zdjęcie Autora

30 sierpnia 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Lube Koń - analiza hipnotyczna

Kategoria: Techniki rozwoju

« Ezoterroryzm Innego Ja - memetyczne strzałki szamańskie Sex joga of Naropa »

Wojciech dokonał analizy znaczeniowej KONIA, więc dla porównania o to mała analiza hipnotyczna. tj spojrzenie okiem i uchem hipnotyzera na to, jak budowane są za pomocą słów przeżycia  i zachowania?

To co chwyta, zwykle ma w sobie struktury hipnotyczne. A zatem do dzieła.


Wyjdę w nocy w pole z koniem,

Takiej deklaracji nie możesz zaprzeczyć: nie wiesz co zrobię, a to tylko piosenka, więc tym bardziej przeczyć nie wypada. Jest to sugestia prawdziwości własnych słów, oraz hipnotycznego podążania: NIE KWESTIONUJ MOICH SŁÓW.


Ciemną nocką cicho pójdziemy,

Tylko teraz pojawia się zmiana wskaźnika odniesienia: nie mówię o sobie, mówię o nas. Moje słowa dotyczą ciebie.

Ciemna noc - pojawia się jako sugestia: Jest noc, nocą nie widzisz. "Przestań wizualnie obserwować otoczenie"= "skup się na wewnętrznym widzeniu, wyobraźni, zacznij fantazjować".  Nocą wyostrzają się inne zmysły: Zacznij słuchać, zacznij odczuwać.

cicho pójdziemy - jeśli słuchasz, to nie chodzisz. Zacznij sobie wyobrażać ruch zgodnie z moimi słowami.


Pójdziemy razem, ja i mój koń.

Pójdziemy razem - znów mowa o dwóch figurach w relacji. Ja artysta jestem Ja..tobie pozostaje koń.  To ja jestem jeźdźcem, ujeżdżam ciebie i decyduję co zrobimy nocą w krainie obudzonej wyobraźni.

To nawet bez pozostawienia tobie "roli konia" wprowadza podział w psyche.Słowa odnoszą się do "Ja" i do "konia". Albo będziesz dokładał więcej psychicznej siły w rozróżnianie "do kogo to się odnosi?", albo "przestań myśleć". A po co wkładać wysiłek.. to tylko piosenka, przestań myśleć.

W nocy w polu gwiazd łaska,

Ja śpiewając jestem gwiazdą, gwiazdy się podziwia. Przy okazji: wprowadzamy kontrast: noc ciemna i nic nie widać, ale jednak widać, bo są gwiazdy.  To bezpośrednia indukcja: Rzeczy są i jednocześnie nie ma ich wyłącznie w transie! To sugestia: uruchom wyobraźnię pełną parą, zacznij widzieć w nocy.

W polu nikogo nie widać,

Przestań patrzeć. Wyłącz przetwarzanie wizualne, włącz wewnętrzną wizję. Ja nie widzę nikogo, a więc w relacji JA i TY ciebie nie ma, wyłącz siebie, to ja określam, co tu się dzieje.

Tylko ja i koń po polu idziemy.

Znów paradoks: Nie ma nikogo, ale jesteśmy ja i koń, ja i ty. Zacznij iść po polu razem ze mną w swojej wyobraźni.

Siądę na konia wierzchem

Jeśli do tej pory nie byłeś koniem, to ostatecznie na ciebie wsiądę.

Nieś mnie przez pole,

Bezpośrednie ukryte polecenie: TY słuchaczu nieś mnie przez pole. A jedyną możliwością dla ciebie dokonania tego, jest uruchomienie wyobraźni! Wejście w trans i realizacja poprzednich sugestii.

Przez moje bezkresne pole.

To pole jest moje. Kraina twojej wyobraźni należy do mnie. Ja jestem tu władcą, ty spełniasz polecenia. Moja władza nie zna kresu, to wszystko należy do mnie.

Niech popatrzę raz

Na jedno moje spojrzenie. Jedno spojrzenie ważnej osoby wystarczy, aby zacząć reagować i działać.

Chociaż przez moment.

Tylko przez sekundkę ... zacznij realizować moje polecenia. Później nie będzie chciało ci się przestać (sens zastosowania relaksu w hipnozie: trzeba się spiąć aby się sprzeciwić, a relaks jest fajny).

Jak pole rodzi zorzę,

O to moje słowa są świetliste, rozświetlają twój świat. Postrzegasz wizje, świetliste tj podniosłe wyobrażenia.

Borówkowy kolor, purpurowy świt,

To smacznie tak spać hipnotycznym snem, gdy pojawia się nowy sens, nowy dzień. Spontanicznie tj. zgodnie z tym, co sugeruję twojej obudzonej wyobraźni.

Smaczna borówka - borówkowy kolor = delikatna sugestia synestezji. Przekształcenia z jednego kanału na drugi: ze smaku na wzrok, ze słuchu na działanie.

Jakby było to miejsce i jakby nie było.

Znów odwołanie się do paradoksalnej natury transu: Być i nie być coś może jednocześnie tylko w transie. W transie postrzegasz jednocześnie miejsce, które jest (otoczenie) i to, którego nie ma(hipnotyczną rzeczywistość).

Pole moje, źródła,
Dalekich wiosek światełka

Złote żyto i kędzierzawy len,

Ja wypełniam twoją wyobraźnię kolejnymi elementami układanki, ożywiam twój świat wewnętrzny.

Zakochany jestem w tobie Rosjo, zakochany.

A ja jako autorytet jestem w tobie rosjo zakochany. To nie tylko sugestia dotycząca Rosji. To też! Zakochaj się w rosji, zakochaj się we mnie. (Polub tą piosenką, zechciej z nią być)

Ty jako osoba-słuchacz jesteś moją rosją. Ja dla ciebie jestem rosją w której jesteś zakochany(a).  Zakochanie to też rodzaj transu!


Będzie dobry rok, obrodziło zboże,

Rozluźnij się, będzie dobrze...

Jakkolwiek było, wszystko to minie,

Cokolwiek było(dobrego i złego). Zapomnij! To sugestia hipnotycznej amnezji - pogłębienia transu.

Śpiewaj, złote żyto, śpiewaj kędzierzawy lnie,
Śpiewaj o tym, jak ja jestem zakochany w Rosji.

Len i żyto nie śpiewa! No, chyba że w głębokim  transie i dysocjacji postrzegamy swój głos wewnętrzny jako niezależny od nas i obcy. To sugestia posthipnotyczna: Zacznij słyszeć tą piosenkę w wyobraźni. Powtarzaj to jak bardzo zakochany(a) jesteś w rosji, we mnie oraz w tej piosence. Nie kwestionuj tego: To przecież głos natury, żyta, lnu, roślin - naturalnie wpisany w twój psychiczny krajobraz. Nie dyskutujesz przecież z roślinami, to by było szalone! :)

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Ezoterroryzm Innego Ja - memetyczne strzałki szamańskie Sex joga of Naropa »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)