zdjęcie Autora

08 lipca 2019

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 5 (odcinków: 25)

Kto kiedy co czytał w Tarace? Nowa funkcjonalność

Kategoria: Projekt Taraka

« Co to jest ezoteryka i czy w antropocenie jeszcze można się nią zajmować? Taraka na saturnowo-plutonowym progu: doświadczenie szamańskie »

Witam.

Pod adresem „whoread.php” zamieściłem tabelę, która pokazuje, kto z Czytelników Taraki kiedy (dzień, godzina itd.) czytał który tekst.

W tabeli są przedstawione czytania tylko Czytelników (a) zarejestrowanych jako użytkownicy Taraki i (b) którzy byli (uprzejmi być) zalogowani podczas czytania. Innych czyli niezalogowanych nasz system po prostu nie może zidentyfikować.

Spis czytań (kto, kiedy, co czytał/a) sięga wstecz na około 3 miesiące. Bo starsze zapisy są kasowane.

Jak to działa? Jeśli nie jesteś zalogowany/a, strona „whoread.php”, gdy ją otworzysz, zachęci Cię do zalogowania, a jeśli (nie daj Bóg) jeszcze nie masz swojego konta użytkownika (nie jesteś zarejestrowany/a), to zachęci Cię do założenia konta. Gdy to zrobisz, zobaczysz treść strony czyli ten spis czytań.

Ale to nie wszystko, bo gdy już jesteś naszym użytkownikiem/czką, to przecież jeszcze nie masz specjalnego uprawnienia, tak zwanego w systemie „WHOREAD”, nr 14. A tylko te osoby, które mają to uprawnienie (lub: zdolność) mogą (a) widzieć spis czytań i zarazem (b) figurować w tym spisie. Ale co teraz następuje? – Oto gdy dałeś/aś się skusić i (zalogowawszy się) otworzyłaś/eś stronę „whoread.php”, ta strona automatycznie nadaje Ci to uprawnienie (tę zdolność, nr 14). I możesz spokojnie i z satysfakcją podglądać współ-Tarakowców, co kiedy który/a z nich czytał/a w naszym ulubionym e-zinie.

Na razie ten spis jest dość goły i przeważają anonimy zamarkowane jako „nieujawniony”. Ale w miarę jak kolejne osoby będą zaglądać (skuszone) na tamtą stronę, tych ujawnionych będzie przybywać.

Prócz tego są czytania zarejestrowane przez system, ale z gruntu i nieusuwalnie anonimowe, a tak jest wtedy, gdy czytano bez zalogowania lub gdy czytał bot. Podejrzewam zresztą, że 80%? 90%? zawrotnej liczby czytań Taraki robią boty. I tak będzie coraz więcej. Algorytmy będą w coraz większym stopniu czytać Internet, same będą narastająco w nim pisać, też będą handlować ze sobą kryptowalutami – aż my „białczaki” staniemy się Wszechsieci niepotrzebni.

Rozgadałem się nad futurami, ale jeszcze jest problem. Ktoś może najpierw zajrzeć na stronę „whoread.php”, dostanie uprawnienie, po czym zmieni zdanie i uzna, że OK, sam/a nie musi wiedzieć, co kto kiedy czyta, ale ważniejsze jest, że nie chce, żeby jej/jego intymne aktywności, jakimi są czytania Taraki, ktoś obcy podglądał. Wtedy co robi: przechodzi na stronę swojego konta „myacc.php” i tam widzi listę uprawnień, a przy uprawnieniu nr 14 przycisk, który natychmiast usunie to uprawnienie do podglądania. Wtedy ta osoba zniknie z listy czytających i będzie zamarkowana tylko jako „nieujawniony”. Ale gdy znów zajrzy na „whoread.php”, znów to uprawnienie dostanie.

Proste.

Po co?

Bo pomyślałem, że wzajemne widzenie, co kto z nas czyta i co, i kiedy jest obecny przy Tarace, czyli jakoś „jest z nami” – przyczyni się do zwiększenia naszej, tak to nazwijmy, solidarności, a może spójności, a może poczucia jakiejś nitki więzi.

To na razie tyle.

Aha, gdybyś widział/a błąd lub możliwość udoskonalenia, pisz. Najlepiej tu niżej w komentarzu.

Auto-promo Taraki 5: wstęp na końcu

Ciąg dalszy autopromocji Taraki i podobnych spraw.


« Co to jest ezoteryka i czy w antropocenie jeszcze można się nią zajmować? Taraka na saturnowo-plutonowym progu: doświadczenie szamańskie »

komentarze

[foto]

1. Następną funkcjonalnością... • autor: Wojciech Jóźwiak2019-07-08 22:17:00

...z tej serii, będą teksty dostępne tylko dla "ujawnionych". Takie teksty, plus ich komentarze, zastąpią forum -- które w Tarace jakoś "średnio" się sprawdzało dotąd.

(2) Cieszy mnie -- ale i nie dziwi -- którzy z nas pierwsi pojawili się w tamtej tabeli jako "ujawnieni". :)
[foto]

2. Zmiany & ułatwienia • autor: Wojciech Jóźwiak2019-07-09 07:48:59

Link do „whoread.php” przeniosłem z górnego menu→Więcej do prawej kolumny.
W górnym menu→Ten_tekst dodałem link do "kto czytał?" dla bieżącego artykułu.
[foto]

3. Ja bym tych... • autor: Helka2019-07-09 09:51:13

Ja bym tych botów nie demonizowała.
Tarakę otwieram codziennie, czytam 99% nowych tekstów i czasami do nich wracam, przeglądam też sporo starszych. Wszystko to bez logowania. Przypuszczam, że wielu czytelników tak ma.
Loguję się rzadko, wówczas komentuję albo zamieszczam swój tekst.
[foto]

4. Logowanie podtrzymywane • autor: Wojciech Jóźwiak2019-07-09 11:09:21

Helko (i Inni): logowanie do Taraki jest podtrzymywane i odtwarzane z ciasteczek. Jeśli samo się wyłącza po paru godzinach, to oznacza, że w przegladąrce jest nietypowo ustawiona "polityka ciasteczkowa".
[foto]

5. Whore ad • autor: Edward Kirejczyk2019-07-09 19:55:18

Wojtku, Twój angielski jest bardzo elegancki. Ale brzydszej strony chyba nie poznałeś do końca. Może by zmienić ten tytuł?
[foto]

6. Głodnemu... • autor: Wojciech Jóźwiak2019-07-09 20:23:14

E, tam. Głodnemu chleb na myśli.
(@ Edward Kirejczyk)
[foto]

7. Ad • autor: Edward Kirejczyk2019-07-09 21:02:37

Ja miałem na myśli ten drugi rzeczownik. 20 lat temu advertisement odnosiło się tylko do reklamy pisanej, w odróżnieniu od commercial - telewizyjnej. Dziś ad określa wszystko, jak leci. Pisać, że chodzi tylko o reklamę ...

[foto]

8. Kalambur • autor: Wojciech Jóźwiak2019-07-09 21:38:05

Edwardzie, a czy to źle, że zrobił mi się zabawny kalambur? (Kalambur = zanieczyszczam las.) Zresztą, kto czyta adresy internetowe i przywiązuje wagę do nich?
[foto]

9. Właściwie fajnie! • autor: Edward Kirejczyk2019-07-10 18:49:23

:-)

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)