zdjęcie Autora

04 października 2015

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Krzyki upadających bogów.
Błogosławieństwo bóstwa

Kategoria: Szamanizm

« Wstyd niebycia bogiem Mali bogowie i wielkie demony »

Podobno mamy dwa wrodzone typy lęku, wzdrygamy się przed głośnym hałasem oraz chronimy się od upadku,  Nie pamiętamy o tym, nie musimy, to dzieje się samo. Nie nosimy słuchawek antyhałasowych, nie poruszamy się w kulach do zorbingu, ale podcięci czy przestraszeni panikujemy.

Habituacja chroni nas przed życiem w ciągłym lęku. A jednak przy obezwładnianiu kogoś używa się granatów hukowych i glebowania. Ów moment panicznej dezorientacji jest wbudowany, choć wolimy o tym nie pamiętać.

Przed konfliktem chronimy się w ignorancji i często jest to jedyne rozwiązanie, bo do wyboru jednej z dwóch wersji skłaniają nas deficyty poznawcze:

Ironia losu, te same deficyty poznawcze powodują, że dajemy się złapać w iluzję binarnego wyboru, za lub przeciw, lewo prawo, mało dużo. Myślimy, że są to jedyne opcje. HA! Polityka. Świat bogów, czy innych awansów, sukcesów, wyborów, umiejętności, osiągnięć i wysokich rang. Ten leitmotiv ignorancji płynącej z przezwyciężenia trudności mamy równie głęboko wbudowany, co owe lęki  wytrącające nas z błogostanu samozadowolenia.

Bogowie cieszą się przez wiele niewyobrażalnie długich cykli szczęściem, do momentu grozy. Oto ujrzeli swój upadek. Oto usłyszeli hałas zbliżającej się karmy. Wkradła się z hukiem drużyna niewygodnych faktów i wysłała wprost do piekła. I ten moment trwa niewyobrażalnie długo i splata się w nim wyobraźnia, mgliste przewidywanie przyszłości i rzeczywistość. A droga przez piekło  i resztę światów będzie trwała wieczność...


Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!

Korekta przez: Radek Ziemic (2015-10-04)« Wstyd niebycia bogiem Mali bogowie i wielkie demony »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)