zdjęcie Autora

27 sierpnia 2013

Katarzyna Urbanowicz

z cyklu: Babcia ezoteryczna Sezon drugi (odcinków: 82)

Krwawa wojna między Słowianami a wikingami

Kategoria: Twórczość

« I ładnie i wygodnie Dyskusje z dziećmi na oderwane tematy »

          Od długoletniego przyjaciela, autora książek poświęconych wizji świata ludowych wierzeń germańskich, Artura Szrejtera otrzymałam następujący mail:

„Witajcie, Przyjaciółki i Przyjaciele!

 Chciałbym się pochwalić swoją nową książką — też popularnonaukową, ale tym razem nie o dawnych wierzeniach, a o krwawej wojnie między Słowianami a skandynawskimi wikingami. Ukaże się w księgarniach 28 sierpnia, a skromne okazanie będzie miała przy okazji spotkania na temat "fantasy słowiańskiej" na Polconie (sobota, godzina 15.00). Zapraszam wszystkich chętnych — i na spotkanie, i do kupna książki (na Polconie będzie można ją nabyć w księgarni Solaris Wojtka Sedeńki).

 A poniżej tekst zachęcający od wydawcy (jeśli jednak Was nie zachęci, to może podziałają na Was recenzje - mam nadzieję, że będą pozytywne - które w następnych miesiącach ukażą się w Newsweeku, Focusie i innych pismach).

 

Artur Szrejter

           Wielka wyprawa księcia Racibora

Zdobycie grodu Konungahela przez Słowian w 1136 roku

Poznaj historię najazdu zaliczanego do największych średniowiecznych operacji wojskowych Północnej Europy. Najazdu, podczas którego starano się pokonać wroga nie tylko za pomocą broni, ale także magii wojennej…

Stulecia XI i XII obfitowały w krwawe walki między skandynawskimi wikingami a słowiańskimi wiciędzami, w których Słowianie często byli górą nad swymi zamorskimi sąsiadami. Jednym z najbardziej spektakularnych zwycięstw było zdobycie miasta sławnego ze zjazdów skandynawskich władców i z przechowywania relikwii Krzyża Świętego – bogatego grodu Konungahela. Zastępy słowiańskie poprowadził wojowniczy Racibor, książę Pomorza, a zleceniodawcą wyprawy był władca Polski, Bolesław III Krzywousty.

Dlaczego Krzywousty wysłał za morze armię liczącą kilkaset okrętów i prawie 30 tysięcy ludzi? Na kim chciał wywrzeć wrażenie taką demonstracją siły? Z odpowiedzi na te pytania wyłoni się obraz wieloaspektowej polityki Bolesława III, którą w sposób zaborczy i mocarstwowy prowadził przez całe swoje panowanie.

Książka Artura Szrejtera jest pierwszym monograficznym opracowaniem wojny konungahelskiej. W sposób przystępny, a jednocześnie rzetelny i szczegółowy, ukazuje jej przyczyny, przebieg i konsekwencje.

Wielka wyprawa księcia Racibora jest pierwszą książką z serii Wojny wikingów i Słowian. Kolejny tom nosi tytuł Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku.”

Książka wydana została przez Instytut Wydawniczy ERICA.

Artur Szrejter – z wykształcenia archeolog, z zawodu redaktor, z zamiłowania popularyzator nauki. Koncentruje się na dziejach starożytnych i średniowiecznych. Jest autorem książek Mitologia germańska – opowieści o bogach mroźnej północy, Demonologia germańska — duchy, demony i czarownice, Bestiariusz germański — potwory, olbrzymy i święte zwierzęta (wydawnictwo Maszoperia Literacka) oraz opowiadań z pogranicza SF i fantasy.

         O jego nowej książce można przeczytać pod adresem:

http://www.strefaksiazki.net/sites/books/178

         W przekonaniu, że czytelników Taraki może zainteresować ta i poprzednie pozycje Artura Szrejtera zamieszczam tę informację.

Babcia ezoteryczna Sezon drugi: wstęp na końcu

To jest ciąg dalszy, a wszystkie dalsze ciągi prowadzą nas niekoniecznie tam gdzie byśmy chcieli dojść. Więc wstępne ideolo pominę, możliwe, że zastąpię go posłowiem, o ile tego posłowia nie zapisze za mnie życie


« I ładnie i wygodnie Dyskusje z dziećmi na oderwane tematy »

komentarze

[foto]

1. O to może... • autor: Michał Mazur2013-08-31 23:35:22

O to może być na prawdę ciekawe! Nie tylko ze względu na skalę i wagę przedsięwzięcia, jego sukces, ale także tej "magii wojennej" zastosowanej przez Słowian. Cóż to była taka dość specyficzna "magia" - niegdyś istniał pewien elitarny ryt militarny, który Słowianie zachowali nieco dłużej niż Germanie. Powiązany ze stanami transowymi - hmm, tyle mogę powiedzieć ze stuprocentową pewnością. Jak na razie. W sumie temat wiąże się z moją pracą magisterską - w polskiej historiografii to ciągle luka badawcza - podobnie zresztą jak wyprawa konungahelska.

Tak czy owak, książkę p. Szrejtera na pewno przeczytam :)

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)