zdjęcie Autora

27 kwietnia 2012

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Kolej warszawsko-wiedeńska (odcinków: 122)

Mapy i smuty


« O Fantomowym Ciele dalej O misjach. (Dygresja czyli odejście od tematu) »

Wracam do map.

Rosja przekręcona o 37 stopni

Na stronie pl.wikipedia.../Historia_Rosji jest mapa pt. „Ziemie ruskie pod koniec XIV wieku” , którą trzeba czytać przekręciwszy o 37 stopni:

mapa

Dlaczego o tyle? - Bo wtedy poziomą osią staje się granica Stepu i Lasu, zarazem będąca granicą Słowian i Turków (czyli Tatarów i innych ałtajskojęzycznych Stepowców), oraz Chrześcijaństwa (ortodoksyjnego) i Islamu. Mapka przedstawia stan rzeczy pod koniec lat 1300-nych, kiedy Ruś dzieliła się na trzy wyraźne bloki: Republikę Nowogrodu, Litwę (część największa, najludniejsza i dominująca) i rozdrobioną Ruś Zaleską, gdzie Moskwa dopiero wyrastała na gracza nr 1. Z wielu powodów polecam tę mapę do kontemplacji, m.i. dlatego, że pokazuje geo-etno-polityczny substrat, z którego później wyrósł wschodnioeuropejsko-rosyjski monocentryzm.


Smuty i retorsje

Rosja przeszła przez trzy SMUTY (nie licząc wcześniejszych, w tym najazdu Mongołów): A) Dymitriadę, B) rozgrom w I Wojnie i od-wewnętrzny najazd Bolszewików, C) rozpad ZSRR. Aha: niech nie myli złudne podobieństwo do polskiego, smuta to nie smutek – słowo to znaczy: zamęt, chaos. Przeciwieństwo „ładu i porządku”, a więc przede wszystkim załamanie się systemu władzy i władczej hierarchii, tak nieobchodimoj dla Rosji.

Podczas każdej z tych trzech Smut – okresów chaotycznego kolapsu władzy – Rosja się wycofywała terytorialnie, ustępowała miejsca. W wyniku Dymitriady oddała Polsce-Litwie Smoleńsk (jedną z historycznych i regionalnych stolic wszech-Rusi). W wyniku rozgromu w I Wojnie najpierw wycofała się na „linię brzeską” (od Zatoki Fińskiej do ujścia Donu), potem na mniej dla niej stratną „linię ryską” (od Z. Fińskiej do Zbrucza). W wyniku rozpadu ZSRR znów wycofała się na linię brzeską – tracąc Pribałtykę, Białoruś i Ukrainę.

Po dwóch pierwszych (trzecia trwa, niezakończona!) Smutach następowały retorsje: Rosja się podnosiła z chaosu, umacniała nowy system władzy (A: dynastia Romanowów, B: komuniści), i kontratakowała, odbierając utracone terytoria i posuwając się zaborami dalej. Porównanie:

smuta retorsja mija ile lat
A) Szczyt smuty: lipiec 1610, bitwa pod Kłuszynem otwierająca drogę Polakom-Litwinom do Moskwy sierpień 1655, rzeź Wilna i faktyczne zniszczenie tego konkurenta, w następstwie powrót Smoleńska i zajęcie (to naddatek) części Ukrainy. 45 lata
B) Maj 1915, załamanie frontu pod Gorlicami, wycofanie na wschód wrzesień 1939, Ribbentrop-Mołotow, zabór wschodniej połowy Polski, za kilka lat naddatek: zajęcie wschodniej połowy Europy 24 lata
C) Wrzesień 1991, rozpad ZSRR ? (dotąd [2012] minęło 21 lat)


Jeśli faktycznie historia lubi się powtarzać, a powyższa seria jest prawidłowością, to w najbliższy latach powinniśmy się spodziewać re-unii przynajmniej Ukrainy z Rosją. Białoruś już faktycznie została odzyskana.

Kolej warszawsko-wiedeńska: wstęp na końcu

Pochodzę z Łowicza, który w 1845 roku został podpięty do Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Mieszkam w Milanówku, który powstał, ponieważ Kolej Warszawsko-Wiedeńska przecięła tutejszy las.


« O Fantomowym Ciele dalej O misjach. (Dygresja czyli odejście od tematu) »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)