowanie tej haplogrupy poza Europ±, a konkretnie w Azji. I tak: mieszkañcy Indii Pó³nocnych to w 48–73% jej posiadacze. Równie silnie wystêpuje ona u irañsko-jêzycznych Iszkaszimów (68%), Tad¿yków (30%) i Pasztunów (45–51%), a tak¿e u ludów tureckich: Kirgizów (63%) i A³tajczyków (38–53%).
Sk±d „s³owiañska haplogrupa” u Azjatów? Odpowied¼ jest prosta: przynie¶li j± tam Ariowie – biali wojownicy i ich rodziny, którzy w III i II tysi±cleciu p.n.e. podbili i zasiedlili Iran, Indie i inne kraje Azji ¦rodkowej. Ekspansja Ariów z pó³nocy jest udokumentowana m.in. w starych indyjskich pismach, zwanych wedami, a tak¿e w pismach irañskich.
Podobieñstwo genetyczne Ariów do S³owian nie jest przypadkowe i pokrywa siê ono z podobieñstwem jêzyków aryjskich do s³owiañskich. Podobieñstwo to przejawia siê równie¿ w fizjonomii, antropologii i religii. Tak liczne dziedziny podobieñstw nie mog± byæ przypadkowe. Wynikaj± one bowiem ze wspólnego pochodzenia Ariów i S³owian. Mimo up³ywu tysiêcy lat przetrwa³o ich wzajemne podobieñstwo fizyczne, genetyczne i jêzykowe. Do momentu chrystianizacji S³owian i islamizacji niektórych narodów azjatyckich, przejawia³o siê ono tak¿e w podobnej symbolice religijnej. Wszystkie te podobieñstwa przybli¿ê w wielkim skrócie poni¿ej.
Ariowie i S³owianie
1. Podobieñstwo genetyczne
Powy¿ej przedstawi³em, ¿e w¶ród narodów s³owiañskich wysoka czêstotliwo¶æ wystêpowania haplogrupy R1a1 pokrywa siê w wiêkszo¶ci przypadków z u¿ywaniem jêzyków s³owiañskich. Podobn± zale¿no¶æ widaæ w Azji, gdzie wysoka czêstotliwo¶æ wystêpowania R1a1 pokrywa siê zazwyczaj z u¿ywaniem jêzyków aryjskich, z wielkiej rodziny jêzyków indoeuropejskich. Pokazuje to tabela z anglojêzycznej Wikipedii: „Y-DNA haplogroups in South Asian populations”. £atwo zauwa¿yæ, ¿e du¿y odsetek haplogrupy R1a1 wi±¿e siê w wiêkszo¶ci przypadków z u¿ywaniem jêzyków indoeuropejskich (IE), a dok³adniej z jêzykami aryjskimi – silnie spokrewnionymi z j. s³owiañskimi. Wystêpowanie hg R1a1 jest bardzo silne w najwy¿szej ka¶cie w Indiach – w¶ród braminów, gdzie wynosi w niektórych rejonach a¿ 72%. [15] Silna wielowiekowa izolacja kolejnych pokoleñ z tej kasty prze³o¿y³a siê na wysoki odsetek wystêpowania haplogrupy charakterystycznej dla Ariów (R1a1) i na u¿ywanie jêzyków z grupy indoaryjskiej. Równie¿ w¶ród Pasztunów, aryjskiego ludu z Afganistanu i Pakistanu, jest on wysoki i wynosi od 44,8% (Pakistan) do 51% (Afganistan). Tabela zwraca uwagê tak¿e na zale¿no¶æ odwrotn±: im mniejsze wystêpowanie R1a1, tym czêstsze u¿ywanie jêzyków nienale¿±cych do rodziny j. indoeuropejskich, takich jak: j. austro-azjatyckie (AA), chiñsko-tybetañskie (ST), czy w nieco mniejszym stopniu drawidyjskie (Dr).
2. Podobieñstwo fizjonomiczne
Niniejszy podtytu³ zawiera zdjêcia i filmiki ukazuj±ce do¶æ zaskakuj±c± ¶rodkowo-europejsk± fizjonomiê czê¶ci ludno¶ci azjatyckiej, z terytorium Afganistanu, Pakistanu, Tad¿ykistanu, Indii, Iranu czy nawet Chin. Ta ludno¶æ to potomkowie staro¿ytnych Ariów spokrewnionych genetycznie ze S³owianami. Oto ich zdjêcia:
Foto 1: Pasztuñski mê¿czyzna – ¼ród³o: https://www.pinterest.com/pin/483081497509612417/
Foto 2: Inny pasztuñski mê¿czyzna.
Foto 3: Pasztuñska dziewczynka (Afganistan) – ¼ród³o:
http://www.paintermagazine.co.uk/show_image.php?imageID=45178
Foto 4: Dziewczynka z Afganistanu – blondynka o jasnych oczach z wyra¼nymi cechami mongoidalnymi.
Foto 5: Ch³opiec z Pakistanu – ¼ród³o:
http://www.missosology.info/forum/viewtopic.php?t=89717
Foto 6: Zara Sheikh – pakistañska modelka i aktorka
Foto 7: Sikhijska dziewczynka z Bangalore (Indie).
Jak widaæ, fizjonomie przedstawionych powy¿ej osób nie ró¿ni± siê od wygl±du S³owian i ogólnie Europejczyków. Geny tych osób, potomków Ariów, przetrwa³y nie tylko w DNA, ale te¿ w ich europejskim wygl±dzie.
Wiêcej ciekawych zdjêæ i filmików przedstawiam poni¿ej:
Zdjêcia Azjatów o ¶rodkowoeuropejskim wygl±dzie:
http://www.allempires.com/forum/forum_posts.asp?TID=29287
Zdjêcia Pasztunów:
https://sheokhanda.wordpress.com/tag/pashtuns/
Filmik „The Real Aryans” (pol. Prawdziwi Aryjczycy):
https://www.youtube.com/watch?v=URqN0Iu64D4
Filmik ukazuj±cy Irañczyków o europejskiej fizjonomii:
https://www.youtube.com/watch?v=O2dJXfcUWCc
Filmik o europejskim wygl±dzie mieszkañców ró¿nych pañstw azjatyckich:
https://www.youtube.com/watch?v=5UKiI3cCz8w&ebc=ANyPxKrydM-Y3_70oH1jlbqeD5jymXXhVIwNJr95jCn-jWqyIx20Yv1qO2Qxg68VIUTCHkre2Tiro1ttXwnQYZyH2Dsbzlt_7A
Filmik – mieszkañcy Indii o aryjskim pochodzeniu:
https://www.youtube.com/watch?v=vYg0TnetgC0
Filmik – Tad¿ykowie z Chin:
https://www.youtube.com/watch?v=iAQpdNEWpng
3. Podobieñstwo antropologiczne
Powy¿sze zdjêcia i filmiki ukazuj± podobieñstwo fizjonomii Ariów i S³owian. Warto jednak by³oby podeprzeæ je naukowymi danymi antropologicznymi. Niestety, materia³, jaki na ten temat uda³o mi siê zebraæ, jest skromny. W zasadzie ogranicza siê on do kopii tego, co inni autorzy zebrali ze strony, która nie dzia³a. Maj±c jednak do wyboru pominiêcie tego zagadnienia lub przedstawienie go na podstawie kopii bez odno¶ników do konkretnych prac, postanowi³em dla ciekawo¶ci przedstawiæ cytaty z artyku³u nieznanego autora, który powo³uje siê na niedzia³aj±c± stronê internetow±. Na tê sam± stronê powo³uje siê jeden z forumowiczów portalu prawda2.info[16] , podaj±c te same cytaty. Oto one:
„Wygl±d Ariów:
Najdawniejsze wiadomo¶ci o wygl±dzie Ariów pochodz± z okresu ich inwazji na Grecjê oraz z czasów ich najazdu na pó³nocne Indie. W przekazach starogreckich oraz staroindyjskich, opisuj±cych te zdarzenia, Ariowie s± przedstawiani jako herosi o jasnych w³osach i jasnych oczach. Obok barwy w³osów i oczu równie wa¿nym wska¼nikiem s³u¿±cym do okre¶lenia ró¿nic rasowych jest wska¼nik szeroko¶ciowo-d³ugo¶ciowy g³owy, zwany wska¼nikiem g³ównym. Odpowiada on liczbie otrzymanej przez podzielenie szeroko¶ci g³owy poprzez jej d³ugo¶æ, mierzon± od czo³a do potylicy, i pomno¿onej przez 100. W zale¿no¶ci od wielko¶ci tego wska¼nika, dzielimy typy antropologiczne na d³ugog³owe, po¶redniog³owe i krótkog³owe. Jednym z najstarszych i przez d³ugie lata stosowanych by³ podzia³ przyjmuj±cy wska¼nik do 74,9 dla d³ugog³owo¶ci, od 75,0 do 79,9 dla po¶redniog³owo¶ci i od 80,0 wzwy¿ dla krótkog³owo¶ci. [...]
Ogólny ¶redni wska¼nik szeroko¶ciowo-d³ugo¶ciowy zbadanych czaszek 27 ró¿nych ludów i plemion Aryjskich, wyniós³ 77,8. Z powy¿szych informacji wynika, ¿e staro¿ytne ludy Aryjskie by³y populacj± po¶redniog³ow±. Nastêpnymi wa¿nymi wskazówkami s³u¿±cymi do okre¶lenia rasy s± wielko¶ci wska¼nika wysoko¶ciowo-szeroko¶ciowego górnej czê¶ci twarzy, czyli tzw. Wska¼nika górnotwarzowego oraz wska¼nika oczodo³owego. Wska¼nik górnotwarzowy to stosunek wysoko¶ci twarzy „górnej”, mierzonej od nasady nosa do styku warg, a na czaszce - do punktu nad górnymi siekaczami, do szeroko¶ci twarzy, mierzonej miêdzy koñcami ³uków jarzmowych. Jak wynika z przeprowadzonych badañ staro¿ytni Ariowie byli populacj± po¶redniog³ow±, jasnow³os± i jasnook±, o szerokiej lub ¶rednio szerokiej i do¶æ krótkiej twarzy oraz niskich lub ¶rednich oczodo³ach. [...]
S³owianie:
Najstarszy opis wygl±du S³owian pochodzi z „Historii wojen” Prokopiusza z VI w., w której to podaje, ¿e S³owianie s± wysokiego wzrostu, silnej budowy i maj± w³osy koloru ciemnoblond. S³owianie oprócz jasnych w³osów odznaczaj± siê w wiêkszo¶ci tak¿e jasnymi oczami - od niebieskich poprzez szaroniebieskie i szare do zielonych. Je¿eli za¶ chodzi o wska¼nik szeroko¶ciowo-d³ugo¶ciowy g³owy, to - jak wykaza³y badania licznych s³owiañskich kurhanów i cmentarzysk z okresu wczesnego ¶redniowiecza, znajduj±cych siê na obszarach dawnej Rusi, Polski, Czech i Po³abia - wczesno¶redniowieczni S³owianie odznaczali siê w wiêkszo¶ci po¶redniog³owo¶ci± ( 58,3% ), w mniejszym za¶ stopniu d³ugog³owo¶ci± (24,1%) i krótkog³owo¶ci± (17,6%). ¦redni wska¼nik szeroko¶ciowo-d³ugo¶ciowy czaszek wczesno¶redniowiecznych S³owian by³ identyczny ze wska¼nikiem staro¿ytnych Ariów i wynosi³ 77,8. Ponadto dawnych S³owian cechowa³a, podobnie jak staro¿ytnych Ariów, szeroka lub ¶rednio szeroka i do¶æ krótka twarz oraz niskie lub ¶rednie oczodo³y, a tak¿e podobna jak u Ariów warto¶æ wska¼nika nosowego. Opisane cechy rasowe S³owian wczesno¶redniowiecznych wystêpuj± równie¿ u S³owian wspó³czesnych, zamieszka³ych na pó³noc od Karpat, okre¶lanych jako S³owianie pó³nocni, a do których nale¿± Polacy, Rosjanie, Bia³orusini i Ukraiñcy. " [16]
4. Podobieñstwo jêzykowe
Jêzyki s³owiañskie ³±czy z jêzykami aryjskimi silne podobieñstwo. Choæ na przestrzeni wieków jêzyki aryjskie uleg³y ewolucji oraz mieszaniu siê z innymi jêzykami, to jednak zachowa³y siê najstarsze zabytki pisemne w pierwotnych jêzykach Ariów. Najbardziej znanymi jêzykami staro¿ytnych Ariów s±: sanskryt i jêzyk awestyjski. Oba wykazuj± bardzo mocne podobieñstwo do jêzyków s³owiañskich. Wyra¼ne podobieñstwo jêzyka awestyjskiego do jêzyków s³owiañskich zauwa¿y³ ju¿ w XIX wieku orientalista prof. Ignacy Pietraszewski. [17] Od tamtej pory powsta³o du¿o wiêcej publikacji na ten temat. Jednak¿e, aby uzmys³owiæ Czytelnikom podobieñstwo jêzyków aryjskich do jêzyków s³owiañskich, poni¿ej pos³u¿ê siê dwoma przyk³adami – podobieñstwem staro¿ytnego sanskrytu do jêzyka polskiego oraz jêzyka palijskiego ze Sri Lanki tak¿e do jêzyka polskiego.
Porównanie s³ów polskich ze s³owami sanskrytu:
Dwa = Dva, Dwoje = Dvaja, Trzy = Tri, Troje = Traja, Cztery = Czatur, Piêæ = Panæa (w hindi, urdu i pasztuñskim jest Pañæ), Sze¶æ = Szasz, Siedem = Saptam, Dwana¶cie = Dvada¶a, Wiedza = Veda, Znaæ = Znati, Budziæ = Bud¿ati, S³awa = ¦ravas, Prawda = Para Veda (Pra Wiedza / Stara wiedza), Bywaæ = Bhavati, Bóg = Bhaga, ¦wiêty = ¦ivata, Niebo = Nabhas , Chmura = Megha (por. Mg³a), Raj = Raji (Bogactwo, Rado¶æ) , Oko = Aksi (por. Oczy), Nos = Nasika, £ono = Joni, £akocie = Jakoti, £o¶ = Josza (por. £osza – samica ³osia), ¯yæ = ¯ivati (por. ¯ywiæ), Rodziæ = Rodhati, Kopulowaæ = Jebhati (por. wulg. Jebaæ), Dom = Dam, Doiæ = Dhajati, Matka = Mati, Brat = Bratr, M±¿ = Manusya (por. Mê¿czyzna), ¯ona = ¯ani, Drzewo = Dru, Góra = Giri, Wiaæ = Vati, Drzwi = Dvara (por. s³owackie Dvere, ukr. Dveri, ros. Dver’), Ogieñ = Agni, Wilk = Vrka, Koza = A¿a, Owca = Avi, Nied¼wied¼ = Madhvad (por. s³oweñskie Medved), Mysz = Mu¶, Myszka = Mu¶ika, Wydra = Udra, ¯yto = Sitja.
Porównanie s³ów polskich ze s³owami jêzyka palijskiego:
Nie/Ani = Ani, Bóg = Bhagam, Pobo¿na kobieta = Bhagini (por. Bogini), Ogieñ = Aggini, Bardzo ma³o = Atithoko (por. Tylko), Brat = Bhata, Mówiæ = Braviti (por. Prawiæ), Drewno = Daru, Szary = Dausaro, Gadaæ = Gabati, G³osiæ = Ghoseti, Gê¶ = Hamso, Zimno = Himo, Jab³ko = Jambu, Kiedy = Kada, Kaszel = Kaso, Kto = Ko, Kuku³ka = Kokila, Kogut = Kukkuto, Miód = Madhu, Mniemaæ = Mannati, My = Mayam, Niebo = Nebho, Nos = Nasa, Opadaæ = Opatito, Raniæ = Paharati (por. Poharataæ), Piêæ = Panca, P³ywaæ = Plavati, Pe³no = Punno, Pij±cy = Payako (por. Pijak), Wrzawa = Rava, Wznosiæ = Ruhati (por. Ruszaæ), Sala = Sala, Samo = Samo, Szybko = Sigho, Sucho = Sukkho, Syn = Sunu, Spaæ = Supati, Tam = Taham, Ciemno = Tamo, Wiaæ = Vati/Vayati.
