zdjęcie Autora

30 maja 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Kłamstwo Moralności

Kategoria: Techniki rozwoju

« Konstruktywne Geis - Klątwa Prospołeczności Tabu i trans »
Z pośród kłamstw społecznych, czy przekłamań chyba większego nie było:
"Człowiek istotą moralną". Wmówienie ludziom, że z natury przestrzegają norm jakiegoś kodeksu, etycznego, społecznego - i zostawienie w niedopowiedzeniu "To ja/my ten kodeks układamy".
Kłamstwo takowe powszechnie rozpowszechnione pozwala dowolną jednostkę nie prezentującą pożądanego zachowania skreślić z listy istot ludzkich: "No jak, słuchasz się mnie to jesteś człowiekiem, nie-słuchasz - nie jesteś istotą ludzką, a martwym elementem natury"
A jako martwy element natury - jesteś mechaniczną zabawką, niewidzialnym krajobrazem do osiedlenia się w nim, lub przedmiotem do posługiwania się nim. No może, w wersji artystycznej: martwą naturę się maluje. Po swojemu.
Na marginesie dla moralistów: nie mówię, że człowiek jest istotą niemoralną. Raczej, że bliższe życiu byłoby stwierdzenie typu: ludzie są zdolni do wydawania osądów nt. zgodności postępowania z normami grupowymi.
To, że ten osąd jest emocjonalny, a nie racjonalny to inne kłamstwo. Zwykle myślimy o moralności w kategoriach racjonalnego myślenia. Tymczasem są to bardziej racjonalizacje naszych emocjonalnych reakcji. Moralność to emocjonalny pies i jego racjonalny ogon.
Ja bym bardzo chciał, żeby to kłamstwo zastąpiło kłamstwo mniej kłamliwe:
"Człowiek jest istotą empatyczną". Byłoby naprawdę fajnie, logika tego założenia: "Nie odczuwasz - Nie żyjesz - nie jesteś człowiekiem" jakoś wydaje się bliższa rzeczywistości. "Żyjesz - masz zdolności empatyczne" również jest jakoś bliskie życiowemu doświadczeniu. Ciekawe jak by to zmieniło funkcjonowanie dużych społeczności? Owa wiara w empatię ?

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Konstruktywne Geis - Klątwa Prospołeczności Tabu i trans »
x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)