zdjęcie Autora

19 czerwca 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Kwantomowa

Kategoria: Techniki rozwoju

« Rapport - ekspansja nieświadomości Kwantomowa - Kwantowa Komunikacja »
Zaczyna się niewinnie. Znany fizyk mówi. Teoria mówi. Odkrycie mówi. A kończy się zdecydowanie gorzej. Pies miauczy, kot szczeka, Kaczka Kwacze. Kwantem i kwantowością można udowodnić wszystko.
Kwantomowa podbija salony psychologiczne i ezoteryczne.
Jest kwantowe uzdrawianie. Kwantowa manifestacja. Kwantowe ciała. Kwantowe NLP. Kwantowy umysł. Jest nawet Kwantowa dieta Niedługo będziemy mieli kwantowego tarota. Ups! Przepraszam! Już jest kwantowy tarot:

 

Co jest w tej kwantomowie, że się tak rozpowszechnia?
Jako hipnotyzer wietrzę hipnozę...i po chwili zastanowienia nie sposób nie zauważyć jej oczywistości.

1. Mamy bezdyskusyjny autorytet. Autorytet nauki, fizyków i idei tak trudnych, że niewiele osób potrafi je zrozumieć i z nimi. Dzieli cię od tego autorytetu KWANTOWA różnica jakości. Mamy tutaj do czynienia z tym samym efektem, co w reklamie: Znany sportowiec czy aktor reklamuje pastę do ..
Z małym wyjątkiem: Autorytet nauki w sprawach rzeczywistości - "twardej fizycznej materii" - jest powszechnie uznawany. Użycie odniesień do fizyki kwantowej, nie dość, że pozbawia cię argumentów, to czyni twoje zdanie wybitnie subiektywnym wobec obiektywnej prawdy przedstawianego zdania.

2. Owa idea kwantowości podważa Twoje doświadczenie. Bezpośrednio i pośrednio mówi, że się mylisz! Jeśli odnosisz idee kwantowości do swojego doświadczenia stanowią one bezpośrednią sugestię pt. Twój świat jest nierzeczywisty. Twoje argumenty są nierzeczywiste. Jakiekolwiek stanowisko do tej pory zajmowałeś - jest ono nierzeczywiste.
Jeśli nie możesz polegać na własnym doświadczeniu MUSISZ polegać na zdaniu osób postronnych, słuchać zewnętrznego Autorytetu.
Te dwa czynniki: Autorytet oraz podważenie doświadczenia(w tym czynnika krytycznego) są już wystarczającą przesłanką, że mamy do czynienia ze zjawiskiem transowym, dalej to kwestia sugestii... działającej już w metaforycznym - skojarzeniowym, fantazyjnym emocjonalnym świecie wnętrza.
A jakie tu mamy sugestie ? Obok tych dawanych przez osoby odwołujące się do tych idei?
Kilka przykładów:

- KWANT
: zmiana mała i skokowa. Możesz się zmienić..ociupinkę. W samej idei kwantowości odnaleść można prośbę o niewielką zmianę. Stopę w drzwiach.
Drugim apektem jest skokowość. Do tego odnosi KWANTOWOŚĆ! Do skokowej zmiany.  W kategoriach psyche owa skokowość odnosi się do TRANSU! To jest prośbą o trans w którym naturalnie sprawy są postrzegane, jako zewnętrzne, spontaniczne, nieoczekiwane.
Dodatkowo: kontekst fizyki kwantowej, jako odnoszącej się do małych cząstek stanowi PARADOKS, oto coś jest duże(KWANT) i małe jednocześnie.

- Dualizm korpuskularno-falowy. O to coś jest materią, ciałem i jednocześnie falą, energią. W twoim ciele możesz odnaleźć materialny KORPUS i jednocześnie... umysł skojarzony jest z falą i zmiennością. To jest stwierdzenie- truizm: Jesteś ciałem i możesz zmienić swoje zdanie. Proszę grzecznie - przyznaj mi rację.

-energia punktu zerowego - o to nie robiąc nic zyskujesz energię. O to nie sprzeciwiając się mi zyskujesz magiczną moc umysłu nad materią!

-splątanie kwantowe
o to jesteśmy połączeni, i to połączenie pomimo, że jest małe to jest duże (KWANT). Nawet jeśli się ze mną nie zgadzasz, łączysz się z tym i przyznajesz mi rację na bardziej podstawowym poziomie.