Wiêcej na ten temat z przyk³adami liczniejszych, pokrewnych s³ów mo¿na przeczytaæ w artyku³ach Kamila Dudkowskiego, z których miêdzy innymi korzysta³em: „Sloveniska Samskrta” oraz „Jêzyk polski na Sri Lance”. [18]
O jêzykowym i genetycznym pokrewieñstwie Ariów i S³owian pisz± tak¿e indyjsko-kanadyjscy naukowcy w swojej pracy pt. „Indo-Aryan and Slavic Linguistic and Genetic Affinities Predate the Origin of Cereal Farming”. [19]
5. Podobieñstwo religijne
Koñcz±c w±tek o podobieñstwie Ariów i S³owian, wspomnieæ nale¿y o podobieñstwie zwi±zanym z religi±. Choæ dzi¶ S³owianie to w wiêkszo¶ci wyznawcy ró¿nych religii chrze¶cijañskich, to jednak dawniej byli poganami. Z czasów pogañskich pochodz± elementy, które pokrywaj± siê z niektórymi elementami z religii Ariów – braminizmu i pó¼niej hinduizmu oraz buddyzmu. Podobieñstwo te przejawia siê miêdzy innymi w symbolice. Pomimo ¿e temat jest do¶æ szeroki, ja skupiê siê tylko na jednym symbolu wspólnym dla S³owian i Ariów. Symbolem tym jest swastyka. Ten prastary znak, zanim zosta³ splugawiony przez niemieckich nazistów, by³ uwa¿any za symbol szczê¶cia. U¿ywali go S³owianie, tak¿e po schrystianizowaniu. Dowodem jest, miêdzy innymi, symbolika przetrwa³a w Polsce a¿ do XX w. Dla Ariów i ich wspó³czesnych potomków - swastyka jest do dzi¶ wa¿nym symbolem religijnym. W niniejszym podtytule, analizy na temat podobieñstw symboliki religijnej ograniczê do kilku ciekawych i zaskakuj±cych zdjêæ. Nieco wiêcej na ten temat mo¿na przeczytaæ we wspomnianym wcze¶niej artykule anonimowego autora, [16] w artyku³ach Ratomira Wilkowskiego[20] oraz w artykule na portalu „S³owianowierstwo”. [21] Szczególnie jednak polecam artyku³ „¦wiaszczyca, Swarzyca, Swarga, Swastyka – symbol zwyciêstwa, szczê¶cia, przychylno¶ci bogów, urodzaju”.[22]
Foto 8: Hinduistyczny bóg Gane¶a i swastyka, Indie – ¼ród³o: http://swastika.cba.pl/
Foto 9: Denar Mieszka I – ¼ród³o: https://slowianowierstwo.wordpress.com/2014/10/02/swastyki-legalnie-w-polsce/
Foto 10: Góralskie krzy¿e podczas defilady ¶wiêta pu³kowego – 2 Pu³k Strzelców Podhalañskich, Sanok 1936 r.
(¼ród³o: Wikipedia, autor: Silar).
Foto 11: Granatowa Swastyka na odznace LOPP 1928-1939 (¼ród³o: Wikipedia).
Nazwy pastwisk we wschodnim Tyrolu a haplogrupa R1a1
Oprócz podobieñstw Ariów i S³owian s± jeszcze inne dowody wskazuj±ce na korelacjê jêzyków s³owiañskich z haplogrup± R1a1. Ciekaw± pracê na temat tej korelacji napisali austriaccy naukowcy. Stwierdzili oni zale¿no¶æ pomiêdzy wystêpowaniem s³owiañskich nazw pastwisk w austriackim Wschodnim Tyrolu, a odsetkiem wystêpowania u miejscowych mê¿czyzn haplogrupy R1a1, okre¶lanej w pracy jako R-M17. W badaniu pos³u¿ono siê nazwami a¿ 853 pastwisk ze Wschodniego Tyrolu. Pomimo ¿e dzi¶ wszyscy mieszkañcy tego regionu na co dzieñ pos³uguj± siê jêzykiem niemieckim, to jednak historycznie przodkowie mieszkañców, o wspomnianej haplogrupie, mówili po s³owiañsku. ¦wiadcz± o tym w³a¶nie nazwy pastwisk o s³owiañskim rodowodzie. Do¶æ dobrze obrazuje to rysunek z omawianej pracy:
Rys. 1: Korelacja nazw pastwisk z genami we Wschodnim Tyrolu (Austria).
Mapa A pokazuje czêstotliwo¶æ wystêpowania nazw s³owiañskich, mapa B nazw romañskich, za¶ mapa C nazw germañskich. Kolor czerwony wskazuje na wysokie wystêpowanie, kolor ¿ó³ty na ¶rednie, za¶ kolor zielony na ma³e b±d¼ ¿adne. Mapa D pokazuje dwa regiony wyodrêbnione wed³ug zbadanych haplogrup. Region B zamieszka³y jest przez osoby o haplogrupie przypisywanej S³owianom (R-M17). Jak widaæ region B z mapy D wyra¼nie pokrywa siê z licznym wystêpowaniem pastwisk o etymologii s³owiañskiej, zaznaczonych czerwonym kolorem na mapie A.
Z badañ tych wysuwa siê konkretny wniosek: tam, gdzie wystêpuj± s³owiañskie nazwy pastwisk, R1a1 (R-M17) jest powszechne. Tam, gdzie nie ma s³owiañskich nazw pastwisk (region A), R1a1 nie ma w ogóle.
Badania te pokazuj±, ¿e historycznie ³±czenie haplogrupy R1a1 w Europie z jêzykami s³owiañskimi jest jak najbardziej wskazane.[23]
Zakoñczenie
Koñcz±c, chcia³bym równie¿ zwróciæ uwagê na wa¿ny artyku³ Wojciecha Jó¼wiaka pt. „Genetyczna granica S³owian i Germanów” [24] opartym na podstawie badañ genetycznych dra Krzysztofa Rêba³y i zespo³u. Wnioski z tych badañ s± takie, ¿e istnieje do¶æ wyra¼na granica zarówno genetyczna, jak i jêzykowa pomiêdzy Germanami a S³owianami, porównuj±c zw³aszcza Niemców i Polaków. Podczas gdy u Polaków dominuje haplogrupa R1a1, to u Niemców R1b. Zatem: jêzyki s³owiañskie ponownie pokrywaj± siê z haplogrup± R1a1, a germañskie z haplogrup± R1b. Znamiennym przyk³adem s± wspomniani wcze¶niej Sebo³u¿yczanie – s³owiañska mniejszo¶æ zamieszkuj±ca do dzi¶ Wschodnie Niemcy. Ludno¶æ ta ró¿ni siê od swoich niemieckich s±siadów jeszcze bardziej jak Polacy. U Serbo³u¿yczan odsetek R1a1 jest bowiem wy¿szy ni¿ u Polaków (57,5%) i wynosi, jak ju¿ wspomnia³em na pocz±tku opracowania – a¿ 65%.
Jêzykowe i genetyczne podobieñstwo Ariów i S³owian nie jest przypadkowe. Mimo rozdzielenia siê obu grup ludno¶ci przed tysi±cami lat, geny obu spo³eczno¶ci jasno pokazuj± ich pokrewieñstwo. Co znamienne, ich jêzyki wykazuj± tak¿e zadziwiaj±ce podobieñstwo. Wnioski z tego, jak i pozosta³ych przyk³adów przedstawionych w niniejszym artykule, s± bardzo konkretne. Choæ dzi¶ nie ka¿da mêska osoba mówi±ca jêzykiem s³owiañskim jest nosicielem haplogrupy R1a1, a tak¿e nie ka¿da osoba o tej¿e haplogrupie u¿ywa jêzyka s³owiañskiego - to jednak mowa, bêd±ca w linii prostej przodkiem jêzyków s³owiañskich jak i aryjskich, wykszta³ci³a siê w rodzie, w którym ta haplogrupa by³a dominuj±ca lub nawet jedyna. Pomimo up³ywu tysiêcy lat, pomimo ró¿nych migracji, asymilacji, mieszania siê z innymi rodami genetycznymi, jej dominacja trwa do dzi¶ u wiêkszo¶ci narodów s³owiañskich. Im dalej wstecz, tym wy¿sza jest korelacja jêzyka s³owiañskiego (pras³owiañskiego) z rodem genetycznym R1a1. Dotyczy to tak¿e korelacji z jêzykami aryjskimi blisko spokrewnionymi ze s³owiañskimi. Zatem ³±czenie staro¿ytnych szkieletów o haplogrupie R1a1, z terenu Europy z jêzykami pras³owiañskimi, jest jak najbardziej w³a¶ciwe i uzasadnione.
Adrian Leszczyñski
aleszczynski@interia.pl
Przypisy:
[1] – http://www.pnas.org/content/105/47/18226.full?sid=4bd32359-4970-44f0-9269-fb27219be061
[2] – Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Lichtenstein_Cave
[3] – Wolfgang Haak z zespo³em, Massive migration from the steppe is a source for Indo-European languages in Europe, 2015: http://biorxiv.org/content/biorxiv/early/2015/02/10/013433.full.pdf
[4] – tam¿e, s. 25.
[5] – Morten L. Allentoft z zespo³em, Population genomics of Bronze Age Eurasia, 2015: http://www.nature.com/nature/journal/v522/n7555/full/nature14507.html
oraz http://www.eupedia.com/genetics/corded_ware_culture.shtml
[6] – http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,391502,w-rogalinie-odkryto-grob-wojownika-z-epoki-brazu.html
oraz http://archeowiesci.pl/2015/01/24/oto-twarz-wojownika-z-rogalina/
[7] – http://turystyka.wp.pl/title,Skad-wzieli-sie-Slowianie,wid,15566912,wiadomosc.html?ticaid=116a0c&_ticrsn=3 oraz http://archeowiesci.pl/2008/11/12/od-kiedy-slowianie-zyja-nad-wisla-i-odra/
[8] – Robert D±browski, Zró¿nicowanie antropologiczne populacji ludzkich z dorzecza Odry i Wis³y w okresie wp³ywów rzymskich w ¶wietle problemów etnogenezy S³owian, Nowa Sól 2008: http://www.statsoft.pl/Portals/0/Downloads/Zroznicowanie_antropologiczne.pdf
[9] – Tadeusz Makiewicz, Problem kontynuacji kulturowej pomiêdzy staro¿ytno¶ci± a wczesnym ¶redniowieczem w ¶wietle nowych materia³ów ceramicznych z Wielkopolski: http://www.staff.amu.edu.pl/~anthro/slavia/f2.html
[10] – Witold Mañczak, Zachodnia praojczyzna S³owian: http://www.staff.amu.edu.pl/~anthro/slavia/f5.html
[11] – Witold Mañczak, S³owo wstêpne (http://www.staff.amu.edu.pl/~anthro/slavia/f1.html ) ze Zbioru Wypowiedzi pod red. Witolda Mañczaka „Praojczyzna S³owian”: http://www.staff.amu.edu.pl/~anthro/slavia/welcome.html
[12] – patrz artyku³y: Adrian Leszczyñski, Wzajemna asymilacja Germanów i S³owian, Taraka 22.06.2015: http://www.taraka.pl/wzajemna_asymilacja_germanow_i
oraz Adrian Leszczyñski, Asymilacje ludno¶ci na ¶wiecie w kontek¶cie pochodzenia S³owian, Taraka 27.02.2016: http://www.taraka.pl/asymilacje_ludnosci_na_swiecie
[13] – http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml
[14] – Haplogrupa R1a1 oznaczana jest tak¿e jako M17, której ga³êzi± synowsk± jest M417. W literaturze czêsto oznacza siê je jako R1a-M17 oraz R1a-M417.
[15] – Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Genetics_and_archaeogenetics_of_South_Asia#Haplogroup_R1a1
[16] – Artyku³: http://pokazywarka.pl/slowian/ ,
forum na portalu „prawda2.info”: https://prawda2.info/viewtopic.php?t=6514
[17] – Ignacy Pietraszewski, Miano slavianskie w rêku jednej familji od trzech tysiêcy lat zostaj±ce, czyli nie Zendawesta a Zêdaszta, to jest ¿ycie dawcza ksi±¿eczka Zoroastra, Berlin 1857.
http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/docmetadata?id=5647&from=publication
Artyku³ o I. Pietraszewskim: https://slowianin.wordpress.com/ignacy-pietraszewski-1796-1869-zen-daszta-straznik-wiary-slowian/
[18] – Kamil Dudkowski, Sloveniska Samskrta?, Wspania³a Rzeczpospolita 18.11.2014: http://wspanialarzeczpospolita.pl/2014/11/18/samskrta-sloveniska/
Kamil Dudkowski, Jêzyk Polski na Sri Lance, Wspania³a Rzeczpospolita 22.08.2014: http://wspanialarzeczpospolita.pl/2014/08/22/jezyk-polski-na-sri-lance/
[19] - Indo-Aryan and Slavic Linguistic and Genetic Affinities Predate the Origin of Cereal Farming, 2008. http://pl.scribd.com/doc/14180564/INDO-ARYAN-AND-SLAVIC-LINGUISTIC-AFFINITIES
[20] – Ratomir Wilkowski, Uratowaæ swastykê, Wiadomo¶ci24.pl : http://www.wiadomosci24.pl/artykul/uratowac_swastyke_186485-2--1-d.html
Ratomir Wilkowski, Ze swastyk± w herbie, Wiadomo¶ci24.pl : http://www.wiadomosci24.pl/artykul/ze_swastyka_w_herbie_111527-2--1-d.html
[21] – Slaviceter, Swastyki legalnie w Polsce, S³owianowierstwo 2014: https://slowianowierstwo.wordpress.com/2014/10/02/swastyki-legalnie-w-polsce/
[22] – Mariola B.B., ¦wiaszczyca, Swarzyca, Swarga, Swastyka – symbol zwyciêstwa, szczê¶cia, przychylno¶ci bogów, urodzaju, Moja s³owiañska filozofia 2011:
http://mojaslowianskafilozofia.blogspot.co.uk/2011/11/swiaszczyca-swarzyca-swarga-swastyka.html
[23] – Pasture Names with Romance and Slavic Roots Facilitate Dissection of Y Chromosome Variation in an Exclusively German-Speaking Alpine Region, 2012: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0041885
[24] – Wojciech Jó¼wiak, Genetyczna granica S³owian i Germanów, Taraka 14.02.2014: http://www.taraka.pl/genetyczna_granica_slowian_germanow
Korekta przez: ()
komentarze
3. Bardzo tre¶ciwe i... • autor: Nierozpoznany#94372016-03-16 20:08:35
4. po czym poznaæ pras³owianina? • autor: Jerzy Pomianowski2016-03-16 21:48:14
5. Znalazlem tekst "pochodzenie... • autor: Inspe712016-03-17 08:15:51
wyglada na to, ze artykul Adriana Leszczyñskigo sprowadza ten tekst i stawiane tam tezy do mitu (politycznego ?). Przynajmniej Wojciech Jó¼wiak w powyzszym swoim poscie (2016-03-16 09:38:26 ) prawie nie broni swego starego artykulu .
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
6. Drogi Inspe71 • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-03-17 08:54:07
S³ówko "niejaki" znaczy (czego Pan widocznie nie wie): "bli¿ej nieznany", zw³aszcza wtedy, gdy "znamy nazwisko tej osoby, a nie znamy imienia".
Proszê skorzystaæ z opcji "popraw" i poprawiæ swój wpis.
7. starzy "allo" to prawie "auto" • autor: Jerzy Pomianowski2016-03-17 13:05:14
Pytanie, czy od VI wieku pojawia siê nowa fala R1a1 czy tylko ujawnia ludno¶æ dawno zasiedzia³a, czy te¿ oba zjawiska siê przenika³y.
W pierwszym przypadku ci "nowi" mogli znacznie siê ró¿niæ kulturowo i jêzykowo od "starych", mimo przynale¿no¶ci do takiej samej, lub bardzo bliskiej haplogrupy.
8. Autor • autor: Nierozpoznany#88202016-03-17 17:29:04
Dziêki za tekst.
Chcia³am zauwa¿yæ, ze europejskie R1a1 to prawdopodobnie nie tylko gen pras³owiañski ale równie¿ praba³tyjski.
Ponadto wrzucenie wszystkich kladów R1a1 do garnka z pras³owiañszczyzn± mo¿e byæ b³edne. Wg historyków na Bia³orusi S³owianie pojawili siê nie wczesniej ni¿ w VII w. Gen R1a1 zapewne ju¿ tam by³. Dodatkowo komplikuje obraz haplogrupa I2 u S³owian po³udniowych, równie¿ licznie obecna u S³owian wschodnich. Wyja¶nienie przez Pana tego zjawiska (slawizacja „staroeuropejskiej” ba³kañskiej ludno¶ci I2 ) mnie nie przekonuje.
Dlaczego? Bo to I2 podobno przyby³o na Ba³kany ju¿ w czasach nowo¿ytnych, z rejonu wschodnich Karpat.
