zdjęcie Autora

03 września 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Milam - świadome śnienie

Kategoria: Techniki rozwoju

« Gyulu - ciało iluzoryczne Bardo - joga w transmigracji »
Kolejna z jóg Naropy przypomina praktyki świadomego śnienia. Przypomina, bo świadomość we śnie nie jest celem samym w sobie, a raczej sposobem na przeniesienie praktyki medytacyjnej w inny rejon doświadczeń, pojawiających się bardziej spontanicznie od rzeczywistości wizualizacyjnej.
W poszukiwaniu "energii mowy" jednak tu można dostrzec ciekawą rzecz: przygotowania do uzyskania świadomości we śnie dzieją się w "kole gardła". (uh! jak gryzę się w język, żeby nie pisać chakra i nie pomnażać  związanej z tą terminologią ezopapki!).
Z hipnozy tradycyjnej tu kojarzy mi się od razu metody pogłębiania transu/wywoływania somnabulicznego stanu przez zasugerowaną "niemożność" mówienia. Zwykle obok bezpośrednich sugestii towarzyszy im sprytny myk: rozluźnianie rejonu gardła.
Stanem ubocznym jest stan "czystego umysłu" związany z zaprzestaniem werbalizacji - formujemy zwerbalizowane myśli z użyciem strun głosowych - subwokalizujemy. Doświadczenie robi się jednocześnie senne tj. z normalnym stanem świadomości powiązana jest "normalna" narracja.
Tak streszczając ten hipnotyzerski wywód: Skupienie na wizualizacji "w gardle" umożliwia przejście w stan podobny do snu, po to by dalszej "jodze" wskoczyć w ten sen świadomie. Patrz WILD.
Wyciągając coś z tej praktyki dla "praktyk mówienia" otrzymujemy znane już skąd inąd a) glolosalia - tj tworzenie fantastycznego języka, wydawanie dźwięków i pilnowanie by były bez sensu ;)
b) "Mówienie z wizji" mówienie z byciem skupionym na wewnętrznej sennej rzeczywistości , w tym oczywiste opowiadanie snów.

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Gyulu - ciało iluzoryczne Bardo - joga w transmigracji »

komentarze

1. Czakra gardła a hipnoza • autor: Nierozpoznany#85882014-10-15 02:07:25

Ciekawe spostrzeżenia dotyczące czakry gardła a hipnozy.

Znam indukcje transu (indukcję elmana) która zawiera w sobie właśnie liczenie jako metodę na amnezję i wprowadzenie w somnabulizm. To zapewne to zaprzestanie werbalizacji o którym mówisz.

W Jodze Śnienia z gardłem praktykuje się poprzez wizualizację i koncentrację gdzie efektem jest z jednej strony pobudzenie gardła (przyjemne ciepło) i zjednoczenie z nim uwagi (choć to rzecz jasna ten sam proces od dwóch stron) i którym się śpi i śni.
Wracając do związków transu z gardłem. Czy oznacza to, że wchodząc podczas zasypiania automatycznie "pobudzi się" czakra gardłą i będzie mozna zjednoczyć z nią uwagę i realizować Jogę Śnienia?

Pozdrawiam,
Andrzej.
[foto]

2. Wild • autor: Piotr Jaczewski2014-10-15 18:39:26

Patrz i szukaj: W.I.L.D Wake Induced Lucid Dreams Dzięki za dobre słowo, pozdrawiam Piotr

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)