zdjęcie Autora

21 lutego 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Mantry relacyjne

Kategoria: Nowy szamanizm

« Trances People Live - Stephen Wolinsky Fałszywe Ja vs Prawdziwe Ja »

Stephen Gilligan w Generative Trance, Experience of Creative Flow – podaje fajną “technikę” na “wchodzenie w relację” z niechcianymi treściami, kreatywnej akceptacji – mantry relacyjne do powtarzania przy eksploracji, przywoływaniu i pogłębianiu doświadczenia wewnętrznego.

  1. To interesujące
  2. Jestem pewien, że to ma sens
  3. Coś stara się uzdrowić      / Coś stara się przebudzić
  4. Witaj

Podaję to jako przykład pozwalający porozmawiać (popisać ;)) o paradygmatach oraz metodę.. Jasne jest, że takie mantry 1-4 wspierają całkiem słuszny w sytuacjach chronicznych problemów z jakimi zmagają się klienci terapeutów paradygmat akceptacji i ciekawości. Tylko jak pisałem w poprzednim odcinku o Trances People Live: To jest paradygmat wygodny dla terapeutów.  Tak politycznie to określająć, kryje w sobie lewicowy mit   pt ludzie kochający, nastawieni na wspólnotę, różnorodność, akceptację i tolerancję zbudują społeczeństwo idealne w którym jednostka będzie na pierwszym miejscu. Będzie wolność, równość i sprawiedliwość. Fenomen sprawiedliwego świata. Oczywisty religizm, z ukrytym założeniem pt.Bóg czuwał będzie nad tym wszystkim, to naturalne, boże prawo.. tatuś sprawi, że ludzie będą zachowywać się w porządku, mamusia, że będą o siebie dbali, a wszyscy to jedna boża rodzina..

Podobnie oczywiste jest, że bardzo dobrze jest mieć to ugruntowane i umieć głęboko przeżyć w sporej części kontekstów. Ale jako podstawowa czy jedyna strategia postępowania to wręcz jawny komunikat:

 

Oczywiście, możemy prowadzić rozmowę, ale dopóki nie wchodzimy w negatywne(SIC!) doświadczenia.

Bo czemu nie np.

5. Zamknij kurwa ryj!  

6. Co kurwa!?

7. Spierdalaj!       

8. Co za bzdury!     / Bullshit!

 

5-słynna bandlerowska mantra na poradzenie sobie z negatywnym głosem wewnętrznym. Ale zastanówmy się, co taki komunikat, czy metakomunikat wewnętrzny lub zewnętrzny  oznacza dla terapeuty... wyparcie, zaprzeczenie, niedojrzałość, niedopasowanie, brak adekwatności, niechęć do zajmowania się problemem, trudność wejścia w trans (SIC!)... ciche założenie, społeczeństwo i grupa ma zawsze rację, a ja stoję na jej straży, a twoje symptomy też. Podczas gdy prawdziwsze by było: Społeczeństwo i grupa ma przewagę liczebną.  O symptomach mamy jakąś teorię.

 

Z łatwością można sobie wyobrazić, kiedy jest to na miejscu. Nie trzeba wyobrażać, wielokrotnie słyszymy, nie zawsze te mantry na miejscu i nie zawsze kojarząc kiedy jest to na miejscu tj. naturalną zdrowa reakcją. Nie zawsze i nie wszyscy potrafimy się postawić w pozycji kogoś innego.

 

Dodajmy mantry konfrontacyjne z różnicy zdań:

 9. I co z tego?

10. A kogo to obchodzi?

11. Co ja z tego będę miał?

12. Nigdy w życiu!         /  Precz!

Tylko to jest egoizm, a egoizm jest zły. Niedojrzale, nieduchowe etc. Jednocześnie lecą reklamy „zaoszczędzisz” „będziesz miał rozrywkę”, ale nie wolno promować egoizmu ?

Napewno egoistyczni ludzie, nie będą zainteresowani, żeby dookoła było dobrze, bo nie myślą... na marginesie: to jest transowe  w tym temacie reklam.Wolno słuchać, oglądać egoistyczne zachowania, ale nie wolno się zachowywać egoistycznie: Idę na zakupy, ale nie ja idę. To by było egoistyczne.. Mam nastrój na shopping czy cierpię na zakupocholizm?!