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
9. @inspe71: Szanowny Forumowiczu,... • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-17 18:06:55
@lipiecirena: Ponownie dziêkujê Pani za s³owa pochwa³y :-)
@Jerzy: Trudno oceniæ od kiedy S³owianie mówi± i wygl±daj± tak jak teraz. Na razie o S³owianach mówi siê od momentu, od którego pojawi³a siê ta nazwa - zatem od VI w. Proszê zwróciæ uwagê, ¿e Pra-ariowie oddzielili siê od Pras³owian ok. III lub IV tysi±clecia p.n.e. A poniewa¿ potomkowie obu spo³eczno¶ci zachowali podobny wygl±d i podobn± mowê, to ju¿ wtedy musieli mieæ obecny wygl±d (poza wzrostem) i podobn± mowê. Istnieje teoria, ¿e do V w. byli tu "starzy" S³owianie, a od V w. zaczêli te¿ nap³ywaæ tu ich pobratymcy ze wschodu. Sam kiedy¶ na forum Taraki napisa³em, ¿e jest to mo¿liwe. Nie wykluczam tego, ale z up³ywem czasu podchodzê do tych rewelacji coraz bardziej sceptycznie.
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
10. Mapa Ptolemeusza • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-03-17 23:40:56
Tu jest trochê o tym, i kilka ówczesnych nazw dzisiejszych miast w Niemczech, Polsce i Czechach:
http://www.spiegel.de/fotostrecke/photo-gallery-ptolemy-s-geography-fotostrecke-59994-2.html
Brno - by³o - Eburodunum
Bydgoszcz -- Ascaucalis
Praga -- Casurgis
Dresden (Drezno) -- Lupfurtum
Eisenach -- Canduum
Gorlitz, Zgorzelec -- Stragona
Hamburg -- Treva
To nie jest jêzyk ani germañski, ani s³owiañski! Koñcówka -dunum jest celtycka (Brno, Morawy). Mo¿e ten legendarny wenetyjski z grupy italskiej? Bardzo dziwne, a nikt tego w Polsce nie zna.
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
11. Mapa Ptolemeusza Czechy • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-03-17 23:50:34

W Tarace o tym kiedy¶ co¶ by³o: http://www.taraka.pl/polska_wg_ptolemeusza
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
12. Ka¿dy widzi to, co chce widzieæ • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-18 12:31:32
Czy s³owiañsko brzmi± te nazwy: Nortabtrezi, Osterabtrezi, Phesnuzi, Hehfeldi, Marharii, Forsderen? A mo¿e Mecklenburg brzmi s³owiañsko? Aldinborg? Oldenburg in Holstein? Dla niezorientowanych - wszystkie wymienione nazwy s± s³owiañskie, s³owiañskiego pochodzenia b±d¼ t³umaczone bezpo¶rednio ze s³owiañskiego. Dlatego zachowa³bym dystans do tego, jaki jêzyk reprezentuj± ptolemeuszowe nazwy geograficzne. Ale skoro o tym mowa, to wspomnê o trzech z wymienionych przez Wojtka.
ASKAUKALIS (rzekoma Bydgoszcz) - to nie Bydgoszcz ani Inowroc³aw, lecz Osielsko - miejscowo¶æ i gmina u pó³nocnych obrze¿y dzisiejszej Bydgoszczy. Jakby siê przyjrzeæ obu nazwom (polskiej i ³aciñskiej), to mo¿na dostrzec podobieñstwo. G³oski pozmieniane, pozamieniane miejscami, ale co¶ w tym brzmieniu jest...
TREVA (rzekomy Hamburg) - Widaæ jak byk, ¿e s³owo te kojarzy siê ze s³owiañskim "drewnem". ¯eby by³o weselej, to wiele razy wspomina³em tu na Tarace o plemieniu Drewlan (Drzewian - niem. Drawänen / Drewjanen) mieszkaj±cych w dzisiejszym Wendlandzie. Granice tego regionu siêgaj± dzi¶ niemal Hamburga, a dawniej pewnie go obejmowa³y. Zreszt± nie musi to byæ sam Hamburg, lecz miejscowo¶æ le¿±ca niedaleko, je¶li przyj±æ ¿e naukowcy nie pomylili siê w obliczeniach z mapy.
LUPFURDUM (rzekome Drezno) - jakby siê uprzeæ, to mo¿na w tej nazwie widzieæ niemiecki "-Furt" (bród). Ale mo¿na te¿ zauwa¿yæ dzielnicê Drezna - Löbtau. Pierwsza wzmianka nt. tej s³owiañskiej odrêbnej wówczas miejscowo¶ci pochodzi z 1068 r. i brzmia³a "Liubituwa". Mo¿e to jest nasze Lupfurdum?
Ka¿d± nazwê trzeba by by³o osobno analizowaæ, a i tak nie zawsze z sukcesem.
Przy okazji: link do strony Bia³czyñskiego ze s³ownikiem jêzyka pali, z którego najprawdopodobniej korzysta³ K. Dudkowski: bialczynski.wordpress.com/...podobienstwa-jezyka-polskiego-i-pali
13. Wcale nie mialem... • autor: Inspe712016-03-18 17:01:40
Zdaje sobie sparawe z tego ze mowienie o przeszlosci to w znacznej mierze mowienie
w oparciu o prawdopodobienstwo, tym razem Adrian ulozyl fakty bardzo dobrze, ale
zawsze moga pojawic sie nowe fakty i nowe interpretacje, i to znaczy, ze nie powinnismy rezygnowac z innych teorii.( zawartych w artykule Pana Jó¼wiaka )
Jestem wdzieczny wszystkim bez wyjatku autorom TARAKI. za ciekawe artykuly .
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
14. Pali?? • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-03-18 17:51:12
15. Teoria slawizacji starej ludnosci • autor: Inspe712016-03-19 09:37:49
Teoria slawizacji starej ludnosci balkanskiej jest dosc stara i popularna .
Wzajemne odosobnienie pewnych skupisk ludnosci serbskiej zauwazyl jeszcze A. Hilferding (rosyjski slawista i slowianofil ), takie serbskie odosobnienie w jego tekstach wyraza slowo "straszne". https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Hilferding.
Zjawisko takie probuje sie tlumaczyc roznie : geografia terenu, slawizacja jezykowa miejscowej ludnosci nie-slowianskiej lub "serbizacja" ludnosci slowianskiej przez znacznie pozniejsze fale migracji slowianskiej
16. Cd. • autor: Nierozpoznany#91232016-03-19 13:39:43
Zastanawiaj± mnie jeszcze Ba³towie, którzy wed³ug allochtonistów nie do¶æ, ¿e ¿yj± na swoich terenach od zawsze, to jeszcze zajmowali tereny o wiele wiêksze ni¿ dzisiaj (wed³ug skrajnej wersji prawie ca³± dzisiejsz± Polskê). Szkoda tylko, ¿e nie wyja¶nili, dlaczego Germanie ominêli ich szerokim ³ukiem, dlaczego pomimo s±siedztwa z Germanami nie wziêli udzia³u w wêdrówkach ludów ani dlaczego, pomimo potencja³u, nie kolonizowali Europy ¦rodkowo-Wschodniej wraz ze S³owianami - na Ba³kanach powinno dzi¶ istnieæ przynajmniej jedno pañstwo ba³tyckie.
Wydaje mi siê, ¿e ta teoria równie¿ mo¿e mieæ podtekst polityczny, podobnie jak kossinizm. Na prze³omie XIX i XX wieku istnienie niepodleg³ej Litwy by³o w interesie pañstwa pruskiego, aby os³abiæ wp³ywy polskie, i to oni sztucznie podsycali Litwinom ¶wiadomo¶æ narodow±, nastawiaj±c ich skrajnie antypolsko, wobec czego Litwini odciêli siê od dziedzictwa RON i uznali siê za kontynuatorów Litwy z wczesnego ¶redniowiecza, byæ mo¿e wymy¶lono na te potrzeby staro¿ytne Imperium Ba³tów. Nie bez znaczenia jest fakt, ¿e jedn± z jego g³ównych propagatorek by³a litewska archeolog Maria Gimbutas, która podczas II wojny ¶wiatowej, i to w czasie, gdy piece Auschwitz dymi³y pe³n± par±, doktoryzowa³a siê w nazistowskich Niemczech.
17. O.K. • autor: Nierozpoznany#88202016-03-19 17:31:07
Pan Adrian: „S³owiañskojêzyczne pañstwa ba³kañskie (poza S³oweni±) musia³y byæ w wiêkszo¶ci zeslawizowane, co potwierdzaj± ¼ród³a pisane, gdy¿ hg R1a1, choæ wyra¼nie obecna, nie jest tam dominuj±ca.”
O.K. Tylko problem polega na tym, ¿e t± przyby³± na Ba³kany w I tysi±cleciu hg by³a podobno hg I2. Oczywi¶cie nie przyby³a jak wirus czy zarazek tylko wraz z ludno¶ci± o okre¶lonym jêzyku, etnosie. Dlatego pytam czy hg I2 charakteryzowa³a przyby³ych na Ba³kany S³owian, czy jaki¶ inny etnos. Czy to byli S³owianie z hg I2, którzy zdominowali jêzykowo ba³kansk± ludno¶æ (w tym stare klady R1a1)? Bo je¶li nie byli S³owianami to mo¿e przyjêli jezyk miejscowych?
inspe71: „Teoria slawizacji starej ludnosci ba³kañskiej”
Jakim jêzykiem mówi³a stara ludno¶æ ba³kanska?18. annamonta • autor: Inspe712016-03-19 21:24:29
https://pl.wikipedia.org/wiki/S³owianie_po³udniowi
"Osadnictwo s³owiañskie na³o¿y³o siê na wcze¶niej zamieszkuj±c± te tereny ludno¶æ autochtoniczn± - Daków, Traków, Ilirów, w du¿ej czê¶ci ju¿ wtedy zromanizowan± b±d¼ zhellenizowan±." - Chyba mówi³i w którym¶ z tych jêzyków.
Chcialbym tez zauwazyc, ze nie jestem autorem tych teorii
annamonta :
"O.K. Tylko problem polega na tym, ¿e t± przyby³± na Ba³kany w I tysi±cleciu hg by³a podobno hg I2." - slowo podobno rzeczywiscie jest indykatorem problemu.
19. szukanie naprawdê rdzennej ludno¶ci UE • autor: Jerzy Pomianowski2016-03-19 21:26:48
Jakim jêzykiem mówili jaskiniowcy - trudno zgadywaæ. Nie wiem czy s± ¶lady ich jêzyka w jêzykach ba³kañskich. W germañskich podobno jakie¶ s±.
20. Ilirka? • autor: Nierozpoznany#88202016-03-19 23:15:19
„Chyba mówi³i w którym¶ z tych jêzyków. „
Jasne. Chyba mówili. Poka¿ jaki¶ tekst. Mo¿e nie wiem, ze jestem Ilirk±?
Sama zagl±dam do wikipedii. Kopalnia. Spójrz ile plemion germañskich sp³odzono w Skandynawii. Znasz p³odniejsz± czê¶æ globu?
Gdzie s± ich geny na gockich terenach? Tych z Zach. Europy. Albo Ba³kanów?
„Podobno”…..jak nie pasuje, to usuñ. Zast±p czym chcesz.21. "Jasne. Chyba mówili.... • autor: Inspe712016-03-20 09:06:48
Ale pani nie rozumie, ze ten terytorium byl dobrze znany autorom antycznym. Np. plemiona trackie wystêpowaly juz w antycznych zrodlach literackich u najwczesniejszych znanych nam autorow starozytnych, jak np. Homer.
"Kopalnia"
A dlaczego taka pogarda dla wikipedii ? Przeciez artykuly pisze sie w oparciu o literature naukowa, artykuly zawieraja bibliografie.
" „Podobno”…..jak nie pasuje, to usuñ. Zast±p czym chcesz. "
Nie widze sensu w wykonywaniu takich czynnosci a i bezcenna wiedza powinna
pozostac dla potomnych w stanie nietknietym
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
22. @annamonta • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-20 10:33:24
@annamonta: Tak, R1a1 to tak¿e gen praba³tyjski.Sk±d siê wziê³o R1a1 u Ba³tów, to opisujê w moim innym artykule: "Jêzyki indoeuropejskie a genetyka".
Moje pytanie do Pani: Wg jakich historyków i na podstawie czego na Bia³orusi S³owianie pojawili siê nie
wczesniej ni¿ w VII w.????? Sk±d Pani wziê³a tê rewelacjê???
Drugie pytanie: Sk±d Pani wziê³a informacjê, ¿e I2 podobno przyby³o na Ba³kany ju¿ w czasach
nowo¿ytnych, z rejonu wschodnich Karpat????? Sk±d Pani czerpie tak egzotyczn± wiedzê?
Krótko odpowiem: I2 jest to gen staroeuropejski, obecny na naszym kontynencie prawdopodobnie jeszcze przed przybyciem R1b i R1a1. Przedstawiciele I2 obecni byli niemal w ca³ej Europie w niewielkich grupach. Wg obecnego stanu wiedzy hg I wykszta³ci³a siê na Ba³kanach ok. 25.000 lat temu. Tak¿e hg I2 wykszta³ci³a siê na Ba³kanach, tyle ¿e ok. 17.000 lat temu. Ga³±¼ I2b powsta³a w Europie ¦rodkowej 13.000 lat temu, a ga³±¼ I2a na Ba³kanach 11.000 lat temu.
Owszem, jaka¶ podga³±¼ ¶rodkowoeuropejska I2 musia³a zjawiæ siê na Ba³kanach wraz ze S³owianami ok VI w. Szczegó³ów powinny dostarczyæ kolejne badania genetyczne i archeogenetyczne. I2 jest bowiem tak¿e hg s³owiañsk±, któr± R1a1 wch³onêli do swojej spo³eczno¶ci w czasach neolitycznych asymiluj±c j±. Zatem, je¶li S³owianie wêdrowali na Ba³kany, to zarówno ci o hg R1a1 jak i ci o hg I2. Stanowi ona od ok. 12% do nawet ok. 30% u S³owian. Ekspansja S³owian na Ba³kany spowodowa³a, ¿e zasób miejscowej obecnej tam od dawna hg I2 powiêkszy³ siê o tê przyniesion± przez S³owian w VI / VII w. Zatem zgadzam siê z tym, co napisa³ Pan Jerzy w komentarzu 19.
A w kwestii Ilirów w pe³ni zgadzam siê z tym, co pisze inspe71. Podejrzewa siê, ¿e Ilirowie byli ludem IE, jednak super dowodów brak. Bez wzglêdu jednak jakim mówili jêzykiem, byli obecni na Ba³kanach do dawna. Ba³kany nie by³y pustk± osadnicz±.
23. "Podejrzewa siê, ¿e... • autor: Nierozpoznany#91232016-03-20 12:10:26
Jêzyki iliryjskie, dackie i trackie by³y, podobnie jak ba³tos³owiañskie satemowe. Z mapek Eupedii widaæ, ¿e ok. 2000-1500 lat p.n.e. mia³a miejsce czê¶ciowa ekspansja R1a1 na Ba³kany, wydaje mi siê, ¿e w ten sposób powsta³y ww. jêzyki - przez na³o¿enie na prajêzyki substratu indoeuropejskiego (powsta³yby podobnie, jak wspó³czesne germañskie).

Z ostatniej chwili:
Na portalu historycy.org podano, ¿e w tym roku maj± byæ og³oszone wyniki Y-DNA z kultury wielbarskiej, z nieoficjalnych przecieków wiadomo, ¿e jej ludno¶æ nie by³a podobna do obecnej ludno¶ci Niemiec.
Maj± byæ og³oszone tak¿e wyniki z Hiszpanii, co te¿ powinno nam du¿o pomóc, o czym na tym portalu pisano ju¿ wielokrotnie.
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
24. @Wojtek i masiczek5 • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-20 13:26:09
Nie zgodzê siê tak¿e z tez±, któr± zaci±gn±³e¶ chyba od Greya i Atkinsona). Wiêkszo¶æ badaczy uwa¿a, ¿e j. s³owiañskie i aryjskie s± sobie najbli¿sze spo¶ród innych jêzyków IE. Widzê, ¿e na podobne tematy ju¿ mieli¶cie okazjê rozmawiaæ na tarace ju¿ w 2012 r: http://www.taraka.pl/mapy_haplogrup
Inna sprawa: pamiêtasz jak jaki¶ czas temu rozmawiali¶my nt. powstania rasy bia³ej? Podejrzewali¶my, ¿e przyczyn± tego powstania by³ klimat (mniejsze natê¿enie promieni s³onecznych) i dieta. Mieli¶my racjê. Polecam taki oto fajny animowany filmik - niestety jest w j. angielskim: "Why Are Europeans White?".
