zdjęcie Autora

27 września 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Komunikaty Sułtana-od-Herbaty - Hipnotyczne Rzeczywistości


« Plemienny Radar Memetyczny Czarna Dziura - Ezoteryczny Sułtan Brunei »
Enneagram natchnął mnie by mocniej przyjrzeć się komunikatom Sułtana-od-Herbaty okiem hipnotyzera. Niby cały czas to robię, ale nie stricte z perspektywy teorii i praktyki hipnozy tj. przypisania zachowań wywoływanych do sugestii i komunikacji samego Sułtana-od-Herbaty. Zwracałem raczej uwagę na grupowe, społeczne aspekty bez zawężania tego do analizy komunikatów Sułtana.
Samo to: Sułtan jest mediatorem łączącym w sobie antagonistę i protagonistę!
Zadaje sobie pytanie "Kim jesteś?"(Antagonista) i odpowiada "Sułtanem brunei" (protagonista),  "Co w związku z tym?" (Antagonista) "Zrób mu herbatę" (Protagonista) Antagonista "Nie nie jesteś, wątpię" Protagonista "Ależ wątpliwości nieuzasadnione są, zrób mi herbaty".
Złożone w jeden ciągły komunikat "Jestem sułtanem Brunei, zrób mi herbaty" nie wystarcza, aby zmodyfikować ludzką percepcję i zachowania!
Dotychczasowo opisywałem elementy zachowań plemiennych. To, co zasila to z zewnątrz, plemienny radar memetyczny wywołujący serie zachowań grupowych. Jaka jednak jest ta hipnotyczna struktura komunikatów Sułtana-od-Herbaty?
Pierwsze, co się rzuca w oczy hipnotyzerowi, to koncepcja stacking realities: Nakładania, składowania rzeczywistości. Najprostszym jej przykładem jest mówienie i zachowywanie się, jakby coś było prawdziwe. To robi nasz sułtan, komunikuje: To jest rzeczywistość, w której jestem sułtanem brunei a w realnej rzeczywistości zrób mi herbatę. Tym jest składowanie rzeczywistości, jeden kontekst-rzeczywistość "zrobienia herbaty" przyćmiewany jest drugim "sułtanem Brunei". Przez to zacierana jest granica pomiędzy jednym i drugim. W hipnozie ericksonowskiej jeśli pracuje się w ten sposób zwykle "składuje się" 5-7 takowych hipnotycznych wirtualnych rzeczywistości przechodząc w ten sposób w obszary głębokiego transu: HIPNOTERAPIA - ABY OSIĄGNĄĆ TO CO TA OSOBA CHCE OSIĄGNĄĆ!.  Zwykle reagujemy na jeden kontekst i tak działa nasz mózg: Jak siedzisz w pokoju, to nie chodzisz jednocześnie po księżycu. W związku z tym przełączanie pomiędzy owymi rzeczywistościami, zanurzania się buduje taki odruch "pochłonięcia" "absorbcji nową rzeczywistością" "wejścia w trans i reagowania na sugestie" "Orientowania się, co jest czym" - a w takowym procesie polegamy na wskazówkach zewnętrznych, do tego przyzwyczajeni jesteśmy od dzieciństwa: "To jest samochód Taty, a to jest twój samochodzik". Ten proces też możemy rozpoznać w grupowych zmianach gier, z gry "udowodnij, że nie jestem sułtanem, ale to jest pewne, więc udowodnij że nie jesteś jeleniem" do "gry o lojalność" w niewielkiej grupie, "gry o prestiż" w większej grupie i "gry o władzę" w dużej grupie.
W samej wypowiedzi na początek rzuca się właśnie jedna hipnotyczna pętla powtarzającego się zdania "Jestem sułtanem brunei" wewnątrz której budowane są kolejne hipnotyczne pętle("logiki transowej rzeczywistości") "Urodziłem się Sułtanem Brunei, więc jestem Sułtanem Brunei", "Sułtan Brunei mówi prawdę, bo jest sułtanem Brunei.
"Sułtan Brunei siedzi tam gdzie chce. Skoro tu siedzę jestem sułtanem Brunei."
Mamy więc na razie 3 składowane warstwy-  rzeczywistości:
1.Rzeczywistość robienia herbaty.
2. Rzeczywistość  "Jestem sułtanem Brunei"
3. Rzeczywistość wewnętrzna sułtana przeszłości, jego zdania, jego zachowania.
Z perspektywy hipnotyzera: Przymało do stworzenia silnego transu. W tylu rzeczywistościach poruszamy się naturalnie: Praca - dom - związek. I przynajmniej mamy złudzenie rozumu i samodzielnego podejmowania decyzji;)
Do silnego odmienienia stanu świadomości potrzeba więcej stworzonych (lub przerwanych) takowych pętli tworzenia-podtrzymywania-rozpoznawania rzeczywistości.
Przyjrzyjmy się jednak "pętli indukowanej", co się dzieje w osobie?
4i "zrobienie herbaty oznacza obecność w pobliżu sułtana brunei " (odzwierciedlenie 2 rzeczywistości komunikowanej)
5i. "przebywając w pobliżu ważnej osoby staje się ważniejszy (odmiana logiki 3 rzeczywistości) 
Tu już z tymi i Indukowanymi pętlami transu mamy wystarczająco dużo "rzeczywistości" do stworzenia lekkiego transu, jeśli nie to przynajmniej stanu hipnoidalnego (wg strony do której odsyłam). Wystarczy, żeby ludzie reagowali na sugestię uwalniającą naturalne zachowania(np. zrób mi herbaty - uruchamiające cały cykl), wystarczy, żeby dochodziło do krótkotrwałych zmian percepcji sensorycznej(np. odczucie lekkości, czy ciągnięcia w jakąś stronę), ale z reguły nie wystarczające na dłuższą zmianę nawyków, czy tożsamości i mocniejsze sugestie post-hipnotyczne.
Trzeba szukać dalej, przede wszystkim tych rzeczywistości i pętli, które pogłębiają trans. To łatwo znaleźć kiedy wiemy czego się szuka.
6. "Nie nie jesteś sułtanem, wątpię -Ależ wątpliwości są nieuzasadnione ". Tą pętlę można nazwać odrzucaniem czynnika krytycznego, pogłębianiem transu czy motywacją do niego: naturalnie preferujemy pewność nad niepewnością, klarowność nad konfuzją.
7. To TYLKO  zrobienie herbaty - jestem AŻ Sułtanem Brunei. Tą pętle można określić pętlą hipnotycznej amnezji  i budowania podwalin pod sugestię podhipnotyczną "Zapomnij o tej rzeczywistości to tylko mało ważne robienie herbaty, a pamiętaj, że jestem AŻ Sułtanem"
I tak z perspektywy hipnotyzera to już wystarczy do osiągnięcia "średniego transu" dla większości (60-80% osób) w którym dosyć łatwo o amnezję(zapomnij o bólu, lęku, strachu i niepewności tej zwykłej rzeczywistości) oraz dosyć klarowne halucynacje pozytywne(widzenie czegoś czego nie ma!).
Przyjrzyjmy się jednak kolejnym pętlom indukowanym.
8i. "jestem sobą - jestem ważną osobistością z grona sułtana Brunei" - zmiana tożsamości jest już zjawiskiem z rejonu transu głębokiego.  Tu to przechodzenie od zwykłej do ważnej odmiennej tożsamości mamy ćwiczone wielokrotnie tj. ćwiczone jest wchodzenie w trans głęboki.

