zdjęcie Autora

07 listopada 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Mityczna opera mydlana, mnemotechnika i emocje, symbole i tożsamość - szamanizm, joga tantra

Kategoria: Techniki rozwoju

« ruch, dźwięk, światło - szamanizm, joga, tantra Karezza-by kobiety wampiry nektaru mocy nie spiły - szamanizm, joga, tantra »
Idziemy w stronę badania tantrycznej symboliki, przy czym przyda się odrobina wglądu w to, jak ona się wykształcała:
Wyobraźmy sobie szamana, który musi sobie radzić nie z historią jednego plemienia i wioski, ale z historią dziesięciu, stu, tysiąca wiosek. Nawet nie tyle historią, co mitem z przodkami, duchami obdarzonymi mocą. W dodatku te wiochy przekształcają się w miasta-państwa, konkurujące ze sobą królestwa a nawet imperia, a te upadają i historię mit opisuje się od nowa.
Otrzymujemy historyczno-mityczną historię przy której wymięka grupa scenarzystów tworzących telenowele. Nawet tych od Dynastii, o naszych od plebani czy na dobre i na złe, czy nawet klanu. Ups. Od bidy o tą ilość ocierają się twórcy Guiding Light. O to saga na którą życia może nie starczyć 20000-50000 odcinków.

Z czego, skoro nie jestem Dodą. a nie grozi proces to pomijając transe naturalnie wywoływane przez jogiczną koncentrację, część opowiadających nie szczędziła sobie różnego rodzaju wspomagaczy(polecam wpis prof. Vetulaniego: Jakie zioła palili ci napruci winem?) :)
W każdym razie wedy mają objętość sześciokrotnie większą niż biblia. I takie środowisko naturalnie prowadzi do zagęszczania komunikatów(formowania symboli), już nie mówiąc, że wymaga rozwiniętej mnemotechniki: symbolicznej wyobraźni, najlepiej naładowanej emocjonalnie-przykuwającej uwagę. Ale nawet wtedy symboli pozostaje straszliwie dużo- potrzeba je grupować. Postacie,personifikacje - BOGOWIE I BOGINIE świetnie do tego  nadają. W ten sposób w drugą stronę TOŻSAMOŚĆ JEST OKREŚLANA PRZEZ SYMBOLICZNE ATRYBUTYEmblematy, Loga. Skondensowana historia ożywa w micie, mit ożywia nas..czy ożywa w nas.
Tantra doskonale sobie zdaje z tego sprawę. Tym są zresztą tantry - sieciami czy krosnami tkającymi jakiś mit do przeżycia i zgłębienia, odkrycia we własnym doświadczeniu za pośrednictwem określonego boga czy bogini.
C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« ruch, dźwięk, światło - szamanizm, joga, tantra Karezza-by kobiety wampiry nektaru mocy nie spiły - szamanizm, joga, tantra »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)