zdjęcie Autora

11 października 2012

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Życie lokalne w okolicy Milanówka (odcinków: 42)

Kreta: egzotyka

Kategoria: Podróże i regiony

« Kreta Los polnych dębów, czyli „cry to oak” »

Co na Krecie pospolite, dla nas egzotyczne. Poprzednio pisałem o tamtejszym morzu: że ciepłe, człowiek nie marznie w nim, woda spokojna, fal ani wiatru właściwie nie ma – przynajmniej podczas naszego pobytu nie było, słona aż wypycha. Za to mewy nie kraczą. Dla Środkowego Europejczyka to egzotyka wręcz szaleńcza, ale tutaj normalka. Podobnie jest z roślinnością. Najpospolitszym drzewem jest tu tamaryszek. – Przynajmniej na wybrzeżu, bo w głąb lądu to się zmienia. Tamaryszek, drzewo dla nas, jakby, niemożliwe, bo bez liści! Na oko coś jak jałowiec lub tuja, ale tamte są iglaste (fachowo: nagozalążkowe), a tamaryszki kwitną, pachną, przywabiają trzmiele i pszczoły. Tamaryszki robią jeszcze coś dla nas niebywałego: schodzą prawie do samego morza. Rosną na zasolonej glebie. U nas nad Bałtykiem plaża i las o rzeczy wykluczające się, nasze drzewa nie znoszą morza. Tutaj szpalery tamaryszków rosną wzdłuż morza jak u nas olchy wzdłuż jeziora. Także tutejsze jałowce (drzewiaste, nie inaczej) rosną na plażach, korzenie w soli moczą. Jak to w ogóle możliwe?

Kępa tamaryszków na plaży „u nas” w Kamisianie

Tamaryszki na plaży w Elafonisi

Kwitnący tamaryszek. Z powodu kwiatów te drzewa z daleka wyglądają białawe, jakby je pomalowano białym sprejem.

Kwiaty tamaryszka. W Polsce tamaryszki to zaledwie krzewy, a i to często przemarzają. Pamiętam, jakie wrażenie zrobiły na mnie kiedyś, kiedy je pierwszy raz widziałem jako drzewa, w Hiszpanii. I później w Chorwacji. A tu pospolitość... skrzeczy.

Drzewiasty jałowiec metr od morza w Elafonisi. Pień gruby na pół metra. Był upał, więc siedziałem pod nim i nie chciało mi się wyjść, żeby go sfotografować od zewnątrz. A tu widoczek spod tego jałowca:

Drugim pospolicie rzucającym się w oczy gatunkiem jest Arundo donax czyli tropikalna trzcina wysoka na 6... 8... może nawet 10 metrów. Ta mega-trzcina również pochodzi pod plaże. I rośnie w miejscach całkiem suchych. Jest sadzona jako zywopłoty i w tych miejscach tworzy pionowe ściany-maty, właściwie nie do przejścia. Czyżby ta roślina nie miała polskiej nazwy? Z ang. Wikipedii wyczytałem, że pochodzi z południowej Azji i została przez ludzi rozwleczona po całym cieplejszym świecie.

Arundo też kwitnie na okrągło:

Oczywiście, są tu palmy. Oto „daktylówka” po sąsiedzku w Kamisianie:

Nawet owoce z niej wiszą:

Ale najosobliwiej wyglądają araukarie, jak nie z tego świata, jak teatralne dekoracje lub do filmu SF. Araukaria z wyspy Norfolk, Araucaria excelsa. Gdzie? - na podwórku pensjonatu, gdzie mieszkaliśmy.

A tak się do nas wchodziło:

Co tu dziwnego? - To, że te liście po lewej należą do fikusa Benjamina! Tak, tego samego, z Cejlonu, który u nas jest trzymany w doniczkach i formowany jako bonsai. Tutaj rośnie jako normalne drzewo. Nasz był młody, zresztą budynki skończono jakoś dwa lata temu, ale tropikalne figowce z Azji różnych gatunków widziałem w wielu miejscu, także jako duże drzewa. Oto pień rosnącego na placu w Retimnie:

Cdn.

Życie lokalne w okolicy Milanówka: wstęp na końcu

Mieszkam w mieście, którego nie ma na mapie. Powstało ono przez zrośnięcie miast i zmiejszczonych wsi w Paśmie Zachodnim, w którym są Piastów, Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki i dalej Żyrardów, plus Nowa Wieś, Kanie, Otrębusy, Owczarnia, Żółwin, Jaktorów, Książenice, Czarny Las - nie wymienię wszystkich; bliżej Warszawy Michałowice i Reguły, bardziej z boku Nadarzyn i Janki, z drugiej strony Błonie, Leszno, może i Teresin. Na horyzoncie Skierniewice. Mieszka tu ze 200 tys. ludzi. O lokalnych sprawach tego mini-regionu mam czasem coś do powiedzenia.


« Kreta Los polnych dębów, czyli „cry to oak” »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)