zdjęcie Autora

20 marca 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Kto jest szamanem?

Kategoria: Techniki rozwoju

« Nie każdy jest szamanem, nie wszędzie są szamani Bogowie a nie bóg - Praca z bogami »
Skoro nie każdy jest szamanem i skoro protestuję przeciwko uznaniu tej roli za nielokalną i wszechobecną to chyba pora się zastanowić, kto jest tym szamanem?
(neoszamanem dla ubłagania duchów purystów).
Do tej pory używałem definicji roboczej pt. szamanem się jest gdy myśli i działa się jako szaman. Taka definicja sprowadza bycie szamanem do tych kilku momentów postrzegania i działania zgodnie z tą rolą. Co jest kluczem do tej roli?
Szaman wkracza do świata wewnętrznego, by przynieść coś istotnego (uzdrowienie, inspirację) światu zewnętrznemu.
Taka definicja oczywiście rozciągała rolę szamana na terapeutów i uzdrowicieli wszelkiego rodzaju jako współczesnych odpowiedników roli szamana. Zawężając to do określonego stylu działania "szamańskiego uzdrawiania" wychodziło, co następuje. Jak mówi Serge Kahili King o szamańskim uzdrawianiu:

 Oto jeden z poglądów: Szamańskie uzdrawianie to dowolna forma uzdrawiania w której prawdziwym celem jest uzdrowić duchowe relacje. Szamański wszechświat jest duchowy, w sensie, że wszystko jest duchem, włączając samo uniwersum i wszystko jest w jakimś rodzaju relacji. Problemy powstają, kiedy dwa lub więcej duchów wypadają z harmonii. Ponieważ wszystko jest połączone dwa „duchy idei” w dysharmonii (eg sprzeczne idee) mogą wyindukować dysharmonię w jednym lub więcej „duchu ciała” (np funkcjach ciała lub organach). Przez uzdrowienie związku (usunięcie konfliktu czy sprzeczności) pomiędzy ideami lub częściami ciała, harmonia jest przywrócona dla wszystkich zaangażowanych.

Pomimo, że szamani są zazwyczaj kojarzeni z dramatycznymi rytuałami czy technikami transu, naprawdę używają wszystkiego, co działa. Zdroworozsądkowe porady, zioła i lekarstwa, masaż i inne fizyczne interwencje, psychoterapia i hipnoterapia – wszystko to i więcej może być częścią szamańskiego repertuaru, w dodatku do rytuału i transu.

Dziś po dyskusji o bogach ta definicja działań szamańskich się dla mnie zmieniła.

Szaman to osoba nawiązująca, podtrzymująca, harmonizująca relacje w świecie duchowym, aby dokonać zmian w świecie zewnętrznym.

Jak widać to działanie szamańskie w mojej definicji skupiło się na szczególnej formie relacji ze światem wewnętrznym czy duchową wizją świata.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Nie każdy jest szamanem, nie wszędzie są szamani Bogowie a nie bóg - Praca z bogami »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)