zdjęcie Autora

05 marca 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Mimowolni manipulatorzy - nosiciele chaosu.

Kategoria: Nowy szamanizm

« Interwały – Prawo oktaw Oficjalne i Nieoficjalne a Świadome i Nieświadome »

Dokonajmy pewnego naturalnego uproszczenia w dobrych złego początkach. Postawmy znak równości pomiędzy komunikatem a nadawcą. Komunikat ponawiany i eskalujący w czasie, przestrzeni i społeczności tworzy swój antybiegun w którym totalnie zmienia się jego sens. Uproszczenie nie jest bezpodstawne tj. to robimy odruchowo, w naszą naturę jest wpisane segregowanie komunikatów ze względu na źródło. Znak równości jest automatycznie stawiany pomiędzy komunikatem i tożsamością nadawcy,  samą w sobie ideę komunikatu „odfiltrowujemy”  dodatkowym wysiłkiem mentalnym.

Pora się przyjrzeć komunikatowi zachęcającemu do samoświadomości: „Róbmy dalej swoje, uwzględniając przeciwne punkty widzenia”. Na razie pisałem, że taki komunikat rozprzestrzeniając się w grupie tworzy on dwa spolaryzowane postawy.  Mimowolnych manipulatorów oraz nosicieli chaosu – przykleję takie etykietki do owych biegunów: Precyzyjnego, logicznego, przyczynowo-skutkowego myślenia i działania (Mimowolni Manipulatorzy) - zamętu, nieklarowności, wieloznaczności, paradoksu, chaosu (Nosiciele chaosu).

Składając owe mechanizmy w całość otrzymujemy: Mówiąc o sprawach ważnych społecznie staję się mimowolnym manipulatorem i nosicielem chaosu. Im bardziej staram się być świadomy, tym bardziej nieświadomie manipuluję oraz tym więcej chaosu wprowadzam.

:) Tak przyznaję się, mnie też to dotyczy: ) Dotyczy tym bardziej komunikatów prospołecznych, powtarzanych z dużą częstotliwością i spraw szczególnych, ważnych i wyjątkowych. Weźmy konkretny przykład:

W opinii publicznej, wieściach mamy teraz sytuację po śmierci dziecka. Oczywistym jest wałkowanie komunikatu „Dyspozytor na linii pogotowia powinien dzieci traktować ze szczególną troską, karetki powinny natychmiast jechać do dzieci”. Niezależnie od sensowności owego komunikatu i parcia na zmiany systemowe etc. Komunikat taki mimowolnie manipuluje uwagą „Hej dyspozytorze! Hej słuchaczu! Natychmiast karetka do dziecka, dziecku potrzebna karetka” i niezależnie od tego sieje chaos – co jeśli karetka nie dojedzie do staruszka, bo będzie wysłana do dziecka? Kogo obchodzą staruszkowie, i tak umrą.. – wprowadzając szum w którym ginie nie tylko komunikat „dbajmy o staruszków”, ale też chaos zakłóca bazową treść „dopracujmy system”

To, co jest tu ciekawe to ów czynnik samoświadomości: Im bardziej staram się być świadomy, tym bardziej nieświadomie manipuluję oraz tym więcej chaosu wprowadzam.  Pierwszy fragment tego stwierdzenia płynie z ograniczonej pojemności świadomości, ZAWSZE będącej świadomością czegoś. Drugi z  przesterowania tj. nasilanie komunikatu sprawia, że staje się on zbyt silny by był zrozumiały.

Warte przemyślenia:

Chcąc dobrze stajemy się mimowolnymi manipulatorami oraz nosicielami chaosu.

Warte przemyślenia, zanim zaczniemy narzekać: Dlaczego Ja? Dlaczego Mnie to spotyka? czemu zawsze kłody pod nogi? :)


Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Interwały – Prawo oktaw Oficjalne i Nieoficjalne a Świadome i Nieświadome »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)