@masiczek5: Zgadzam siê z Twoimi komentarzami nr 16 i nr 23. Pisa³em ju¿, ¿e zachowanie Ba³tów by³o dziwne, ¿e nie wkroczyli na opuszczone przez "Germanów" ziemie? Zmarnowaæ tak± okazjê wydaje siê skrajnie nieracjonalne. Stali w miejscu jak s³upy i ani drgnêli. A mo¿e ich nieracjonalne zachowanie spowodowane by³o czym innym? Mo¿e nie by³o ¿adnej pustki osadniczej? I mo¿e dawni mieszkañcy ziem polskich mieszkali tu od pokoleñ??? Zgadzam siê tak¿e z tez±, ¿e nie by³o tu ¿adnych Italiañców. Wenedowie byli S³owianami, a nie Italiañcami. W ostatnich tygodniach natkn±³em siê znowu na kolejn± przes³ankê ¶wiadcz±c± o tym, ¿e teren zamieszkiwania S³owian by³ du¿o bardziej rozleglejszy ni¿ nam siê wydaje.
Na koniec "dwa" s³owa nt. R1a1 i jej ekspansji na Ba³kany ok. 2000-1500 r p.n.e. Pokrywa siê to z ogóln± wiedz± nt. przybycia na ziemie greckie Hellenów - indoeuropejskiego ludu z pó³nocy. To kolejny obok Ariów od³am "Pras³owian", który podbi³ inne ziemie i który by³ odpowiedzialny za ekspansjê j. IE. Badania genetyczne powinny to wyja¶niæ. Kto¶ kiedy¶ wspomina³, ¿e rze¼by herosów starogreckich maj± mocno ¶rodkowoeuropejski (a nie ¶ródzie
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
25. Sanskryt pali! • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-03-20 16:08:51
Autor, je¶li podaje fakty (a przyk³ady s³ów w obcych jêzykach S¡ faktami) musi je SAM sprawdziæ, a nie ciê¿ar sprawdzania zrzucaæ na czytaj±cych --- "zawsze mo¿na sprawdziæ te s³owa w s³owniku" --- nie, Adrianie, to AUTOR ma obowi±zek wiedzieæ, co pisze.
"Wiêkszo¶æ badaczy uwa¿a," -- Wiêkszo¶æ, czyli kto? -- "¿e j. s³owiañskie i aryjskie s± sobie najbli¿sze spo¶ród innych jêzyków IE." --- Dowody, proszê.
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
26. dokoñczenie kom. 24 • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-20 16:50:27
Co do badañ Y-DNA k. wielbarskiej: Jak to?? "Wielbarczycy" nie byli
podobni do Niemców??? A do kogo??? To niemo¿liwe!!! Pan Kossinna nie móg³ siê
myliæ ;-) My¶lê, ¿e dzieje siê to, co ju¿ od dawna g³oszê: allochtonizm umiera na naszych oczach i nic ju¿ tego procesu nie zatrzyma.
A co do przodków S³owian: to nie byli ciamcie w ³apciach i zadartych lnianych gaciach (cytat z art. jednej allochtonistki). To by³ wielki i potê¿ny lud, który co jaki¶ czas wyskakiwa³ ze swoich siedzib na podbój innych ziem. Pora to wreszcie zrozumieæ. Ten lud udomowi³ konia i prawdopodobnie zbudowa³ rydwan. St±d wziê³a siê jego si³a. Ten lud rozniós³ j. IE po Europie i Azji.
@Wojtek: Zgadzam siê z Tob±, ¿e Dudkowski powinien podaæ ¼ród³o, na które siê powo³uje. Mimo to, pozwoli³em sobie podaæ kilka s³ów z jego artyku³u. Oprócz niego poda³em te¿ artyku³ anglojêzyczny [przypis 19], w którym tak¿e jest porównanie s³ów s³owiañskich ze s³owami sanskryckimi i w j. hindi. Poda³em te¿ artyku³ ze strony Bia³czyñskiego, w którym te¿ s± takie porównanie z j. pali. Autor artyku³u to Polak mieszkaj±cy kiedy¶ na Sri Lance. A o podobieñstwie j. s³owiañskich i aryjskich pisa³ m.in. I. Pietraszewski, o którym wspominam w tek¶cie. Zosta³ on za to usuniêty przez Niemców z katedry na uniwersytecie. W sieci wiele razy widzia³em teksty nt. tych podobieñstw. Zreszt± zwolennicy podzia³u na satem i kentum zaliczaj± do satem zarówno j. s³owiañskie jak i aryjskie i przez to widz± ich bliskie podobieñstwo.
A teraz ja mam pytanie: kto oprócz Greya i Atkinsona jest zwolennikiem tezy, ¿e s³owiañskie i aryjskie s± tak samo podobne do siebie jak np. germañskie i aryjskie?
P.S. A propos Bia³czyñskiego: mój Czytelnik napisa³ mi maila i poda³ taki oto zaskakuj±cy link: https://bialczynski.wordpress.com/2016/03/19/taraka-adrian-leszczynski-jezyki-slowianskie-a-haplogrupa-r1a1/ .
Przyznajê, ¿e zaskoczy³o mnie to, ale i ucieszy³o.
27. "Zdziwi³o mnie to... • autor: Inspe712016-03-20 17:49:20
Znaczna role odegrala tez polityka asymilacyjna i unifikacyjna A. Macedonskiego
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
28. @inspe + dwa inne fakty dot. artyku³u • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-20 18:12:05
Przy okazji w celu uzupe³nienia artyku³u:
1. Nie wspomnia³em w nim o badaniach ¿eñskiego DNA (tzw. mtDNA), bo rzecz dotyczy³a mêskiej hg R1a1. Jednak warto wspomnieæ, ¿e polscy badacze mtDNA tak¿e wskazuj± na autochtonizm Polaków/ Polek w Odrowi¶lu. Oprócz prof. Tomasza Grzybowskiego z Bydgoszczy, o którym ju¿ na tarace wiele razy pisali¶my, warto te¿ napisaæ o pracy miêdzynarodowego zespo³u pod kierownictwem dr Anny Juras z Poznania pt. "Ancient DNA Reveals Matrilineal Continuity in Present-Day Poland over the Last Two Millennia" z 2014 r. W pracy udzia³ bra³o czterech polskich naukowców, w tym s³ynny prof. Janusz Piontek, a tak¿e Miros³awa Dabert i Jakub Z. Kosicki.
2. Odno¶nie s³owiañskich nazw pastwisk we Wsch. Tyrolu, to muszê poinformowaæ, ¿e na terenie wystêpowania hg R1a1 jest miejscowo¶æ Matrei in Osttirol. Przez ca³e wieki do pocz±tków XX w. miejscowo¶æ ta nosi³a nieco inn± nazwê - Windisch-Matrei. Chyba nie muszê t³umaczyæ, ¿e przymiotnik "Windisch" znaczy po niemiecku tyle co "S³owiañski". Mianem "Winden" lub "Wenden" Niemcy do dzi¶ nazywaj± S³owian Zachodnich. Dowodów jest ca³a masa i ju¿ o tym mia³em okazjê wspomnieæ zarówno w artyku³ach jak i w komentarzach. Zreszt± mo¿na poczytaæ: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wenedowie . W Bawarii by³y w ¶redniowieczu dwa s³owiañskie plemiona: Moin-Winidi oraz Ratanz-Winidi .
29. Co do podobieñstw miêdzy jêzykiem s³owiqñskim a sqnskrytem. • autor: Nierozpoznany#94832016-03-21 14:30:48
30. Dziêkujê wszystkim za... • autor: Nierozpoznany#88202016-03-21 16:42:27
Dziêkujê wszystkim za odpowiedzi.
Panie Adrianie: Informacje czerpiê zupe³nie tak samo jak wszyscy inni, z otoczenia. Z ró¿nych ¼róde³. Nastêpnie w procesie, nazywanym samodzielnym, niezale¿nym my¶leniem ( przynajmniej ja to sobie tak nieskromnie zwê) powstaje moja wiedza. A ¿e mam ¶wiadomo¶æ, ¿e jest to tak naprawdê jedynie moje przekonanie, mój os±d czasami staram siê j± weryfikowaæ przez kontakt z wiedz± (przekonaniem, spostrze¿eniem) innych.
Tym razem mam inny problem ze zrozumieniem. Np. w podanym przez Pana ¼ródle “Massive migration from the steppe is a source for Indo-European languages in Europe” w abstrakcie jest zdanie: “These results provide support for the theory of a steppe origin of at least some of the Indo-European languages of Europe.” To „at least some” nie obejmuje wszystkich IE w Europie i nie wiem czy step nale¿y uwa¿aæ za ojczyzne PIE, czy za ¼ród³o jedynie jakiej¶ niewymienionej w w/w pracy podgrupy jêzyków indoeuropejskich.
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
31. @annamonta: Pani Aniu,... • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-21 19:26:42
Odpowiadaj±c za¶ na Pani pytanie, dlaczego autorzy zacytowanej przez Pani± pracy u¿yli okre¶lenia "step jest kolebk± przynajmniej niektórych z indoeuropejskich jêzyków", wydaje mi siê, ¿e autorzy zrobili to z przezorno¶ci, bo nie maj± na 100% pewno¶ci, ¿e wszystkie co do jednego ludy indoeuropejskie mia³y stepowy epizod. Byæ mo¿e inne ludy IE oddzieli³y siê wcze¶niej od swych pobratymców, zanim ci dotarli na step, i doszli do Europy inn± drog± omijaj±c stepy. Maj±c to na uwadze, autorzy pracy u¿yli takich, a nie innych s³ów.
@gqrki3: Bardzo dziêkujê za podanie kolejnych interesuj±cych ¼róde³ o podobieñstwach j. s³owiañskich z sanskrytem. Obejrza³em filmik na youtube "Sanskrit Vs Slavic", który polecam. Na koñcu filmiku jest spis podobnych s³ów. Za stronê do Konstantina Borisoffa tak¿e dziêkujê. Nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e sanskryt jest bardzo podobny do j. s³owiañskich.
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
32. Legendarne podobieñstwo sanskrytu do s³owiañskich • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-03-21 20:27:03
Wzi±³em s³ownik sanskrycko-niemiecki Klausa Myliusa (Leipzig 1980) i policzy³em, które s³owa na literê k ( i kh) s± zgodne ze s³owiañskimi. S³ów na te litery jest oko³o 800, podobieñstw jest kilka – 12, z czego zapewne nieprzypadkowych 10. Trochê ma³o. Ni¿ej wszystkie, które znalaz³em. Tylko w 3 (trzech!) przypadkach w jakim¶ stopniu zgadza siê i brzmienie i znaczenie: kaszel, czarny, kosa. (Dwukropek jest zamiast znaczka d³ugo¶ci samog³oski, kropka przy literze zamiast nad lub pod ni±. „Bañkowski” to oczywi¶cie s³ownik etymologiczny Andrzeja Bañkowskiego.)
[ka:ka – wrona (kaczka – zapewne przypadkowe podobieñstwo)]
ka:la – czarny, granatowy (ka³, skalaæ, niepokalany)
ka:s, ka:sate – kaszleæ, kaszel (Bañkowski potwierdza)
kila – ko³ek, klin (kó³, k³uæ, kleciæ?)
kr. (rdzeñ), st±d karman, sam.skr.ta (sanskryt) – czyniæ (Bañkowski: czary)
kr.mi – robak (czerw – nie jest dok³adnym odpowiednikiem, powinno byæ *czerm, ale to s³owo zaginê³o)
kr.s.n.a – czarny (wg Bañ. dok³adny odpowiednik)
ke¶a – w³os/y (czesaæ, kosa – warkocz)
[kon.a – k±t (zapewne przypadkowe podobieñstwo; s³owo sanskr. mo¿e byæ po¿yczone z gr. go:nia – k±t)]
kratu – si³a duchowa, wola (czart – wg Bañ.)
kravis, kravya – surowe miêso, padlina (krew)
ks.am – ziemia (prapokrewne, mimo braku podobieñstwa)
Je¶li bêdê liczyæ na inne litery, dam znaæ.
UWAGA: Skre¶li³em trzy s³owa, które okaza³y siê zapo¿yczeniami z drawidyjskich. Wyja¶niam ni¿ej.
33. Life of Brian • autor: Nierozpoznany#94852016-03-21 23:23:03
34. Podobienstwo wynika ze... • autor: Inspe712016-03-22 08:15:31
lac. ire = i + re ~ staropolsk. iæ = i + æ.
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
35. Legendarne podobieñstwo c.d. • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-03-22 08:58:52
![[foto]](../author_photo/grzegorz.halkiew.jpg.jpg)
36. w koñcu kiedy¶ trzeba • autor: Grzegorz Halkiew2016-03-23 08:38:56
Jedna z najm³odszych haplogrup ³±czona jest z Ariami, a ci z kolei z grup± indoirañsk±. A gdzie mieszkali ich przodkowie?
Niektórzy wskazuj± na tereny obecnego Kazachstanu jak i Mongolii. Od tych rozwa¿añ ju¿ blisko do pierwszej mitycznej (mitycznej?) sta³ej siedziby pra Ariów- siedziby odciêtej murem chiñskim od ludów barbarzyñskich. Je¶li jednak kto¶ bêdzie w tamtych czasach szukaæ hg R1A1 , to chyba nie rozumie czym jest mutacja.
My¶lê, ¿e wa¿n± rzecz± jest badanie historii hg R1A1, ale dobrze jest te¿ co pewien czas umiejscowiæ t± haplogrupê i w czasie i spojrzeæ na ni± jak na jeden element uk³adanki Wielkiej Wêdrówki Ludów i mutacji genetycznej wiod±cych grup etnicznych w poszczególnych epokach. Uwa¿am to za konieczne, aby pozbyæ siê miêdzy innymi poczucia z³udnej wy¿szo¶ci, jak i wzbudziæ w sobie nie tylko zrozumienie, ale i szacunek dla praprzodków.
Nie zapominajcie proszê, ¿e przed pojawieniem siê kultury anglosaskiej, by³a rzymska, grecka, chaldejsko-babiloñsko-asyryjska, staroegipska i staroindyjska. A co wcze¶niej? mo¿e Atlantyda z Hiperbore±, Lemuria? A mo¿e by tak to wszystko po³±czyæ i pokazaæ, jak rozwija³a siê ludzko¶æ- od rasy czarnej, czerwonej, poprzez ¿ó³t± do bia³ej. Bo chyba nikt rozs±dnie my¶l±cy nie spodziewa siê tego, ¿e cz³owiek zosta³ ju¿ w gotowej postaci zaszczepiony na Ziemi w ma³poludzie przez Kosmitów. No, mówi±c nikt, trochê przesadzam ;)
Mi³ego dnia.
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
37. Jeste¶my ³aciaci • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-03-23 09:03:55
Mitochondrialne DNA mamy po matkach (i tylko kobiety przekazuj± je dalej) i nasze pramatki ¿y³y w po³udniowej Europie w refugiach glacjalnych.
Jêzyk szed³ jeszcze innymi drogami i jêzykowy urhajmat dla jêzyków indoeuropejskich jest w dorzeczu Dunaju.
Jeszcze inaczej przysz³a KULTURA: masze kulturowe pocz±tki s± w 80% w dawnej Grecji, 15% u staro¿ytnych ¯ydów, 5% memów jest tubylczych.
38. Akademicki bastion Saturna • autor: Nierozpoznany#94682016-03-23 09:13:04
Pomimo tego, ¿e nie ze wszystkimi twoimi wnioskami siê zgadzam Adrianie, to dobrze, ¿e tego typu artyku³y pojawiaj± siê na Tarace. Jakkolwiek tego co publikujesz nie wolno przyjmowaæ bezkrytycznie, to o¿ywione dyskusje prowadzone w komentarzach do tekstów twego autorstwa dowodz±, ¿e jest siê o co spieraæ. Pewne powszechnie uznawane "prawdy" naukowe powinny byæ traktowane bez nabo¿nej czci, któr± próbuje siê niejednokrotnie wymusiæ. Dobrym przyk³adem akademickich mitów jest osoba Williama Szekspira - cenny artyku³ na ten temat zamie¶ci³ kiedy¶ tutaj Jacek Dobrowolski:
Szekspir to nie tylko Marlowe!
