zdjęcie Autora

23 stycznia 2017

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Mashup humoru
Klątwa demona

Kategoria: Nowy szamanizm

« Chroniczne relacje Zawstydzająca ezoteryka »

Zasadniczym problemem naszej percepcji jest jej jednowątkowość, mamy jeden obraz świata(cel, sens)...w jednym kontekście (relacja, bieżąca aktywność). Nasze automatyczne, wielowątkowe procesy służą podtrzymaniu owej jednomyślności. I to tworzy paradoksy.

Zwykle ręka lewa nie uderza prawej gdy ta sięga po cukierka. Po osobie która zjadła cukierka, jej światopoglądzie i relacjach oraz tej, która przeżywała cukierkowy haj przychodzi inna, dziwna, obca postać z dużo mroczniejszym światopoglądem i wygraża poprzednikom, po to by kolejna toczyła się w kąt jęcząc w poczuciu winy i sypiąc wokół popiołem, aż przyjdzie następca i wytknie błędy otoczeniu.. słowo po słowie toczy się nasza przyczyna i skutek oraz wewnętrzna narracja na ich temat..

Ta jednowątkowość w oczywisty sposób tworzy wieloznaczności. Język jako narzędzie komunikacji (świadomości) budzi zderzenie pomiędzy czasoprzestrzenną lokalizacją A i B. I istnieje tylko jeden sposób* na to by ten konflikt został rozwiązany. Humor. Tj. oba sygnały muszą zaistnieć w nowy sposób. Musi powstać mashup. Elementy jednej rzeczywistości(celu i kontekstu) muszą przeniknąć do drugiego, ale oba muszą być oddzielone.

Jednak humor to gniew bez gniewu, napady paniki bez lęku, wstyd bez winy, apokalipsa naszego JA wymieszanego z innymi. Jeśli ja jestem po części tobą, a ty po części mną to kto jest kim? Ja muszę kochać mocniej, Ja muszę mieć więcej siły - pod groźbą dezintegracji, ciągłego życia w lęku, gniewie i wstydzie.. Tak humor wyprowadziwszy nas z piekła ignorancji przeciąga przez ucho angielskiego, czarnego humoru prosto w najczarniejsze depresyjne otchłanie.

*Strategia typu “miłość” pochłania oba sygnały, strategia typu “moc” tłumi słabszy sygnał.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Chroniczne relacje Zawstydzająca ezoteryka »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)