zdjęcie Autora

08 czerwca 2012

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 2 (odcinków: 151)

Karta sesji czyli nowe wejście do e-Wyroczni

Kategoria: Projekt Taraka

« Więcej w prawej kolumnie Kwantowa i inne rewolucje »

Prawa kolumna Taraki rozbudowuje się! Teraz widać w niej kartę tarota. Prezentowana jest jako „Twoja karta sesji”. Pozostaje wciąż ta sama aż do uruchomienia następnej „sesji”, czyli do wejścia na Tarakę po 6 godzinach przerwy albo po wylogowaniu.

Idea jest prosta: każde wejście na Tarakę jest tarotową wróżbą! Wróżbą wprawdzie prościutką, bo tylko z jednej karty, ale... nie do razu Kraków.

Karta ta jest losowa, ale nie jest całkiem przypadkowa. (Nie została wylosowana przez użycie funkcji random czyli generatora liczb przypadkowych.) Została wskazana przez SESSID. Co to jest? Za każdym razem, kiedy wchodzisz do pewnej domeny (np. do Taraki, domena taraka.pl), generowany jest identyfikator sesji, czyli właśnie tamten SESSID. Jest to ciąg 32 znaków: cyfr oraz liter od „a” do „f”. Każdy kto liznął komputerologii widzi, że jest to bardzo wielka liczba zapisana w systemie szesnastkowym. Czyli w takim zapisie, w którym 16 zapisuje się jako 10, a 255 jako ff. Serwer przesyła ten identyfikator do twojego komputera i zapisuje go w ciasteczku. Dzięki temu potrafi rozpoznać żądania wyświetlenia stron idące od ciebie, czyli z twojego komputera, i odróżnia je od innych. Można powiedzieć, że dzięki temu SESSID'idowi serwer namierzył cię i widzi. Oczywiście widzi tylko do pewnego czasu, póki SESSID nie przestanie działać.

Więc ta karta bierze się stąd, że skrypt Taraki odczytuje z SESSID'u numer karty. I ją wyświetla, jako twoją Kartę Sesji. Wiedząc jak działają wyrocznie, można się domyślać, że ta karta opisuje twój aktualny stan ducha, albo sprawy, które prowadzisz, lub proces w którym jesteś. Lub nawet odpowiada na twoje ukryte pytanie. Działa jak „normalny”, chociaż prosty, rozkład tarota!

Tu dodam, że przy wybraniu karty, została z SESSID'u pobrana tylko drobna część informacji, która jest w nim zawarta. 32 cyfry szesnastkowe to 16 do potęgi 32 możliwości, czyli... Nie podejmuję się jakoś „unaocznić” tej niewyobrażalnie wielkiej, iście kosmicznej liczby. A my wybieramy z tej masy informacji zaledwie 1 kartę z 78 możliwych.

To co się tu dzieje, przypomina mi nasze postrzeganie, „widzenie” świata. Nasze zmysły, mózg i umysł działają przede wszystkim jako filtry. Gigantyczny bezmiar informacji idącej ze świata odrzucają, pomijają, zaniedbują. Głuchną i ślepną na niego. Karmią się jakimiś odłubinami. Jak jakiś pies, który z całej pięknej doliny zauważa tylko porzuconą skórkę od kiełbasy.


Ale to już inny temat. Kartę sesji pomyślałem jako zachętę: kiedy ją widzisz, z pewnością klikniesz na nią i zajrzysz do Tarotowej e-Wyroczni. Co tam jest, zobaczysz, a wkrótce będzie jeszcze więcej!

Auto-promo Taraki 2: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogu Auto-promo.


« Więcej w prawej kolumnie Kwantowa i inne rewolucje »

komentarze

1. Bardzo fajny pomysł. • autor: frezja2012-06-10 08:34:28

Rzeczywiście zachęca do odwiedzenia wyroczni. Zwłaszcza, że wyswietliła mi sie moja ulubiona karta Tarota czyli Moc.
[foto]

2. Bardzo się cieszę • autor: Wojciech Jóźwiak2012-06-10 08:40:19

...Espricie XL, z powodu tej karty Moc.
Na moje oko, "karty sesji" wyraźnie ożywiły Tarakę! Graficznie i energetycznie.
[foto]

3. Wróżby po łebkach • autor: Roman Kam2012-06-24 09:55:17

Długo nie zglądałem do Taraki, zajęty problematyką bieżących i ważnych problemów, które mnie mocno absorbują (rozdroże). Wpadłem więc, jak na stare podwórko a tu łuups! W prawym rogu "wieża".

Powiem, że byłem zły gdy przeczytałem, że to wróżba. Lubię sięgać do wyroczni skupiony i z wyraźną intencją, wybieram wtedy najmniej 3 karty i mam jakiś obraz przynajmniej.

Teraz otwieram stronę z obawą. Chociaż dzisiaj się uśmiechnąłem. Po otwarciu ukazała sie trójka kijów z sentencją "gotów do drogi" - za dwie godziny wyjeżdżam :)

PS Natomiast mimo mojego kręcenia nosem, dziękuję Wojtku za kreatywność, pomysły, ustawiczne próby i całą Twoją pracę nad Taraką. Strona żyje i nabiera mądrości :) Pozdrawiam!
[foto]

4. Wieża nie taka straszna! • autor: Wojciech Jóźwiak2012-06-24 10:35:33

Drogi Psie z Gai,
mnie też dzisiaj wyskoczyła Wieża. Co się zbiegło z tym, że od rana postanowiłem dopieścić dizajn (albo lejaut, do dziś nie wiem czym się oba różnią:) Taraki, głównie żeby spowodować, żeby bardziej elegancko wyglądała na panoramach. (Czyli szerokich ekranach.) Z XVI-Wieżą zgodność znakomita, bo to co przekroczyło miarę lub przeżyło własny czas, musi odejść, żeby ustąpić miejsca nowemu lepszemu.

Karta XVI-Wieża ma taką paskudną opinię, ponieważ ludzie patrzą na nią z punktu widzenia tych osobników, co z wieży lecą głowami w dół. Ale kiedy spojrzeć z perspektywy Jowisza Gromowładcy, co właśnie robi piorunem porządki w swoim gospodarstwie, to sprawa wygląda dużo optymistyczniej.

Mam parę skojarzeń, tu za ciasno - przenosze się do bloga "Droga Tarota". Tam za chwilę!

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)