Cytat:
Niezwyk³ym jest równie¿ to, ¿e ten erudyta nie zadba³ o wykszta³cenie córek analfabetek, w chwili ¶mierci nie posiada³ ani jednej ksi±¿ki, a jedyny rekopis jaki po sobie zostawi³, to nagryzmolony niewprawn± rêk± testament. Tak wiêc „Stratfordzki Bard“ nie móg³ stworzyæ 37 dramatów, cyklu 154 sonetów, ani d³u¿szych poematów. Wielu szekspirologów zdaje sobie z tego sprawê, ale z szekspirologami jest tak jak z sumerologami, egiptologami czy sinologami. Akademicka szekspirologia by³a wiedz± tajemn±, mocno zdogmatyzowan± i coraz bardziej przyczynkarsk±. Tak jak ustalono kolejno¶æ dynastii wspomnianych cywilizacji, tak te¿ ustalono kolejno¶æ powstawania dramatów Szekspira oraz ilo¶æ ¼róde³ z jakich korzysta³. Ten akademicki bastion Saturna lekcewa¿y³ niezale¿nych badaczy. Jednak¿e, jak to zwykle bywa w sporze dogmatyków z innowatorami, ci ostatni znale¼li tak wiele dowodów na odmienne interpretacje, ¿e akademicy musieli ust±piæ i nie ma ju¿ jednej, politycznie poprawnej, obowi±zuj±cej interpretacji Szekspira.
Ciekawym przyk³adem jest sprawa chronologii dziejów staro¿ytnego Egiptu: o czym mo¿na przeczytaæ w podlinkowanym ni¿ej artykule Wikipedii, chodzi o ustêp pt. "Znaczenie erupcji dla chronologii staro¿ytnej"
Santoryn
cd. w komentarzu nr 40
![[foto]](../author_photo/grzegorz.halkiew.jpg.jpg)
39. jeste¶my ³aciaci • autor: Grzegorz Halkiew2016-03-23 09:49:18
Pó³nocno-wschodnia afrykañska populacja haplogrupy E, bardzo stara, bo powsta³a ok. 52.000 lat temu i ¿yj±ca g³ównie w pó³nocno-wschodniej i pó³nocnej Afryce (zw³. Egipt i Etiopia), przyby³a g³ównie przez ma³oazjatyck± Anatoliê do Grecji (jako Fenicjanie?), w okresie przed-rolniczym, oko³o 7000 lat przed Chr.
Haplogrupie E1b1b1a2 (V-13) nie¶mia³o przypisuje siê przyniesienie do Europy elementów kultury znad Nilu oraz - obok hg I2a2 (M423) - upowszechnienie na Wybrze¿ach ¦ródziemnomorskich rolnictwa, przejêtego od przyby³ej z Anatolii w Azji Mniejszej haplogrupy J2b2 (M241).
Haplogrupa E, po powstaniu zapewne poza Afryk± g³ównie powróci³a do Afryki Pó³nocno-Wschodniej, najpierw g³ównie do dorzecza Nilu (Egipt, Sudan); potem rozprzestrzeni³a si± prawie na ca³± Afrykê, zw³aszcza pó³nocn±, gdzie najliczniej wystêpuje w¶ród marokañskich Berberów. Poprzez Bliski Wschód (Lewant), jako mutacja E-M78, przesz³a ku europejskim Ba³kanom. Tu z kolei powsta³a jej europejska mutacja E-V13, oznaczona jako haplogrupa E1b1b1a2. Wyró¿nia Grecjê, gdzie dzi¶ stanowi 27% ludno¶ci, a w¶ród Greków na Peloponezie nawet 47%. Nieco mniej w¶ród Albañczyków w Albanii, Serbii, Bo¶ni i Macedonii. W S³owacji stanowi 11%, a w Polsce oko³o 3,5%. Haplogrupa E znalaz³a siê i w naddunajeckim regionie w ilo¶ci 5% spo³eczno¶ci (Kobylanka, Wadowice Górne i Ma³astów – tu podaj±cy siê jako £emko). Ta haplogrupa wyró¿nia £emków i w ten sposób jakby wskazuje na ich w³a¶ciwe pochodzenie: od greckich i albañskich pasterzy.
40. O dogmatach, cd. komentarza nr 38 • autor: Nierozpoznany#94682016-03-23 10:37:51
Cytat:
Popio³y pochodz±ce z wybuchu wulkanu Thera zosta³y odkryte przez archeologów w warstwie zwanej IA (terminologia archeologii egejskiej) zwi±zanej z okresem pó¼nominojskim. Na podstawie podobieñstwa ceramiki pochodz±cej z okresu uda³o siê ustaliæ, ¿e erupcja mia³a miejsce za rz±dów egipskiego króla Ahmosea (Jahmesa) lub nieco pó¼niej (XVIII. dynastia). Manfred Bietak podczas wykopalisk w Tall ad-Dab (Izbat Hilmi) odkry³ ponadto pumeks w kontek¶cie stratygraficznym datowanym na okres pomiêdzy panowaniem Ahmosea a Totmesa III. Poniewa¿ chronologia staro¿ytnego Egiptu zosta³a ustalona ju¿ wcze¶niej na podstawie retrokalkulacji dokonanych w oparciu o tzw. cykl Sotisa, egiptolodzy za³o¿yli, i¿ wybuch na Santorynie mia³ miejsce w II po³owie XVI wieku p.n.e. Jednak¿e próbki materia³u pochodz±cego z erupcji poddane analizie metod± 14C umiejscawia³y erupcjê w okresie 1760-1540 p.n.e. ze wskazaniem na okres wcze¶niejszy. Podczas Trzeciego Miêdzynarodowego Kongresu po¶wiêconemu erupcji Thery uczestnicy za³o¿yli, i¿ omawiane zdarzenie mia³o miejsce w I. po³owie XVII wieku p.n.e. Wnioski wulkanologów zosta³y jednak stanowczo odrzucone przez egiptologów, którzy nie zamierzali zmieniaæ ustalonej chronologii egipskiej wskazuj±c na ma³± wiarogodno¶æ datowania za pomoc± metody wêgla radioaktywnego. Nale¿y przy tym zaznaczyæ, ¿e zmiana chronologii staro¿ytnego Egiptu oznacza³aby zmianê ca³ej chronologii staro¿ytnej dla II. tysi±clecia p.n.e.Widaæ na powy¿szym przyk³adzie wyra¼nie, ¿e odkrycia dokonane w ramach jakiej¶ dziedziny wiedzy niekoniecznie musz± byæ uznawane w innej, a co wiêcej wypracowanie jakiego¶ konsensusu wydaje siê spraw± odleg³±, tym bardziej, gdy dwie strony sporu zarzucaj± siê wzajemnie pe³n± tytulatur± naukow±, ilo¶ci± publikacji w recenzowanych czasopismach, czy wysoko¶ci± przyznanych grantów. Patrz Datowanie sotisowe. Bywa jednak i tak, ¿e jakie¶ odkrycia dokonuj± rewolucji w istniej±cych klasyfikacjach. Odkrycia genetyczne ostatnich lat spowodowa³y znaczne zmiany w klasyfikacjach organizmów ¿ywych, okaza³o siê dla przyk³adu, ¿e soko³y nie s± bli¿ej spokrewnione z jastrzêbiowatymi a bli¿ej im genetycznie do papug.
41. Post przeniesiony z... • autor: Inspe712016-03-25 18:41:22
http://www.taraka.pl/index.php?id=united_minorities#end_of_article
autor: Tomasz ¯ywy2016-03-25 17:50:30 :
" Otó¿ to. BY£ rodzinny, a nastêpnie plemienny. Dla narodu i dzisiejszych wspólnotowo¶ci nie ma on znaczenia. "
Niestety, w jezykach slowianskich slowo "narod" pochodzi ze slowa "ROD".
Jezyk zas we wspolczesnej nauce jest rozumiany jako swiadomosc zboiorowa czyli narodowa, tj nawet swiadomosc narodowa wskazuje na pokrewenstwo (= ROD), tj na zwiazek krewny (przez krew), tj na biologie (zwiazek biologiczny).
Czy powinienem co¶ dodaæ ?
42. Co¶ dodam od... • autor: adanutka6 • autor: Inspe712016-03-26 18:30:13
autor: adanutka6 "Co¶ dodam od"
Jesli post #42 jest odpowiedzia na post #41, to chcialbym zwrocic uwage na to, ze
post #41 to odpowiedz na post #14 przeniesiony z innego watku : http://www.taraka.pl/index.php?id=united_minorities#end_of_article - w tym watku chodzilo o biologie, swiadomosc narodowa i inne kategorie i to wszystko nie ma zwiazku z tematem Aryjskim. Niestety Pan Jozwiak dlaczegos uwaza, ze rozmawialismy o halogrupach i zagrozil kasowaniem wpisow, dlatego odpowiedzialem w tym watku, co i doprowadzilo do pewnego nieporozumienia
![[foto]](../author_photo/14686183_820544031419369_1328569831_n (2).jpg)
43. inspe71:Wybacz, nie zauwa¿y³em... • autor: Tomasz ¯ywy2016-03-28 22:50:18
Wybacz, nie zauwa¿y³em przeniesienia dyskusji do komentarzy pod tym artyku³em. Nie wiem te¿ czy to odpowiednie miejsce, bo haplogrupy nie by³y rdzeniem polemiki.
Dlatego te¿ nie mam zamiaru dalej kontynuowaæ tutaj rozmowy. Wspomnê tylko, ¿e w moim odczuciu naginasz troszkê pojêcia pod w³asne tezy i robi siê z tego dziwaczny tygiel (bez urazy). "Jezyk zas we wspolczesnej nauce jest rozumiany jako swiadomosc zboiorowa czyli narodowa, tj nawet swiadomosc narodowa wskazuje na pokrewenstwo (= ROD), tj na zwiazek krewny (przez krew), tj na biologie (zwiazek biologiczny)."
Jêzyk rozumiany przez naukê jako ¶wiadomo¶æ zbiorowa? Nauka nie jest obecnie w stanie zweryfikowaæ istnienia takiego tworu (¶wiadomo¶ci zbiorowej), nie mówi±c ju¿ o tak donios³ych wnioskach. Sam jêzyk natomiast jest elementem kultury (tego poddaæ w w±tpliwo¶æ raczej nie sposób). Poza tym, skoro no¶nikiem ¶wiadomo¶ci narodowej mia³by byæ jêzyk, to przeczy to tezie jakoby by³a to biologia (No, chyba ¿e dziedziczymy go genetycznie). A stwierdzenie ¿e "nawet swiadomosc narodowa wskazuje na pokrewenstwo (= ROD)" jest ewidentnym naginaniem.
Przepraszam za komentarz nie na temat, ale poczu³em siê w obowi±zku odpowiedzieæ ;)
44. Zywy : • autor: Inspe712016-03-29 11:10:22
"Nie wiem te¿ czy to odpowiednie miejsce, bo haplogrupy nie by³y rdzeniem polemiki."
Tez nie wiem i tez uwazam, ze haplogrupy nie by³y rdzeniem polemiki, ale Pan Jozwiak mysli inaczej.
Zywy :
"Sam jêzyk natomiast jest elementem kultury (tego poddaæ w w±tpliwo¶æ raczej nie sposób)."
Jezyk oczywiscie jest czyms znacznie wiekszym niz bycie tylko jakims elementem kultury .
Zywy :
"Nauka nie jest obecnie w stanie zweryfikowaæ istnienia takiego tworu (¶wiadomo¶ci zbiorowej) "
Jung pisal o zbiorowej nieswiadomosci, do ktorej wszyscy jestesmy pod³aczeni,
tj zbiorowa nieswiadomosc istnieje, a zbiorowa swiadomosc nie ?
O ile pamietam, jeszcze K. Marks rozpatrywal jezyk jako forme swiadomosci .
http://www.anthropoetics.ucla.edu/views/vw277.htm. K. Marks :
Language is as old as consciousness, language is practical consciousness that exists also for other men, and for that reason alone it really exists for me personally as well;
We wspolczesnej literaturze polskiej tez dosc swobodnie operuje sie takim pojeciem (strona 4), http://web.wsb.edu.pl/rdp/zdjecia/a/zal/marketing-instytucji-kultury-1_201504081104.pdf :
"jêzyk, czyli formê ¶wiadomo¶ci spo³ecznej,reguluj±c± praktykê komunikacji"
Elementem takiej swiadomosci jest slowo ROD , ktore wskazuje na pokrewenstwo, tj na zwiazek krewny (przez krew), tj na biologie (zwiazek biologiczny).
Zywy :
"Poza tym, skoro no¶nikiem ¶wiadomo¶ci narodowej mia³by byæ jêzyk, to przeczy to tezie jakoby by³a to biologia (No, chyba ¿e dziedziczymy go genetycznie). "
Pokrewenstwo w populacji biologocznej znacznie poprzedza w czasie powstanie i rozwoj jezyka, dlatego zwiazek biologiczny byl, jest i pozostanie geneza kazdej populacji
i naitrwalszym lacznikiem kazdej zbiorowosci, wlaczajac zbiorowosci narodowe .
Swiadomosc (jezyk) ten fakt odzwierciedla w slowach ROD, NAROD i byloby dziwnie gdyby tego nie bylo.
Czy powinienem co¶ dodaæ ?
42. Co¶ dodam od... • autor: adanutka6 • autor: inspe712016-03-26 18:30:13
autor: adanutka6 "Co¶ dodam od"
Jesli post #42 jest odpowiedzia na post #41, to chcialbym zwrocic uwage na to, ze
post #41 to odpowiedz na post #14 przeniesiony z innego watku : http://www.taraka.pl/index.php?id=united_minorities#end_of_article - w tym watku chodzilo o biologie, swiadomosc narodowa i inne kategorie i to wszystko nie ma zwiazku z tematem Aryjskim. Niestety Pan Jozwiak dlaczegos uwaza, ze rozmawialismy o halogrupach i zagrozil kasowaniem wpisow, dlatego odpowiedzialem w tym
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
45. Witam po 8-dniowej przerwie • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-29 21:28:15
2. Nikt nie skomentowa³ filmiku pt. "Dlaczego Europejczycy s± biali?" Filmik ten dowodzi, ¿e zanim przodkowie Ariów ruszyli w podró¿ do Azji, to musieli byæ ju¿ ukszta³towan± ras± bia³±. Inaczej oni ani ich wspó³cze¶ni potomkowie nie mieliby europejskiej fizjonomii, jak na zdjêciach i filmikach z artyku³u. A rasa bia³a musia³a ukszta³towaæ siê w Europie. Osoby o najbardziej bia³ej pigmentacji, w³osach i oczach s± w basenie Morza Ba³tyckiego. Pokazuje to polecany przeze mnie filmik jak i liczne mapy na portalu Eupedia i mapki z google. Zatem pochodzenie S³owian z Azji to bzdura - podane mapki i argumenty z filmiku doskonale temu zaprzeczaj±. Mapki i filmik jest te¿ kolejnym argumentem przemawiaj±cym za autochtonizmem. Polacy idealnie pod wzglêdem pigmentacji skóry, w³osów i oczu wpisuj± siê w po³udniowe wybrze¿e Ba³tyku i Europê ¦rodkow±. Jako Polacy jeste¶my puzzlem, który idealnie pasuje do mapek - równie¿ tych sprzed drugiej wojny ¶wiatowej.
3. @plechol - Nie dam rady Panu od razu odpowiedzieæ z racji zbyt ma³ej pozosta³ej objêto¶ci komentarza i z racji du¿ej liczby pytañ, które Pan zada³. Wobec tego proszê: albo o maila na prive′a albo o uzbrojenie siê w cierpliwo¶æ, b
46. Rex Vandalorum : • autor: Inspe712016-03-30 09:24:27
"Wa¿kim argumentem za tym, ¿e j. s³owiañskie s± bardzo bliskie j. aryjskim jest to, ¿e postulat ten g³osz± naukowcy, którzy znaj± zarówno jedne jak i drugie jêzyki."
Wiadomo, ze termin "Aryjczyk" jest zapo¿yczony z sanskryckiego s³owa ārya znacz±cego "szlachetny";
Jesli przez "jezyki aryjskie" rozumiemy indoiranska grupe jezykow indoeuropejskich, to od dawna juz zauwazono, ze istnieje wyjatkowa bliskosc pomiedzy j. litewskim a sanskrytem, tez mowi sie o grupie baltoslowianskiej, ktora laczy wyjatkowo bliskie jezyki slowianskie a baltyckie
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
47. Jeszcze a propos podobieñstw jêz. • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-30 11:08:16
Dwa → Dva, Dwoje → Dvaja, Trzy → Tri, Troje → Traja, Cztery → Czatur, Piêæ → Panæa (w hindi, urdu czy paszto jest jak po polsku: Pañæ), Sze¶æ → Szasz, Siedem → Saptam, Osiem → A¶tan, Dziesiêæ → Da¶an, Dwana¶cie → Dvada¶a, Dwadzie¶cia → Vim¶at (podobnie do Dvim¶at; rosyjski: Dvadsat′), Trzydzie¶ci → Trim¶at (rosyjski: Tridsat′), Sto → ¦ata.