I piękna rozmowa z tego mogła by się odbyć w gabinecie terapeuty:

 

Jak się czujesz ? A kogo to obchodzi? Mnie obchodzi, dlatego się pytam. I co z tego? No chciałbym usłyszeć odpowiedź. Nigdy w życiu! No ale przyszedleś tu nad sobą pracować.. Bullshit! Przyszedłem bo czasami boli mnie głowa.  Zastanawiałeś się nad związkiem tego bólu ze swoim zachowaniem? Co ja z tego będę miał?No może jak przemyślisz, to odkryjesz jakiś związek. Co za bzdury?! W końcu dotyczą tego samego człowieka. Co kurwa!? A może pobadam związek z długością włosów? Też dotyczą tego samego człowieka! 

 

I podobne tonacje czasami się dzieją, z tym, że traktowane są... jak ? łatwo się domyśleć „rzecz do przepracowania” „opór” „bierna agresja” „chwilowe wzburzenie” „destrukcyjny krytycyzm” etc Niezależnie jak bardzo terapeuci i terapeutyzowanie, ta wizja świata oderwana jest od normalnej interakcji lub usiłuje upublicznić intymność czy wkroczyć do przestrzeni intymnej JA. W ostateczności bierzemy człowieka na przeczekanie: po X spotkaniach ludzie naturalnie się otwierają... eh, bullshit!

 

Tymczasem tak od strony tego, co wiem ... wchodzenie w takie stany wewnętrzne to jest działanie konieczne do utrzymania zdolności adaptacji do życia. Nie mówię o wiecznym pozostawaniu, czy zachowywaniu się w ten sposób (na zewnątrz), ale o impulsach emocjonalnych. To jest nasz czynnik adaptacyjny. Siła życia.

 

Częstym ideą przy terapiach (Hakomi, Mindfulness, ale też w hipnoterapii, u Gilligana Też) jest stosowanie takich twierdzeń czy podejście do emocji wrażeń na zasadzie zachowaj świadomość, bądź uważny, obserwuj.  To działa. Tj. kora ma działanie tłumiące, i ukierunkowujące...i ludzie robią się spokojniejsi, zrównoważeni etc. I z mojej perspektywy: Doskonalsi w tłumieniu  i halucynacjach negatywnych pt. Ja się nie złoszczę. Jestem zrelaksowanym hipisem, który marzy o końcu świata, aż coś przyjdzie i rozpieprzy ten system. Na razie idę na 10 lat do klasztoru medytować, może w tym czasie się coś zmieni. Wow czuje się dobrze w klasztornej dyscyplinie..to prawdziwy świat, tamten był nierealny.

Dlaczego ? Bo kora tłumi! I podobnie owo tłumienie ułatwia posłuszeństwo i wpasowanie się w wybrany system – tak przetwarza sygnały społeczne. Z mojej perspektywy: Ludzie głupieją! Dlaczego?

Bo naturalnie mniej więcej dzieje się tak: Dostajesz sygnał zagrożenia – jest zagrożenie spierniczasz. Dostajesz sygnał zagrożenia – rozpoznajesz brak zagrożenia, rozluźniasz się i wracasz dopoprzedniej aktywności

I nie musimy szczególnie angażować się w dodatkowy wysiłek mózgowy, tak przebiega proces uczenia w skutek którego różnicujesz wrażenia i swoje reakcje. On przebiega automatycznie:  Impuls poszukiwania reakcji i wytłumienie go jeśli nie ma zagrożenia.

Tu można argumentować (częściowo słusznie), za opcją pt. Ale np. fobia to reakcja gdy nie ma zagrożenia...I stosować model pt. 4F. Jak Giligan  i niektóre terapie po-Reichowskie pracujące z ciałem pt. Blokada neurologiczno mięśniowa Fight Flight Freeze Fold – Walcz, Uciekaj, Zamarznij, „Złóż się” powstrzymuje nas przed doświadczanie kreatywnego źródła czy przepływu, lub czegoś tam jeszcze ;)

Gdzie z Gilligana(Uwaga, to nie cała myśl gilliganowska, odnoszę się do wyrywków!):  Walcz przekłada się na doświadczanie i strategię agresji, gniewu, nienawiści, dominacji, urazy; Uciekaj może przybrać formę strachu, unikania, wycofania czy strachu;Zamarznij może pokazywać się jako znieruchomienie, dysocjacja, odcieleśnione myślenie, albo paraliż; Zwiń się może manifestować jako zasypianie, nuda, zapadanie wsobiue, depresja czy apatia.

