zdjęcie Autora

05 lutego 2018

od redakcji

Michael Harner, 1929-2018

Kategoria: Mistrzowie i klasycy
Tematy/tagi: Harnernowy szamanizmszamanizm

3 lutego zmarł Michael Harner.

Na stronie shamanism.org czytamy:


In Memoriam: MICHAEL J. HARNER, 1929 - 2018
3 lutego 2018

Z wielkim smutkiem informujemy, że Michael Harner, założyciel FSS* i twórca Core Shamanism**, dokonał przejścia wcześnie rano 3 lutego.
W dniach poprzedzających jego przejście był wspierany przez kochającą żonę Sandrę Harner i jego oddaną rodzinę. Spokojnie dokonał przejścia poza ten świata i do następnego.
Oczekujemy, że w nadchodzących miesiącach uczcimy życie Michaela.
Spuścizna Michaela żyje w tym świecie poprzez was wszystkich – poprzez dziesiątki tysięcy jego studentów, praktyków szamanizmu.*** Jego praca będzie kontynuowana w przyszłości dzięki wysiłkom edukacyjnym Fundacji na rzecz Studiów Szamańskich.

Wasza w duchu,
Susan Mokelke
Przewodnicząca [FSS]


*The Foundation for Shamanic Studies, „Fundacja Studiów Szamańskich” – założona przez Michaela Harnera w 1979 roku, najpierw jako Center for Shamanic Studies, instytucja edukacyjna i badawcza praktyk szamańskich.

** Core Shamanism, „szamanizm rdzenia” – tak Harner nazwał stworzony (lub zrekonstruowany) przez siebie nurt szamanizmu, który polega na tym, że z szamańskich praktyk wybiera się ich rdzeń („core”), który występuje w wielu lokalnych kulturach. Przez to Core Shamanism nie kontynuuje przekazu z żadnej konkretnej kultury i staje się czymś ponadkulturowym i ogólnym.

*** W Tarace rok temu zamieściliśmy artykuł Michaela Harnera: „Teoria snów w szamanizmie rdzeniowym”. A Core Shamanic Theory of Dreams


Michael Harner
Michael Harner grający na samskim bębnie.
Zdjęcie z: excellencereporter.com/2016/04/28/michael-harner-what-is-the-meaning-of-life/Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)