2. Zwracaj± uwagê tak¿e koñcówki czasowników w bezokoliczniku:
- w sanskrycie jest to koñcówka -ti : Znati, Bud¿ati, ¯ivati.
- w ukraiñskim jest to koñcówka -ty (-ти) : Znaty, Budyty, ¯yty.
- w rosyjskim jest to koñcówka -t′ (-ть) : Znat′, Budit′, ¯it′.
- w polskim jest to koñcówka zmiêkczona -æ : Znaæ, Budziæ, ¯yæ.
Podobieñstwa s± zatem oczywiste i bezsprzeczne.
3. Jeszcze te¿ a propos mapy Ptolemeusza:
- STRAGONA (rzekomy Zgorzelec) - zaledwie 30 km na po³udnie od Zgorzelca jest miasteczko Bogatynia, znane z kopalni wêgla brunatnego i elektrowni Turów. Dzielnic± tego miasta, a wcze¶niej osobn± wsi± by³y STRZEGOMICE - dzi¶ miejscowo¶æ praktycznie nieistniej±ca.
- BRODENTIA (Czechy) - uwa¿a siê, ¿e Brodentia le¿a³a gdzie¶ na trasie z Ratyzbony (Castra Regina) do Pragi (Casurgis). Po drodze jest miejscowo¶æ o nazwie BROD NAD TICHOU (na po³udnie od Mariañskich £a¼ni). Jest te¿ BROD (na po³ud.-wschód od miasta Klatovy).
48. Dla Pana Adriana • autor: Nierozpoznany#94972016-03-30 11:55:44
2. Kolor skóry jest ¶ci¶le powi±zany z k±tem padania promieni s³onecznych. Zatem, pierwsi Europejczycy byli znacznie ciemniejsi, przybywaj±c z rejonu bliskowschodniego. Przypomnê jednak, ¿e k±t padania promieni s³onecznych jest podobny na tych samych szeroko¶ciach w Azji.
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
49. @plechol - ad. koment. 49 • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-30 15:44:26
ad. 2. Oczywi¶cie, ¿e pierwsi Europejczycy mieli ciemny kolor skóry - podobnie jak wszyscy ludzie. Nikt w obecnych czasach temu raczej nie zaprzecza. Jednak kolor skóry to nie wszystko. Proszê zwróciæ uwagê, ¿e ludzie o jasnej pigmentacji skóry, oczu i w³osów wykszta³cili siê tylko w Europie - najbardziej w basenie Morza Ba³tyckiego. Nie ma takich ludzi w¶ród rdzennych Azjatów. Bo oprócz k±ta promieni s³onecznych istotna by³a te¿ dieta. Zatem zanim Ariowie R1a1 przybyli do Azji, to ich ojczyzn± musia³a byæ Europa ¦rodkowa lub Skandynawia. Podobieñstwo antropologiczne, genetyczne i jêzykowe wskazuje, ¿e musia³a to byæ Europa ¦rodkowa lub ¦rodkowo-Wschodnia. Pytanie zasadnicze: jak d³ugo kszta³towa³a siê rasa bia³a? Wg mnie musia³ to byæ bardzo d³ugi okres czasu (co najmniej kilku tysiêcy lat). Dlatego pod tym wzglêdem jestem w stanie uwierzyæ, jak postuluj± niektórzy, ¿e R1 (R1a i R1b) by³a obecna w Europie ju¿ 10 lub 11 tysiêcy lat temu, a nawet wcze¶niej. Zwraca uwagê to, ¿e np. hg R jest bli¿ej spokrewniona z hg Q ni¿ z hg I. A mimo to, ludno¶æ hg I jest bia³a i ma europejskie rysy, a ludno¶æ hg Q (Eskimosi i Indianie amerykañscy) ma zupe³nie inne rysy twarzy. Co zatem determinowa³o ró¿nice miêdzy bli¿szymi sobie R i Q? I co zarazem determinowa³o podobieñstwa miêdzy dalszymi sobie R oraz I? Odpowied¼ mo¿e byæ tylko jedna: klimat, geografia oraz dieta.
50. Ad.2 • autor: Nierozpoznany#94972016-03-30 15:57:30
A wracaj±c do tematu, w skomplikowanej dyskusji na temat argumentów obu stron, nie zapomina³bym o mo¿liwo¶ci zdominowania autochtonicznej ludno¶ci R1A1 przez nieliczn± elitê przyby³± z zewn±trz, która narzuci³a swoje wzorce kulturowe, organizacyjne, a mo¿e i jêzykowe mieszkaj±cej tu wiêkszo¶ci - nie pozostawiaj±c wiekszego ¶ladu w genach ... Znamy takie przypadki i to do¶c spektakularne, odnosz±ce siê do Brytanii. I w tym wypadku analiza genetyczna szcz±tków da niewiele. Gdyby tak przebadaæ dostepne szcz±tki dynastii piastowskiej?
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
51. @plechol - ad. koment. 51 • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-30 16:02:18
52. Nie wiem. Nikt... • autor: Nierozpoznany#94972016-03-30 16:14:29
Pisalem wcze¶niej o moich w±tpliwo¶ciach dotycz±cych zasiedzenia S³owian, kiedy to dynamiczne zmiany o ró¿nych przyczynach, co jaki¶ czas pcha³y przed siebie wszystkich wokó³...tylko nie S³owian. Naprawdê, nie przekona³ mnie jeszcze zaden genetyk, a z kilkoma rozmawia³em, ¿e cz³onkowie tak licznej haplogrupy R1A1 nie mogli przybyæ tu ze Wschodu, dopiero w I tysi±cleciu n.e. Oczywi¶cie, nie upieram siê przy allochtonizmie - badania wiekszej grupy szkieletów mog± daæ nowe wskazówki, ale co z rytua³em palenia zw³ok? I jeszcze co¶: jak± mamy pewno¶æ, ¿e Goci, Gepidowie i inni, nie mieli R1A1?
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
53. @plechol - ad. koment. 53 • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-30 16:34:41
Proszê Pana! W³a¶nie o tym jest ten artyku³, ¿e niemo¿liwe by³o, aby w V-VIII w . jacy¶ Awarowie czy inni Hunowie narzucili ogromnej populacji o haplogrupie R1a1 s³owiañski jêzyk, gdy¿ tym jêzykiem ludno¶æ o haplogrupie R1a1 pos³ugiwa³a siê d³ugo, d³ugo wcze¶niej. Dowodem na to jest w³a¶nie niniejszy artyku³. Wynika z niego bowiem to, ¿e Ariowie i Pras³owianie rozdzielili siê oko³o 2000 roku PRZED NASZ¡ ER¡ (jak nie wcze¶niej), a mimo to mówi± podobnymi jêzykami. Jêzyki s³owiañskie s± bowiem blisko spokrewnione z j. aryjskimi. Zatem populacja europejska R1a1 mówi³a j. pras³owiañskimi ju¿ 2400-2800 lat zanim przybyli tu Hunowie czy Awarowie. Zatem: pud³o! Tak nie by³o, jak Pan napisa³. Poza tym to, co w artykule nie jest napisane: R1a1 nie mogli przybyæ z Azji, bo s± EUROPEIDAMI, czyli s± rasy BIA£EJ. S± BIALI i maj± jasne oczy i w³osy!!!! A te cechy rasowe ukszta³towa³y siê w³a¶nie w Europie. Najwiêcej osób o jasnej pigmentacji, o jasnych oczach i o jasnych w³osach mieszka w basenie M. Ba³tyckiego m.in. równie¿ w Polsce i Niemczech. Przecie¿ wszystko to jest jasne i oczywiste. Poza tym s± kopalne, pradawne próbki Y-DNA haplogrupy R1a1. Jest o tym te¿ napisane w artykule - na samym pocz±tku. Nazwy miejscowo¶ci, gdzie znaleziono te próbki s± pogrubione. S± podane szacowane daty ¿ycia osób, ze szkieletów których je pobrano. Wszystkie s± datowane na lata PRZED NASZ¡ ER¡! Wszystko jest napisane jasno i wyra¼nie. Czyta³ Pan artyku³?
54. do 55 • autor: Nierozpoznany#94372016-03-30 21:35:09
55. Mi³osierne milczenie -... • autor: Nierozpoznany#94372016-03-30 22:07:41
56. Mojmira • autor: Nierozpoznany#94972016-03-30 22:17:27
Od razu zaznaczam, ¿e nie bêdê reagowaæ wiêcej na komentarze, które nie s± zwi±zane z tematem i powodem polemiki. Je¿eli kto¶ chce sobie ul¿yæ - proszê bardzo. Mogê nawet podaæ mail, ale publiczne przepychanki - nie dla mnie. Historyczny nick nie jest oznak± m±dro¶ci. Broda nie czyni mêdrcem.
57. To tylko potwierdza... • autor: Nierozpoznany#94372016-03-30 22:21:17
58. Baskowie • autor: Nierozpoznany#94992016-03-31 00:08:42
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
59. K³opot, ¿e to nie jest sanskryt :) • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-03-31 09:45:35
Zwracaj± uwagê tak¿e koñcówki czasowników w bezokoliczniku:Co ³atwo poznaæ po tym, ¿e w transkrypcjach z devanagari na ³acinkê nie u¿ywa siê liter: "z" ani "¿". W sanskrycie nie by³o/nie ma fonemów, które w j. pol. s± pisane tymi literami.
- w sanskrycie jest to koñcówka -ti : Znati, Bud¿ati, ¯ivati.
Po drugie, koñcówka -ti NIE jest koñcówk± bezokolicznika (koñc. bezok. jest -tum lub -itum), tylko koñcówk± 3 osoby liczby pojedynczej activum czasu tera¼niejszego.
60. jívati • autor: Inspe712016-03-31 10:06:36
61. @april • autor: Nierozpoznany#91232016-03-31 13:02:23

Prawdopodobnie tym razem to mê¿czy¼ni naje¼d¼cy przejêli jêzyk kobiet po ich podbiciu. Je¶li wi±zaæ jêzyk baskijski z jakim¶ Y-DNA, to najprêdzej bym go powi±za³ z haplogrup± G, w Europie megalityczn±, wystêpuj±c± tak¿e na Kaukazie, jako ¿e jêzyk baskijski jest w pewnym stopniu podobny do jêzyków kaukaskich.
62. "Prawdopodobnie tym razem... • autor: Inspe712016-03-31 13:19:59
Jakies bezpanskie kobiety bez mezczyzn ? A moze to byly jakies zwycieskie amazonki ?
63. Oczywi¶cie s³ysza³em o... • autor: Nierozpoznany#94992016-03-31 13:50:35
Ale s³ysza³em inne wyja¶nienie, które rozdziela gen R1b od jêzyka indoeuropejskiego. Otó¿ zgodnie z ni± nosiciele genu R1b zaczêli zasiedlaæ Europê po ust±pieniu lodowca, kilkana¶cie lat p.n.e, a wiêc du¿o wcze¶niej, ni¿ wytworzy³y siê zrêby jêzyka PIE (gdzie¶ w zupe³nie innym miejscu, na wschodzie). Ci kolonizatorzy R1b pos³ugiwali siê zupe³nie odrêbnym jêzykiem, którego ostatni± pozosta³o¶ci± jest w³a¶nie jêzyk baskijski.
W miêdzyczasie (tj. przez kilkana¶cie tysiêcy lat p.n.e) od wschodu nap³ywa³y kolejne fale osobników z R1a, nios±cych prajêzyk indoeuropejski satemowy, i ten w³a¶nie jêzyk na³o¿y³ siê na dotychczas u¿ywany przez R1b stary nieznany jêzyk, w wyniku tej syntezy powsta³a grupa kentumowa PIE. Jedynymi, którzy siê oparli naje¼d¼com, to w³a¶nie Baskowie, u których ekstremalnie wysoki odsetek R1b ¶wiadczy, ¿e mê¿czy¼ni bêd±cy nosicielami tej haplogrupy nie dali sobie w kasz± dmuchaæ naje¼d¼com.
Nie jestem jêzykoznawc±, nie wiem, czy ta teoria trzyma siê kupy w opinii jêzykoznawców, ale mnie siê wydaje bardziej prawdopodobna od teorii o wybiórczym mordowaniu mê¿czyzn.
64. @april • autor: Nierozpoznany#91232016-03-31 15:45:45
Warto zauwa¿yæ, ¿e jêzyk R1b by³ pierwotnie nieindoeuropejski, zindoeuropeizowa³ siê ok. 4000-3000 lat p.n.e., gdy jego przedstawiciele przebywali na ukraiñsko-rosyjskich stepach w s±siedztwie ludno¶ci R1a (po opuszczeniu Bliskiego Wschodu, przed ekspansj± na Europê Zachodni±).
Pewna grupka mog³a osiedliæ siê w Europie znacznie, znacznie wcze¶niej, nie ma w tym nic dziwnego. Tym bardziej, ¿e niedawno na ziemi Basków znaleziono kopalne R1b z 7000 lat p.n.e.
Pzdr.
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
65. @plechol • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-31 17:20:31
Poza tym, je¶li zajmuje siê Pan histori± i nawet prowadzi Pan wyk³ady, to powinien Pan wiedzieæ jaki jest g³ówny punkt sporu auto-allo w kwestii pochodzenia S³owian. Sprawa dotyczy wspomnianego VI wieku i tego kto mieszka³ w Polsce przed, a kto po tym wieku. Dlatego dziwi mnie to, ¿e pyta Pan od kiedy nale¿y kogo¶ uznaæ za autochtona.
Kolejna sprawa: pyta Pan mnie czemu nie ustosunkowa³em siê do Pañskich innych pytañ i argumentów. Odpowied¼ jest prosta: z powodów technicznych. W jednym wpisie mogê u¿yæ bodaj¿e 2600 znaków i takie s± zasady na tarace, ¿e nie mogê napisaæ dwóch komentarzy pod rz±d. Dlatego nie jestem w stanie odpowiedzieæ na wszelkie Pañskie pytania i argumenty i piszê na raty. Zasugerowa³em Panu, aby napisa³ Pan do mnie na prive′a, bo tam ³atwiej nam by³oby rozmawiaæ bez ograniczeñ tekstu, ale Pan chyba zignorowa³ tê sugestiê. Co do konkretu, ¿e nie odnios³em siê do rzekomego faktu, i¿ wszyscy w Europie migrowali, tylko S³owianie mieli wg autochtonistów staæ niewzruszenie w miejscu, uwa¿am ¿e jest to totalna nieprawda. Podobny (wg mnie bzdurny) pogl±d wyg³osi³ w ksi±¿ce "Bo¿e Igrzysko" prof. Norman Davies. Dzi¶ chcia³bym zapytaæ Pana profesora (i Pana plechola tak¿e) sk±d w VI wieku przybyli na teren wspó³czesnej Walii przodkowie pana profesora? Przy okazji: sk±d w VI w. (mo¿e byæ w V lub nawet IV-tym) przybyli Szkoci do obecnej Szkocji? Sk±d przybyli Irlandzczycy? Sk±d W³osi przyszli do Rzymu, Neapolu, Florencji? Sk±d przyszli Skandynawowie? Z Grenlandii? Z Antarktydy? I najwa¿niejsze pytanie: sk±d w VI w. przyszli nad Ren Niemcy, a tak¿e sk±d Ba³towie na teren Prus, Litwy czy £otwy? My¶lê, ¿e jak Pan odpowie na te pytania, to bêdziemy mogli zastanowiæ siê czemu oni wszyscy w IV, V, VI czy VII w. migrowali, a S³owianie nie migrowali. c.d.n.
66. @masiczek5Jest teoria mówi±ca,... • autor: Nierozpoznany#94992016-03-31 18:14:44
Jest teoria mówi±ca, ¿e nomadzi z R1b przenikali do po³udniowej Europy wkrótce po epoce lodowcowej - z Azji Mniejszej. Naturalnymi granicami ich ekspansji by³y na pó³nocy Karpaty i Alpy oraz Ren. St±d mogli wzi±æ siê w dzisiejszym kraju Basków. Jest to na d³ugo zanim powsta³ jêzyk PIE.
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
67. @Wojtek, inspe71 i april • autor: Adrian Leszczyñski2016-03-31 19:32:12
@inspe71: Dziêkujê za pomoc.