-liczba urojona
Serce matematyka mi się tu kroi: Odwołanie do liczby urojonej, relacyjnie to nazwanie urojeniem twojego procesu myślowego. Liczenie i matematyka jest "korowo" młode i podatne na zniekształcenia. Nazwanie go urojeniem - to nazwanie halucynacją całego Twojego procesu myślowego.

-tunelowanie
O to możesz zachować swoją rację i jednocześnie tunelować się, przeskoczyć do mojego zdania.

-Kot schroedingera
O to żywy i martwy kot. Podobnie jak nasi zmarli, jednak nie zmarłi i jednocześnie są żywi. O to mamy do czynienia z metaforą odnoszącą się do jednej z najsilniejszych motywacji: Pragnienia przetrwania.

-Koherencja i dekoherencja.
O to mamy inne sformułowania na zgodę i niezgodność. Redefiniujemy twoje TAK lub NIE. Jeśli twoje tak lub nie jest "słabe" znaczy, że twoje zdanie zupełnie się nie liczy.


Wniosek: Kwantomowa jest wygodna dla posługujących się nią i będzie kwitnąć! Czekają nas kwantowe pasty do butów i umysłów. Kwantowe buty już mamy.


KWANT KWANT KWANT KWA KWA KWA!

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Rapport - ekspansja nieświadomości Kwantomowa - Kwantowa Komunikacja »

komentarze

1. Niech wszechmocny kwant • autor: Nierozpoznany#61032012-06-19 12:57:55

ma nas w opiece:)
[foto]

2. To że Głupcy i Naciągacze... to jeszcze nie dowodzi... • autor: Wojciech Jóźwiak2012-06-19 16:41:47

To że Głupcy i Naciągacze (od czasu sławnej książki Capry!!!) rzucili się na KWANTY, wietrząc w nich jedni oparcie dla swojej Głupoty, a drudzy swój Interes w naciąganiu tych pierwszych - to jeszcze nie dowodzi, że teoria kwantów jest "na odstrzał" i w ogóle fuj.

Przeciwnie, jest bardzo możliwe, że umysł i świadomość SĄ zjawiskami kwantowymi, albo (raczej) że w konieczny sposób polegają na kwantowych procesach, których nie da się zastąpić nie-kwantowymi. (Np. algorytmicznymi "liczydłami".)

Mam od lat taką ambicję, żeby w Tarace mówić o wielu poważnych sprawach, o których gdzie indziej się nie mówi, ponieważ w tamtych miejscach dla tamtych (drugich) rozmówców ważne jest to, że dany temat został skiepszczony przez rozprawiających o nim Idiotów. uznając go za skiepszczony, kapitulują przez to przed Idiotami.
Nie warto kwantów oddawać (w ten sposób) Idiotom.
[foto]

3. A ten filmik... • autor: Wojciech Jóźwiak2012-06-19 16:57:58

A ten filmik pokazany przez Piotra... bardzo zręczny preparat propagandowy. Podziwiam.
Ale wreszcie widzę tu na skoncentrowanych przykładzie, jakiej sraczki w mózgach narobiła Interpretacja Kopenhaska. Nie wiem, czy komukolwiek uda się ten wpływ odkręcić.
[foto]

4. Chwila! Kwantowość dobrą metaforą zjawisk psychicznych • autor: Piotr Jaczewski2012-06-19 17:38:40

METAFORĄ tj. jedno jako drugie, "fizyka kwantowa" jako metafora "przeżyć psychicznych".
To przeciwko czemu protestuję to NADUŻYWANIE owej metafory przez wymuszanie LITERALNOŚCI przeniesienia jednego na drugie, zacieranie granic pomiędzy teorią fizyczną a subiektywnością psychiczną.
Fizyka kwantowa jest całkiem dobrą metaforą psyche, z tym wyjątkiem, że są metafory tej psyche bliższe i precyzyjniejsze oraz nie odwołujące się do takich niepodważalnych autorytetów np. samospełniające się proroctwa


Ja nie uznaję ludzi, którzy w IDIOTYCZNE rozumienie kwantowości wpadli za IDIOTÓW. Jedynie rozumuję, że podlegali IDIOTYCZNEJ perswazji, której nie mogli się oprzeć. Podobnie ciężko jest mi przypisać jednoznacznie etykietkę NACIĄGACZA osobom, które automatycznie przyjęły ów całkiem wygodny styl komunikacji i często bardzo uduchowioną interpretację owej KWANTOWEJ metafory. Stąd KWANTOMOWA jest czymś, co nabijam na widelec uwagi.