Takie tłumaczenie pomimo, że opisuje pewną teorię zgodna z ludzką percepcją marginalizuje i tłumi to, że nasze aktywności są również zbudowane na tych reakcjach. Tylko na wyższym poziomie skomplikowania, w warunkach pozytywniejszego sprzężenia zwrotnego etc.

Walcz – to też ambicja,  ukierunkowane działanie, wytyczanie granic, decydowanie. Uciekaj- to też zmiana zdania, porzucenie nieefektywnych działań,  pozostawanie zrelaksowanym Zamarznij – kontroluj siebie, przemyśl sprawę. Zwiń się – zregeneruj siły, powróć do centrum.

 

Nie słodkie cukierkowe mantry relacyjne to nie głupi pomysł.   Jakby ktoś pytał – nie mówię, że te pozytywne to zły pomysł. Jedynie, że  jak najpełniej usiłując doświadczyć, utrzymać i rozwinąć ów stan czy mantrę.  Można sprowokować układ nerwowy do rozpoczęcia różnicowania,  formowania bardziej skomplikowanej reakcji.

 Stara mądrość tantryczna głosi, że fobia to powstrzymywania błogość i ekstaza.

I np (13)„Zaraz cię kurwa zabiję” powtórzone kilkanaście-kilkadziesiąt, ba kilkaset razy – nie uczyni z nas maniakalnych morderców! To robi eskalowanie zachowań pełnych przemocy, planowanie zbrodni, tłumienie i ponowne planowanie.  Tu dodam, że można nabrać podejrzeń odnośnie wyznawców paradygmatów terapeutycznych – tych, gdzie podejrzewa się, że z ludźmi jest coś nie tak, są zablokowani niedorozwinięci przez Wielki Problem etc.  -  terapeuci boją się emocji swoich klientów!

Co ostatecznie sprowadza sprawę w dużym stopniu do pracy nad emocjami..poczuciem się lepiej z ...terapeutą ? ;) Kultywacji pozytywnych emocji.. a na jakiej podstawie?

Ta dygresja jest uzasadniona, zmierzam prosto w stronę nastawienia do ew. Wrażeń,odczuć, obrazów, emocji, napięcia wywoływanego przez takie stwierdzenia. Owo podejście tylko z zewnątrz nosi nazwę sponsorowania,tu chodzi o sponsorowanie wewnętrzne. I obwiniając je o nasze emocje wychodzi następujący przekaz (Z Robert Dilt’s Od przewodnika do Inspiratora str.219  - polecam ;)):

 

Pozytywne sponsorowanie
14. Jesteś dostrzegany – rozluźnienie, ulga

15. Istniejesz  - W kontakcie ze swoim centrum, skupiony, spokojny

16. Jesteś wartością – Zadowolenie

17.Twój wkład jest ważny. – Motywacja i energia

18. Jesteś mile widziany – Lojalność, poczucia bycia u siebie w domu.

19. Należysz tu. – Zaangażowanie.

 

 Brak sponsorowania:

15. Nie jesteś dostrzegany – Niepokój, poczucie bycia niewidocznym.

16. Jesteś niezauważony – Domaganie się uwagii

17. Nie jesteś wartością - Pustka

18. Nie jesteś nikim szczególnym – Bierność

19 Nie jesteś częścią grupy. – Wykluczony.

20. Można cię łatwo zastąpić – Niespokojny

 

Negatywne sponsorowanie:

21.Nie powinno cię tu być – Lęk

22. Jesteś niczym – Niezasługiwanie

23. Stanowisz problem – Oskarżony i zawstydzony.

24.Jesteś gorszy niż inni – nie nadający się

25. Szkodzisz – poczucie winy i bycia ciężarem

26.Nie jesteś tu mile widziany – poczucie winy i bycia ciężarem

27. Nie zasługujesz, aby tu być – Porzucony i osamotniony

 

Ta lista w orginale będąca tabelą obrazuje nie tylko wagę wpływu komunikatów na emocje i wagę pozytywnego środowiska. Daje też szansę na spostrzeżenie czym jest taki podział i co oznacza „jednoznacznie pozytywnie sponsorujące środowisko” – zewnątrzsterowność emocjonalną, brak możliwości ich kontroli, oskarżanie środowiska o swoje emocje.

To tak gwoli zastanowienia i ostrzeżenia dla rodziców chcących na siłę, zawsze być miłymi dla dzieci, idealnymi okazami miłości i niewzruszonego spokoju oraz wsparcia..