@april: Mieli¶my ju¿ okazjê rozmawiaæ kiedy¶ o Baskach i chyba by³o to pod moim jakim¶ artyku³em i chyba pod jakim¶ innym. Poda³em kiedy¶ link do pracy s³oweñskich naukowców, którzy postulowali, ¿e wiele s³ów baskijskich jest podobnych i ma wspólne pochodzenie ze s³owami... s³oweñskimi. Hmm.... Te podobieñstwo by³o kwesti± subiektywn±. Ka¿dy to inaczej widzia³. Ja osobi¶cie uwa¿a³em, ¿e j. baskijski jest tak naprawdê j. indoeuropejskim i wywodzi siê ze wspólnego rdzenia z innymi jêzykami IE. Jednak wczesne jego oddzielenie siê od R1a1 oraz izolacja w Pirenejach spowodowa³a jego "dziwaczno¶æ". Reszta R1b mia³a kontakt z jêzykami, na które wp³yw mia³a populacja R1a1 (greka, ³acina) i st±d uznanie jêzyków reszty R1b za indoeuropejskie. To taka moja ma³a koncepcja. Ale obok niej mia³em te¿ koncepcjê podan± przez aprila. Te¿ jest ca³kiem mo¿liwa.
W zwi±zku z tym mam pytanie: czy uwa¿acie, ¿e jêzyki celtyckie s± j. IE z racji wp³ywu jaki wywar³y na nie jêzyki R1a1? Czy mo¿e wynika to z racji wspólnego dalekiego pochodzenia od rodu genetycznego R1 i nie ma nic wspólnego z wp³ywami jêzyka R1a1 na jêzyk R1b?
68. Germanizmy • autor: Nierozpoznany#94882016-04-01 09:58:45
www.sciencemag.org/news/2016/03/slaughter-bridge-uncovering-colossal-bronze-age-battle
"DNA from teeth suggests some warriors are related to modern southern Europeans and others to people living in modern-day Poland and Scandinavia."
Nasi biologiczni przodkowie walczyli w najwiekszej (do tej pory odkrytej przez archeologow) bitwie epoki brazu nad Baltykiem.
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
69. Germanizmy w zach. s³owiañskich • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-04-01 10:06:21
(BTW. Jako Wydawca napominam, ¿eby pisaæ POLSKIMI LITERAMI. Ich brak mo¿e byæ powodem do banu. (Te¿ germanizm!))
70. Przecie¿ mamy ogromn±... • autor: Nierozpoznany#94972016-04-01 10:14:53
71. Nie uzywam polskich... • autor: Nierozpoznany#94882016-04-01 10:17:30
xlìbъ, *melko, kъnêdzь, buky, *(j)avorъ, itd.
72. "Nasi biologiczni przodkowie... • autor: Nierozpoznany#94972016-04-01 10:23:25
Znam doniesienia na temat tej bitwy. Powy¿sze zdanie pozwolê sobie skomentowaæ nastêpuj±co:Nasi przodkowie przywêdrowali te¿ z Afryki po³udniowej; ok. 350 mln lat temu nasz przodek wyszed³ z wody na l±d; 700 mln lat temu mielismy wspólnego przodka z muchomorami, a jakie¶ 2 mld lat temu ¿y³a populacja, która jest wspólnym przodkiem ludzi i dro¿d¿y - ok. 40% genotypu zgadza siê z dro¿d¿ami.
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
73. Piszemy po polsku • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-04-01 10:30:41
Polskie litery s± czê¶ci± jêzyka polskiego i to czy kto¶ u¿ywa go codziennie czy tylko we wtorki nie ma znaczenia. Dalej cytujê:
publikuj±c komentarz akceptujesz regulamin komentowania.
Regulamin
/.../ a. Komentarze piszemy zrozumiale i sensownie, poprawnym jêzykiem i z polskimi znakami.
Proszê nie igraæ z Wydawc±, nawet w Prima Aprilis.
74. " Ale¿ jêzyki... • autor: Inspe712016-04-01 11:29:06
Przytlaczaj±ca cze¶æ tych germanizmów to zapozyczenia po X w.
(Wydawca powinien posiadaæ te¿ wiedzê a nie tylko wydawaæ rozkazy )
"Chleb, kupowaæ". Chleb - istnieja te¿ pogl±dy, ze to slowo ma rodowód IE , nie
jest inowacj± germañsk± . Kupowaæ - ma pochodzenie laciñskie ale germañskie po¶rednictwo.
75. do inspe71 • autor: Nierozpoznany#94972016-04-01 11:46:50
Wróæmy do pocz±tku w±tku. Pana post ma sens, je¿eli za³o¿ymy, ¿e jest Pan sceptycznie nastawiony do migruj±cych S³owian, wch³aniaj±cych pozosta³y nad Wis³± element nies³owiañski? Ja tego nie przes±dzam, ale odwróæmy wektor dyskusji. Zapytam czy zna Pan dane, które zaprzeczaj± jêzykowym wp³ywom germañskim na mowê s³owiañsk± w czasach pogañskich? Mimo, ¿e nie przes±dzam kwestii migracyjnych, to jednak uwa¿am, ¿e istniej± silne argumenty nielingwistyczne za takim scenariuszem. Czy Pana zdaniem (pomijaj±c kontrowersyjne i moim zdaniem przedwczesne wnioski genetyków i ich entuzjastów), istniej± argumenty lingwistyczne, które podwa¿a³yby fakt skonfrontowania siê tych dwóch grup jêzykowych?
76. Plechol : • autor: Inspe712016-04-01 12:18:23
Pewny wplyw istnieje, ale moim zdaniem to byly wplywy raczej niewielkie (mam na my¶li czasy pogañskie), wiadomo tez ze istnia³y pewne kontakty s³owiañsko-germañskie na pó³wyspie Ba³kanskim, mo¿liwe, ¿e te germanizmy pochodz± w³a¶nie st±d (Nawet antropologicznie Bu³garom najbli¿si sa Niemcy). Dla znacznej czê¶ci starych zapo¿yczeñ "germañskich" istniej± etymologie IE albo etymologie s³owiañskie, przypuszca sie te¿ zapo¿yczenia w kierunku przeciwnym
"Chleb, kupowaæ". Chleb - istnieja te¿ pogl±dy, ze to slowo ma rodowód IE , nie
jest inowacj± germañsk± . Kupowaæ - ma pochodzenie laciñskie ale germañskie po¶rednictwo.
P³ug - s³owo wspólne wszystkim jêzykom germañskim, ale nie ma w tych jêzykach jasnej etymologii. Nazwy czê¶ci p³uga w jêzykach s³owiañskich to nie zapo¿yczenia, a s³owa, które maj± s³owiañskie pochodzenie.
Istniej± próby wywodzenia (Machek) p³ug od czes. plouhati "taszczyæ", s³owack. pl’uhat’.
itd itd
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
77. Bitwa nad Tollense • autor: Adrian Leszczyñski2016-04-01 12:38:01
Póki co, polecam ciekawy artyku³ M. Agnosiewicza. S³yszeli¶cie o bitwie z II tysi±clecia p.n.e. w dolinie rzeki Tollense? Rozpisywa³y siê na ten temat ró¿ne portale m.in. archeowie¶ci. Naukowcy stwierdzili, ¿e by³a to najwiêksza bitwa odleg³ej staro¿ytno¶ci. Stwierdzono, ¿e geny jej uczestników najbardziej zbli¿one s± do wspó³czesnych genów mieszkañców Polski, Skandynawii i W³och (basen m. ¦ródziemnego). Nie podano haplogrup, lecz tylko taki wniosek napisano. Agnosiewicz stwierdza, ¿e to kolejny dowód za autochtonizmem. Widzi Pan wiêc, Panie plechol, ¿e ka¿de kolejne badanie przychyla siê do teorii autochtonicznej. Tak jest i bêdzie tego coraz wiêcej. Pisa³em to ju¿ dwa lata temu, ¿e kolejnych odkryæ przemawiaj±cych za autochtonizmem bêdzie coraz wiêcej. I mia³em racjê. Od tamtego czasu pojawi³y siê nowe badania, które cegie³ka po cegie³ce dopisuj± kolejne wnioski ¶wiadcz±ce o kontynuacji zamieszkania ziem polskich i po³abskich przed VI i po VI w. n.e. Oto ten ciekawy artyku³ Agnosiewicza:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9989
78. Przynajmniej nie popieraj±... • autor: Inspe712016-04-01 12:53:04
Przynajmniej nie popieraj± tej tezy tak jawnie, jak to siê wydaje niektórym.
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
79. Odpowiedzi dla Pana plechola (Romana) • autor: Adrian Leszczyñski2016-04-01 12:54:05
Zatem:
ad.1. Nazwy allochtonizm / autochtonizm w kontek¶cie pochodzenia S³owian s± UMOWNE. W szerszym pojêciu s± oczywi¶cie dyskusyjne. I oczywi¶cie nie ja je wymy¶li³em. Jednak¿e pomijaj±c sam fakt nazewnictwa, nie zmienia siê meritum sporu: czy S³owianie byli tu przed VI wiekiem czy nie? Abstrahuj±c od nazw auto / allo o to konkretnie toczy siê spór.
ad. 2. "Czy na pewno poznali¶my ju¿ wszystkie mechanizmy powstawania
danej haplogrupy i jej terytorialne uwarunkowania? NA PEWNO NIE."
Moja odpowied¼: tak¿e uwa¿am, ¿e nie, co nie zmienia faktu, ¿e na podstawie
dostêpnych nam obecnie danych mo¿emy zacz±æ formu³owaæ wstêpne wnioski, które w
miarê postêpu badañ, bêdziemy korygowaæ. Ja to w³a¶nie robiê. Zgadzam siê tak¿e
z tez±, ¿e w Polsce badania z zakresu archeogenetyki s± na zerowym wrêcz
poziomie. Dlatego czê¶ciej wspominam o badaniach z terenu Niemiec (Eulau,
jaskinia Lichtenstein, Esperstedt, Halberstadt, Tiefbrunn, Bergrheinfeld).
Obecno¶æ R1a1 w Europie odnotowano tak¿e w Rosji i Snadynawii (vide praca W.
Haaka "Massive migration..." - przypis [3] - str. 25 + inne badania).
"...czy haplogrupa R1A1 [...] w ogóle jest charakterystyczna tylko
dla S³owian w kontek¶cie historycznym?
Wg mnie (i nie tylko mnie) w kontek¶cie prehistorycznym jak najbardziej
jest. W kontek¶cie historycznym tak¿e - w znacznej wiêkszo¶ci. Jest tak¿e
charakterystyczna dla S³owian równie¿ wspó³cze¶nie, z tym¿e liczba wyj±tków
jest ju¿ znacznie wy¿sza. Zatem nie uwa¿am, aby by³a to ¶lepa uliczka.
Pomijaj±c badania kopalnego DNA, na podstawie badañ genet. wspó³czesnych
populacji daje siê zauwa¿yæ korelacjê haplogrupy R1a1 z j. s³owiañskimi w
Europie i bliskimi im jêzykami aryjskimi z Azji. Ten wniosek daje siê wyci±gn±æ
tylko na podstawie badañ wspó³czesnych populacji. Powy¿szy artyku³, jak i jego
przypisy dowodz± tego.
Poza tym nie wiem o co siê spieramy: o to czy przed VI w. byli w Polsce
S³owianie czy o to jak wygl±da³y wêdrówki populacji (pytanie dodatkowe: w
którym wieku?)
"Nie ma przekonuj±cych podstaw, aby wyniki dotychczasowych badañ
genetycznych pozwala³y na wspieranie hipotezy autochtonicznej".
W artykule poda³em nie tylko WSTÊPNE wnioski zwi±zane z wynikami badañ YDNA
(powtórzê: g³ównie z Niemiec, a nie z Polski), ale te¿ wnioski p³yn±ce z badañ
archeologicznych, antropologicznych czy jêzykowych. Wspomnia³em te¿ o
wnioskach p³yn±cych z procesów asymilacyjnych odsy³aj±c do dwóch moich innych
artyku³ów. Zatem nie opieram siê tylko na genetyce. S± jeszcze inne przes³anki
genetyczne wskazuj±ce na autochtonizm, o których nie wspomnia³em w tym artykule.
80. Panie Romanie, • autor: Nierozpoznany#88202016-04-01 13:46:08
Panie Romanie,
1. Du¿o Pan napisa³ na temat swoich w±tpliwo¶ci, ostro¿no¶ci itp. w przypadku autochtonizmu S³owian na terenie Polski. Czy równie krytyczny jest Pana stosunek do hipotezy autochtonizmu niemieckojêzycznej ludno¶ci na terenie Niemiec?
Z linku Pivo84 wynika, ¿e w bitwie w dolinie Tollense w Meklemburgi ( po polsku to chyba Do³êga )3300 lat temu uczestniczyli przodkowie (biologiczni) Polaków. "DNA from teeth suggests some warriors are related to modern southern Europeans and others to people living in modern-day Poland and Scandinavia." Brak przodków Niemców na tym terenie powinien chyba spowodowaæ u Pana pojawienie siê w±tpliwo¶ci nie co do autochtoniczno¶ci Polaków, a raczej naszych s±siadów z zachodu. Jakie s± Pana hipotezy w tej kwestii?
2. Zreszt± wcale siê Panu nie dziwiê, ¿e niczemu Pan nie dowierza i zadaje mnóstwo pytañ. Nadmiar informacji, ró¿nych interpretacji i wszystko siê miesza. Trudno mieæ jakie¶ klarowne zdanie. Chyba genetyka ma w tym pomieszaniu najwiêkszy udzia³. Bo np. Riurik, uchodz±cy dotychczas za Germanina okazuje siê genetycznym Finem albo Mordwinem, w ka¿dym razie potomkiem przyby³ych ludów z Azji. Pan Adrian, w którym¶ po¶cie informuje o braku pokrewieñstwa biologicznego pomiêdzy Niemcami a Gotami (wielbarskimi). Czyli mo¿na pokusiæ siê o wniosek, ¿e Niemcy zostali podbici przez garstkê Gotów i przyjêli jêzyk gocki trochê go modyfikuj±c. Je¶li Goci oka¿± siê podobni do Litwinów, Mordwinów albo Bia³orusinów znaczniej ni¿ do Skandynawów to znowu powstanie problem jêzyka. Itd. itd.
Same w±tpliwo¶ci.
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
81. @annamonta • autor: Adrian Leszczyñski2016-04-01 14:18:37
No i znam te¿ odpowied¼ na swoje w³asne pytanie: nie podano haplogrup z Tollense, bo wszystko dok³adnie bêdzie podane w oficjalnym opracowaniu. Na razie s± niekompletne wersje robocze i tylko wstêpnie naukowcy poinformowali w wywiadach do jakich wspó³czesnych nacji podobne s± próbki DNA dawnych wojowników znad Tollense. Jeszcze raz polecam artyku³ Agnosiewicza (patrz kom. 85). A o Tollense czyta³em ju¿ wiele razy na archeowie¶ciach, a tak¿e na zagranicznych portalach. Jest te¿ nawet temat na wikipedii anglojêzycznej.
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
82. @Plechol • autor: Adrian Leszczyñski2016-04-01 14:54:17
Ale¿ jak najbardziej, istnienie R1a1 u starozytnych mieszkañców ziem polskich i po³abskich oraz u ¶redniowiecznych i wspó³czesnych Polaków ¶wiadczy o KONTYNUACJI zamieszkania przez tê sam± BIOLOGICZN¡ ludno¶æ. Znowu piszê wielkimi literami i znowu zarzuci mi Pan napastliwo¶æ. Ale ile¿ razy mo¿na powstarzaæ w kó³ko to samo??? KONTYNUACJA zamieszkania ¶wiadczy za¶ o tym, ¿e God³owski, Kossinna, Parczewski inni pisali bzdury nt. fizycznego przybycia S³owian ze wschodu. Ju¿ to wystarczy, by wyrzuciæ Kossinnê, God³owskiego i spó³kê do ¶mietnika. Bez wnikania jakim jêzykiem pos³ugiwali siê ci dawni R1a1.
Co do jêzyka R1a1, to mój artyku³ udowadnia, ¿e ¶mia³o mo¿na ³±czyæ historycznie tê haplogrupê z JÊZYKAMI S£OWIAÑSKIMI W EUROPIE I Z ARYJSKIMI W AZJI. Oba ludy (Ariowie i S³owianie) to kuzyni, którzy rozdzielili siê co najmniej 4000 lat temu i mimo dawnego rozdzielenia, zachowali podobne jêzyki i oczywi¶cie tê sam± haplogrupê Y-DNA.
"Wiadomo, ¿e tam gdzie istnieje wiêksza ró¿norodno¶æ genetyczna, te obszary uwa¿a siê za kolebkê danej grupy ludno¶ci. Nie stwierdzono wiêkszej róznorodno¶ci ani na obszarze Polski ani Ukrainy, któr± uwaza siê za kolebkê w koncepcjach allochtonistycznych".