PS. W kolejnym odcinku zamierzam spory fragment "KWANTOWEJ KOMUNIKACJI" rozłożyć na elementy pierwsze. KWANTOpropagandy KWANTOmowy jest pełno w tym materiale.
Tj. Ja naturalnie obstawiam, że to NIEWIEDZA a nie złośliwość lub jakaś cecha wrodzona powoduje owo NIEUMIEJĘTNE posługiwanie się metaforą KWANTOWOŚCI.
[foto]

5. Nie tyle niewiedza, co stworzenie MEMU, który zaczął żyć po swojemu • autor: Wojciech Jóźwiak2012-06-20 09:07:57

Piotr(ze), napisał(eś):
Ja naturalnie obstawiam, że to NIEWIEDZA a nie złośliwość lub jakaś cecha wrodzona powoduje owo NIEUMIEJĘTNE posługiwanie się metaforą KWANTOWOŚCI.

A ja obstawiam trzecią "inszość": że w ezoteryce kwantowej najważniejsze nie jest ani to, że jest zasilana złą wolą ("naciąganiem", "szarlatanerią"), ani że niewiedzą (niedouczeniem itd.). Najważniejsze jest, że z "gruzu" pojęciowego, jaki zostawiają w umysłach popularno-naukowe lektury nt. mechaniki kwantowej, uformował się mem, a właściwie mempleks, który zaczął własną egzystencję i ekspansję, zgodnie z "mechaniką" właściwą memom.

Można zauważać i rozważać, jak ten mempleks (czyli system zazębiających się memów) kwantowej ezoteryki zajmuje nisze do tej pory okupowane przez inne memy, a wiec wypiera je: np. memy religii lub memy tradycyjniejszej ezoteryki. Także, jak przechwytuje do swoich celów (swojego przeżycia) memy i kanały propagowania memów, które z początku wcale "jego" nie były - np. popularne książki z fizyki i dyskusje nad nimi. Tak m.i. stało się z naszą dyskusją, w Tarace, zaczętą przez Matyldę Błyszczuk.
[foto]

6. Kwantpleks • autor: Piotr Jaczewski2012-06-20 14:20:15

Zgadzam się. To mempleks żyjący własnym życiem niezależnie od źródłowych dziedzin i rozpychający się na poletku wiary.
Tyle, że to spostrzeżenie niewiele daje naszej "psychicznej immunologii". Za to wspiera taką psychoimmunologię segregacja informacji/zachowań np. (Niewiedza, strach, gniew) czy (Niewiedza, Lgnięcie, Awersja).

Dodatkowe informacje czy umiejętności można zdobyć, a strach czy gniew można przezwyciężyć. Wymaga to przynajmniej odrobiny świadomej aktywności.

Te agresywnie rozwijające memy/mempleksy żerują na wszystkich trzech "truciznach". Tu mamy w wielkim skrócie "Niewiedzę co do natury fizycznych teorii, strach przed bezsilnością, nonsensem, chaotycznością, gniew na cały mechanistyczny, współczesny świat"

Ps. Zgryźliwe poczucie humoru odnośnie natury tych toksyn podpowiada mi, że niedługo spopularyzują się usługi rozplątywania niewłaściwych kwantowych więzi, kogoś zaatakuje pasożyt bozonowy, a nawet demon Maxwella lub Laplace'a, lub wrogie osoby będą prowadziły ostrzał działami hadronowymi przed czym chronić będzie tylko właściwe kierowanie odpowiednimi strunami lub odpromiennik entropii ;)
[foto]

7. Ezoteryczna teoria strun • autor: Wojciech Jóźwiak2012-06-20 15:53:28

Tak! Ezoteryczna teoria STRUN - to jest do wzięcia! :)

Mnóstwo bardzo fajnych STRUN można by w tym biznesie wyprodukować & sprzedać, z ładnych materiałów.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)