 

A moja sugestia brzmi tak – praca z owymi negatywnymi komunikatami, na równi z „pozytywnymi” pozwala na opanowanie emocji, większe zróżnicowanie oraz lepszą samokontrolę. .. czasem po jakimś czasie ;)

Negatywne sponsorowanie, brak sponsorowania, nadmiar pozytywnego – etc. – to często nie oznaka, że jacyś jesteśmy.., ale z otoczeniem coś jest nie tak  trzeba zmienić środowisko, jego funkcjonowanie lub naszą lokalizację.   A nie poczuć się z czymś lepiej..  

Trzeba odrobiny pozytywnego sponsorowania również negatywnego sponsorowania czy jego braku... chyba ;P

 

Dobre motywy na mantry relacyjne to sondy z terapii Hakomi (Za martin Siems Ciało zna odpowiedź- ostatnio było wznowienie! Polecam – tam jest szerszy kontekst! A i całkiem dobra metodologia...):

Bezpieczeństwo

28. Możesz czuć się tu całkowicie bezpiecznie.

29.Cieszymy się, że istniejesz.

30. Cieszymy się, że jesteś z nami.

31. Należysz do nas.

.. dodam  drugą stronę mocy

32. Zaraz stanie się coś strasznego.

33. Lepiej gdybyś zginął

34. Czego tu szukasz ?

35. Jesteś obcy.

 

 

 

Temat pożywienie.

36.Możesz otrzymać to, czego potrzebujesz.

37. Nie opuszczę cię.

38. Dasz sobie radę.

39. Zawsze pozostanę przy tobie.

..dodam drugą stronę mocy:

40. Nie dostaniesz czego potrzebujesz.

41. Odchodzę.

42. Nie poradzisz sobie beze mnie.

43. Umieram.

 

 

Władza.

44.Jesteś dla nas ważny.

45.Jestem po twojej stronie.

46.Szanujemy cię.

47.Nie wykorzystam cię,gdy będziesz słaby.

...druga strona mocy:

48. Jesteś nikim.

49. Masz być po mojej stronie.

50. Co za szczeniactwo!

51. Poczekaj, ja ci jeszcze pokarzę!

 

Wolność

52.Twoje życie należy do ciebie.

53 .Masz wolność robienia tego, czego pragniesz.

54. Masz prawo do szczęścia.

55. Lubię cię, nawet gdy jesteś bezczelny.

...druga strona mocy:

53. Jesteś niewolnikiem

54. Masz robić, co ci karzę.

54. Bądź posłuszny!

59.  Nienawidzę takich śmieci!

 

Osiąganie

60.Jesteś całkowicie w porządku, taki jaki jesteś.

61. Jestem z ciebie dumny.

62.Nie potrzebujesz robić Nic, abym cię lubił

63.To zupełnie w porządku nic nie robić.

...druga strona mocy:

64. Za kogo ty się masz?

65. Co za ohyda, jak ci nie wstyd!

66. Postaraj się bardziej idioto!

67. Musisz zrobić to natychmiast!

 

Akceptacja

64.Lubię cię takiego, jaki jesteś.

65. Słyszę cię.

66.Nie odrzucę cię.

67.Wszystkie twoje odczucia są całkowicie w porządku

...druga strona mocy:

68. Nikt cię nie znosi.

69. Bełkoczesz

70.Najlepiej się zabij.

71. A kogo obchodzą twoje odczucia ?

 

 

Tyle z hakomi, podrzucę jeszcze kilka wartych zainteresowania.

Czas:

72. Było, mineło.

73. Odeszło,odeszło.

74. Umarło, zginęło.

 

75. To będzie trwało wiecznie.

76. To nie będzie trwało wiecznie.

77. To tylko chwila.

78. Kiedyś się zdarzy.

 

Humor:

79. W tym musi być coś zabawnego.

80. Gdzieś tu kryje się paradoks.

89. Dowiem się czegoś nowego.

90. Czegoś się nauczę.

91. Jest zupełnie odwrotnie.

92. Na Koalemosa! ( bóg głupców)

93. Tak Nie Albo  Nie Tak Albo

 

Giliganowskie mantry relacyjne 1-4, oraz Humor polecam na rozgrzewkę ;) Jeśli ktoś nie ufa doświadczeniom, to podejście można złagodzić tj. poeksperymentować można z emotrance., a nie z bezpośrednim czy werbalnym budowaniem doświadczenia i pozwalaniem mu istnieć i rozwijać się.

C.D.N.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Trances People Live - Stephen Wolinsky Fałszywe Ja vs Prawdziwe Ja »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)