zdjęcie Autora

10 października 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Koło mądrości - mitologiczny czas rytualny

Kategoria: Techniki rozwoju

« Rosół z czasu Jak ustrzelić czas w dniu świra ? »
Kolejną formą przeżywania czasu jest "czas to koło". Pierwsze, co mi przyszło o tym czasie to, że jest to yeshe khorlo koło mądrości.


 Ze stron yeshekhorlo.org Nazwa Yeshe Khorlo oznacza Koło Mądrości. Khorlo jest tybetańskim słowem oznaczającym koło dharmy, a yeshe jest "ostrą niczym nóż" mądrością która przechodzi przez wszystkie złudzenie i ignorancję, by odkryć niewyrażalną czystą naturę umysłu, wolną od ekstremów i poprawek(elaboracji!).Czas to koło wrzuca nas w  samoorganizujący się system relacji z ludźmi i otoczeniem. I główną rolę w tym systemie mają nawyki - cyklicznie zorganizowane procesy życiowe w skali mikro i makro.
I w równym stopniu my tworzymy te nawyki, co one tworzą nas. W połączeniu z poprzednim rosołem z czasu ten poziom percepcji przenosi nas do rzeczywistości mitologicznej: Ciągłego wydarzania się tego samego czy tych samych mitów. Powtarzalności klusek w rosole. Nawyk w kontekście mitu możemy zastąpić  rytuał. Rytualne poszukiwania klusek w rosole :) Sposób przeżywania "Czas to koło" zbudowany jest wokół rytuału ucieleśniającego i odświeżającego mit.

Tego mitu możemy nie rozumieć, nie doceniać, odrzucać - trans patologiczny.
Z tego mitu możemy czerpać siłę, zasilać się, dzielić nim - trans uzdrawiający.

A przekładając to na życiowe sprawy: To jest konstrukcja naszego wymiaru emocjonalnego. Gdzie albo walczymy z otaczającą nas rzeczywistością, albo przyjmujemy ją i działamy zasilani okolicznościami. Albo szamoczemy się, albo idziemy "za brzytwą mądrości".

Ta konstrukcja albo - albo. Zero jedynkowa, czarno biała jest wpisana w ten styl postrzegania czasu: albo jesteś wewnątrz kręgu, albo nie! Uczestniczysz w danym rytuale, albo nie! Przeżywasz jakiś mit, albo nie! Czas-koło, mitologiczny i rytualny jest totalitarny ze swojej natury. Myślisz, że samodzielnie kreujesz kim jesteś? i utrzymujesz swoją tożsamość własnym rytualnym wysiłkiem organizując czas i przestrzeń dookoła?

Jakkolwiek byś się wysilał nie unikniesz totalności samoorganizującego się systemu relacji czy własnej neurologii. Bogowie domagają się swoich praw i uznania swojej obecności. Trzeba im składać rytualne dary wykupu, ofiarować cześć temu mitowi uznając go i otrzymywać w zamian błogosławieństwa mądrości.

Nie ma od tego ucieczki. Nie wygrasz z Xeną :  - )


Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Rosół z czasu Jak ustrzelić czas w dniu świra ? »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)