Ale¿ bardzo siê cieszê, ¿e Pan to napisa³ :-) Pierwsze zdanie jak najbardziej s³uszne, drugie za¶ niestety ¶wiadczy o Pañskim niedoinformowaniu i ubytkach w wiedzy. Ale¿ jak najbardziej jest taka praca, która wskazuje na to, ¿e najsilniejsza ró¿norodno¶æ genetyczna R1a1 jest na terenie Polski w³a¶nie. Jest nawet stosowna mapka to obrazuj±ca. Teraz nie mam czasu tego szukaæ, ale mo¿e Pan spróbowaæ to wyguglowaæ. Je¶li siê Panu nie uda, to ja to postaram siê zrobiæ w weekend albo pomo¿e kto¶ z forumowiczów. Teren najwiêkszego zagêszczenia genetycznego to, jak dobrze pamiêtam, Kujawy lub pó³nocne Mazowsze. LIczê, ¿e teraz odpowie Pan na moje pytania i na pytanie Pani Ani. Ja wklejê kolejne posty do Pana pó¼niej i chyba ju¿ raczej nie dzi¶. Pzdr.
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
83. @plechol cz. 2 odp. - kontynuacja kom. 88: • autor: Adrian Leszczyñski2016-04-01 15:13:09
A teraz ja mam pytanie zwrotne: skoro nie ma przekonuj±cych podstaw genetycznych, aby wspieraæ teoriê autochtoniczn±, to czy s± podstawy genetyczne, aby wspieraæ teoriê allochtonistyczn±??? Pomijaj±c genetykê – czy s± przekonuj±ce podstawy innych dziedzin nauki, aby wspieraæ teoriê allochtonistyczn±? Jakie? Czy s± nimi „gadaj±ce po niemiecku” garnki? Czy relacje dawnych skrybów pisz± o tym, ¿e S³owianie w VI w. przybyli na tereny Polski i Po³abia ze wschodu? Proszê podaæ takie ¼ród³owe opisy.
Ad. Prof. Grzybowski: profesor sk³ania siê ku autochtonizmowi i s³usznie. Jest jednak ostro¿ny i nie chce wydawaæ jednoznacznych wniosków. Ku autochtonizmowi sk³ania siê te¿ pani dr Anna Juras – tak¿e na podstawie badañ kopalnego mtDNA. Oboje mówili co innego, ni¿ Pan stara siê wmawiaæ: mówili, ¿e w czasach wp³ywów rzymskich istnia³y na terenie Polski haplogrupy mitochondrialne, które wystêpuj± tu równie¿ obecnie. Zatem wynika z tego prosty, acz ostro¿ny wniosek: ¿e wymiana ludno¶ci (tak odwa¿nie i jednoznacznie g³oszona przez tzw. allochtonistów) nie mia³a miejsca. Przynajmniej w tak mocnym zakresie. Badania mtDNA s± nieco mniej miarodajne od badañ Y-DNA, ale ³±cz±c wszystkie puzzle, zaczyna nam siê pojawiaæ obraz, który znacznie ró¿ni siê od wymys³ów God³owskiego i spó³ki. Ja akurat w±tpliwo¶ci nie mam, ¿e kolejne badania Y-DNA potwierdz± tylko siln± obecno¶æ R1a1 na terenie Polski, a tak¿e I2, za¶ mniejsz± ni¿ wspó³cze¶nie R1b. Pewnie bêdziemy mogli to sprawdzaæ, bo w miarê up³ywu czasu bêdziemy mogli rewidowaæ swe pogl±dy i sprawdzaæ kto mia³ racjê.
Moje pytanie: o jakich
„szcz±tkowych badaniach chromosomu Y prowadzonych w Gdañsku” Pan pisze??
„Niektórzy sugeruj±, ¿e badania kopalnego DNA pozwol± ten spór definitywnie rozstrzygn±æ”. Oczywi¶cie, ¿e pozwol±, gdy¿ udowodni± lub nie czy na terenie Europy ¦rodkowej mia³a miejsce wymiana ludno¶ci czy nie. Allochtoni¶ci boj± siê tego jak ognia, gdy¿ czuj± w ko¶ciach, ¿e te badania ich skompromituj±, dlatego nie marnuj± czasu i ju¿ dzi¶ g³osz± tezy, takie jak Pan: ¿e genetyka nie jest miarodajna, ¿e mo¿na ró¿nie j± interpretowaæ, ¿e na razie zbyt ma³o jest próbek, ¿e nie wiadomo jakim jêzykiem mówi³y osobniki poszczególnych haplogrup itp. Itd… Nic to nie da, Szanowny Panie Plechol! Genetyka zmiecie prypeckie bajania God³owskiego i Kossiny jak tsunami. Ja nie mam
![[foto]](../author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
84. plechol ad. 97 • autor: Adrian Leszczyñski2016-04-01 16:47:19
Ja pyta³em Pana co to za genetyk z Gdañska? Nie odpowiedzia³ Pan. Na ¿adne pytanie Pan nie odpowiedzia³, równie¿ na pytanie Pani Ani. Pan siê opiera na rozmowie z jednym anonimowym genetykiem. Ja rozmawia³em, w tym tak¿e mailowo z wiêksz± liczb± badaczy z ró¿nych dziedzin. Rozmawia³em te¿ z licznymi osobami, które t± tematyk± siê zajmuj± - jedni hobbystycznie, inni naukowo. Przeczyta³em masê artyku³ów, równie¿ zagranicznych na te tematy, o ksi±¿kach (w tym tak¿e allochtonistów) nie wspomnê. Czasem pewne rzeczy czyta³em do 3 lub 4 nad ranem!!! I robiê to od wielu lat. Zatem niech mi Pan nie wyje¿d¿a z jednym genetykiem, bo ma³o mnie on interesuje. Je¶li twierdzi, ¿e wg niego R1a1 u wspó³czesnych Polaków jest zbyt du¿e, to niech to zg³osi tym, którzy te badania przeprowadzaj±, a s± to m.in. genetycy z USA i Rosji. M.in. Peter Gwozdz i Lawrence Mayka za³o¿yli program, gdzie ka¿dy Polak (i nie tylko) mo¿e sobie zbadaæ swoje DNA za ¶redni± op³at± - bodaj¿e 1000 z³. Takich programów jest zreszt± wiêcej. W±tpiê czy przestêpcy byliby zainteresowani swoimi genami i p³acili by po 1000 z³ na badania, bo ci ludzie nie maj± zazwyczaj takich potrzeb. Zatem pisze Pan nieprawdê o tym, ¿e DNA Polaków to g³ównie DNA przestêpców. Zreszt± jakie to ma znaczenie? Populacja przestêpców zapewne nie ró¿ni siê genetycznie (wg hg) od reszty Polaków. Widaæ te¿ jaki to musi byæ genetyk, skoro zamiast opieraæ siê na nauce opiera siê na swoich ¿yczeniach i mówi, ¿e R1a1 powinno byæ w Polsce mniej ni¿ 50%. PO prostu ¶mieszne i zarazem ¿a³osne! I ja mam w to wierzyæ, bo jakiemu¶ genetykowi siê tak wydaje. Chyba Pan ¿artuje? A ja Panu napiszê, ¿e kopalnego R1a1 bêdzie w Polsce wiêcej ni¿ w¶ród wspó³czesnej populacji Polaków. I nie jest tak, ¿e moje pogl±dy opieram na zasadzie "Bo ch...j". Moje pogl±dy opieram na lekturze licznych ksi±¿ek, artyku³ów, forów i w³asnym, dziêki Bogu, logicznym rozumie, niezaczadzonym XIX-wiecznym niemieckim archaicznym politykierstwem. Jak Pan przejrzy inne moje artyku³u, to dowie siê Pan, ¿e swoje zdanie opieram nie tylko na genetyce. W ka¿dym za¶ artykule s± przypisy do artyku³ów i prac naukowców i badaczy.
A teraz uprzejmie Pana proszê o odpowiedzi na zadane pytania. Bo na razie ja tylko Panu odpowiadam, a Pan mi i Pani Ani - nie odpowiada.
85. Nie mam ochoty... • autor: Nierozpoznany#94972016-04-01 17:31:02
I ten sam schemat przyk³adam do dyskusji z Panem. Skoro nawet precyzyjne przypisanie Polaków do jednej haplogrupy nie poinformuje nas sk±d wywodzi siê ta haplogrupa i kto by³ wówczas do niej przypisany (w sensie kulturowym)...reszta argumentów nie ma juz znaczenia. genetyka nie udzieli, przynajmniej dzi¶ odpowiedzi na to pytanie.
P.S. Je¿eli badanie szkieletów (du¿ej ilo¶ci szkieletów) wyka¿e, ¿e maja one R1A1, a nawet A7, to jak rozumiem, Pan bezwstydnie przyzna, ¿e jednak S³owianie nie palili zw³ok?
Jakich informacji mo¿emy siê spodziewaæ o ludziach wspó³cze¶nie ¿yj±cych z mtEw±, jedynie tylko z faktu posiadania z ni± identycznego mitochondrialnego DNA?
Ustawi³ Pan sobie oltarz z genetyki - i jest to Pana religia. Tak jak w ka¿dej religii, nie rozumie siê zasady funkcjonowania przedmiotu kultu, bo religia dzia³a jak instynkt. Zasadnicz± cech± instynktu jest to, ¿e nie s³ucha rozumu.
Na tym koñczê pobyt tutaj (chyba), a swoje uwagi z komentarzy usunê i umieszczê w osobnym artykule, które bêdzie pan mógl oczywi¶cie zaatakowaæ, abym poczu³ w ko¶ciach strach - jak to Pan niejednokrotnie wci±¿ przypomina swoim adwersarzom.
86. Rex Vandalorum :"A... • autor: Inspe712016-04-01 22:04:40
"A teraz uprzejmie Pana proszê o odpowiedzi na zadane pytania. Bo na razie ja tylko Panu odpowiadam, a Pan mi i Pani Ani - nie odpowiada. "
Plechol :
" Odpowiedzi s± we wszystkich moich komentarzach, niektóre nawet powtarzam."
Plechol :
".......a swoje uwagi z komentarzy usunê i umieszczê w osobnym artykule.... "
Plechole, to siê nazywa unikanie dyskusji, unikanie...i..... tchórzliwa ucieczka.
Wla¶nie tu mo¿na by³o prze¶ledziæ tok tej dyskusji, a osobny artyku³ to siê nazywa wyrywanie z kontekstu......niech Plochjol SAM go czyta w odpowiednim miejscu.
Plechol :
"bo religia dzia³a jak instynk".
Na historii religii i nauki plochol te¿ siê nie zna.
87. @plechol • autor: Nierozpoznany#91232016-04-01 23:53:18
88. dla masiaczek5 cz.1 • autor: Nierozpoznany#94972016-04-02 02:34:05
Mit o ³atce jest konsekwentnie lansowany, co dowodzi, ¿e prosta fa³szywka mo¿e zatruæ prawdê na lata. W roku 1988 przeprowadzono jedyne jak dot±d badania metod± radiowêglow±, czyli rozpadu izotopu wêgla C14. Dokona³y go trzy niezale¿ne o¶rodki o ustalonej renomie: na Uniwersytecie Arizona, w Oxfordzie i w Zurichu. Wyciêto kilka centymetrów tkaniny i podzielono j±.
Wynik: Ka¿de laboratorium niezale¿nie od siebie poda³o w zasadzie identyczn± datê powstania ca³unu 1260-1390. Pierwsza informacja o ca³unie pochodzi z po³owy XIV w. Oczywi¶cie, natychmiast do kontrataku ruszyli wierz±cy, szukaj±c gdzie tylko to mo¿liwe (i niemo¿liwe) s³abych punktów badania radiowêglowego.
Jakie pad³y kontrargumenty:
1. Próbka pobrana do badañ pochodzi³a rzekomo z ³at jakie doszywano do ca³unu podczas jego renowacji.
2. Próbka pochodzi³a z brzegów tkaniny, a przez wieki by³y one czêsto dotykane przez wiernych, a zatem zanieczyszczone przez pó¼niejsze czynniki.
Dlaczego ja wierzê w badanie radiowêglowe, a powy¿sze w±tpliwo¶ci uwa¿am za bezwarto¶ciowe?
1. Wszystkie laboratoria dok³adnie opisa³y metodologiê oczyszczenia tkaniny przed analiz±.
2. Daily Telegraph, zamie¶ci³ wypowiedzi profesora Ramseya z Radiocarbon Accelerator Unit na Uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie badano próbkê w roku 1988. Z jego wnioskami zgadzaj± siê pozosta³e dwa instytuty, gdzie badano ca³un metod± C14. Bardzo proszê, oto co powiedzia³:
"Istnieje dzi¶ wiele argumentów o charakterze historycznym / archeologicznych, które stwierdzaj±, ¿e Ca³un Turyñski jest starszy od ¶redniowiecznej datacji przypisanej mu przez datowanie radiowêglowe w 1988 roku. Powsta³o przez to wiele hipotez. Jedna z nich mówi, ¿e próbki zosta³y zanieczyszczone. Ale to nonsens, poniewa¿ aby sprawiæ, by obiekt, który ma 2000 lat sta³ siê takim co ma 800 lat, oko³o po³owa materia³u musia³aby byæ zanieczyszczona i to pod warunkiem, ¿e zanieczyszczenia by³yby wspó³czesne. Je¿eli s± starsze, musia³oby ich byæ jeszcze wiêcej. Ró¿ne testy wykonane w czasie oryginalnych pomiarów sugeruj± równie¿, ¿e materia³ by³ do¶æ czysty. Pojawi³a siê równie¿ hipoteza, ¿e testowali¶my ³atkê z pó¼niejszych renowacji, ale wiêkszo¶æ z nas zgadza siê, ¿e to ma³o prawdopodobne, bo splot jest bardzo nietypowy i pasuje do reszty ca³unu idealnie. cdn
89. dla masiaczek5 cz.2 • autor: Nierozpoznany#94972016-04-02 02:44:28
Pojawi³y siê te¿ bardziej skomplikowane zarzuty, jak zanieczyszczenie tlenkiem wêgla (po po¿arze w 1532 – mój przypis) , ale testy wykaza³y, ¿e tlenek wêgla nie reaguje z tkanin±, w stopniu, który pozwoli³by na takie wnioski."
Wróæmy jeszcze do tej rzekomej pó¼niejszej ³aty, o której mówi profesor Ramsey. Jego s³owa potwierdzaj± badania grupy badawczej STURP dr Johna Jacksona. Grupa ta ustali³a ponad wszelk± w±tpliwo¶æ, ¿e próbka, która by³a poddawana badaniom w trzech laboratoriach posiada w³ókna, które ³±cz± siê w sposób jednorodny z reszt± ca³unu i nie mo¿e pochodziæ z doszytej pó¼niej ³aty.
Wnioski:
Badania C14 wykluczy³y antyczne pochodzenie tej tkaniny, a pó¼niejsze, jeszcze bardziej szczegó³owe dopracowania na temat ewentualnych b³êdów w odczycie, potwierdzi³y, ¿e ca³un nie pochodzi z I wieku. Dziwnym trafem datacja pokrywa siê z pierwsz± wiarygodn± wzmiank± o ca³unie z po³owy XIV wieku w Szampanii.
Pomijam ju¿ fakt, ¿e w³oski artysta (nie pamiêtam teraz nazwiska) stworzy³ podobny wizerunek na ca³unie stosuj±c techniki i materia³y ¶redniowieczne. W ¶wietle mia¿d¿±cych badañ naukowych, nie ma to jednak znaczenia. Martwi mnie, ¿e inteligentni ludzie wierz± w takie bzdety, co dowodzi jaka jest si³a religijnej mistyfikacji i jak parali¿uj±co dzia³aj± na nasz system krytycznego my¶lenia.
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
90. Dyskusja zakoñczona • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-04-02 07:46:25
Pleno titulo Komentatorów zachêcam do publikowania samodzielnych tekstów w Tarace.
Komentowanie wy³±czone wszêdzie od 1 sierpnia 2020.

1. Pali? • autor: Wojciech Jó¼wiak2016-03-16 09:38:26
W ogóle podobieñstwa miêdzy jêzykami s³owiañskimi a indyjskimi nie s± wiêksze ni¿ miêdzy s³owiañskimi a ³acin±, greckim lub germañskimi. Nawet zmiany satem nie posz³y im tak samo; z gh′ u nas "zima", u nich "hima-" (Himalaje). Pojedyncze przypadki podobieñstw miêdzy ró¿nymi podrodzinami IE s± niekiedy zdumiewaj±ce; prof. I.R. Danka w I tomie "Jezyki indoeuropejskie" 1986 zestawia hetyckie "paprati-" ("brudziæ siê") z naszym "papraæ".