Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

14 kwietnia 2008

Wojciech Jóźwiak

Krótka historia Kursu Astrologii przez Internet
Pomysł Kursu Astrologii przez Internet przyszedł mi 19 maja 2004...

Kategoria: Astrologia

Pomysł Kursu Astrologii przez Internet przyszedł mi 19 maja 2004 ok. godz. 11:30 (+2:00) w Milanówku gdzie mieszkam. Zapamiętałem tamten moment: skręcałem w lewo na szosę do Warszawy i stałem wtedy na światłach. Kilka dni później wykupiłem Neostradę (była to wtedy nowość) i posiadłem stałe łącze internetowe. Obie decyzje miały związek: bez stałego łącza nie mógłbym prowadzić kursu. Wtajemniczyłem w przedsięwzięcie wspólnika, Marcina Jędrzejczaka, szefa informatycznej firmy CSO w Przeworsku. Zajęcia w ramach Kursu zaczęły się 1 września 2004 o godz. 15:28:18; taka była data wysłania przeze mnie pierwszego wykładu.

Tamten początek Kursu był odmienny od wszystkich następnych początków sezonów. Chętni zgłaszali się nie przez automatyczną zapisywalnię, jak teraz, lecz pisząc do mnie listy e-mailem. Do listów załączali ankiety, które wtedy zaprojektowałem; w nich mieli wymieniać prócz danych urodzeniowych także swój zawód, zainteresowania i własne autocharakterystyki. Wiele z tych ankiet do dziś pamiętam. Jednak w następnych latach zrezygnowałem z tamtej formy, z wielu powodów: ludzi i tak poznawałem z ich kursowych wypowiedzi, a niektóre osoby, które ciekawie się zapowiadały, rezygnowały potem, więc uznałem, że zapowiedzi są mniej ważne niż to, co później wynika z kursowej pracy.

Pierwszy rok kursu, sezon 2004-5 był pionierski i pod wieloma względami inny niż następne: nie było podziału na grupy. Nie było (wtedy jeszcze) interaktywnej witryny i cały strumień dyskusji odbywał się przez e-maile - poprzez pocztową listę dyskusyjną. Środki którymi wtedy dysponowaliśmy były prymitywne, ale akurat lista pocztowa powodowała duże ożywienie i "gorącość" dyskusji. Pocztowe listy dyskusyjne są gorącym medium, podczas gdy fora na stronie: chłodnym.

Uruchomienie Kursu jesienią 2004 zbiegło się astrologicznie z przejściem Jowisza przez mój urodzeniowy descendent. Zgodnie z właściwościami Jowisza i descendentu sprawdziło się to jako wzmożenie moich kontaktów z ludźmi, wyjście w świat z czymś nowym i próbowanie rzeczy wcześniej nie praktykowanych.

Po pierwszym roku w wakacje 2005 prowadziłem dwa warsztaty kontynuujące Kurs: w Bogdanach koło Olsztyna i w Karpaczu pod Śnieżką. Oba ogromnie udane i wspominam je z dużą satysfakcją. (Pierwszy raz byłem na Śnieżce!)

Na drugim roku (od września 2005) przyszły dwie duże zmiany. Zacząłem pracować z dwiema grupami równolegle: z "drugim rokiem" i z "pierwszym rokiem". Grupy te przeważnie działały osobno, niewiele o sobie wiedząc, chociaż miały środki do wzajemnej komunikacji. Druga zmiana polegała na tym, że poprzednio prowadziliśmy dyskusje na liście pocztowej, to teraz przesiedliśmy się na forum na stronie kursowej. Forum to było mało wygodne, gdyż było to doraźnie zaadaptowane do naszych potrzeb open-source'owe typowe forum "php-BB", które nie było narzędziem zorientowanym na nasze cele. Dlatego równocześnie używaliśmy list dyskusyjnych. Z tamtego roku miło wspominam to, że na stronie tytułowej kursu zamieszczałem robione przez siebie zdjęcia: kwiatów, wiewiórek itp. i to był taki sympatyczny akcent.

W kolejne wakacje były warsztaty znów w Bogdanach. (Pamiętacie, jakie upalne było tamto lato?)

Trzeci rok zaczął się we wrześniu 2006. Ówczesny nasz programista Tomek Jędrzejczak zaprojektował i zrobił nową stronę Kursu, a właściwie cały rozbudowany interaktywny serwis. (Który od tamtej pory zewnętrznie prawie się nie zmienił, chociaż jego info-wnętrzności zostały głęboko przebudowane.) Nowe fora łączyły funkcje zwykłego forum i listy dyskusyjnej - jako tak zwane listoforum. Kurs podzieliłem na dwie grupy: Początkujących i Zaawansowanych, przez tych drugich rozumiejąc osoby, które wcześniej zaliczyły przynajmniej początkowy rok Kursu. Zimą dołączyłem trzecią grupę tematyczną - Tarot.

Wiosną 2007 pisałem książkę "Astrologia samopoznania", a właściwie komponowałem ją z dotychczasowych wykładów kursowych, sporo jednak dopisując i przerabiając. Papier jest jednak znacznie bardziej wymagającym i dyscyplinującym nośnikiem informacji niż strony internetu. Chociaż okazało się, że książka wymaga znacznie więcej pracy i czasu niż mi się z początku wydawało, została jednak wkrótce skończona i wydana, i w czerwcu '07 trafiła do Czytelników.

Kolejny czwarty już rok Kursu przyniósł dalsze zmiany. Stopniowo ale zdecydowanie odchodzę z Kursem od modelu wzorowanego na "naziemnej", tradycyjnej szkole - takiej szkole, gdzie są klasy, studenci pracują w grupach lub dwójkach, gdzie można być obecnym (na lekcjach) lub nieobecnym, gdzie każdy uczestnik przypisany jest do któregoś "roku" szkolnego lub klasy itd. Internet jest środowiskiem radykalnie odmiennym od szkoły lub uczelni "naziemnej". Podobieństwa są mylące i minione trzy lata widzę jako mój bój o przezwyciężenie wzorowania się na szkole. Tylko jak, hmmm..., zrobić, żeby moje doświadczenia w e-edukacji (chyba równie ciekawe jak w samej astrologii) nie przepadły? Oto jest pytanie.

Wojciech Jóźwiak

14 kwietnia 2008. Pierwsza wersja tekstu: 3 września 2007UWAGA: o Kursie Astrologii przez Internet przeczytasz także tu:

Sama witryna Kursu Astrologii przez Internet jest tu:
komentarze

[foto]

1. astroakademia.pl • autor: Wojciech Jóźwiak2019-08-15 17:57:38

Oczywiście, AstroAkademia od wielu lat jest pod adresem https://www.astroakademia.pl. Ten tekst jest głęboko historyczny -- pisałem go ponad 11 lat temu.

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)