zdjęcie Autora

20 kwietnia 2018

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Czytanie... (odcinków: 204)

Ledera i Sierakowskiego. Wojny ludzi niepotrzebnych


« Harariego „Homo deus” Być zabawką niezepsutą! – czytanie Aveline`a, Harariego, Penrose`a »

W Krytyce Politycznej Sierakowski wywiaduje Ledera. Oto miejsce, na którym zawiesiła się moja uwaga:

Andrzej Leder: To one [ustawki kibiców, marsze, grupy rekonstrukcyjne ... obrona terytorialna (Sławomir Sierakowski)] promują kulturę walki jako jedynego źródła godności, ponieważ żadne cywilne praktyki, to znaczy ani praca, ani miejsce w strukturze społecznej, ani możliwość wzbogacenia się, ani edukacja, nie są realnie dla tych ludzi dostępne. ... Ale w konsekwencji nic, co pokojowe, nie jest wartościowane pozytywnie. Pozostaje walka, godność zwycięstwa w bezpośrednim, fizycznym starciu. Albo twardość wobec klęski. ... [To] po 2007 roku, przekształca się w kult walki narodowej, z wrogiem. Najchętniej zresztą wewnętrznym.

To jest dobry głos w dyskusji o tym, co ludzie będą robić, gdy zabraknie dla nich pracy. Nie lokalnie, chwilowo i rozwojowo, ale globalnie i totalnie w wyniku przejmowania kolejnych zawodów i zajęć przez AI/SI. Zanim to się stanie w pełnym wymiarze, wcześniej ta „dżuma” dotknie subklasy, i bardziej problemowo muzułmanów w zach. Europie niż naszych blokersów. Czy to się stanie już w najbliższych dziesięcioleciach? Obrót cyklu Saturn-Pluton w latach 1914-1946 zasłużył na tytuł „Wojny ojczyzn”. Czy teraz wchodzimy w 33-letni obrót pt. „Wojny ludzi niepotrzebnych”?

Czytany tekst: Niezdolni do wstydu. Jego ciąg dalszy: Obywatelu, czyście oszaleli?!


Czytanie...: wstęp na końcu

Czytanie różnych książek i internetów, i uwagi o nich.


« Harariego „Homo deus” Być zabawką niezepsutą! – czytanie Aveline`a, Harariego, Penrose`a »

komentarze

[foto]

1. Ludzie niepotrzebni, zbędni... • autor: Mirosław Piróg2018-04-20 18:04:15

Ludzie niepotrzebni, zbędni swoją agresję najchętniej wyładowują na najbliższym otoczeniu. Ostatnio podsłuchałem kłótnię między dwoma takimi typkami. Jeden z nich wygarnął drugiemu, jako końcową ripostę: "Jak będzie wojna, to cie zap...lę!" Dopiero jak ktoś taki dostanie kałacha do ręki, jako na przykład członek WOT, wzbudzi to w nim odwagę by zabić innego. Epoka masowego umierania żołnierzy na wojnach minęła, zatem cóż pozostaje?
[foto]

2. Podobieństwo • autor: Wojciech Jóźwiak2018-04-20 22:47:01

Mnie to, co powiedział (w czytanym tekście) Andrzej Leder wydało się uderzająco podobne do radykalizacji młodego pokolenia muzułmanów we Francji, Niemczech itd.
Jest bardzo prawdopodobne, że w bliskiej przyszłości społeczeństwa podzielą się na mniejszość wydajnie i ambitnie pracującą w środowisku nasyconym inteligentną technologią -- oraz na większość drop-out`ów, którzy pozostawieni na podstawowym dochodzie obywatelskim będą małpiego rozumu dostawać z niezrealizowania, frustracji i zawiści. Więc będą urządzać pochody pod Jasną Górą, ustawki i dżihady. Z trupami, a jakże.
[foto]

3. Coś w tym jest • autor: Przemysław Kapałka2018-04-22 20:01:31

Nie pamiętam, gdzie, ale czytałem dość wiarygodne wytłumaczenie, dlaczego starzy ludzie tak masowo idą za ojcem Rydzykiem: Bo on jest jedynym, który ich aktywizuje. Dla wszystkich starzy ludzie są niepotrzebni i przez wszystkich spychani na margines, Rydzyk jest jedynym, który robi z nich użytek. Dlatego tak do niego idą. To chyba dobrze się wpasowuje w sygnalizowane tu zjawisko.

4. państwa pracy, a państwa konsumpcji • autor: Jerzy Pomianowski2018-04-22 20:48:44

Z tymi pozornie niepotrzebnymi (dawniej po prostu brano ich do milionowych armii) nie jest taka prosta sprawa. Zawsze będą potrzebni ludzie do sprzątania, pilnowania, naprawiania, kopania, czy remontowania i to  bez względu na poziom technologii. Tyle, że to są prace najniżej opłacane. Zbędność jest więc  wymuszona przez systemy socjalne w bogatych państwach, i tylko w takich krajach występuje. Takich gdzie zarobek za nędzną ciężką pracę jest niewiele wyższy od zasiłku.
Kraje biedne do których Zachód przenosi swoje firmy, nie będą miały podobnego problemu. Każda para tanich rąk przyda się w montowni, w magazynie, w pakowalni, na kasie w markecie.

5. Ludzie zbędni • autor: Ignac2018-04-24 12:24:26

Bym uważał na takie branie "ludzi zbędnych" do "milionowych armii".

Gdyż np. armia amerykańska nie przyjmuje nikogo z IQ<83. Gdyż nie da się takich ludzi przyuczyć do czegokolwiek, co dawałoby większy pożytek niż szkodę.

A teraz zadajemy sobie pytanie: wieleż jest takich osób z społeczeństwie? Otóż 10%.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)