zdjęcie Autora

09 kwietnia 2013

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 3 (odcinków: 142)

Logo czyli duch zaklęty w rysunku

Kategoria: Projekt Taraka

« Ogłaszam konkurs na logo Taraki Na czym w Tarace zaczepić by oko? »

Narysowanie i przyjecie logo jest czynnością wysoce magiczną. W logo (logu?), jeśli dobrze zaprojektowane, mieści się duch firmy lub innego „ologowanego” przedsięwzięcia. (A jeśli jest zaprojektowane źle, to duch tej całości będzie się w nim męczył, mecząc samo przedsięwzięcie i ludzi w nie zaangażowanych.) Logo jest jak godło państwa lub jak herb szlacheckiego rodu.

Z logo (logiem?) Taraki nie jest inaczej. Powstawało w kilku etapach. Napisałem kiedyś o tym w artykule „Logo Taraki”. Wraz z moimi przyjaciółmi i współpracownikami stopniowo dostrajaliśmy ten graficzny kształt do tarakowego ducha. Pojawiały się też oboczne warianty tego znaku, ale to osobna sprawa.

W rysunku logo Taraki jest mnóstwo treści. Przede wszystkim jest główny motyw czyli Drzewo. Drzewo symbolizuje centrum, środek świata, jego wyróżniony punkt, jego oś. Oznacza miejsce, gdzie można się schronić i zatrzymać w wędrowce, co podkreśla postać Szamana, który siedzi pod nim. Jako oś świata Drzewo jest tego świata łącznikiem, który spina jego trzy poziomy: ziemię (podziemie) czyli sferę potencjału i zasobów, niebo czyli sferę wzorców i ideałów, oraz świat pośredni naziemno-podniebny, sferę powstawania i działania. Heraldyczne drzewo (którego przykładem jest Drzewo Taraki) ma korzenie, które nawiązują do podziemnego świata zasobów, koronę i gałęzie, która nawiązują do nieba, i pień, który należy do ludzkiego świata działania. Drzewo rodzi owoce, które z korony, spod nieba, spadają w dół, pokazując w ten sposób, jak z nieba przychodzą idee, które inspirują i in-formują nas, i karmią nas swoją inspiracją. Ale owoce biorą swoje soki z ziemi, z korzeni, pokazując nam, że w pracy nieba musimy uczestniczyć silni tym, co czerpiemy z ziemi. Jak niebo przyszłość, możliwość i wyobraźnię, tak ziemia z wrytymi w nią korzeniami Drzewa symbolizuje przeszłość, tradycję, dziedzictwo, przodków, nasze własne korzenie.

Wokół Drzewa powtarza się troistość. Są trzy poziomy, ale także troistość jest w poziomie, gdyż po obu stronach Drzewa znajdują się postaci, Szaman z jednej strony, Zwierz z drugiej. Takie „oflankowanie” po dwóch stronach, z jednego elementu czyni trzy; podobnie działałoby potrojenie samego drzewa. Liczba trzy wskazuje na środek, zaznacza ideę środka, centrum. Drzewo oflankowane przez Szamana i Zwierza jest tym bardziej Środkiem-Centrum. Podobnie nad Drzewem lub w jego koronie, Słońce, też symbol środka świata, zwiększa swoją moc przez to, że oflankowane jest przez Gwiazdę i Księżyc.

Z nich dwóch, Szaman reprezentuje to, co wyższe, więc niebo i dlatego zasiada pod Gwiazdą. Zwierz zaś reprezentuje to, co niższe i ziemskie (chociaż równie potężne) i dlatego zasiada pod Księżycem – jest Księżycowym Zwierzem. Szaman siedzi, ale nie spoczywa: jest aktywny, bije w bęben, przez co powtarza to, co robi drzewo: łączy Niebo z Ziemią i buduje pomiędzy nimi – sobą – kanał energetycznej wymiany. Inaczej niż u niego, jest u Zwierza, który też jest czujny i stoi na straży, zarazem gotów w każdej chwili ruszyć z miejsca: u niego aktywny jest ruch tylko w poziomie; przez to dopełniają się.

Księżyc jest wąskim sierpem jak wkrótce po nowiu, ogłaszając tym moc regeneracji, odnowy – siebie i wszystkiego. Słońce jest kołokrzyżem, przypominając o czterech fazach każdego cyklu. Gwiazda ma osiem promieni, wskazując, iż jest właściwie planetą Wenus, patronką przedświtu i zaczynania, a jeśli jako Gwiazda Wieczorna i Zwierzęca, to symbolizuje powrót wszystkiego do źródeł, które je wydały.

Szaman ma wokół głowy kropki układające się w krąg, co prócz tego, że ilustruje jego oświecenie, wskazuje, iż stanowi on całość, podobnie jak jest nią cały świat, tu symbolizowany przez Drzewo i jego mieszkańców, i jak doskonałą całością jest Słońce.


Zobacz też: Ogłaszam konkurs na logo Taraki »

Auto-promo Taraki 3: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogach Auto-promo 2 i Auto-promo.« Ogłaszam konkurs na logo Taraki Na czym w Tarace zaczepić by oko? »

komentarze

[foto]

1. Ciekawe • autor: Michał Mazur2013-04-11 08:59:47

widziałem parę interesujących motywów w sztuce naskalnej - po prostu genialnych, nie dających się z niczym porównać pod względem bogactwa treści. Mam pewien pomysł, ale nie wiem czy starczy mi umiejętności technicznych do tego

EDIT
Chociaż nie, do neo-szamanizmu jednak nie pasują

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)