zdjęcie Autora

21 marca 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Kreatywne Narodziny Nowego Wspomnienia

Kategoria: Nowy szamanizm

« Starwars Tantra Nowe: Bogini Płodności i Bóg Wojny »

Eksplorując dalej paradygmat wyobraźni, możemy odkryć, że relatywnie niewiele jest w nim NOWEGO. Jeśli piszę:  Wszystko jest możliwe. Magia, elfy,  krasnoludki, małe i duże, duchy, bogowie, obce cywilizacje, natychmiastowy sukces, wieczne życie, armagedon, zombie wysysające mózgi i gwiezdne wojny. To te idee mają ze sobą, już były! Tj. Jest to obszar mitu, opowieści, fantasy i sci-fi etc. Kreatywne kombinacje starych idei, wielokrotnie powtarzane na różne sposoby: amplifikacja, zmiana kontekstu, metafory, zwielokrotnienie, odwrócenie ról czy figury/tła itd. Nawet można sporządzić listę tych sposobów, czy potraktować ich stosowanie jako umiejętność  - kreatywność  to temat rzeka.

Niestety realnie NOWE pojawia się rzadziej niż myślimy. Wrażenie odrywania czegoś nowego, inspirującego jest całkiem powszechne eg. Ktoś umartwiał się całe życie wpada na genialny NOWY pomysł: przestań to robić! Mogę przestać to robić! Zwykle zresztą zachłystując się Nowym – wolnością, zanim nauczy się obsługi tego Nowego. Tak zwana zmiana osobista to kolejny temat rzeka.

Składając te dwa tematy w całość, otrzymujemy wciąż te same strategie radzenia sobie z NOWYM tj. również Innym, Obcym, Nieznanym i Nieoficjalnym, którego NOWE stanowi pewien specyficzny podzbiór. Sporo, a nawet większość z treści Innego, Obcego, Nieznanego i Nieoficjalnego jest  STARYM,  Zmarginalizowanym, Pomijanym, Unikanym, Zapomnianym, a nawet Patologizowanym.

W „paradygmacie wyobraźni” niestety ludzie bardzo łatwo zachłystują się tym Nowym.  Piszę niestety, bo (podczytując Wojciecha) czyni to z nich Uczniów, Neofitów raczej trudnych dla otoczenia w całości lub w obszarze obowiązywania owego Nowego. Jest tak, bo jest tak (lub) mam nawet argumenty, całą listę - „nowoodkrytych”, phi! Nowe odkrycia z ubiegłych wieków...  Dużą rolę gra w tym mit wolności, wolnej woli, swobody decydowania    patrz zachłyśnięcie dwa akapity wcześniej.    Ta iluzja nowości daje duże poczucie kontroli  , chroni przed lękiem, podtrzymuję nadzieję  a jej obrona pozwala uniknąć straty owej „kontroli” (Ja w złej rzeczywistości!) . Jeśli coś jest NOWE,  wymyślone samodzielnie, prawdziwie odkryte  to należy do JA, jednocześnie jest swojsko własne. Śmiałbym nawet twierdzić, że owo pseudonowe to jest  nierozpoznane przez świadomość i zniekształcone wspomnienie

Tu mała dygresja. Jestem przerażony za każdym razem jak czytam o badaniach nad czytelnictwem. Powyżej 7 książek przeczytało 11%, 39% jedną…ja od sporego czasu marudzę: poniżej jednej książki tygodniowo i to przez wiele lat nie ma szansy na realne samodzielne myślenie.  I to takiej czytanej z własnego wyboru, z własnych zainteresowań, z motywacji i nawyku wewnętrznego- Przymus systemu edukacyjnego odpada. Skąd analfabeci wtórni mają wiedzieć, że ich „nowe odkrycie” jest starą koncepcją, umieć umieścić swoją opinię czasoprzestrzennie ? Na pewno się tego nie dowiedzą w dyskusji z kimś, bo właśnie zmieniają się w katarynki swoich „wiekopomnie nowych i prawdziwie samodzielnych” odkryć..

Takie moje pytanie sprzed około roku:

Niby z jakiego powodu dzieciaki miałyby być zainteresowane nudnymi książkami, które są w systemie ze względu na masochizm, syndrom sztokholmski i braki poznawcze nauczycieli czy decydentów NIEUMIEJĄCYCH CZYTAĆ?

Wróćmy do Kreatywności i Nowości. Kreatywność jest  zwyczajnie obszarem w którym łatwiej obsłużyć Nowe jeśli się pojawia. Kreatywność nie ma monopolu na owe NOWE, jedynie przyzwyczaja do tego, co się dzieje na styku z Nowym, do owego obszaru progowego. Pozwala aby NOWE nie przybyło jako INTRUZ czy POTWÓR , przez  naruszenie granic -przemoc.

Tak, nowe zwłaszcza przychodzące z zewnątrz, przejawia się jako przemoc na starym, niszczenie, usuwanie i marginalizacja. – vide destrukcyjny,usuwający aspekt kreatywności.

To jest zawsze: Osiągnijmy pokój, ład i porządek na świecie – zabijając lub odseparowując wszystkich, co nie chcą naszego pokoju, ładu i porządku. My jesteśmy NOWE! (NOWE głupki – dopiszę, dla tych co jednak czytają mniej niż jedna książka tygodniowo)

Od wewnątrz NOWE pojawia się jako narodziny! Tu dodam, że istnieją cztery typy narodzin

 Z jaja – coś się przebija, puka, pomaga temu wysiadanie: -) Często nie wie się czy wysiaduje się jajo czy kamień.

Z łona- coś się rozwija, wykształca w łonie i objawia przez łatwiejszy lub trudniejszy poród, a i tak trzeba to wychować.

Z wilgoci lub ciepła – ze skali mikro następuje wyłonienie się czegoś większego. Głównym zadaniem kreatywności jest znalezienie wilgoci, czy dostarczenie ciepła właściwego dla tego NOWEGO.

Z transformacji – nic się nie dzieje, nic i następuje cudowne boskie samoobjawienie. Pyk, jestem całym, gotowym NOWYM

Dodam, ze w podobnym systemie metafor jest narodzenie Z ZIEMI.

I  kreatywność  to czasoprzestrzeń płodności czy jurności, jakkolwiek na to możnaby spojrzeć. NOWE zaś objawia się i przychodzi samodzielnie, przez OBJAWIENIE.

Ale o tym w kolejnym odcinku.

Ps. Komentując Wojtka i podpowiadając swe rozważania: Nieznane, Niewiedzę, Nowe, Obce warto personifikować,  by potraktować je po ludzku.  Upraszczając twierdziłbym, że Nieznane, Obce rozpoznajemy jako:  Człowiek, Zagrożenie, Żywność, Krajobraz. O narzędzie bym się kłócił, tj. traktujemy narzędzia jako przedłużenie JA. ciemne, głuche, niewiadome – jest zagrożenie lub krajobraz.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Starwars Tantra Nowe: Bogini Płodności i Bóg Wojny »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)