zdjęcie Autora

24 września 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Miecz Plotki - człowiek z bagażem w grupie Sułtana Brunei


« Marchewka i Kij - człowiek bez bagażu w grupie Sułtana Brunei Kiełbasa dla psa - Artysta w grupie Sułtana Brunei »
Jeśli niesiesz ze sobą bagaż problemów, własnego zdania, uprzedzeń i przemyśleń w grupie sułtana Brunei spotka cię miecz plotki.
Miecz intelektu i sympatii wycelowany w twój bagaż, plotka wycelowana w twoją osobę. Dwa ostrza tego samego..
Znów nie jest to kwestia manipulacyjnych zamiarów grupy, a skutek Twojego bagażu. Bagaż zakłóca poznawanie prawdy Cesarza Brunei i reagowanie na jego słowa. Plotka to bezpośrednia reakcja na Twój bagaż. Z potrzeby tworzenia sensu w obrębie akceptacji irracjonalnych twierdzeń Sułtana rozwija się fenomen sprawiedliwego świataSam sobie jesteś winny swojego bagażu. Częściowo i faktycznie jest to prawda, stąd emocjonalny i personalny odbiór tych stwierdzeń. Z tym, że nie zdajesz sobie sprawy z jednego:
Cokolwiek mówisz z perspektywy bagażu, odmienne od zdania Sułtana jest kłamstwem. Nie jest traktowane literalnie, a metaforycznie - jest dostrzegane w tym drugie dno. To drugie dno jest ostrzem miecza plotki. I często to są bardzo trafne spostrzeżenia! Aczkolwiek tak naładowane emocjonalnie, by cię pogrążać.
Cokolwiek mówisz a jest zgodne ze słowami sułtana Brunei jest traktowane literalnie, jako przejaw twojej osoby, a nie bagażu. Można to uznać za odmienną wersję marchewki i kija, to jest częściowo prawda: tak działa traktowanie serio jednej części nas, a wrogo czy pobłażliwie innych zachowań. Ale jednak sens miecza plotki jest inny.: Miecz plotki i jego konsekwencje narasta dopóki nie zdecydujesz się go podjąć. Zamienić bagaż na miecz plotki.
Innymi słowy przy twojej osobie narasta sztuczny problem, rozwiązując ów sztuczny problem udowadniasz, że jesteś członkiem grupy, ofiarujesz lojalność i jest ofiarowana tobie lojalność, twój bagaż jest nieważny, a więc czeka cię kij. Dopóki nie skierujesz miecza plotki na zewnątrz, przeciwko innym. Gratulacje! Zostałeś żołnierzem!
A z jeszcze innej strony: to ten sam mechanizm bańki mydlanej. Tylko cięższej i powolniej wznoszącej się do góry. Nasze problemy i bagaż najczęściej stanowią  o naszej ważności. Ujmując miecz plotki - przebijasz własną mydlaną banieczkę..
Łamiesz rozum i robisz to z własnej nieprzymuszonej woli...

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Marchewka i Kij - człowiek bez bagażu w grupie Sułtana Brunei Kiełbasa dla psa - Artysta w grupie Sułtana Brunei »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)