9i "Zachowuję pełną kontrolę, sam wybieram: zrobię herbatę lub będę jak sułtan brunei" (będę posłuszny lub też będę posługiwał się autokreacją). Zaangażowanie tego impulsu kontrolowania rzeczywistości, budowania jej, decydowania osobie - to przechwycenie funkcji świadomego umysłu i podsunięcie fałszywego wyboru: wejdziesz w trans (posłuszeństwa sułtanowi), lub wejdziesz w trans (kreowania się jako sułtan). Kolejna indukcja!
Razem mamy wystarczająco wiele do osiągnięcia stanu głębokiego transu 10-30% osób wchodzi z buta czy po niewielkim treningu. A w tym stanie już możliwe są całkowita amnezja(zapomnienie o wcześniejszej tożsamości, silnych nawykach: zwykłej rzeczywistości), precyzyjna regresja wiekowa i zmiana tożsamości("Jestem ukochanym wezyrem sułtana"), oraz mocne sugestie posthipnotyczne: zrób mi herbatę - odczuwane jako niewytłumaczalny wewnętrzny przymus, konieczność, którego przerwanie działa dezorientująco!

"Jestem sułtanem Brunei, zrób mi herbatę" - zawiera w sobie mnóstwo różnych rzeczywistości.


Naprawdę ciekawe.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Plemienny Radar Memetyczny Czarna Dziura - Ezoteryczny Sułtan Brunei »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)